Autor Wątek: Olbrzym belgijski i inne olbrzymy  (Przeczytany 128310 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

ErnestoMendoza

  • Gość
Olbrzym belgijski i inne olbrzymy
« dnia: Styczeń 26, 2010, 12:05:34 pm »
Witam forumowiczów!

Jestem posiadaczem Olbrzyma belgijskiego i chciałem sprawdzić, czy jestem jedyną osobą na tym forum z wielgachnym królikiem w mieszkaniu.

Kupiłem królika od hodowcy (przez co prawdopodobnie uratowałem mu życie). Na początku miałem obawy, że mieszkanie za małe i kupy za duże, ale wszystkie wątpliwości rozwiała wizyta u hodowcy. Po pierwsze uznałem, że klatki w których przebywają króliki też są stosunkowo niewielkie, a królik wypuszczany w pokoju i tak będzie miał dużo więcej miejsca. Po drugi zakochałem się w tych olbrzymich przytulankach.

Jeśli chodzi o kupki i sikanie to chyba jedyne utrapienie. Na szczęście siku robi w jednym miejscu w klatce, ale to wielki królik i dużo sika. Większość bobków zostawia w klatce, ale zdarza mu się czasem strzelić na dywan.

Na obydwa problemy znalazłem jednak rozwiązanie. Zrobiłem dziury w rogu klatki gdzie się załatwia i wszystkie płynne nieczystości spływają do prostokątnej podstawki na kwiaty. Ta jest często opróżniana. Wcześniej wszystko lądowało w takich drewnianych koreczkach dla kota, ale musiały być codziennie zmieniane wraz z częścią sianka. Poza kosztami to straszny bałagan przy zmianie. Teraz zawsze ma suchutko. Rozwiązanie na bobki nie jest idealne, ale poprawia sytuację. Królik przed klatką ma dywanik (około 2,5x2,5 m) i poza ten obszar nie wychodzi, bo ślizga się na posadzce i zaraz wraca w panice. To spore ułatwienie, bo możemy kontrolować co robi i zabezpieczyć kable, a bobki zostawia tylko w tym miejscu i łatwo je posprzątać.

Jeśli miałbym jakoś podsumować, czy polecam duże rasy to radzę się dobrze zastanowić, bo są na pewno bardziej absorbujące niż małe, ale dają dużo satysfakcji podczas głaskania i przytulania. Odchodów jest dużo więcej i zapach bobków dość intensywny. My z żoną się przyzwyczailiśmy, ale przy małych pokoikach wielu osobom może przeszkadzać. Hałas w nocy też jest intensywniejszy z uwagi na gabaryty. Teraz śpimy w innym pokoju, ale w poprzednim mieszkaniu był to poważny problem. Z kosztami utrzymania bym nie przesadzał, bo można kupić karmę już od 30 zł za 25 kg (taką dostawał u hodowcy). Statystycznie taki worek powinien mu starczyć na ponad trzy miesiące. Ernest ma taką za 50 i 80 zł (plus przesyłka do 30 zł za każdą). Obie są dobrej jakości i wsuwa je na zmianę. Na tą droższą załapała się też świnka morska. Warzywa nie są drogie. Przy odrobinie inicjatywy można kupić duże ilości siana od rolnika za niewielkie pieniądze.

W skrócie. Bardzo duża satysfakcja z wielkiej słodkiej pluszowej przytulanki, ale tylko dla ludzi świadomych konsekwencji takiego wyboru. Ja się nie zawiodłem...

Offline jpuasz

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2034
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Pusiek i Kulka
  • Za TM: Liska
Olbrzym belgijski i inne olbrzymy
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 26, 2010, 12:18:23 pm »
30zł za 25 kg?? Cóż to za "rewelacyjna" karma? Jaki skład? Jaka analiza?

25 kg starcza na "ponad trzy miesiące"? Mnie karma 2,5 kg starcza na ponad 3 miesiące (miniaturka) ile Ty tej karmy dajesz temu królikowi?? :|



Liska była z nami 4 lata, 6 miesięcy, 3 tygodnie i 5 dni (od 01.09.2009 do 27.03.2014)

Offline Kitty27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice
  • Pozostałe zwierzaki: Kocurek Filemon Filosławski, Gerbile Pola & Tola
  • Za TM: Zorruś-5.X.2009, Brandon-2.XII.2009, Igiełka-24.III.2012, Marlonek-30.VI.2019, Kinia-3.X.2020
Olbrzym belgijski i inne olbrzymy
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 26, 2010, 12:29:52 pm »
ErnestoMendoza, jestem pod wrażeniem, mało kto ma odwagę mieszkac z królikami hodowlanymi. Pochwal się fotkami Ernesta :)

