Autor Wątek: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?  (Przeczytany 45868 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Celticgirl

  • Gość
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #60 dnia: Lipiec 18, 2010, 19:51:32 pm »
Pamiętaj, że z granulatu musisz rezygnować stopniowo. Pomyśl, że cena za przesyłkę np. w Cuniland to15 zł. więc jeżeli zamówisz, chociażby 5 opakować CC to każda paczka jest droższa o 3zł a to i tak wychodzi na cenę, którą musiałabyś zapłacić w sklepie. Jeżeli to i tak jest dużo to zrezygnuj z rzeczy które wydajesz na rozpieszczanie siebie (Każda z nas tak robi nawet przy ograniczonym budżecie :icon_biggrin) i pomyśl że jeżeli króliś zachoruje ( a to są bardzo delikatne zwirzątka) to nie będziesz sobie miała nic do zarzucenia.

Offline Biszkopcik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 401
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #61 dnia: Lipiec 20, 2010, 14:59:01 pm »
Będąc od niedługiego czasu na tym forum zaczęłam zazdrościć królikom :) Ogólnie mają one lepszą opiekę niż niejeden człowiek.
Ja kupuję mojemu królikowi granulat za 4 zł za 400 g. Zrobiłam wywiad środowiskowy wśród kilku znajomych, którzy mają króliki. Żywią je albo mieszankami ze sklepu 7 zł/kg albo dodają jeszcze do tego suchy chleb i biszkopty - czyli ogólnie popełniają same błędy żywieniowe.
Mimo to ich króliki żyją latami, nie są otyłe i nie chorują.
Zaczęłam więc się zastanawiać jak to jest z tym kupowaniem jedzonka dla zwierzątek? Czy rzeczywiście kupowanie im najdroższych karm jest niezbędne?

Ja Ci zazdroszczę Alicjo, że możesz dać królisiowi zieleninkę prosto ze swojego ogródka. Myślę, że jak jeszcze dorzucisz do tego warzywa, to Twojemu zwierzątku już nic więcej nie trzeba będzie do szczęścia. A z tymi granulatami - z tego co zauwazyłam -to jest tak, że kiedyś były bardzo modne. Do tej pory można znaleźć info w internecie, że to super jedzenie dla królika. A z drugiej strony w innym wątku na forum jest powrót do naturalizmu i pogląd, że królik ma jeść tylko zieleninę i to mu wystarczy do szczęścia.

Myślę, że chyba najtaniej i najlepiej bedzie jak zaoferujesz swojemu zwierzątku naturalną zieleninkę. Mój przyzwyczaił sie do granulatu i nawet teraz marchewka słabo mu podchodzi. Tylko moje szczęście polega na tym, że on lubi granulat za 4 zł (13% białka, 15% włókna); gorzej by było gdybym kupowała mu taki za 20 zł i on by się do niego przyzwyczaił :)

(Myślę, że z tymi granulatami jest podobnie jak z jedzeniem dla kotów - jedni kupują Whiskas, inni Shebę, a mój kot jadł prawdziwe myszy, które sobie upolował i był bardzo szczęśliwy! :)

Offline Gosia/Closter

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 756
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #62 dnia: Lipiec 20, 2010, 15:16:20 pm »
coś w tym jest, lata temu, kiedy nie było internetu też miałam w domu zwierzaczki , i chomiczki i świnkę morską i psa, każde z nich umarło z przyczyn naturalnych w sędziwym wieku, chociaż nie byli oni karmieni specjalistycznymi karmami z wyższej półki. Ale z drugiej strony z dzisiejszą wiedzą na temat potrzeb królików i zawartości mieszanek, to jednak dobrze wybrać granulat

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #63 dnia: Lipiec 20, 2010, 15:26:09 pm »
 myszy (tudzież surowe mięso) jest bez porównania zdrowsze od Whiskasów, Sheby i innych śmieci sprzedawanych w marketach i drogeriach :oh:

my się już bez żalu pożegnałyśmy z granulatem. zamiast porannego tańca wokół puszki z granulkami są teraz dzikie pląsy w oczekiwaniu na siemię lniane i suszone zioła :lol
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Alicja

