Autor Wątek: Szczepienia dla królików- informacje.  (Przeczytany 227470 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Anula_1960

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #60 dnia: Kwiecień 05, 2006, 18:40:48 pm »
Ja w tym roku zaszczepiłam Pyzę jedną szczepionką, zapłaciłam35 zł.wet. powiedzial, że to szczepionka łączona, byłam trochę zdziwiona, zapisał mi w książeczce nazwę, ale oczywiście jest trudna do odczytania :hmmm

naomi19

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #61 dnia: Kwiecień 05, 2006, 23:53:03 pm »
Byłam dziś w Klinice Małych zwierząt w Brynowie i okazało sie, że szczepionki Buńka nie dostanie. Powiedziałam weterynarzowi, że przez całą noc Bunia miała napięty brzuszek i wszystko jej tam bulgotało, całą noc jej masowałam brzuszek, choć widziałam, że ją nic nie boli.  :chory No i faktycznie: antybiotyki, jakieś inne zastrzyki, lakcid, czarna porzeczka, dieta siankowa tylko i wyłącznie przez 2 dni no i ocieplanie brzuszka. Jutro znowu jadę, a szczepionkę się odłoży jak będzie wszystko ok... Popytam się, czy te łączone szczepionki są dobre...
Biedna ta moja Bunia... Po czym ma takie wzdęcia? Przypomniało mi się, że zostawiłam ją na sekundkę samą i wyjadła cukier z cukierniczki, nie wiem nawet ile... Raz zostawiłam i już wykorzystała sytuację... Wstręciuch jeden... Ale mam nadzieje, że będzie wszystko ok... :( Zresztą, spójrzcie na zdjęcie- czyż nie słodka?  :>

Katasza

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #62 dnia: Kwiecień 06, 2006, 06:41:38 am »
slodka nieslodka, nie zostawiaj cukierniczki w zasiegu krolika! zastanawia mnie jedno u polskich weterynarzy...chec podawania przy kazdej dolegliwosci antybiotykow lub sterydow. no dobra, nie znam sie tak jak oni, ale moj angielski wet twierdzi, ze podawanie antybiotykow wcale dobre dla organizmu nie jest, sterydy tak samo (choc tu o sterydach nie ma mowy). a jak czytam forum to czy infekcja, czy cos tam, czy wzdecia to antybiotyki. czesto nawet wlasciciel nie jest w stanie podac nazwy, bo zdarza sie iz wet wyjasnia ogolnikowo na co dziala dany antybiotyk. Rudy przy swojej przewleklej infekcji oka (przerost korzeni jest wykluczony) ani razu poki co antybiotyku nie dostal. (no przewlekla to za duzo powiedziane, dwa razy mi zachorowal) poza tym leki jakie dostawaly moje kroliki mam dokladnie wypisywanie przez weta. nawet przebieg kastracji Popiolki mialam wydrukowany (jedyny przypadek kiedy ona dostala antybiotyk).

Goga

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #63 dnia: Kwiecień 06, 2006, 12:43:08 pm »
Antybiotyki wcale nie są złe gdy królik ma rzeczywiście infekcje. Podawanie profilaktyczne (poza pewnymi przypadkami np. operacja) nie jest postępowaniem zbyt rozsądnym, bo bakterie dość szybko uodparniają się na dany lek, zresztą chemioterapeutyki mają dużo działań niepożądanych. Dobrze gdy ich stosowanie jest poprzedzone posiewami.Może warto pomęczyć weta pytaniami: dlaczego? czy to konieczne? po co? itd... Sterydy to silne leki przeciwzapalne i dodatkowo pobudzają apetyt (a chore zwierzaki często nie chcą jeść), większość ich działań nieporządanych(przynajmniej u ludzi) ujawnia się dopiero po dłuższym stosowaniu.

