Autor Wątek: Dieta bez granulatu  (Przeczytany 284744 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #580 dnia: Październik 22, 2012, 22:08:15 pm »
Em. nać marchwi możesz sama sobie zasadzić i uszaczki będą ją miały cały sezon :) Ja tak robiłam że nabywałam marchewkę z lekkim zielonym na czubeczku, odcinałam to i wsadzałam najpierw na podstawek niski z wodą a potem jak nać wyszła to przesadzałam do ziemi. Cały sezon cieszyliśmy się z natki :) I jak dużo takiej marchwi nasadzisz to ususzyć możesz.

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Karmienie samym siankiem,suszoną trawą oraz suszkami.
« Odpowiedź #581 dnia: Październik 23, 2012, 00:10:34 am »
Monia, nie bardzo. Siemię po zalaniu wodą wytwarza  śluz, który działa osłonowo na przewód pokarmowy i daje "poślizg" przy zaparciach. Natomiast na wygląd futra wpływają korzystnie wszystkie nasiona oleiste. Widziałam, że stosujesz nasiona kopru włoskiego. Moje zajce oprócz kopru dostają też nasiona kolendry - poprawiają trawienie, apetyt i zapobiegają wzdęciom.  ;)

No to pisałam że mogę się mylić :P Czyli tak jak myślałam że może być inaczej :) Dzięki za poprawę :)
Jadwinia jak często w tygodniu dajesz koper włoski i jaką ilość ?? Ja daję raz w tygodniu szczyptę.

Ja szczerze to się boję moim wprowadzić cokolwiek nowego.Dałam suszoną marchewkę,nic po niej nie było tak odrazu ale po 3 dniach było ceko :/
Pełna dieta u nas to:
 - między 8:00 a 11:00 - garść suszków - babka lancetowata,mniszek lekarski,melisa - sianko - po 2 pałeczki granulatu
 - między 12:00 a 15:00 - dosypuję świeże sianko - szczypta siemienia lnianego
 - między 16:00 a 20:00 - 2 pałeczki granulatu - cały czas siano
 - godzina 22:00/23:00 - garść suszonego mniszka lekarskiego - wymieniam sianko na świeże - wymieniam wodę - i tak całą noc mają tylko sianko i wodę

Dodatkowo raz w tygodniu dostają nasiona kopru włoskiego.Na zatkania,na zaparcia,na cekotrofy,brak bobków - po 1ml na kg Firbeplex - ta pasta czyni cuda no i najbardziej chorowite moje maleństwo Niusia ją uwielbia i nie trzeba jej pachać strzykawką na siłę.Na wzdęcia przy zatkaniu dostają Espumisan,nasączony w granulacie kilka kropelek.
Dodam jeszcze że na tej diecie suszkowej bardzo rzadko zdarza się zatkanie,brak bobków,wzdęcia,zaparcia a jeśli już są to wychodzą z tego bardzo szybko bez pomocy weterynarza a z naszej ręki :) No i co najważniejsze ... to sianko znika bo jak były warzywa to sobie sami mogliśmy jeść to siano :P
To by było na tyle.

Zapomniałam jeszcze dodać że co drugi dzień dostają czystą,suszoną trawę.Tutaj nazywa się to "Ready grass".A co drugi dzień to dlatego że jest wysoko wapniowa i na angielskim forum radzą ograniczać i nie dawać codziennie.

Offline zaba zielona

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 393
Odp: Karmienie samym siankiem,suszoną trawą oraz suszkami.
« Odpowiedź #582 dnia: Październik 23, 2012, 08:34:26 am »
A czy te nasiona nie są jakoś zaprawiane specjalnie, żeby lepiej rosły, grzyby się ich nie trzymały albo inne jakieś takie?

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Karmienie samym siankiem,suszoną trawą oraz suszkami.
« Odpowiedź #583 dnia: Październik 23, 2012, 10:20:40 am »
No rzecz jasna trzeba kupić takie przeznaczone do spożycia, a nie do wysiewu  :icon_mrgreen

Cytuj
Jadwinia jak często w tygodniu dajesz koper włoski i jaką ilość ?