  • Gość
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #64 dnia: Lipiec 23, 2010, 14:07:53 pm »
zgadzam się z 2 powyższymi odpowiedziami . fryzjerka mojej mamy ( która przyjumje w domu ) też ma królika . czasem chodzę z mamą do tej frzjerki i chyba z 3 odziny bawię się z tym królikiem . dostaję on mieszkankę , ma małą klatkę i duużo sianka . ma 10 lat. jest zdrowy , robi same piruety i nie jest gruby. a więc ja będe dawać tą karmę , ponieważ mój królik ja lubi a wcale od niej nie choruje . ;/

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #65 dnia: Lipiec 23, 2010, 14:14:32 pm »
ale ja nigdzie nie zachwalałam mieszanek  :oh:
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline Biszkopcik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 401
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #66 dnia: Lipiec 24, 2010, 18:33:01 pm »
zgadzam się z 2 powyższymi odpowiedziami . fryzjerka mojej mamy ( która przyjumje w domu ) też ma królika . czasem chodzę z mamą do tej frzjerki i chyba z 3 odziny bawię się z tym królikiem . dostaję on mieszkankę , ma małą klatkę i duużo sianka . ma 10 lat. jest zdrowy , robi same piruety i nie jest gruby. a więc ja będe dawać tą karmę , ponieważ mój królik ja lubi a wcale od niej nie choruje . ;/
Mój królik jeszcze nie chorował, więc nie wiem jak na królicze zdrowie wpłynie długoletnie podawanie mu granulatu (tego tańszego niż luksusowe :)) czy mieszanek.
Jednak z tego co obserwuję na forum, to spotykam się z wypowiedziami, że króliki tak karmione "umrą w męczarniach" i będą chorowały.
No więc pojawia się pytanie jakim cudem królik fryzjerki żyje? :) oraz te króliki, które były karmione w czasach, gdy nie było Internetu?

Może to znak naszych czasów. Ja byłam wychowywana na tetrowych pieluchach, przecieranych warzywach i grysiku. A obecnie podanie dziecku czegoś innego niż markowego Gerbera nie mieści się w głowie :) Co więcej pewnie rodzice, którzy nie kupują dziecku takich produktów mają jeszcze poczucie winy, że nie dają dziecku tego co najlepsze.

<Mimo to pomysł na naturalną dietę króliczą (sianko, zioła, warzywka) podoba mi się. Chociaż granulat jest wygodniejszy... >

Offline kata97

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 312
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #67 dnia: Lipiec 27, 2010, 14:22:59 pm »
Alicja, po co pytasz czy możesz to podawać? skoro większość osób Ci odradza a Ty i tak stwierdzasz, że będziesz podawała.
 
co do tego, że u Ciebie w zoologicznym nie ma dobrych granulatów. u mnie też nie ma, a raczej nie było. na początku zamawiałam przez internet, później pare razy poprosiłam panią w sklepie żeby zamówiła na sklep cuni complete i teraz jest na stałe.

Offline StreamCK

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #68 dnia: Lipiec 27, 2010, 23:21:42 pm »
Witam,
jaki granulat zakupić dla mojego króliczka? Prosiłbym o podania najlepszych bo króliczek dostanie go po raz pierwszy (mam go 4 lata). Prosiłbym o wiele nazw bo robię rajd po Kielcach więc jeśli nie będzie jakiegoś to spytam o inny.

Pozdrawiam!

btw. mój królik nie chce jeść marchewki  :icon_confused
« Ostatnia zmiana: Lipiec 28, 2010, 00:09:16 am wysłana przez StreamCK »

Offline Jakub

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1629
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #69 dnia: Lipiec 28, 2010, 00:48:40 am »
przeczytaj miniaturkabeztajemnic.com opisane są tam również warzywa i zioła które możesz podawać królikowi

a z granulatu to najleprze
1 Grainless Complete firmy JR Farm
2 Cuni Pro firmy Versele Laga
3 Cuni Complete firmy Versele Laga

Nie martw się tym że król nie je marchwi taki gust

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #70 dnia: Lipiec 28, 2010, 01:15:24 am »
Strony do poczytania:
http://www.miniaturkabeztajemnic.com/
http://uszata.com/index.html
http://www.acn.waw.pl/kundelki/ziabak/
http://www.swiatkrolikow.com/

Wszystkie informacje, jak i zywienie opisane profesjonalnie i fachowo na tych stronach :) Bardzo polecam :)

Offline poulain

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 277
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.poulain.blog4u.pl
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #71 dnia: Lipiec 28, 2010, 09:55:15 am »
Tutaj masz wymienione wszystkie granulaty w kolejności od najlepszych do najgorszych: http://www.miniaturkabeztajemnic.com/dostepneg.html. Ja daję mojej Mamiyce Cuni Pro i bardzo jej smakuje.

