Autor Wątek: Obgryzanie wszystkiego  (Przeczytany 2072 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

laki

  • Gość
Obgryzanie wszystkiego
« dnia: Marzec 09, 2010, 14:19:05 pm »
Hej
Sorka ze temat sie powtarza ale kiedys czytalam ze jest jakis preparat zeby królas nie gryzl przedmiotów i podobno pomaga
Tylko za zadne skarby nie umie tego tematu znalezc dlatego zalozylam na nowo.
Jakie sa preparaty zeby królaski nie obgryzaly przedmitów bo moja Lakusia to jak na zlosc bierze sie totalnie za wszystko i musze pilnie cos kupic a u nas w zologu nigdy nie slyszeli zeby cos takiego bylo.

Offline olufka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 76
Obgryzanie wszystkiego
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 09, 2010, 14:34:46 pm »
Ja osobiscie nie slyszalam o takich preparatach i nawet nie wiem co sie konkretnie pod tym kryje.najlepsze co mozesz zrobic to kupic malemu zabawke,zajmie sie tarmoszeniem i moze nie bedzie gryzl.u mnie sprawdza sie kula smakula i duza kula wierzbowa.na zewnatrz sa zawiniete galazki wierzby a w srodku jest pachnace sianko.tutek jest zachwycony.to kosztuje jakies 20 zl.robi to prawdopodobnie dlatego ze nie ma swoich zabawek a moze za rzadko wypuszczach krola i dlatego "rzuca" sie na wszystko. :>

[ Dodano: Wto Mar 09, 2010 2:42 pm ]
Zapobieganie.

Często główną przyczyną takich destrukcyjnych zachowań królika jest NUDA. Kluczem do uchronienia sprzętów i królika nie jest więc zapobieganie wszelkim tego typu króliczym zachowaniom, ale przekierowywanie jego energii na zabawę z rzeczami przeznaczonymi do tego.
Warto postarać się o zabawki dla królika, takie jak kartonowe pudła (można w nich wyciąć otwory), koszyki i inne przedmioty z nieimpregnowanej wikliny lub słomy, stare książki telefoniczne lub katalogi. Dla namiętnego kopacza można urządzić "kopalnię" - włóżyć na spód niewielkiego pudełka lub kosza trochę siana albo starych gazet do darcia (trzeba wymieniać co jakiœ czas, królik może nasikać do œrodka!). Obserwuj królika - jeœli "poluje" na kable, dostarczaj mu œwieżych gałązek wierzbowych lub z drzew owocowych (jak jabłoń czy grusza). Zajrzyj do działu z "zabawy" i "więcej zabawek" - tam znajdziesz wiele pomysłów, jak zająć królikowi czas.

Czasami wydaje się, że królik wie, że robi coœ, czego mu nie wolno (np. wskakuje na stolik), jakby na przekór. Może to mieć związek z ciekawoœcią połączoną z terytorializmem - próbuje odkryć coœ, co jest mu nieznane, zbadać, może zaznaczyć swoją obecnoœć (zębami). Odganianie może przynieœć skutek odwrotny do zamierzonego. Takiego królika trzeba czymœ przechytrzyć, uniemożliwić mu wchodzenie w to miejsce (fizycznie - np. usunięcie dywanika spod stolika powoduje, że nie może wskoczyć, bo podłoga jest za œliska). Można na chwilę na taką upragnioną półkę na chwilę położyć coœ innego (np. zamienić cenne książki stertą gazet), pozwolić mu tam wejœć, obejrzeć miejsce, pozostać chwilę i po jakimœ czasie, kiedy królik się troche znudzi, dokonać znów zmiany.

Pryskanie odstraszającymi zapachami raczej nie daje pożądanych efektów. Na rynku dostępne są takie preparaty dla psów czy kotów, ale są one niedostosowane dla królików. Zapachy, które nam mogą się wydawać odstraszjące, mogą dla królików być obojętne, a nawet atrakcyjne. Takie substancje mogą być też nieobojętne dla zdrowia naszego i królików, znane są przypadki migren i ataków astmy u ludzi od tzw. "odstraszaczy".

Czasem warto ograniczyć teren swobodnego biegania królika do tylko jednego pokoju lub odgraniczyć częœć mieszkania (œwietnie sprawdzają się małe furteczki jak te dla ograniczania terenu małym dzieciom). Jeœli Twój królik jest wyjątkowo ciekawski i psotny, a jakaœ rzecz nie może być schowana, wypuszczaj go z klatki na pobieganie wtedy, kiedy możesz go mieć na oku. Nie musisz poœwięcać mu całej uwagi - po prostu patrz, gdzie jest i co robi. Pamiętaj, że królik potrzebuje codziennie kilku godzin poza klatką.

Im więcej królik biega, im więcej ma kontaktu z ludzmi, tym mniejsze będzie miał skłonnoœci do niszczenia - po prostu nie znajdzie już na to czasu ani siły. TO CI POWINNO WYSTARCZYĆwww.uszata.com
"Deszcz szczęśliwych pocalunków na Twojej twarzy, ręce znowu tulą ukochana glowę, znów spoglądasz w ufne oczy Twojego Przyjaciela, które tak dawno odeszły z Twojego życia, ale nigdy nie znikneły z Twojego serca."

Ashoa

  • Gość
Obgryzanie wszystkiego
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 15, 2010, 19:54:27 pm »
Nie uważam,żeby królików do niszczenia skłaniała nuda, a na pewno nie zawsze. Mój Apek ma swoje pudło z rzeczami do obgryzania, spedza tam zawsze pół dnia, a kolejne poł dnia ja się z nim bawię albo biega ja świrus po domu. Daje mu spokój tylko wtedy gdy sie kładzie zeby odpocząc. I co? kilkanaście kabli przegryzionych  - mądrala nauczył się wsakiwać na szafę, kiedy ja znikałam np. do toalety, wracałam - a on się zachowywał jakby nigdy nic. Podczas swoich eskapad zdążył mi zjeść już 3 pary butów i przegryźć kabel telefoniczny,który był za szafą, za którą ja ręki wcisnąć nie mogę nawet. Skutkiem czego teraz cały czas go pilnuję i wielu rzeczy zabraniam, dopiero teraz się nudzi. Niektóre zające takie są, moje dwa poprzednie nigdy nie tkneły kabli, a poświęcałam im mniej uwagi niż Apiśkowi, mogły pałaszować kabelki do woli, ale ich nie ciągnęło.

A spraye są, owszem, ale z reguły dla psów i kotów, choć ostatnio widziałam w zoologicznym taki,ktory teoretycznie można zastosować "na" królikach.
Ja strategiczne kable,po za wszelakimi zabezpieczeniami, wymalowałam lakierem przeciwko obgryzaniu paznokci