Nie ma reguły, daję wtedy, gdy jest potrzeba - zauważę brak apetytu, mniejsze bobki, łańcuszki...mieszam z nasionami kolendry i siemieniem i daję małą łyżeczkę od herbaty tej mieszanki (kiedyś zajce niezbyt się tym interesowały, ale z czasem zasmakowały). Dodatkowo 2-3 listki bazylii, świeżą kolendrę, koperek. Polecam, u nas pomaga przy lekkim przytkaniu (zatoru od lat moje zajce nie miały).

edit: Myślę, że u królików z częstymi problemami brzuszkowymi, zatorami, wzdęciami, można te nasionka wprowadzić jako stały element diety, np. po szczypcie 3-4 razy w tygodniu czy nawet codziennie.

« Ostatnia zmiana: Październik 23, 2012, 10:26:20 am wysłana przez Jadwinia »
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline zaba zielona

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 393
Odp: Karmienie samym siankiem,suszoną trawą oraz suszkami.
« Odpowiedź #584 dnia: Październik 23, 2012, 10:29:55 am »
No rzecz jasna trzeba kupić takie przeznaczone do spożycia, a nie do wysiewu
Dzięki, Jadwinia, jakoś sobie ubzdurałam, że domyślnie sprzedawane są tylko takie do wysiewu  :oh:

sonia

  • Gość
Odp: Karmienie samym siankiem,suszoną trawą oraz suszkami.
« Odpowiedź #585 dnia: Październik 23, 2012, 12:21:01 pm »
Ja  zamowilam te nasionka w Aptece,mysle ze beda dobre ....ciekawi mnie czy beda jesc,bo rodzynek i zorawinek nie lubia :D

Offline SiM:)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1839
  • Płeć: Kobieta
Odp: Karmienie samym siankiem,suszoną trawą oraz suszkami.
« Odpowiedź #586 dnia: Październik 23, 2012, 12:22:44 pm »
oooo to ja moze tez sprawdze u siebie w aptece moze beda mieli, a jak nie to zrobie wyprawe po sklepach zielarskich albo po necie :)

Offline Miuu

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 140
  • Płeć: Kobieta
Zastępstwo granulatu.
« Odpowiedź #587 dnia: Kwiecień 08, 2013, 16:17:16 pm »
Cześć. :)

Chciałabym zapytać, co można dawać uszakowi poza granulatem. Ostatnio malutki dostawał dużo jabłek, marchewki i specjalnie nie chce zjadać granulatu. Można mu przygodować jakąś dietę, która będzie pełnowartościowa, a składać się będzie głównie z warzyw i owoców? Granulat się kończy, a nie mam teraz nawet jak mu kupić nowej paczki. Dlatego chciałabym wiedzieć, czym można owy granulat zastąpić? ;)

Offline klaudiapiwo

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4508
  • Płeć: Kobieta
  • Łatka Borsuk oraz Kokosio
Odp: Zastępstwo granulatu.
« Odpowiedź #588 dnia: Kwiecień 08, 2013, 17:43:51 pm »
są osoby nie podajace uszom ranulatu. codziennie dają warzywka [seler, burak, pietruszka, brokuł, kalafior etc.] ewentualnie owoce jako smakolyki jablka/babany/truskawki/malinki/rodzynki

oczywiscie im wiecej zielonego tym bardziej im zasmakuje :) no i duuuzo sianka
Łata przykicała z Wawy 15.05.2012 majac ok 8 miesięcy,
Kokos z Krakowa 1.06.2013 jako 2,5 roczny prosiak,
Borsuk z Krakowa 20.11.2013 mając ponad 2 lata

Wątek mojego stada http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14105.0.html
Uszata Przystań http://forum.kroliki.net/index.php/topic,16284.0.html

Offline ziabak

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 743
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
Odp: Zastępstwo granulatu.
« Odpowiedź #589 dnia: Kwiecień 08, 2013, 17:59:22 pm »
Marchewka i jabłko oraz inne owoce i warzywa z duzą ilością cukrów należy traktować jako przysmak / dodatek do diety - nie jako podstawę. Zamiast granulatu w ramach podstawy diety należy stosować siano / trawy i zioła suszone bądź świeże - mniszek, babka, liście malin, jeżyn, pokrzywy itp oraz warzywa z mała zawartością cukrów (np. cykoria, korzeń selera, brokuł). Poza tym warto by królik miał dostępne gałązki drzew liściastych (np. jabłoni, wieżby). Generalnie królik spokojnie może żyć na samym sianie - ale wiadomo jak to jest, chcemy urozmaicić mu jadłospis, więc dodajemy wyżej wymienione dodatki, bo zwierzaki też "smaka mają" na coś dobrego :)

