Autor Wątek: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?  (Przeczytany 45878 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline serducho

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 668
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #80 dnia: Sierpień 24, 2010, 21:29:15 pm »
o matko kochana... serio az tyle zieleniny?
pewnie to od krola zalezy, nasz Lucky od tej ilosci mial by biegunke jedna za druga :)

Offline miguelle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 981
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #81 dnia: Sierpień 24, 2010, 23:14:18 pm »
mi wlasnie galazek zabraklo ;) a co do zieleniny - moj ma najlepsze zdrowie jak ma jej jak najwiecej :)

Offline Anuszko1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 203
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #82 dnia: Sierpień 25, 2010, 00:29:04 am »
Mój królik całe lato na zielonce, liściach, natkach i sianku jedzie, resztę podaje sporadycznie, jak przyjdzie zima dostanie warzywa bo na zielenine nie będzie szans a żyć trzeba:)
Moje małe zoo :)

Offline serducho

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 668
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #83 dnia: Sierpień 25, 2010, 01:59:24 am »
no dlatego mowie ze to od ucholka zalezy, nasz najzdrowszy jest jak je w zasadzie 90% siana...

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #84 dnia: Sierpień 25, 2010, 09:56:29 am »
Ja jeszcze dodam odnosnie pasternaku. W Lodzi na rynku (nawet w sklepie) to byl cud, zeby upolowac prawdziwa pietruszke. Wszedzie byl pasternak. Niektorzy na niego mowili pietruszka pastewna. No jak zwal tak zwal, ale miastowych latwo nabrac to raz, a dwa jak nic innego nie ma to sie i pasternak kupuje ;)
Tutaj w UK tez widze, ze ta 'pietrzuszka' jakas taka dziwna jest. Ale biore, bo czasem do zupki tez cos wrzucic trzeba.

Ja mam pytanie do autorki tematu, czy jestes w stanie taka diete (scisle wg listy) stosowac przez dluzszy czas? I jak to sie ma w praktyce? Lista powieszona na lodowce i wrzucasz do miseczki jak z przepisu?
Bo szczerze mowiac ja staram sie zawsze miec jakies warzywa, owoce i zielenine i daje to co mam. Np. jesli byla botwinka w warzywniaku, to podaje botwinke i buraczki (do tego co jest na codzien). Nie zawsze mam pewnosc jaka salate uda mi sie kupic, lub czy bedzie marchew z nacia, czy bede musiala kupic sama pietruszke. Raz upolowalam selera z nacia, teraz go juz nie ma w sklepie. Wiec chyba ciezko tak rygorystycznie zastosowac sie do takiej listy?
Jak to wyglada w praktyce?

Offline realia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1677
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #85 dnia: Sierpień 25, 2010, 10:25:32 am »
Również jestem ciekawa :) Podepnę się :)
Poza tym nie zawsze idzie kupić świeże, pachnące warzywka, więc u mnie dieta byłaby w zależności od tego, co maja u mnie śiweżego :)
Kasiula86 - Dziękujemy z całego serca :*
Nasza Galeria: http://forum.kroliki.net/index.php?topic=6604.0 :)

Amantek, Diabliczko - Kocham Was i zawsze będę <3 <3


Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #86 dnia: Sierpień 25, 2010, 10:29:42 am »
Nie, no bo mnie chodzi o to, ze jak kupie pekinska, to nie jest tak, ze dam liscia w srode, a potem juz w czwartek dam cos innego. Jozia musi zjesc pekinska do konca (no chyba, ze sie wczesniej zepsuje, ale nigdy sie to nie zdarzylo). Wiec kapustka jest w jadlospisie przez najblizszych kilka dni. Tak samo burak czy inne warzywo, jest odkrawane po kawalku i trzymane w lodowce. Wiec buraka je tak samo kilka dni pod rzad. Itd...
Stad moje zdziwienie  :hmmm  :nie_wiem

Offline thunderbird

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #87 dnia: Sierpień 25, 2010, 11:09:55 am »
Też się zastanawiałam, jak w praktyce prowadzić taki jadłospis. Bo racze się nie kupuje w warzywniaku warzywa po małym kawałeczku. Jak już coś kupuję, to królas musi to zjeść do końca póki jest to świeże, bo inaczej wszystko się będzie szybko psuć. Tak natka, jak i sałata na przykład.

Offline realia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1677
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #88 dnia: Sierpień 25, 2010, 11:16:10 am »
Trzymane w lodówce warzywa traca świeżość. Więc, aby dieta była tak zróżnicowana, czyli codziennie co innego, wydaje mi się, że musiałabym codziennie rano chodzić  do sklepu i kupować porcje dla moich czterech dupek :)
I ile byłyby w sklepie świeże :)

Bo dieta ta sama w sobie jest super :)
Kasiula86 - Dziękujemy z całego serca :*
Nasza Galeria: http://forum.kroliki.net/index.php?topic=6604.0 :)

Amantek, Diabliczko - Kocham Was i zawsze będę <3 <3


Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #89 dnia: Sierpień 25, 2010, 11:21:02 am »
nie no bez przesady...
Ja kupuję warzywa raz na tydzień i tylko seler naciowy traci świeżość po ok. 2 dniach - tak wynika z moich obserwacji. Warzywa korzeniowe (marchewa, seler, burak, pietruszka), brokuł, kapusta pekińska, cykoria odwrócona do góry dnem opakowania, pietruszka naciowa itp. spokojnie leżą w lodówce ok. tygodnia i nic im nie jest.