Katasza

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #64 dnia: Kwiecień 06, 2006, 13:12:19 pm »
z infekcja sie zgodze, choc tez zalezy jaka i czy sa inne leki, ktore pozwola wyeliminowac podawanie antybiotykow, wlasnie z tego powodu o ktorym piszesz. ze sterydami uwazac trzeba, rowniez ze wzgledu wlasnie na pobudzanie apetytu. w niektorych przypadkach to skutek uboczny. sterydy dostawala moja suczka przy zapaleniu stawu biodrowego, a nadwaga w jej przypadku byla niewskazana.
mnie po prostu fascynuje chec podawania lekow silnych a przy tym takich ktore maja, badz moga powodowac skutki uboczne. oczywiscie podanie raz czy dwa antybiotyklu nie powinno bardzo zaszkodzic, ale czy przy wzdeciach jest to az tak konieczne? i jesli ktos ma pojecie to czy moglby mi wytlumaczyc jakie dzialanie ma antybiotyk w tym konkretnym przypadku.

naomi19

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #65 dnia: Kwiecień 06, 2006, 17:17:23 pm »
hej
2 razy byłam na zastrzykach, jutro jadę ostatni raz, na weenend babka dała mi lek w strzykawce do zastosowania doustnego. W poniedziałek na kontrolę. W takim razie spytam się jej w jakim celu antybiotyki i napiszę. A z tym cukrem... eh szkoda gadać- moja wina, ale mam nauczkę :( Z tego co wiem i widziałam to bardzo dobra lekarka.
pozdrawiam

Goga

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #66 dnia: Kwiecień 06, 2006, 17:19:13 pm »
Te inne leki to np sulfonamidy (moje króliki je dostawały po zabiegu kastracji i sterylizacji) ale one mają też dużo działań ubocznych ( u ludzi już się od nich odchodzi) Jeśli chodzi o psa to na poważne zapalenia nikt nic lepszego od steroidów nie wymyślił i przy takim wskazaniu stosuje się je też u ludzi ( łącznie z tzw. NLPZ-ami) Wszystkie leki to trucizny i mogą być niebezpieczne nawet zwykła aspiryna może zabić ( jeśli ktoś jest zbyt wrażliwy) Większość leków to leki ludzkie i działanie na króliki to wielka niewiadoma.

naomi19

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #67 dnia: Kwiecień 06, 2006, 17:24:14 pm »
Mam gdzieś nazwy tych leków, jeśli chcecie, mogę podać.

Goga

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #68 dnia: Kwiecień 06, 2006, 17:25:58 pm »
podaj, to interesujące

naomi19

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #69 dnia: Kwiecień 06, 2006, 17:30:43 pm »
Więc podaję:
Dexafart (5 kwietnia)
Borgal (5,6,7 kwietnia plus Borgal doustnie 8,9)
Lakcid (to wiadomo)

Podam jeszcze objawy chorobowe: wzdęte, niebolesne powłoki brzuszne, spadek apetytu. Waga 0,70kg.

anUSZka

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #70 dnia: Kwiecień 06, 2006, 17:34:55 pm »
Tak to juz jest z lekami, ze odpowiednio zastosowane, pomagaja, a nieodpowiednio - moga zaszkodzic. Dlatego tak wazne jest, zeby opiekun znal sie choc troche na chorobach kroliczych, zeby wiedzial, jakie pytania zadawac wetowi i domagal sie uzasadnien.

Naomi, z tym cukrem to Ci sie niezbyt udalo  :(

Katasza

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #71 dnia: Kwiecień 06, 2006, 17:41:26 pm »
oczywiscie zgadzam sie w stu procentach, ze przy zapaleniu sa niezbedne sterydy bo niestety nie ma nic lepszego.
naomi zapytaj sie prosze przy okazji, swojej wetki po co i dlaczego ten antybiotyk, bo mnie to bardzo interesuje. bede niezmiernie wdzieczna :) no i wyglaskaj kroliczka, niech szybko wraca do zdrowka, a cukier....dobrze, ze przynajmniej rozumiesz swoj blad i wiecej sie to nie powtorzy :)

naomi19

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #72 dnia: Kwiecień 06, 2006, 17:51:47 pm »
Wiem, że jej nie upilnowałam, ale z nią jest jak z dzieckiem: nie da się w 100% upilnować. Chętnie dowiem się, co macie do powiedzenia w sprawie tych leków, które Buńka dostała, jeśli wiecie coś na ten temat.
A wetki na pewno sie spytam jutro co i jak z tymi lekami, dlaczego akurat takie...
pozdrawiam