No i przy opracowaniu takiej diety trzeba zwrócić uwagę też na kondycję i wiek zwierzaka, bo wg mnie młodym królikom do 6 miesiąca życia granulat jednak warto podawać ze względu na dodatki witaminowe i mikro / makroelementy, czego samemu często nie da się dobrze zbilansować, a wiadomo - małe rośnie i potrzebuje :)

Offline Miuu

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 140
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zastępstwo granulatu.
« Odpowiedź #590 dnia: Kwiecień 09, 2013, 07:16:02 am »
Moje uszy mają już roczek i stały się wybornie kapryśne. :P Moja mama go rozpieszcza marchewkami, jabłkami i innymi warzywami, a ten zaczął kręcić noskiem na granulat. Kiedyś się wręcz rzucał na niego, a teraz podejdzie, powącha i odstawi. -,- Ale jak mu się przyniesie jakieś warzywko, czy listek mleczu, to je aż mu się uszy trzęsą!

Offline Miuu

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 140
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zastępstwo granulatu.
« Odpowiedź #591 dnia: Kwiecień 13, 2013, 13:16:05 pm »
Mam jeszcze takie pytanie. Brokuł np. podawać mu surowy, czy gotować? ;f

Offline SremoGirl

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1298
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Królisia
  • Pozostałe zwierzaki: Oscar
  • Za TM: Marjanek, Puszek
Odp: Zastępstwo granulatu.
« Odpowiedź #592 dnia: Kwiecień 13, 2013, 13:35:32 pm »
Wszystko surowe. Nie gotujemy królikom warzyw :)


Zapraszamy do naszej galerii :)

Offline katarinen

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 28
  • baku!
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #593 dnia: Kwiecień 15, 2013, 21:45:55 pm »
A mój króliczek od początku wychowuje się bez granulatu i jest pełen energii. Ileż to czasu zajmuje pokrojenie warzyw i dodanie do nich suszków lub innej zieleninki? ;)

Offline Pasztecik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 60
  • Płeć: Kobieta
    • Leśne Zacisze*PL
Odp: Zastępstwo granulatu.
« Odpowiedź #594 dnia: Kwiecień 16, 2013, 21:44:49 pm »
WIem, że wbijam się w temat trochę ale nie chcę zakładać nowego na jedno pytanie. Moja mama przez pomyłkę kupiła karmę versele laga cavia complete a nie cuni complete. Z tego co patrzyłam na necie to skład mają bardzo zbliżony w większości wartości są takie same. Czy mogę to opakowanie dawać zamiast cuni complete?
;)

Offline nataria

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin las
  • Moje króliki: Trusia, Pyziaczek
  • Za TM: 12 letnia Sniezka <3
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #595 dnia: Czerwiec 20, 2015, 14:52:39 pm »
A ja mam takie pytanie, wiem ze uszate powinny dostawac 100g warzyw na 1kg masy ciala dziennie...
a jak jest z ziolami? ile mniejwiecej dostaja Wasze na dzien?

Offline miniaturowaem

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7089
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Żory
  • Moje króliki: Perła , Szariczka, Promyk,Lila , Szyszunia,Murzynka , Fru
  • Pozostałe zwierzaki: kanarek -Kuba
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #596 dnia: Czerwiec 20, 2015, 16:57:09 pm »
jak dla mnie 100 g warzyw to dużo.
Ja podaję suszone zioła w miseczce 500 ml

