Autor Wątek: BRAVO - artykuł o psach.  (Przeczytany 28070 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zosiaa1

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Kobieta
BRAVO - artykuł o psach.
« dnia: Styczeń 23, 2010, 16:33:43 pm »
Wiem, że na tym forum przeważają osoby pełnoletnie, ale chcę napisać że w najnowszym numerze BRAVO jest bardzo interesujący artykuł o tym jak psy wystawowe cierpią i stają się kalekami - bo m.in. ich hodowcy stosują tzw. chów wsobny, psy mają różne choroby genetyczne - dla jakiś głupich nagród.

Sama nie czytam tego zazwyczaj, ale to mnie zmusiło do kupienia tego brukowca  :P
Józiek, moja miłości <3

Galeria z nowymi zdjęciami :)

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 23, 2010, 19:10:35 pm »
żaden szanujący się hodowca nie dopuszcza do chowu wsobnego. albo coś przekręciłaś, albo ten artykuł to jakaś bezedura :oh:
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 23, 2010, 20:01:47 pm »
Bzdury totalne, a potem się dziwić, jakie mamy nastolatki...
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Offline Misokyaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3206
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Don Pedro Karramba i Pan Śledź
  • Za TM: Truffel, Fizia-Makrela
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 23, 2010, 20:06:27 pm »
zosiaa1, zgadzam sie z Jadwinia. Psy wystawowe nie mogą być rozmnażane jeśli maja jakieś wady genetyczne bo i kto by go kupił.  :oh:

ryjok

  • Gość
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 23, 2010, 20:52:36 pm »
ja bym nie opierala wiedzy o inbreedzie na czyms takim jak bravo. ale nie zgadzam sie z Jadwinia - znam szanujacych sie hodowcow, ktorzy to robia, tylko, ze to nie jest 'zabawa' dla osoby ktora wypuscila na swiat jeden miot, tu potrzebna jest znajomosc linii, swiadomosc celu, doswiadczenie.

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 23, 2010, 20:55:13 pm »
Ryjok, a możesz powiedzieć, w jakich hodowlach tak robią? Bo z tego co się orientuję, to chów wsobny jest zakazany.
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Nuna

  • Gość
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 23, 2010, 22:18:37 pm »
Ciapusia, jest zakazany, ale i czesto stosowany :( np. dla utrzymania koloru czy innych waznych dla hodowcy cech.
Oczywiscie laczy sie zwierzeta zdrowe, ale spokrewnione. Sa rozne przekrety typu podstawianie szczeniat innej matce, zeby weterynarz wypisal rodowod, poza tym niektorzy weci tez zrobia wszystko, szczegolnie jesli dlugo obie strony sie znaja.
Wystarczy spojrzec ile kopiowanych psow jest w kraju   :bejzbol

ryjok

  • Gość
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 23, 2010, 22:39:42 pm »
ale wedlug czego jest zakazany?
weterynarz nie wypisuje rodowodu, jest on wydawany przez zk na podstawie metryki.

Nuna

  • Gość
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 23, 2010, 23:05:19 pm »
Tu jest taka ciekawa dyskusja http://www.forum.molosy.pl/showthread.php?t=4686&page=6
chyba faktycznie wszystkie chwyty dozwolone.

Offline parafka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 411
  • Płeć: Kobieta
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 24, 2010, 00:05:17 am »
mam znajomego hodowce owczarków środkowoazjatyckich i potwierdził mi, że częśc hodowców "bawi się" w chow wsobny. Jemu akurat zawsze zależy o dobro zwierząt i dobiera tak psy żeby nie były w żadnym wypadku spokrewnione, mało tego nie sprzeda psa nikomu kto mu się choc odrobine nie spodoba. Wiem, że są hodowcy, którzy traktują psa przedmiotowo więc co im zależy? ;/ okropne ale prawdziwe :(


Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 24, 2010, 12:10:05 pm »
Hmm, dostałam odpowiedź od znajomej, która prowadzi hodowlę.

Cytuj
ZK dopuszcza chów wsobny ale nie w takim bliskim pokrewieństwie jak syn z matką ,brat z siostrą itd , stosujemy inbred bo tak to sie fachowo nazywa tylko w sytuacji kiedy chcemy wyodrębnić jakieś cechy pozytywne psa , i jest to dalsze pokrewieństwo na dziadków i pradziadków. Jest to skomplikowana rzecz i zabierać się za to powinni tylko doświadczeni hodowcy. Zresztą np takie rasy rzadkie jak nasz chart polski tez powstał z inbredu bo za mało psów jest tej rasy ogólnie. http://www.psy24.pl/2353-Wspolczynnik-inbredu.html tutaj jest trochę na ten temat.
Moim zdaniem nie jest w tym nic złego jeśli jest to robione z głową i z myślą o zdrowiu psów.


