Autor Wątek: Szczepienia dla królików- informacje.  (Przeczytany 227740 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Szczezuja

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #100 dnia: Lipiec 14, 2006, 22:17:03 pm »
Czy to, że król nieszczepiony (czekaliśmy aż skończy 3 miesiące, a teraz jeszcze zakichana...) znaczy, że nie powinno się z nim wyjeżdżać? Nie mam na myśli puszczania na trawkę, ale podróży pociągiem w transporterku / koszyku. Czy to faktycznie może być dla niej groźne, czy możemy zabrać ją ze sobą na parę dni? Potem kicałaby tylko w mieszkaniu.

Drugie pytanie - kiedy po szczepieniu można wyjść z maluchem na dwór? Bo myślałam, że w końcu lipca nam się to już uda, i może jakąś działkę zaliczy, a jak sobie tak czytam i dodaję, to mi jakiś czarny rachunek wychodzi. Bo najpierw samo szczepienie na myxo, potem 2 tyg i powtórka bo pierwszy raz (tak?), potem znowu dwa tygodnie i pomór, a potem czas uodparniania się nie wiem jaki... dobrze liczę, czy jednak zbyt pesymistycznie? Chciałabym ją jednak w wakacje puścić na trawkę...  :hmmm

Mya

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #101 dnia: Lipiec 15, 2006, 00:38:13 am »
Mysle, ze najwieksze zagrozenie zlapania choroby w pociagu jest jedno - przeziebienie zwiazane z przeciagami. Ale na to nie szczepia ;) Drugie to stres. Ale jesli uchol jest odwazny, to mysle, ze mozesz sprobowac. Ja tydzien temu jechalam pierwszy raz z nasza Torka w odwiedziny do domku mojego rodzinnego, w niedziele czeka nas powrot. Podroz trwala 4,5h i uszata zniosla ja bardzo dobrze. Na poczatku byla troche zestresowana, ale potem zaczela skubac sianko i pic wode. Ogolnie, pelen luz ;) Pozniej zaczela sie nawet domagac wypuszczenia z transporterka i lezala kolo mnie na fotelu :)

Co do szczepien, u mnie kolejejnosc przy Morrisce byla nastepujaca: szczepienie na pomor, dwa tygodnie pozniej myxo, tydzien kwarantanny i moglismy wyjsc na pierwszy spacerek. Teraz to samo przerabiamy z Tora.

Ania i Przemek

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #102 dnia: Lipiec 20, 2006, 14:16:25 pm »
Czytając forum zastanawiamy się nad iloscią szczepień. Chcemy wyprowadzać królika na dwór (oczywiście pod klatką). Z przeczytanych postów wynika że należało by go zaszczepić. Wiem że bedzie miał kontakt z psami i podobbno są jakies trzy choroby przenoszone przez psy. A ponadto będąc na trawie odrobaczanie. Więc ile szczepień w jakim odstępie i jak często powinien dostawać?

Szmiddtt

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #103 dnia: Sierpień 18, 2006, 16:43:41 pm »
Mój króliś był odrobaczony. Miał też powtórzone odrobaczenie. Szczepiony był na Myxovaca i Cyxovan. Te szczepienia trzeba też powtórzyć. Weterynarz radzi odrobaczać co 4-5 miesięcy.

Ami

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #104 dnia: Sierpień 19, 2006, 23:22:24 pm »
Cytat: "Szmiddtt"
Szczepiony był na Myxovaca i Cyxovan.

Oj widać muszę tu co nieco wyjaśnić bo się bzdurki porobią ;)
Nie był szczepiony na to,to chyba miała być nazwa szczepionek,tak? ;)
A więc Myxovac - na myksomatozę, przenoszoną przez komary,pchły,kleszcze itp.
i Cunivac - na pomór króliczy - przenoszony w powietrzu - możemy "przynieść" pomór króliczy na ubraniu,itp., dlatego warto szczepić króliki(obie choroby o ile pamiętam są jednak opisane na www.porady.kroliki.net , wiec nie chce mi się wdawać w szczegóły ;) )

