Autor Wątek: Gazeta o królikach  (Przeczytany 27202 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Bella

  • Gość
Gazeta o królikach
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 24, 2010, 17:02:07 pm »
Uszata_panna, tak oczywiście to wszystko powinno znaleźć się w gazecie. Ja napisałam o czym chciałabym napisać. Wybrałam ten temat, ponieważ przygotowywałam go już do pomysłu o książce o królikach, który niestety nie wypalił. Tematów ważnych jest bardzo dużo. Ja osobiście nie czuję się zbytnio na siłach, aby pisać o bardzo poważnych rzeczach takich jak żywienie, choroby. Za mało się na tym znam. Dlatego jak pisałam kilka postów wcześniej, każdy niech napisze o czym może zrobić artykuł. Nie chcę zbytnio narzucać spisu treści.

Blacky, to co pisałaś, nie do końca jest prawdą. Wiele małych firm chce umieścić gdzieś swoją reklamę, a nie stać ich na płacenie kroci. Przecież reklama w gazetach o dużych nakładach sporo kosztuje. Sądzę, że zainteresowała by je reklama w małych gazetach.

Cytat: "Blacky"
ustalić rodzaj papieru, grubość, ilość stron itd


Co do ilości stron, to ja na początek proponuję około dziesięciu.

Cytat: "Blacky"
Najpierw znaleźć potencjalnych reklamodawców, punkty dystrybucji,


Ogłoszenie o tym, że szukamy reklamodawców można umieścić na stronach np. producentów karm.

Offline tajniak

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1310
Gazeta o królikach
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 24, 2010, 17:40:40 pm »
Cytat: "Bella"
Co do ilości stron, to ja na początek proponuję około dziesięciu.
To dużo. :) Pracowałem w gazetce szkolnej, więc wiem jak to jest - potwornie trudno wydaje się gazetkę, szczególnie gdy do pomocy jest garstka osób.

Bella

  • Gość
Gazeta o królikach
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 24, 2010, 17:48:16 pm »
To może 8 str.
Gdyby chętne osoby napisały artykuł na stronę A4 to wystarczyły by cztery osoby.
Bo myślę, że to będzie wyglądało mniej więcej tak :
1. str. okładka,
2. str. reklama,
3. str. artykuł,
4. str. artykuł,
5. str. artykuł,
6. str. artykuł,
7. str. reklama,
8. str. reklama.

Offline miguelle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 981
  • Płeć: Kobieta
Gazeta o królikach
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 24, 2010, 19:20:33 pm »
sorki ale pozwole sobie wyskoczyc "ni z gruszki ni z pietruszki" ale co byscie powiedzieli na... artykul dla Gazety Lubuskiej? mam troche "wtykow", wiec mysle ze udalo by sie, chyba bylo by to za darmo nie wiem, po prostu teraz wpadlam na ten pomysl czytajac co tu piszecie. nic nie obiecuje ale szanse sa, bo glowny problem jest taki ze malo kto zna SPK wiec mozna by i zareklamowac stowarzyszenie jako takie i dac pare madrych slow o opiece nad krolikami, jakies podstawy. GL to dosc popularna tutaj gdzie mieszkam gazeta, gdyby udalo sie "wcisnac" artykul na jakis weekend bylo by cudownie. z gory mowie tylko 2 rzeczy - ja nic nie obiecuje, na razie sie o to nie pytalam i nie wiem jakby to moglo wygladac. ale mam bynajmniej jak dotrzec chocby nawet do p. Kurzawy

Offline agatha

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 219
Gazeta o królikach
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 24, 2010, 20:13:32 pm »
Wszyscy macie racje - i co do kasy, i co do spraw technicznych, i co do statutu.
Oczywiście wszystko jest do przeskoczenia, ale pytanie na ile to jakiś pomysł a na ile poważna "decyzja".
Zamiast gazetki, zaczęłabym od ulotek. Nie wiem jak w innych miastach, ale w Poznaniu już z tym są problemy, a co dopiero z pracą nad gazetą.

