Autor Wątek: Gałązki  (Przeczytany 119712 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Gałązki
« Odpowiedź #160 dnia: Październik 08, 2012, 20:49:21 pm »
CZY TO JEST OK, ŻE ICH NIE MYJĘ?

A doczytałaś, dlaczego się myje gałązki czy warzywa? Wiesz po co ludzie je myją? O glistach, tasiemcach, kokcydiach słyszałaś? To, że drzewo nie jest pryskane, nie znaczy,  że nie pada na nie deszcz, nie załatwiają się ptaki czy nie wchodzą koty.

Ja wolę umyć gałązkę szczoteczką pod ciepłą wodą i poczekać, aż wyschnie, niż wybijać ze uszaka robaki czy martwić się zakażeniem bakteriami z kału jakiegoś zwierza.

Mocz królikowi zaszkodzić nie powinien, o ile go sobie na świeżo nie natrze do oczu. Możesz przetrzeć futro na łapkach wilgotnym, letnim ręcznikiem i wysuszyć papierowym ręcznikiem, a możesz zostawić, jak jest. Z tym, że jak królik siada na siuśkach, to mycie trzeba będzie powtarzać.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline katja

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Płeć: Kobieta
Odp: Gałązki
« Odpowiedź #161 dnia: Październik 08, 2012, 21:37:06 pm »
> martwić się zakażeniem bakteriami z kału jakiegoś zwierza.

nigdy w życiu nie dałabym swojemu królikowi czegokolwiek, co leżało na ziemi w parku obok mnie. przeraża mnie ilość wyprowadzanych tam psów ;)

Offline PippiLotta

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2917
  • Płeć: Kobieta
Odp: Gałązki
« Odpowiedź #162 dnia: Październik 08, 2012, 21:49:13 pm »
O kotach Eni nie pomyślałam i dlatego też nie pomyślałam o tych pasożytach kałowych... :(

Offline drosera

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 174
Odp: Gałązki
« Odpowiedź #163 dnia: Grudzień 16, 2012, 18:17:37 pm »
słuchajcie, jak to jest z gałęziami czereśni? Na miniaturce podają że można je dawać, a wiele osób pisze że są trujące... Więc w końcu można czy nie?

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Gałązki
« Odpowiedź #164 dnia: Grudzień 17, 2012, 01:33:04 am »
słuchajcie, jak to jest z gałęziami czereśni? Na miniaturce podają że można je dawać, a wiele osób pisze że są trujące... Więc w końcu można czy nie?

Do niedawna sądzono, że te gałązki i liście, podobnie jak pestki, zawierają związki cyjanogenne (trujące), jednak najnowsze badania wskazują, że nie ma ich w liściach ani drewnie, a więc gałązki są bezpieczne.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline drosera

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 174
Odp: Gałązki
« Odpowiedź #165 dnia: Grudzień 17, 2012, 11:42:52 am »
Super, dobrze wiedzieć. Mam gałązki czereśni i nie byłam pewna czy mogę je dać :)

Offline joannajinks

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Płeć: Kobieta
Odp: Gałązki
« Odpowiedź #166 dnia: Marzec 09, 2014, 17:44:17 pm »
Hej:):) mój 2 miesięczny  króliczek nie chce podgryzać sobie gałązek. Ostatnio kupiłam mu w zwierzakowie "Naturalne gryzaki", czyli gałązki gruszy i jabłoni, niestety zainteresowanie nimi jest marne;(

Offline ellessa

  • Administrator
  • **
  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 1831
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Francisz & Niusia
Odp: Gałązki
« Odpowiedź #167 dnia: Marzec 09, 2014, 17:46:03 pm »
Mój królik też nie interesował się kupnymi gałązkami (myślę, że ze względu na ich wielkość, bo miały ok. 4-5cm). Jak mu dałam gałązkę jabłoni z działki rodziców - w jeden dzień przerobił na wykałaczki ;)

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Odp: Gałązki
« Odpowiedź #168 dnia: Marzec 21, 2014, 08:20:51 am »
Dokładnie, nie ma to jak gałązki prosto z drzewa :)
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Offline Hylx

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: olsztyn
  • Moje króliki: miniaturki
Odp: Gałązki
« Odpowiedź #169 dnia: Czerwiec 04, 2014, 17:52:13 pm »
Gałązki czereśni są super i jabłoni. mlodziutkie i pachnące

« Ostatnia zmiana: Lipiec 01, 2014, 00:17:47 am wysłana przez bosniak »

Offline Nlix

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: olsztyn
Odp: Gałązki
« Odpowiedź #170 dnia: Czerwiec 29, 2014, 22:45:04 pm »
jak nie ma gałązek pod ręką to można już kupić suszone


__
« Ostatnia zmiana: Lipiec 01, 2014, 00:15:52 am wysłana przez bosniak »

Offline Aga 1982

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Gałązki
« Odpowiedź #171 dnia: Styczeń 13, 2015, 12:33:02 pm »
Witam serdecznie
mam pytanie: czy można podawać królikowi gałązki klonu???? Właśnie koleżanka mi przyniosła brzozę i klon. Proszę o odp jeśli ktoś wie.
Na stronach czytałam,że można, ale wolę się upewnić
.