Offline realia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1677
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #90 dnia: Sierpień 25, 2010, 11:29:23 am »
alana - o ile się nie mylę, im mniej chemicznie nafaszerowane warzywa, tym krócej żyją w lodówce :)
Moje warzywa wystarczy, że poleżą ttrzy dni - już widzę zmiany.
Kasiula86 - Dziękujemy z całego serca :*
Nasza Galeria: http://forum.kroliki.net/index.php?topic=6604.0 :)

Amantek, Diabliczko - Kocham Was i zawsze będę <3 <3


Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #91 dnia: Sierpień 25, 2010, 11:33:55 am »
alana - o ile się nie mylę, im mniej chemicznie nafaszerowane warzywa, tym krócej żyją w lodówce :)
Moje warzywa wystarczy, że poleżą ttrzy dni - już widzę zmiany.

nie no okej ;)
teraz mam warzywa z ogródka teściowej i nie widzę różnicy między nimi a tymi, które kupuję na targu tzn. w szybkości utraty świeżości :) To samo z pietruszką z ogrodu sąsiadki - mam od tygodnia i nadal piękna, pachnąca, zieloniutka i w ogóle nie więdnie.
Co śmieszniejsze Muńkowi nie bardzo podchodzi nać marchewy z ogródka teściowej :D
A jakie zmiany obserwujesz ?? Bo u mnie w selerze naciowym po 2-3 dniach po prostu więdną listki - dlatego też jak już mamy seler naciowy to pałaszujemy w 2-3 dni...

Offline realia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1677
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #92 dnia: Sierpień 25, 2010, 11:46:45 am »
Warzywa tracą swojego ducha, zamieniają się we flaki, robią się miękkkie - to pierwsze stadium :)

Jaką masz temp w lodówce?:) Moze to też jest jednym z czynników wpływających na zamianę warzywa w zombie?
Kasiula86 - Dziękujemy z całego serca :*
Nasza Galeria: http://forum.kroliki.net/index.php?topic=6604.0 :)

Amantek, Diabliczko - Kocham Was i zawsze będę <3 <3


Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #93 dnia: Sierpień 25, 2010, 11:56:07 am »
sprawdziłam - 9 st. C ;)

edit: zapomniałam dodać, ze ta temp. jest na najniższym poziomie lodówki czyli tam gdzie sa pojemniki na warzywa ;)

hero

  • Gość
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #94 dnia: Wrzesień 03, 2010, 17:57:55 pm »
Proszę o pomoc w ustaleniu jadłospisu dla królika małego waga 1,100.

Póki co karmię go sianem (zawsze) marchewką (troszeczkę codziennie) i jabłkiem kawałkiem na deser co wieczór i liśćmi mlecza i nacią marchwi ( w 60% tym go karmię ) czy to dobry jadłospis .
Mam również problem jak zrobić właściwą porcję dla królika karmię go dwa razy dziennie o 12-14 popołudniu i ok 21 wieczorem . na wybiegu po pokoju jest w czasie szkoły sam w domu 7:30-12:00-14:00 (aby uniknąć bobków karmię go wieczorem i je do rana a później wszystko trawi i nie wydala , a siusia do klatki).Nie wiem jak rozpoznać czy chce jeszcze nie chce go oczywiście przekarmić proszę o pomoc mam go 1 tydzień a chcę mu stworzyć warunki godne człowieka .
Pozdr Kamil

Offline miguelle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 981
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #95 dnia: Wrzesień 03, 2010, 18:21:08 pm »
1. ile krolik ma tygodni/miesiecy/lat?
2. dieta wg mnie jest ciut malo urozmaicona, jelsi krolik skonczyl 3 miesiac wprowadz mu powoli rozne ziola i warzywa zielone (koperek, cykorie, koniczyna, stokrotke, salata rzymska, pietruszke, seler, brokul etc) oraz obowiazkowo galazki dozwolonych drzew np jabloni
3. ja bym byla za opcja czestych ale malych posilkow. to lepiej dziala na metabolizm uszaka.

hero

  • Gość
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #96 dnia: Wrzesień 03, 2010, 18:48:58 pm »
1. ile krolik ma tygodni/miesiecy/lat?
2. dieta wg mnie jest ciut malo urozmaicona, jelsi krolik skonczyl 3 miesiac wprowadz mu powoli rozne ziola i warzywa zielone (koperek, cykorie, koniczyna, stokrotke, salata rzymska, pietruszke, seler, brokul etc) oraz obowiazkowo galazki dozwolonych drzew np jabloni
3. ja bym byla za opcja czestych ale malych posilkow. to lepiej dziala na metabolizm uszaka.