Uszata_panna

  • Gość
Gazeta o królikach
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 24, 2010, 20:37:23 pm »
Na razie mogłaby być taka al'a "ulotka-książeczka" tzn składana w "harmonijkę" ulotka i kilka zdań na temat np. żywienie, opieka, zabawy itp, Kilku weterynarzy,krótki opis SPK i Link do strony:)

Offline tajniak

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1310
Gazeta o królikach
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 24, 2010, 20:59:38 pm »
miguelle, z takimi sprawami najlepiej do Iwony.
agatha, no właśnie szczególnie, że ok 1. numer może zrobimy, ale czy znajdą się chętni na 2., 3., 4...?

Offline Blacky

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3342
  • Płeć: Kobieta
    • Pomyślna Blog
Gazeta o królikach
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 24, 2010, 21:04:21 pm »
Bella niestety wiem co mówię. Nikt nie reklamuje się w gazecie, która ma 500 sztuk nakładu o ile nie jest to wysoko specjalistyczna prasa o dobrej renomie. Naprawdę trudno jest o reklamodawców. Wspomniałaś o producentach karm - bez szans. To są zazwyczaj duże międzynarodowe firmy. Jeśli chodzi o małe firmy, to też może być ciężko - albo nie prowadzą takiej promocji albo uznają, że efekt będzie niewspółmierny do wydatków. I będzie to częściowo prawda, bo pokrycie rynku jest minimalne. Jeśli chcecie iść w kierunku gazety, to dalej polecam ogłoszenia drobne. Moduły mogą też wykupywać firmy.
Jeśli miałabym udzielać rad, to zdecydowanie poszłabym najpierw w kierunku pisania artykułów i robienia ulotek. Dużo prościej będzie Wam za darmo napisać artykuł do jakiejś poważniejszej gazetki niż rozkręcać własne pisemko. A przy okazji będziecie promować swoje akcje, stowarzyszenie czy rozpowszechniać wiedzę o królikach.
Inicjatywa oczywiście szczytna, ale bez kasy i sponsorów prawdopodobnie skończy się na sporym nakładzie Waszej pracy i starań bez wymiernych efektów.
Save The Earth - it's The Only Planet With Chocolate! ;>
Pomyślna blog

Bella

  • Gość
Gazeta o królikach
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 26, 2010, 17:40:57 pm »
Blacky, uważam, że to może się udać, ale tylko wtedy, gdy będą do tego chętne osoby.

Offline tajniak

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1310
Gazeta o królikach
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 26, 2010, 22:52:48 pm »
Bella, no właśnie muszą być osoby chętne.

A może gazetka-kwartalnik będąca jeną stroną A4 dostępna w realu i na necie?

Bella

  • Gość
Gazeta o królikach
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 27, 2010, 15:57:29 pm »
Tajniak, dobry pomysł, może rzeczywiście zacznijmy od czegoś na małą skalę.

Offline Blacky

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3342
  • Płeć: Kobieta
    • Pomyślna Blog
Gazeta o królikach
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 27, 2010, 16:57:47 pm »
Tak to wygląda dużo lepiej, bo można wydrukować samemu, a to o niebo zmniejsza koszty. Taką "gazetkę" dużo łatwiej też złożyć, więc wystarczy przeciętnie uzdolniony grafik, a nie potrzeba operatora DTP. Do tego dystrybucja w sieci jest dużo prostsza. :)
Save The Earth - it's The Only Planet With Chocolate! ;>
Pomyślna blog

pc_piotrek

  • Gość
Gazeta o królikach
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 27, 2010, 19:51:42 pm »
Ja mógłbym się czym zająć. Robiłem już kiedyś gazetkę z kolegą. Wiem o co chodzi w tej branży.

Offline tajniak

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1310
Gazeta o królikach
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 27, 2010, 23:29:13 pm »
Blacky, do tego nie potrzeba nawet Publishera tylko zwykłego Wroda. :P

[ Dodano: Sob Mar 27, 2010 11:36 pm ]
No dobrze to jaka byłyby treść tej gazetki, dystrybucja itp.?