Moją Fifkę szczepię raz w roku na obydwie choroby, ale przyjmuje się że ważność szczepionek to chyba 9 miesiecy i 6 miesięcy,jeśli źle mówię to niech ktoś mnie poprawi ;)

Co do odrobaczania to sprawa wygląda nieco inaczej, bo różnie weci mówią,ale na ogół króliki które nie mają kontaktu z innymi ,potencjalnie zarażonymi zwierzętami nie wymagają w ogóle odrobaczania profilaktycznego. Ani mojego poprzedniego królika, ani Fifki nie odrobaczałam nigdy,bo nie widzę takiej potrzeby. Nie jest zarobaczona, bo i nie ma skad "złapać" robaków. Jeśli zauważyłabym objawy jakiejś robaczycy,to wtedy należałoby królika odrobaczyć. A tak to nie ;)

Cytat: "Ania i Przemek"
Wiem że bedzie miał kontakt z psami i podobbno są jakies trzy choroby przenoszone przez psy.

Królikami zajmuję się ósmy rok,a zważywszy ile mam lat,to dosc długo, i nic mi nie wiadomo o jakichś szczególnie przenoszonych przez psy chorobach, na które należałoby szczepić króliki :P Przez komary - to już większe zagrożenie - zagrozenie myxomatozą ;) Ale o zagrożeniach chorobami ze strony psów to nie słyszałam ;)

Cytat: "Ania i Przemek"
Czytając forum zastanawiamy się nad iloscią szczepień.

Czyli tak:
conajmniej raz w roku 2 szczepionki - myksomatoza(szczepionka Myxovac) i pomór króliczy (szczepionka Cunivac)
niektórzy szczepią 2x w roku,ale osobiście nie widzę potrzeby aż tyle szczepień,bo w okresie zimy nie ma komarów,więc prawdopodobieństwo zarazenia np. myksomatozą jest znikome,tak myślę.

Mam nadzieję że chociaż troszkę rozjaśniłąm ;)

Moniuta

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #105 dnia: Sierpień 20, 2006, 11:25:16 am »
moja ciocia mówiła że do 6 miesiąca trzeba 1 szczepionke zrobić i to po 60 zł :jupi

nutelka23

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #106 dnia: Sierpień 30, 2006, 09:05:26 am »
Idę w piątek z Lumpkiem na szczepienie.Wet chce go zaszczepić na pomór i Myksomatoze (oczywiście nie razem) i co wybrać najpierw :?:
Pytam bo z tego co czytałam to "sezon" na szczepienia na Myksomatoze jest na wiosnę i nie wiem na co najpierw :?:

Mya

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #107 dnia: Sierpień 30, 2006, 10:31:16 am »
W moim przypadku weterynarz zawsze najpierw szczepil na pomor, a za tydzien na myxo. Jako ze juz jesien idzie i wszelkiego robactwa latajacego juz prawie nie ma, mysle, ze szczepienie na myksomatoze mozna przelozyc na wiosne.

nutelka23

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #108 dnia: Wrzesień 01, 2006, 11:42:01 am »
Mya, my tez tak zrobimy.dzieki za odpo.

Moniuta

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #109 dnia: Wrzesień 03, 2006, 15:27:30 pm »
a na co są te szepionki ??  dlatego pytam bo zaledwie mam królika 3 miesiące i zadnej szczepionki nie robiłam .Czy ktoś mógłby mi odpisac jaka szczepionka musi być pierwsza :hmmm

Renata

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #110 dnia: Wrzesień 04, 2006, 16:48:48 pm »
Z tego co wiem od mojego Wet-a podejmując decyzję przeciwko czemu najwpierw szczepisz królika trzeba wziąć pod uwagę czy akurat bardzo lęgną się komary jeżeli tak to najwpierw szczepimy przeciwko myxomatozie (myxomatoza jest roznoszona przez komary i pchły) jeżeli jest zima to lepiej najwpierw zaszczepić przeciwko pomorowi bo wtedy jest większe ryzyko zachorowania właśnie na tę chorobę niż na myxomatozę.
Mój królik najwpierw był szczepiony przeciwko pomorowi mimo że był środek lata, było bardzo sucho i komarów prawie wcale.  
Między jednym a drugim szczepieniem należy zachować dwa tygodnie odstępu.