Goga

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #73 dnia: Kwiecień 06, 2006, 17:56:10 pm »
Dexafort to steryd ( jedna dawka nie zaszkodzi) drugi ten Borgal to sulfonamid ( dokładnie sulfadoksyna+trimetoprim (to moje króliki dostawały profilaktycznie po zabiegu) to połączenie jes dość dobre (dobry lek przeciwbakteryjny). Mój królik przy problemach z brzuszkiem dostawał jeszcze metoklopramid ( na pobudzenie perystaltyki), ale on nie robił bobków. Ale dlaczego te leki przy tym schorzeniu nie wiem? Może infekcja ukł. pokarmowego, ale mi to wygląda na zatrucie cukrem.

Katasza

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #74 dnia: Kwiecień 06, 2006, 17:57:18 pm »
na pewno napisalas poprawnie nazwe pierwszego leku? jak byk nie moge nic znalesc na jego temat, za to wyszukalam na temat leku Dexafort i to jest steryd.

o Goga mnie wyprzedzila... :)

Goga

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #75 dnia: Kwiecień 06, 2006, 18:06:28 pm »
Coś mi się przypmniało, może ten chemioterapeutyk ma zapobiec nadmiernemu rozwojowi szkodliwych bakteri ( pamiętam taką rade weta aby nie dawać zbyt dużo słodkich owoców bo to może zaburzać prawidłową florę bakteryjną jelit)

Hania

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #76 dnia: Kwiecień 06, 2006, 19:06:10 pm »
u mnie myksomatoza 20zl a pomor 10 :>

naomi19

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #77 dnia: Kwiecień 06, 2006, 19:29:08 pm »
Dzięki za inf. :icon_3m_sie
Jak mówiłam jutro o wszystko się zapytam, a tak nawiasem mówiąc, jakiś czas już szukałam dobrego weterynarza w mojej okolicy, jednak w jednej przychodni nastąpiła taka sytuacja:
-Dzień dobry, w jakiej cenie ma pan szczepionkę dla króliczka?
-Jakiego?
-Baranek.
..chwila zadumy, w końcu spojrzenie jak na wariatkę, po czym ze złością:
-TO W KOŃCU BARAN CZY KRÓLIK?

Także Kinika w Brynowie to dla mnie wybawienie, ta pani (zapomniałam nazwiska na prawdę się zna i to widać..., szczególnie po takich doświadczeniach z weterynarzami, jakie miałam
pozdrawiam cieplutko
Dorota

naomi19

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #78 dnia: Kwiecień 08, 2006, 12:56:52 pm »
No więc wczoraj byłam u weterynarza i spytałam, czy za każdym razem przy wzdęciach podaje sie antybiotyki. Pani mi powiedziała, że absulutnie nie, ona sama podaje antybiotyki bardzo rzadko, bo jak wiadomo mają złe działanie na organizm. Ale to był wyjątkowy przypadek, musiało być z Buńką źle  :chory  ). Później podawała masę fachowych nazw, lecz, muszę Was zmartwić, nic z tego nie zrozumiałam, ani nie zapamiętałam  :oh:  . Również nie zapamiętał i nie zrozumiał mój chłopak i siostra... W każdym razie mówiła coś o bakteriach w układzie pokarmowym itp. W każdym razie wydawało mi się, że w tym wypadku było to uzasadnione.
I co jeszcze... spytałam się tylko jeszcze jaki ma brzuszek króliczka (ten temat był już poruszany w jakimś innym temacie). No więc ma być przede wszystkim mięciutki. Nie może być twardy, wzdęty, burczący, no i bolący oczywiście.
pozdrawiam
Dorota

naomi19

  • Gość
Odp: Szczepienia dla królików- informacje.
« Odpowiedź #79 dnia: Kwiecień 08, 2006, 13:02:18 pm »
Aha, wcześniej była mowa jeszcze o szczepionkach łączonych. Ta lekarka wykonuje takie szczepionki , ale bardzo rzadko, nie jest za bardzo do tego przekonana, a przede wszystkim nie u tak małych królików jak Bunia. Jest to możliwe tylko w przypadku dorosłego królika (o czym wczesniejszy weterynarz oczywiście mi nie powiedział, a może nawet nie wieział  :/ )