Viss

  • Gość
Olbrzym belgijski i inne olbrzymy
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 26, 2010, 13:14:08 pm »
Duże jest piękne. :heart
Ja też mam dwie królice hodowlane, choć co do ich rasy spekulowałabym czy to na pewno [lub czystej] rasy nowozelandy. Nie są olbrzymie, ale to już nie miniaturka.
Tak czy inaczej, mam dwie pięknoty [mama z córką] wielkości kota, co jest dla mnie nieustającą radością, nie ukrywam, że ich gabaryt jest dla mnie idealny.
Z załatwianiem się nie mamy żadnego problemu, dziewczyny sikają tylko i wyłącznie do kuwety, także jakieś 90% bobków tam trafia, natomiast w obrębie kojca pojawiają się pojedyncze [to pewnie te zaznaczające teren]. Poza kojcem nie znalazłam więcej niż z 5 bobków.
U mnie też problemem jest śliska podłoga [nie mamy dywanów z powodu alergii na roztocza], ale rozwiązałam ten problem robiąc z dywaników przejście od pokoju królików do przedpokoju gdzie jest duuuży i jedyny dywan, w sumie mają do dyspozycji ze 30 m2. Resztę mieszkania obejrzały, ale jakoś ich tam nie ciągnie. Czasami zapędzą się za mną do kuchni. :D

To co mnie osobiście najbardziej fascynuje, to ich chęć obcowania z człowiekiem, są niezwykle łagodne i towarzyskie. Mimo iż mama jako królik hodowlany nie miała pewnie zbyt wiele kontaktu z człowiekiem od początku, a to jednak kształtuje, jest wielkim pieszczochem. Możemy leżeć godzinami i się miziać. :heart
Poza tym obie dziewczyny potrafią być naprawdę nieustraszone, rzadko kiedy się płoszą i uciekają, a jak przychodzi do domu nowa osoba, to mamy nawet królika obronnego. :D

W kwestii żywienia postawiłam na siano, warzywa, suszki i zioła, granulat [Cuni Pro firmy Versele Laga] dostają w malutkich [1 łyżka] ilościach 2 x razy dziennie.

Dla mnie większe, hodowlane króliki to jest właśnie to, strzał w dziesiątkę i raczej przy takich właśnie pozostanę.

lenka_44

  • Gość
Olbrzym belgijski i inne olbrzymy
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 26, 2010, 13:47:55 pm »
Ja także podłączam się pod pytanie jpuasz   :>

No i oczywiście czkam na zdjęcia olbrzyma :P

anna_b5

  • Gość
Olbrzym belgijski i inne olbrzymy
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 26, 2010, 13:49:40 pm »
Bardzo to ciekawie wszystko brzmi, duże jest przecież piękne:) Ale nie bądźcie gołosłowni, bardzo prosimy o jakieś fotki:)

Offline widelko

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 561
  • Płeć: Kobieta
Olbrzym belgijski i inne olbrzymy
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 26, 2010, 13:51:45 pm »
Ja to bym chciała mieć belga :D ale to jak będę mała własny dom :D zazdroszczę :]
.: zezwierzęconego nie boli człowieczeństwo :.
Galeria Sałatki i Gerarda - http://forum.kroliki.net/index.php?topic=7100.0
Specyfika hodowli królików miniaturowych http://forum.kroliki.net/index.php?topic=11209.new#new
http://widelko.500px.com/ - moja galeria zdjęć
Zapraszam wszystkich właścicieli psów i kotów z Żywca i okolic www.groomer-zywiec.cba.pl

Nuna

  • Gość
Olbrzym belgijski i inne olbrzymy
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 26, 2010, 14:10:08 pm »
Bardzo mi sie podoba imie krolika :) Witaj na forum  :bukiet

Offline maro

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2515
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
Olbrzym belgijski i inne olbrzymy
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 26, 2010, 15:12:33 pm »
Wiecie co ja mam barana francuskiego, żre jak opętany a spróbujcie mu nie dać.
Ale jest bossssski i przekoachy a co najwazniejsze szuka swojego domku :)
Maro

Na adopcję czekają:
Szarak http://www.przygarnijkrolika.pl/krolik-szarak-warszawa
i inni