No cóż - byłam przekonana, że ZK zabrania kojarzenia psów spokrewnionych, człowiek się uczy cale życie, jak widać.
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Offline zosiaa1

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Kobieta
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 24, 2010, 17:50:54 pm »
Sama niewiem.. napisałam, bo zauważyłam taki artykuł. Niewiem ile w tym prawdy, a ile redakcyjnych wymysłów, ale cóż.. nie znam się na tym.
Józiek, moja miłości <3

Galeria z nowymi zdjęciami :)

Offline Black_

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 910
  • Płeć: Kobieta
  • Królestwo za konia!
    • Blog
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 24, 2010, 20:42:48 pm »
W BRAVO lubią od czasu do czasu nawypisywać bzdur. Generalnie tam nie ma  co czytać, bo są prawie same obrazki ;]
Nie zmienia to rzecz jasna faktu, że istnieją legalni hodowcy, którzy są "producentami", ale bez przesady -  nie każdego trzeba potępiać, bo przecież są i tacy, którzy kochają swoich podopiecznych.

Mógłby ktoś wrzucić skan, bo prawdę mówiąć nie chcę  tracić cennego kieszonkowego na dwudziestostronnicową gazetkę o gwiazdach, makijażu i "muzie".

Człowieczeństwo nie jest stanem, w którym przychodzimy na świat. To godność, którą trzeba zdobyć
Jean Bruller

Offline ppx

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1950
  • Płeć: Kobieta
    • KiG
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 24, 2010, 21:57:29 pm »
OMG, w Bravo piszą takie tematy?
W szoku jestem. xD
Pewnie dlatego, że wśród typów osób czytających tą gazetę coraz więcej osób ma amstafy i yorki?
Ciekawe. xD


ryjok

  • Gość
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 24, 2010, 22:18:17 pm »
"Piękne za wszelką cenę. Jak psy cierpią przez ludzi!"

Hodowcy psów chcą, by ich pupile były idealne. Cenę tego ponoszą zwierzęta. Często cierpią z powodu chorób i szybko umierają...

Prześliczny mops o imieniu Lucas dumnie kroczy po wybiegu. Jego jedwabista sierść lśni w świetle fleszy fotoreporterów. Piesek ma duże, słodkie oczy i idealną dla swojej rasy sylwetkę. Robi wrażenie na oceniających go sędziach. Z podziwem kiwają głowami i skrupulatnie notują coś w swoich zeszytach. Kto wie, może to właśnie Lucas będzie tym szczęśliwcem, do którego trafi puchar. Myślisz, że wszystko jest w porządku? Nie do końca... Lucas jest piękny, ale ledwie widzi i bolą go stawy! Cierpi na choroby genetyczne, typowe dla wszystkich mopsów z rodowodami. Dlaczego tak się dzieje? Lucas jest jedną z ofiar bezwzględnej, trwającej wiele pokoleń hodowli. Niektórzy hodowcy, aby uzyskać czystość rasy, stosują chów wsobny. Polega on na kojarzeniu ze sobą blisko spokrewnionych psów. Chów wsobny ma sprawić, że wszystkie psy danej rasy będą identyczne, dlatego kojarzy się tylko czworonogi z rodowodami. Niestety, przykrą konsekwencją jest to, że ich potomek po rodzicach dziedziczy nie tylko piękny wygląd, ale również całą listę chorób genetycznych. W ten sposób hodowcy, troszcząc się jedynie o wygląd zwierząt, świadomie doprowadzają j do kalectwa! To przez nich i przez sędziów oceniających psy dzisiejsze czworonogi na wystawach wyglądają jak karykatury. Im dziwniejsze, tym więcej punktów otrzymują! Hodowane w ten sposób pekińczyki, buldogi czy mopsy prawie nie mają nosów i wiele z nich cierpi z powodu duszności. Jeśli nosy pekińczyków nie są regularnie czyszczone, te czworonogi mogą nawet umrzeć z braku tlenu! Ich pyszczki wyglądają tak, jakby były wciśnięte w czaszkę. Część mopsów nie może przymknąć powiek, w ich oczach ciągle jest stan zapalny, przez co w końcu ślepną. Z kolei jamniki z powodu zbyt krótkich łap cierpią na schorzenia kręgosłupa. Tak wyhodowane zwierzęta nie byłyby w stanie przeżyć, gdyby nie medycyna. Dawniej fantazje hodowców były poskramiane przez naturę. Pies z chowu wsobnego nie przeżyłby i nie dał potomstwa. Dziś lekarze przychodzą im z pomocą. Tylko że nie zmniejsza to cierpienia czworonogów, które muszą przechodzić skomplikowane operacje. Część z nich rodzi się z takimi wadami genetycznymi, że od razu muszą zostać uśpione. Dzisiejsze psy wystawowe mają niewiele wspólnego ze swoimi "oryginałami", za to bardziej przypominają owoc pracy projektantów. Przykładem mogą być bernardyny. Kiedyś te psy wyszukiwały zaginionych pod śniegiem. Były duże, ale na tyle sprawne, żeby ratować ludzi. Dzisiejszy bernardyn nie byłby w stanie przeżyć w górach. Tak bardzo hodowcy zepsuli tę rasę. Czy jest jakiś sposób, by temu zapobiec? Tak. Istnieją hodowle psów, w których liczy się zdrowie zwierząt i ich umiejętności, a nie tylko wygląd. Takie psy hodowane są na przykład dla potrzeb myśliwych i policji. Czy nadal chcesz dowidzieć się, czy mops Lucas podczas wystawy okazał się najpiękniejszym psem wieczoru? Przecież to smutne, że chore psy zdobywają nagrody, wygrywają wystawy i przekazują choroby i cierpienie kolejnemu pokoleniu. W taki sposób zwierzęta płacą cenę za ludzką głupotę i szalony pęd za ideałami psiego piękna. Jeśli więc myślisz o kupieniu sobie psa, pamiętaj, by zrobić to z rozwagą! Tylko wtedy możesz choć trochę poprawić los czworonogów.