Offline Dominique_90

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1090
  • Płeć: Kobieta
  • Trafił nam się największy skarb...
    • D&P blog
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Semir
  • Za TM: Dżekuniu...tęsknimy za Tobą...pozostawiłeś okropną pustkę w naszych sercach ;(
Odp: Gałązki
« Odpowiedź #172 dnia: Styczeń 17, 2015, 17:56:33 pm »
Pytanie za 100 punktów. A czy gałązki jabłoni tuczą?
https://dpblog.pl -> Fashion, Beauty & Vegan

https://www.instagram.com/dpblogpl/ -> Paris minimalism inspirations

Offline puszka91

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Lila
Odp: Gałązki
« Odpowiedź #173 dnia: Kwiecień 10, 2015, 18:58:15 pm »
Witam wszystkich ! :)
To mój pierwszy post, mimo iż forum czytam wytrwale od dłuższego czasu. Od tygodnia jestem szczęśliwą mamą 10tygodniowej karzełkowatej Lilki. Mam pytanie odnośnie gałązek śliwki mirabelki takiej dzikiej z podwórka. Kwitną teraz ślicznymi białymi kwiatkami. Zerwałam kilka gałązek i nie wiem czy mogę podać małej. Na miniaturce jest wzmianka o gałązkach śliwy, lecz nie wiem czy takie dzikie też się liczą.  No i co z kwiatkami? Czy Lila nie jest za mała na takie przysmaki?  i czy lepiej suszyć czy podać prosto z drzewa?

Offline Malykrolik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Na pomorzu ;-D
  • Moje króliki: Pysia
  • Pozostałe zwierzaki: Kotka Layla
Odp: Gałązki
« Odpowiedź #174 dnia: Styczeń 05, 2016, 18:42:57 pm »
Moja niesforna królica trzęsie się na widok gałązek. Ma swoje ulubione miejsce- daję jej na kocyku obok klatki. Nawet te najgrubsze rozchrupuje na proch
Jeśli chodzi o rodzaj gałązek, to ja daję mojej z jabłoni i brzozy. Rośnie u mnie kilka młodych brzózek, zrywam jej kilka i zjada ze smakiem. Z tego co wiem jeszcze wierzbę można dawać, ale nie próbowałam.
O gałązkach trujących to polecam poczytać, bo jest tego dość dużo, m. in gałązki z drzew pestkowych takich jak czereśnie, brzoskwinie, śliwki
Z innych drzew owocowych można dawać, ale nie jestem pewna na 100%, bo dieta mojego królika jest zbyt bogata, bym nad wszystkim nadążyła  :icon_biggrin

Offline Amanda2017

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznan
  • Moje króliki: Susana
Odp: Gałązki
« Odpowiedź #175 dnia: Styczeń 20, 2017, 15:20:49 pm »
My naszej Susanie podajemy czasami jakieś ziółka jak rumianek czy miętę, bardzo lubi. O ziołach warto poczytać tutaj, są jak najbardziej wskazane ale tylko w odpowiedniej proporcji takiej jak dla dzieci nie powinny zaszkodzić. Tutaj http://ziola-na.net/ zbiór dobrej informacji o ziołach.

Offline tomeh

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 74
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gałązki
« Odpowiedź #176 dnia: Marzec 15, 2017, 10:06:44 am »
Jabłonkowe są chyba witki najbardziej bezpieczne, wiśniowe sam nie wiem wiem że nacinali kiedyś i dawali moi znajomi ale nie wiem czy na próbę czy może tak robili z wiedzą. Wierzba łatwa do pozyskania ale są odmiany i niektóre mogą być szkodliwe bo zobacz że parzenie wierzby też jest dla ludzi tylko z niektórych odmian.
Lubię króliki, ale i koty także.

Offline Marcin Tomasz

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Słupsk
  • Moje króliki: Baranek
Odp: Gałązki
« Odpowiedź #177 dnia: Maj 29, 2017, 14:01:08 pm »
Mój królik nie lubi pędów jabłoni tych ze sklepu. Ledwo, co na nie rzuci zębem i zaraz zostawia. Natomiast raz przyniosłem mu z podwórka (wcześniej umyłem i wysuszyłem) trzy gałązki - nawet nie wiem z jakiego drzewa - to przerobił je na wióry i nie tylko zjadł korę ale i całe drzewo. Dlatego też mam teraz zagwozdkę, czy to dobrze czy to źle?

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Gałązki
« Odpowiedź #178 dnia: Maj 29, 2017, 14:32:09 pm »
Większość królików u nas w Uszatej Przystani nie tyka kupowanych, wysuszonych gałązek, a świeżo zerwane z listkami młócą jak szaleni. Więc to normalne. Natomiast nie podawałabym gałęzi z drzewa, jeśli nie wiedziałabym, co to za drzewo i czy jest dla króliczego brzucha bezpieczne. Na pewno można dawać np. gałązki z jabłonki, gruszki, wierzby, leszczyny, brzozy ;)
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2017, 18:58:53 pm wysłana przez bosniak »
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline Marcin Tomasz

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Słupsk
  • Moje króliki: Baranek
Odp: Gałązki
« Odpowiedź #179 dnia: Maj 29, 2017, 14:41:23 pm »
Dziękuję za odpowiedź. Zaraz spróbuję rozszyfrować, co to za drzewo. ;)