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Olbrzym belgijski i inne olbrzymy
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 26, 2010, 15:13:23 pm »
No cóż ja też jestem opiekunką(posiadaczką się nie nazwę,bo kto tu kogo posiada) barana francuskiego hodowlanego 5,5 kg i mieszkamy ze sobą już prawie 2 lata i muszę przyznać (jest bezklatkowy),że zero zniszczeń w mieszkaniu - na kablach leżakuje,lizak wielki i na początku mega czyścioch (był wówczas singlem),koszty utrzymania nie są astronomiczne,bo w stosunku do swej wagi wcale nie zjada 3 razy tyle co miniaturka,no może więcej siusia,a bobki też nie są bombowe,jest bardzo przyjaźnie nastawiony do innych królików(nie zawsze ze wzajemnością),czuły mąż miniaturowej żony,dawniej zaciekły ścigacz kotów.Oprócz niego mam też dwóch braci wielkość średnia rasy tan(mniej więcej gabaryty królików Viss),Ci dla odmiany wielcy lejkowie,bobczarze poza kuwetą,rozrabiaki i amatorzy dziurkowania odzieży,pościeli i wieczni poszukiwacze granulatu&suszonych babek,zamykani w zagrodzie na noc,a ich wielka zaleta :nie są kablarzami.No i jeszcze 2 miniaturki amatorzy wielcy kabli na koniec. :DD
PS.No i jeszcze sama Prezes SPK- Ais o ile się nie mylę ma Szaraka,belga i nawet w TV odgrywał rolę amanta jabłka. :lol

Offline Misokyaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3206
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Don Pedro Karramba i Pan Śledź
  • Za TM: Truffel, Fizia-Makrela
Olbrzym belgijski i inne olbrzymy
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 26, 2010, 15:30:53 pm »
ErnestoMendoza, po pierwsze zazdroszczę i również czekam na zdjęcia.

Cytat: "ErnestoMendoza"
w takich drewnianych koreczkach dla kota, ale musiały być codziennie zmieniane wraz z częścią sianka


NIe wiem czy dobrze zrozumiałam, ale sianka nie używa się na podłoże, a ja moim 2 miniaturkom tez muszę zmieniać kuwetę codziennie bo Truffel uwielbia sie w niej wylegiwac.
Sprawdź ta aukcje na internecie:
http://www.allegro.pl/item887263558_norka_cat_s_60l_zwirek_drewniany_od_producenta.html

Cytat: "ErnestoMendoza"
można kupić karmę już od 30 zł za 25 kg
Cytat: "ErnestoMendoza"
Odchodów jest dużo więcej i zapach bobków dość intensywny.


Moim zdaniem zapach moze byc spowodowany iloscia i jakoscia karmy jaka mu dajecie. Prawdopodobnie zostawia ceko i stad tez uciazliwosc w sprzataniu.
Zakup 2,5kg Versale-Laga Cuni Complete [45zl] powinien wystarczyć na 2 miesiące po 2 łyżki granulatu dziennie.
Moze tez dojrzewa, a nie jest wykastrowany? Jeśli tak to zapach jest dość nieprzyjemny ;)

Griffe

  • Gość
Olbrzym belgijski i inne olbrzymy
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 26, 2010, 17:20:43 pm »
Wow.
Musi być super mieć takiego potwora w domu  :lol
U mnie największy królik jaki był to 2kg :)

ErnestoMendoza

  • Gość
Zdjęcia Ernesta
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 26, 2010, 22:38:52 pm »
Oto Ernest w całej słodkości. Zdjęcia nieostre, bo ruszał się, a koniecznie chciałem pokazać aktualne z dzisiaj.



Ernest ma sianko jako podłoże. Tak samo miał u hodowcy, więc uznałem, że mu nie zaszkodzi, zresztą był zestresowany i nie chciałem wprowadzać dodatkowych zmian.  Codziennie dostaje świeże w części klatki gdzie się nie załatwia. Eksperyment z trocinkami skończył się kichaniem. O kuwetce nie ma mowy, bo wszystko co jest w klatce zostaje przez niego rozwalone. Miał cztery miesiące jak go kupiliśmy i może już się nie przyzwyczai do kuwetki. Na dzień dzisiejszy nie ma na to szans, bo kuwetka wyląduje do góry dnem. Może żwirek? W jego wypadku to pewnie oznacza hałas. Jak poznam argumenty przeciwko sianku to spróbuję. Mam Ernesta od półtora roku, więc jeszcze dużo muszę się dowiedzieć.

Kabelki niestety podgryza, ale śwince przeszło z wiekiem, więc jemu może też przejdzie. Ernest ma teraz niecałe 6 m-cy.