Królika mam od 1 tygodnia . Pani mówiła w zoologicznym że jest mały ma ważyć 1,700 a waży 1,2 .Zęby ma bialutkie jak śnieg i jest żywy ile ma miesięcy nie mam zielonego pojęcia . A koperek jaki mu podawać w formie wysuszonej czy zielonej i może być ten koper przeznaczony do "kiszenia ogórków" czy ten bardziej że tak powiem kanapkowy .I czy mogę go kupić w warzywniaku bo z ogródka nie mam dostępu .A i jeszcze jedno pytanie czy teraz kiedy jest dużo zieleniny z diety królika można wogle odstawić mieszankę . Ja podaje mu mieszankę na wagę nie granulowaną z racji kolosalnej ceny (22zł za 500g)a na zimę planuje go karmić owsem posadzonym w skrzynce i zrobić coś w rodzaju dużego trawnika oczywiście do tego doliczam suszący się mlecz , natkę pietruszki i marchwi babkę zwyczajną oraz liście słonecznika (Ps można je suszyć :

Offline miguelle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 981
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #97 dnia: Wrzesień 03, 2010, 20:16:12 pm »
generalnie wiekszosc warzyw i ziol mozna suszyc, nie ma zadnych zastrzezen, z tym ze: suszona zielenina ma srednio 7-8 razy wiecej wapnia niz swierza (to trzeba wziac pod uwage, szczegolnie jesli krolik miewa klopoty z nerkami) a owoce suszone - maja wiecej cukru niz siwerze, wiec trzeba z nimi uwazac bo moga tuczyc :)

tu jest z lewej strony menu i lista warzyw, ziol, owocow i galazek ktore krolik moze zjadac - http://www.miniaturkabeztajemnic.com/zywienie.html

generalnie koperek - jaki trafisz taki bedzie dobry, ale lepszy bylby ten mieciutki taki jak np do salatek, niz ten z kwiatostanem - jak do ogorkow.

mieszanek nie radze podawac. sproboj alb uzbierac na dobry granulat albo.. zrezygnowac z podawania karmy na rzecz duzej ilosci swierzej i suszonej zieleniny - w dziale "zywienie" jest gdzies temat o diecie bezgranulatowej gdzie jest opisane co i jak ;)

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #98 dnia: Wrzesień 04, 2010, 07:54:19 am »
hero, ja wszystkie warzywa kupuje w warzywniaku lub markecie. Nie mam ogrodka, a Jozka cos jesc musi. Moze nie sa tak zdrowe jak 'wlasne', ale wszyscy je jemy. Wiec o to sie nie martw, ze musisz kupic, a nie masz swojego koperku czy pietruchy.
Posilki mozesz dawac np. trzy razy dziennie. Ja tak sie staram dawac i wydaje mi sie, ze jest ok.
Porcje warzyw musisz ustalic obserwujac bobki. Jak zjada ceko, to mozna dawac wiecej (uwazajac na korzeniowe, bo tucza). Ja daje zawsze tak na oko. Jak cos zostanie (rzadko) to wyrzucam takie zlezale i daje swieze. Jednorazowo daje np. trzy plasterki marchewki, dwa pietruszki, polksiezyc buraka, plasterek kiwi, kawalek jablka lub gruszki (jak mam) plus duzo zielonego, czyli jakies salaty, kapusta itp. Czasem daje seler naciowy. Zalezy co akurat kupie, bo nie zawsze wszystko jest w sklepie. Do tego Jozka podjada swiezy owies. Na zaglodzona nie wyglada ;) Czasem daje jej granulat do kuli smakuli, bo mamy jeszzce troche. Jak sie skonczy to pewnie kupie jej paczuszke, zeby miala tak dla rozrywki.
Oczywiscie sianko jest non stop i dorzucam suszki do sianka. Na razie ograniczylam troche pietruszke i koperek, bo wczesniej jadla duzo i troche sie wystraszylam, ze moze zaszkodzic. Pietruszke daje teraz po galazce co kilka dni.
Nie mam scislych regul co do diety. Czesto jadlospis zalezy od tego co uda sie kupic :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2010, 07:59:05 am wysłana przez Tocha »

hero

  • Gość
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #99 dnia: Wrzesień 04, 2010, 10:03:51 am »
Bardzo dziękuje za czas poświęcony na odpowiedz mojego pytania .
Teraz będzie mi znacznie łatwiej zrozumieć Nomi i stworzyć mu warunki godne człowieka .
Cieszę się że warzywa mogą być z marketu wcześniej miałem fobie że warzywa muszą być z pewnego źródła , ale jak większość kupuje to mojemu królowi też to nie zaszkodzi .
Ale mam jeszcze jedno pytanie czy jest jakaś reguła że warzyw nie można ze sobą łączyć np:marchewka jabłko natka marchwi .?Czy można podawać wszystko ze wszystkim.
Z góry dziękuje za odpowiedz .
Pozdrawiam Kamil