Myślisz o kupieniu psa? Przeczytaj!
* Nie powinno się brać szczeniąt, które nie ukończyły 8. tygodnia życia i starszych niż 12 tygodni. Można oczywiście kupić starszego psa, ale wtedy zwiększa się ryzyko wystąpienia problemów wychowawczych.
* Nawet jeśli pies wygląda na zdrowego, może mieć ukryte choroby genetyczne. Dlatego zawsze pytaj o pochodzenie psa i o jego rodziców.
* Psy nierasowe, na przykład takie ze schronisk, są równie słodkie jak te, które maja rodowody. Na dodatek "mieszańce" są o wiele mniej podatne na choroby niż czworonogi, które przeszły chów wsobny.
* Zaraz po kupieniu psa należy z nim do lekarza weterynarii lub jeszcze lepiej - zamówić wizytę domową (dzięki temu szczeniak nie będzie narażony na złapanie chorób od innych psów w przychodni). Lekarz przeprowadzi zabieg odrobaczenia, zbada stan ogólny psa i ustali kalendarz szczepień profilaktycznych oraz zasady opieki i postępowania z Twoim zwierzakiem.

Tekst: Marta Szafrańska
Bravo nr 2 (12 stycznia - 1 lutego 2010 r.)
skopiowane z http://www.forumopsach.pl/1-vt1125.html?postdays=0&postorder=asc&start=0

Offline agatha

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 219
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 24, 2010, 23:05:41 pm »
Inny wniosek z tego tekstu: powinni napisać też o królikach :]

Offline ppx

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1950
  • Płeć: Kobieta
    • KiG
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 25, 2010, 00:12:19 am »
Nie oni, lepiej za konsultacją kogoś z SPK, bo głupoty będą. ;P


Pszczolkowa

  • Gość
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 26, 2010, 17:25:14 pm »
Aż się we mnie zagotowało! To są totalne bzdury! Przebywam na forum e-Cavalier, gdzie przebywa wielu szczęśliwych posiadaczy Cavisiów ale też hodowców. Większość z tych ludzi to miłośnicy zwierząt, właściciele takich hodowli traktują szczeniaki jak własne dzieci, niczym niemowlaki. Robią wszystko co dla nich najlepsze. Starają się nie obciążać suni. Chów wsobny? W tym momencie wybuchnęłam śmiechem. Ten artykuł to gruba przesada. Zresztą, czego można się spodziewać po "Bravo", nie czytam brukowców na miarę tego, bo to jest raczej żałosne. Szkoda mi tylko ludzi, którzy wierzą we wszystko co im pod nos postawią.

nuka

  • Gość
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 26, 2010, 18:15:08 pm »
Cytat: "Pszczolkowa"
Większość z tych ludzi to miłośnicy zwierząt,
Piszesz o forumowiczach, ale wiesz, że większość - to nie wszyscy? A ilu pseudomiłośników zwierząt nie bywa na żadnych forach?

Pszczolkowa

  • Gość
BRAVO - artykuł o psach.
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 26, 2010, 18:46:45 pm »
Cytat: "nuka"
Piszesz o forumowiczach, ale wiesz, że większość - to nie wszyscy?

Celowo tak napisałam. Co do niektórych osób - nie mam żadnych wątpliwości, ale ludzi poznaje się latami, a co dopiero przez internet, nigdy nie będziesz mieć stu procentowej pewności, że za pozorami nie czai się zło, ale nie popadajmy w skrajność.
Forum jest ogólnodostępne, może się na nim zalogować każdy i nikt nie ma na to wpływu.
Tak samo jest tutaj - też powiem, że większość wygląda na miłośników zwierząt, ale przecież nie mogę napisać, że są nimi wszyscy, nawet użytkownicy z jednym postem, nie mogę też dać sobie uciąć ręki, że każdy jest szczery w swoich wypowiedziach.