Na temat tych dwóch zabójczych chorób możesz poczytać:

http://porady.kroliki.net/?p=pomor
oraz  
http://porady.kroliki.net/?p=myksomatoza

Renata

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #111 dnia: Wrzesień 04, 2006, 16:51:45 pm »
Jeszcze jedno : ja za każdą ze szczepionek płaciłam 15 zł czyli razem 30 zł,

Renata

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #112 dnia: Wrzesień 20, 2006, 08:46:16 am »
WCZEŚNIEJ NAPISAŁAM:

Cytat: "Renata"
Między jednym a drugim szczepieniem należy zachować dwa tygodnie odstępu.



POPRAWKA: WCZORAJ WIECZOREM OD INNEGO WETERYNARZA (dr Anety Jurczyk) DOWIEDZIAŁAM SIĘ ŻE MIĘDZY SZCZEPIENIAMI POWINNO ZACHOWAĆ SIĘ MIESIĄC ODSTĘPU.

Podobno mieli ten temat na sympozjum

Goga

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #113 dnia: Wrzesień 20, 2006, 10:23:52 am »
W Warszawie (w naszych zaufanych lecznicach) stosuje sie 2 tyg. przerwy i to jest chyba niezbędne minimum. Niestety słyszałam tez opinie o szczepieniu na myxo i pomór przy tej samej wizycie (i to zalecają weterynarze  :zdenerwowany )

slodkie_uszy

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #114 dnia: Wrzesień 20, 2006, 10:24:15 am »
nam doktor kazal czekac 3 tygodnie, ale wspomnial, ze to tylko za pierwszym razem jak krolik nigdy wczesniej nie byl szczepiony i dwie szczepionki w bliskim odstepie czasu moga mu zaszkodzic,bo bedzie za duzy szok dla cialka

slodkie_uszy

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #115 dnia: Wrzesień 20, 2006, 10:25:22 am »
a pozniej faktycznie mowil, ze nawet na jednej wizycie moze byc, jak to drugie i dalsze szczepienie

Goga

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #116 dnia: Wrzesień 20, 2006, 10:54:07 am »
Ja słyszałam, o szczepieniu młodych królików w ten sposób (czyli za jednym razem). Moje sa szczepione zawsze co 2 mimo, że to kolejne dawki a króliki sa dorosłe.

Renata

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #117 dnia: Wrzesień 21, 2006, 18:20:44 pm »
Hm, no właśnie Solan był szczepiony z dwu tygodniowym odstępem w tej lecznicy do której kiedyś z nim jeździłam ale zorientowałam się że tam mało wiedzą o królikach dlatego zmieniłam wet-a na dr Jurczyk która jest uważana za dobrego, króliczego wet-a.
To ona zwróciła mi uwagę że powinno zachować sie większy odstęp, również przy kolejnych szczepieniach. Mówiła że mieli ten temat poruszany na sympozjum.
Jak tam chcecie, ja dla bezpieczeństa uszatego bendę zachowywać miesiąc odstępu

Offline Ailime

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 109
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #118 dnia: Grudzień 23, 2006, 23:17:51 pm »
wszystko fajnie tylko nadal nie wiem ile musi miec moja mala zebym z nia na szczepienie poszla. no i chyba ma pchly :/  :oh:  bo sie drapie, nie tak znowu czesto ale sie drapie...
wiec jaki wiek krolika do szczepienia?

fredeczka

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #119 dnia: Grudzień 26, 2006, 12:00:20 pm »
Poczytaj o szczepieniach powinno to gdzieś pisać ale o ile się nie mylę to na pomór w wieku 3 miesiące a na myxo chyba 2 miesiące.Możesz też iść na kontrole i niekoniecznie od razu szczepić a umówić się na szczepienie w odpowiednim terminie a przy okazji wet zrobi pierwsze oględziny króliczka czy wszystko jest ok.A co do drapania to niekoniecznie muszą być pchły obejrzyj króliczka dokładnie.