Autor Wątek: BRAVO - artykuł o psach.  (Przeczytany 28100 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nuka

  • Gość
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 26, 2010, 18:54:06 pm »
No właśnie, więc te słowa to moim zdaniem przesada.
Cytat: "Pszczolkowa"
To są totalne bzdury
Cytat: "Pszczolkowa"
Chów wsobny? W tym momencie wybuchnęłam śmiechem. Ten artykuł to gruba przesada.


ps, nie czytuję tej gazetki  :>

Pszczolkowa

  • Gość
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 26, 2010, 18:57:27 pm »
Hodowcy tam przebywający są zarejestrowani w Związku Kynologicznym i mają obowiązek postępować zgodnie z prawem, jeżeli były by choćby przesłanki o chowie wsobnym bądź nie właściwej opiece zapewniam Cię, że ich hodowle nie cieszyły by się tak dobrą reputacją.

Radzę poczytać trochę o pseudo hodowlach bo jak widzę nie jesteś w temacie. Ja uważam, że mylenie hodowli, które latami pracują na dobrą opinię z pseudo hodowlami to jest gruba przesada.

[ Dodano: Wto Sty 26, 2010 7:01 pm ]
http://www.stoppseudohodowcom.org/

nuka

  • Gość
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 26, 2010, 19:14:58 pm »
Pszczolkowa, dzięki, poczytam  :lol

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 26, 2010, 19:37:28 pm »
chyba trochę się pomieszały informacje nt. historii powstawania poszczególnych ras (wiadomo, że mops i dog niemiecki różnią się znacznie zarówno eksterierem, jak i psychiką, wiele ras zostało wyodrębnionych w jakimś celu użytkowym) u zarania rasy z pewnością istniało kojarzenie wsobne, miniaturyzacja, itp.
ale czymś innym jest prowadzenie hodowli w dzisiejszych czasach... wg. moich informacji hodowcy potrafią wieźć suczkę do pokrycia setki, a nawet tysiące km, jeżeli zależy im na "dobrych genach" tudzież jakiejś pożądanej z ich punktu widzenia cesze...
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

ryjok

  • Gość
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 26, 2010, 20:44:23 pm »
Cytat: "Jadwinia"
wg. moich informacji hodowcy potrafią wieźć suczkę do pokrycia setki, a nawet tysiące km, jeżeli zależy im na "dobrych genach" tudzież jakiejś pożądanej z ich punktu widzenia cesze...


tylko ile jest takich osob... w 'mojej' rasie na multum hodowli w polsce takie osoby moge policzyc na palcach reki... a to mnie strasznie przeraza... niestety zwiazek nie propaguje swoich idei tak jak powinien...

Nuna

  • Gość
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 27, 2010, 09:52:23 am »
Zwiazek Kynologiczny popiera inbreeding z tego co tu jest napisane:
http://www.nowofundland-klub.pl/kojarzenie_krewniacze.html

i tu bardzo dobry artykul na ten temat:
http://www.ferretta.pl/hodowla/inbred/

Pszczolkowa

  • Gość
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 27, 2010, 13:19:19 pm »
W takim razie przepraszam za wprowadzenie w błąd, ale ja bynajmniej o stosowaniu takich metod nie słyszałam, z ust hodowców słyszałam raczej słowa krytyki, dlatego byłam przekonana, że jest to niedopuszczalne.

Offline ais

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 1754
  • Płeć: Kobieta
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 28, 2010, 02:37:51 am »
Nie jestem specjalistką od ras zwierzat, aczkolwiek nie raz slyszałam, że wszelakie manipulacje człowieka z genotypem zwierząt w kierunku wypracowania jakiejś cechy przydatnej tak naprawdę czlowiekowi (wygląd, uzyteczność) nie ida w parze z pozytywnymi skutkami dla zwierzęcia:

np konie wyścigowe albo pewne rasy psów czy kotów, rasy zwierząt gospodarskich (np zmanipulowanie w kierunku szybkiego przyrostu kosztem stawów - vide brojlery - te kury, gdyby zostały uratowane przed rzezią, są i tak juz kalekami, albo świnie - porównajcie sobie świnię i dzika. Świnia to przy nim kaleka).

znalazlam taka dyskusję o psach rasowych - jakie dane rasy mają wady wrodzone, które są w typie rasy, i co się z tym wiąże. Nie chodzi o chów wsobny, ale o samo istnienie danej rasy:

http://forum.empatia.pl/viewtopic.php?f=8&t=783&p=3289&hilit=rasowe#p3289

wiemy chyba, że króliki miniaturowe mają tendencję do ropni okołozebowych, bo mają zminiaturyzowana czaszkę, a zęby za tym nie nadązają. Nasze króliki to też ofiary manipulacji z naturą i cierpią na tym i one i nasza kieszeń.
Króliki wiekszych ras z kolei są  ofiarami maninupacji w kierunku uzytecznosci hodowlanej. znane mi osobiscie olbrzymy belgijskie czy reksy maja tendencję do odcisków łap pod wpływem ciężaru ciała, niektórym z łap leci uporczywie ropa.
Zwlaszcza cierpią te, ktore mają krotka siersc na łapach (reksy), a ona nie amortyzuje wystarczajaco przy poruszaniu sie ciezkiego zwierzęcia.

co do Bravo czy tego typu czasopism - odkąd raz w Bravo byl niezly artykul o doswiadczeniach na zwierzetach i zaprocentowal duzą iloscia wejsc na nasze strony to jakos polubilam to czaopismo. Nie boi sie poruszac tematyki praw zwierząt.
Czasopisma kobiece natomiast unikają jej jak ognia albo uporczywie reklamują futra.

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 28, 2010, 08:41:24 am »
Muszę się zgodzić z Ais.Co do ras dużych królików i odcisków na łapkach to Baruś jest kicającym przykładem.Co do psów to nie wiem,ale w hodowli kanarków chów wsobny jest powszechny i cóż śpiew piękny,ale radko który dożywa 10 lat,a o zdrowotności nie wspominam.Kanarki pokazuje się na wystawach w wieku do 1 roku i hodowców nie interesuje stan ptaków potem.Chodzi o stworzenie medalowej kolekcji do listopadowych konkursów,a potem i tak większość ptaków samców się sprzedaje,a wiadomo,że chętni na ładnie śpiewającego medalistę się znajdą.

Offline Hordra

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1119
  • Płeć: Kobieta
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 28, 2010, 12:46:24 pm »
Cytat: "Pszczolkowa"
Chów wsobny? W tym momencie wybuchnęłam śmiechem.

A ja nie.
Hodowcy nazwali to pięknie Inbre(e?)dem i myślą, że wszystko jest w porządku.
Ale tak na prawdę niezależnie od tego jak to nazwiemy to zawsze będzie to samo :roll: - chów wsobny, krewniczy czy jak jeszcze chcecie.
W dzisiejszych czasach są takie możliwości, ze nie trzeba uciekac się do inbredu.

Offline agatha

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 219
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 28, 2010, 14:30:38 pm »
Można napisać na temat królików i zaproponować im opublikowanie tekstu choćby w czasie Wielkanocy.
Ja się tego nie podejmę, ale może któraś z Was? Im bliżej wiekowo, tym lepiej - łatwiej będzie Wam trafić do czytelników.
I nie ma co się zastanawiać :)

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 08, 2015, 12:17:38 pm »
Wątek zamykam ze względu na brak zainteresowania i kontynuacji...
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)