Co do śmierdzących kupek to karmy się zmieniały a kupki śmierdzą. Może nie zawsze, ale raczej tak. Może za dużo marchewki i innych mokrych potraw?

Pozdrawiam i dziękuję za odzew.

Viss

  • Gość
Olbrzym belgijski i inne olbrzymy
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 26, 2010, 22:55:11 pm »
Cytat: "ErnestoMendoza"
Miał cztery miesiące jak go kupiliśmy
Cytat: "ErnestoMendoza"
Mam Ernesta od półtora roku
Cytat: "ErnestoMendoza"
Ernest ma teraz niecałe 6 m-cy.
to jak to w końcu jest, bo ja się zgubiłam. :D

Ernest jest przepiękny, ma takie olbrzymie słuchy, że mógłby latać. Cudowny król. :heart
Dziewczyny cię namawiają na żwirek drewniany, bo on świetnie wchłania mocz, nie robi się bajorko i zapach też jest mniej intensywny. :)

Poza tym króliki powinny jeść granulat, mieszanki zawierają zboża, orzechy, ziarna - rzeczy, których królik nie może jeść lub może niezwykle rzadko. Ale nie napisałeś jaką karmę podajesz, może to granulat, albo mieszanka bez w/w dodatków. :)

anielinka

  • Gość
Olbrzym belgijski i inne olbrzymy
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 27, 2010, 00:24:14 am »
Cytat: "maro"
Wiecie co ja mam barana francuskiego, żre jak opętany a spróbujcie mu nie dać.
Ale jest bossssski i przekoachy a co najwazniejsze szuka swojego domku :)


kochany i szuka domu?

Ernest przecudnej urody i  jakie ma urokliwe radarki :)

Offline Salix

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 233
Olbrzym belgijski i inne olbrzymy
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 27, 2010, 00:26:42 am »
anielinka, maro zajmuje się adopcjami więc może króliczek jest u niej na tymczasie ;)

EDIT:poprawione i przepraszam :icon_redface
Maryś będę o Tobie pamiętać....

Offline jpuasz

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2034
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Pusiek i Kulka
  • Za TM: Liska
Olbrzym belgijski i inne olbrzymy
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 27, 2010, 00:31:10 am »
tak, Tymek jest u Maro na tymczasie. U Maro czyli u niej :)



Liska była z nami 4 lata, 6 miesięcy, 3 tygodnie i 5 dni (od 01.09.2009 do 27.03.2014)

ErnestoMendoza

  • Gość
Przepraszam za zamieszanie.
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 27, 2010, 09:25:39 am »
Mam go od półtora miesiąca a nie roku. Tak jakoś odruchowo mi się wpisało. Urodził się w lipcu, kupiliśmy na początku grudnia, więc ma około 6-ciu miesięcy. Nie wiem czy urodził się na początku, czy końcu lipca, bo na uchu chyba nie ma dnia.

Z siankiem już się dowiedziałem z forum i faktycznie żwirek wydaje się lepszym rozwiązaniem. Problem w tym, że Ernest rozwala paśniczek z siankiem i sianko wyląduje w żwirku. To bardzo łagodny królik i przytulański, ale ma jakąś obsesję na punkcie niszczenia wszystkiego co jest w klatce. Myślę, że u hodowcy nic nie miał i tak się przyzwyczaił.

Mam prośbę. Uwagę o sianku jako podłoża już zweryfikowałem i proszę, aby nie rozwijać tego tematu, w trosce o ciągłość tematu wielkich królików. Nie ma nic gorszego od postów, które coraz bardziej odbiegają od tematu, aż w końcu nie mają z nim nic wspólnego.

Śmierdgliwość kupek też zweryfikuję. Myślałem, że to normalne i się nad tym nie zastanawiałem.

Pozdrawiam

Nuna

  • Gość
Olbrzym belgijski i inne olbrzymy
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 27, 2010, 09:58:45 am »
Pewnie za duzo ziarna dostaje lub granulatu. Podawaj wiecej zielonych czesci roslin, a suchy pokarm traktuj jako dodatek do diety, a nie glowne danie i powinno byc ok.

Offline Misokyaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3206
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Don Pedro Karramba i Pan Śledź
  • Za TM: Truffel, Fizia-Makrela
Olbrzym belgijski i inne olbrzymy
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 27, 2010, 15:02:25 pm »
ErnestoMendoza, Ernest jest przepiękny *____*! Nie moge oczu oderwać, uwielbiam olbrzymy!