Myślę, że jak zrobimy kwartalnik/dwumiesięcznik to spokojnie będzie się dało to dobrze kolportować - każdy będzie mógł wydrukować, iść do ksera, skserować i uzyskać zwrot kosztów od SPK (tylko ten zwrot powinien być stały np. 0,20 zł za każdy egzemplarz potwierdzony paragonem, aby nie było krętactw) - oczywiście będą to musieli robić ludzie w miarę zaufani. Wątpię, aby któryś zoologiczny odmówił przyjęcia takiej gazetki (no chyba, że ten który sprzedaje żywe króle). Nakład to myślę, że na ok. 100 sklepów (100 egzemplarzy dla każdego na początek) to będzie 10 000, czyli koszt dla SPK 2 tys. zł co jest już niestety sporym wydatkiem dla nas, choć może on się zwrócić, bo ludzie zaczną przysyłać kasę. :) Co myślicie?

nuka

  • Gość
Gazeta o królikach
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 28, 2010, 09:14:45 am »
U mnie w miasteczku są 4 zoologi i 3 gabinety wet. Z tego w dwóch sklepach można kupić żywe zwierzaki, w pozostałych dwóch tylko karmę i to tą najtańszą Vitapol, sianko z napisem na podściółkę jako sianko do jedzenia, tam te gazetki chyba raczej nie znajdą wdzięcznego czytelnika. Ale może warto spróbować?
Gazetki na początek mogłyby sie pojawić w zoologach ze zwierzakami (mają już ulotki i plakaty SPK), powiedzmy 30 szt w każdym.
Sprawa wetów - tylko u dwóch przyjmują uszaki a i tak weci się na nich nie znają i oficjalnie o tym mówią, ale myślę, że na gazetki dadzą się namówić. Niechby dawali na początek tylko opiekunom uszatych, później nawet innych zwierzaków.  
Z tego wynika, że ja u siebie potrzebuję ok 120 egz. każdego numeru gazetki a miasteczko małe 18-tysięczne

Offline tajniak

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1310
Gazeta o królikach
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 28, 2010, 10:26:39 am »
Cytuj
U mnie w miasteczku są 4 zoologi i 3 gabinety wet. Z tego w dwóch sklepach można kupić żywe zwierzaki, w pozostałych dwóch tylko karmę i to tą najtańszą Vitapol, sianko z napisem na podściółkę jako sianko do jedzenia, tam te gazetki chyba raczej nie znajdą wdzięcznego czytelnika. Ale może warto spróbować?
Właśnie w takich miejscach znajdą., bo ludzie będą chcieli coś się dowiedzieć, a nie tylko Vitapol, Vitapol i Vitapol. :)

No tak zapomniałem, że do wetów też. :oh: Ale i tak myślę, że ten koszt może się nam zwrócić. :) Jak nawet nikt nie będzie chciał pisać do naszej gazetki to zacznie się korzystać z porad SPK. :) Więc raczej jak się znajdzie naczelny to problemu nie będzie.

Pierwszy numer pod względem logistycznym pewnie będzie porażką, ale od czegoś trzeba zacząć. ;)

pc_piotrek

  • Gość
Gazeta o królikach
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 28, 2010, 20:12:06 pm »
To co zaczynamy coś działać?
Ja mógłbym zaplanować umieszczenie itd.

Uszata_panna

  • Gość
Gazeta o królikach
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 28, 2010, 21:23:16 pm »
tajniak nie koniecznie, Ja proponuje zebrać kto o czym będzie pisał.Potem do danej kategorii wybrać temat np. żywienie -sianko , zabawy -zabawki ze sklepu , wychowanie -kuweta itp.  następnie powklejamy napisane artykuły i delikatnie skorygować  je należy potem umieszczenie

Offline tajniak

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1310
Gazeta o królikach
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 28, 2010, 21:54:52 pm »
pc_piotrek, jeszcze nie - całe SPK musi się wypowiedzieć. :)

Uszata_panna, czyli proponujesz zrobić konkretne działy?

Uszata_panna

  • Gość
Gazeta o królikach
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 28, 2010, 21:56:38 pm »
Tak,krótkie artykuły,kilka zdań, mówiące na temat,podzielone na Części.Po co będziemy robić groch z kapustą? A dodam że według mnie do tego powinniśmy dodać np na ostatniej stronie linki do strony SPK,miniaturki bez tajemnic i uszatej