Offline Gosia/Closter

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 756
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #72 dnia: Lipiec 28, 2010, 10:02:27 am »
Może mu się przejadła ta marchewka, ja bym dawała więcej liści tj. nać z marchwi, selera, cykorię , liście rzodkiewki itd
A granulat Cuni Complete polecam, królik zajada ze smakiem. I niech Cię cena nie odstrasza (ok.15 zł w zoologach) bo paczka starcza na długo - granulatu podaje się symboliczą ilość

Offline Biszkopcik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 401
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #73 dnia: Lipiec 30, 2010, 22:41:39 pm »
Hej Alicjo :)
Właśnie doszłam do wniosku, że licytowanie się % składników w granulatach nie ma aż takiego znaczenia (no może pomijając te rzeczywiście złe granulaty, gdzie jest bardzo dużo tłuszczu i szkodliwych składników).

Wydaje mi się, że "morał" z dyskusji w wątku http://forum.kroliki.net/index.php?topic=9285.0
jest taki, że wszystkie granulaty są sztuczne dla królików. Więc jak dla mnie specjalne zamawianie przez Internet drogich granulatów nie ma sensu, bo jak sugeruje Nuna - autorka miniaturki - wszystkie granulaty są szkodliwe, tylko, że niektóre mniej :)

Jak ja Ci zazdroszczę tego ogródka z zieleniną :)

pixie_x3

  • Gość
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #74 dnia: Sierpień 24, 2010, 18:08:50 pm »
poniedziałek:
brokuły
seler korzeniowy
marchewka
liście rzodkiewki
natka selera

wtorek
burak
liść kalafiora
pietruszka(korzeń)
brukselka cykoria

środa
dynia
jarmuż
kapusta pekińska
seler naciowy
marchew

czwartek
natka pietruszki
liście rzodkiewki
brokuł
natka marchewki

piątek
seler korzeniowy
liść kalafiora
cykoria
pietruszka(korzeń)
burak

sobota
kalarepa
zielona papryka
pasternak
marchew
brukselka

niedziela
dynia
liście rzodkiewki
kapusta pekińska
seler naciowy
rzepa



jak macie inny pomysł na jadłospis z tymi warzywami mile widziane propozycję ^^

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #75 dnia: Sierpień 24, 2010, 18:21:39 pm »
Trawka ,mleczyk, babka szerokolistna , babka średnia , lancetowata, topinambur , krwawnik, mięta, bazylia, chabry , rumianki, dziesietnica zwyczajna , pieciornik gęsi krwawnik lekarski, rdest kolankowy, plamisty , wężownik , ptasi+ sianko, sianko , sianko. ,........sianko. W uzupełnieniu warzywka ,które wymieniłaś oraz gałęzie jabłoni , gruszy. Taka jest moja propozycja.

pixie_x3

  • Gość
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #76 dnia: Sierpień 24, 2010, 18:25:19 pm »
nie wiem gdzie takie rzeczy mogę dostać

Offline Anuszko1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 203
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #77 dnia: Sierpień 24, 2010, 19:47:49 pm »
na łące:)
a tak serio teraz zapytam co to jest pasternak? bo sie w życiu z tym nie spotkałam
Moje małe zoo :)

Uszata_panna

  • Gość
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #78 dnia: Sierpień 24, 2010, 20:45:47 pm »
Anuszko to burak podawany np krowo i koniom w okresie zimowym :) Jest ok koloru białego i jest duży.
Myśle że to troche momotonia ;)

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #79 dnia: Sierpień 24, 2010, 21:00:03 pm »
Czy pasternak daje sie krowom , może się i daje  . Ale to napewno to  nie burak.Krowom podają  brukiew, królikom tez można w okresie zimowym. Pasternak pachnie jak pietruszka , natke ma jak pietruszka . Korzeń krótszy , grubszy. Naiwnym  sprzedają na tergowisku zamiast pietruszki.
 http://www.kuchnia.tv/img_files/przepisy/urodziny/nowy10/pasternak2.jpg