Offline frau magda

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 617
  • Płeć: Kobieta
  • evil prevails when good men fail to act
  • Lokalizacja: za Odrą
  • Moje króliki: Doha i Olaf
  • Na DT: Edward
  • Za TM: Mysza
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #597 dnia: Lipiec 02, 2015, 21:36:45 pm »
Cześć. Zanim zaczęłam czytać forum był mój Olaf na średniej diecie  :icon_redface dostawał karmę dla króli, sianko do woli, często jakieś warzywa i owoce. Dobrze zbalansowana dieta to to raczej nie była.
Chcemy naszym zwierzom zmienić nawyki zywieniowe. Zaopatrzylismy się w to co było w niemieckim zoologu i mamy babkę lancetowata, pokrzywe, liście malin, topinambur i suszone buraczki. Póki co więcej tutaj nie znalazłam, ale zmmierzam zamówić zioła z Polski. Przyznam, że czytam na ten temat, ale wciąż czuje się trochę zielona i potrzebuję porady. Jak układać dietę żeby była dobrze zbalansowana? Co tak naprawdę taki granulat zastępuje/ uzupełnia? Olaf widzę, ze jest suszkami zachwycony, Doha natomiast niucha za karmą.. oba lubią i jedzą marchewkę, ogórka, jabłko, raz na tydzień, dwa dostaną z plasterek banana, Olaf go uwielbia. Jest również fanem papryki, za którą Doha nie przepada. Dostają oczywiście również zielenine. Trawę , mleczyk, czasem koniczyna, natka marchewki. Co powinniśmy im tak naprawdę codziennie dawać a co ograniczyć i czy ten granulat w ogóle warto wprowadzać? Dziś daliśmy im jedna truskawke na sprobowanie, zobaczymy czy się któreś skusi :) uszaki dostawały również świeżą bazylie w sporych ilościach i raz eksperymentllnie tymianek i oregano, ale nie byłam pewna czy im to wolno jesc  :hmmm

Z góry dziękuję za porady i mam nadzieje, ze mnie nie zjecie jeśli robię jakieś głupie błędy  :icon_redface

Offline nataria

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin las
  • Moje króliki: Trusia, Pyziaczek
  • Za TM: 12 letnia Sniezka <3
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #598 dnia: Lipiec 05, 2015, 02:23:36 am »
Cześć. Zanim zaczęłam czytać forum był mój Olaf na średniej diecie  :icon_redface dostawał karmę dla króli, sianko do woli, często jakieś warzywa i owoce. Dobrze zbalansowana dieta to to raczej nie była.
Chcemy naszym zwierzom zmienić nawyki zywieniowe. Zaopatrzylismy się w to co było w niemieckim zoologu i mamy babkę lancetowata, pokrzywe, liście malin, topinambur i suszone buraczki. Póki co więcej tutaj nie znalazłam, ale zmmierzam zamówić zioła z Polski. Przyznam, że czytam na ten temat, ale wciąż czuje się trochę zielona i potrzebuję porady. Jak układać dietę żeby była dobrze zbalansowana? Co tak naprawdę taki granulat zastępuje/ uzupełnia? Olaf widzę, ze jest suszkami zachwycony, Doha natomiast niucha za karmą.. oba lubią i jedzą marchewkę, ogórka, jabłko, raz na tydzień, dwa dostaną z plasterek banana, Olaf go uwielbia. Jest również fanem papryki, za którą Doha nie przepada. Dostają oczywiście również zielenine. Trawę , mleczyk, czasem koniczyna, natka marchewki. Co powinniśmy im tak naprawdę codziennie dawać a co ograniczyć i czy ten granulat w ogóle warto wprowadzać? Dziś daliśmy im jedna truskawke na sprobowanie, zobaczymy czy się któreś skusi :) uszaki dostawały również świeżą bazylie w sporych ilościach i raz eksperymentllnie tymianek i oregano, ale nie byłam pewna czy im to wolno jesc  :hmmm

Z góry dziękuję za porady i mam nadzieje, ze mnie nie zjecie jeśli robię jakieś głupie błędy  :icon_redface

Moge odpowiedzieec tylko na podstawie tego co czytalam i co jedza moje a maja sie odpukac dobrze :)
Odnosnie granulatu ten artykul powinien wyczerpac temat http://www.miniaturkabeztajemnic.com/granulatvswarzywa.html
Na tej stronie masz tez spis jakie warzywa i ziola moga jesc, lepiej nie eksperymentowac :)
No i przykladowa dzienna dieta moich uszatych - sniadanie : 100g. warzyw na jednego obiad : galazki kolacja : ziola
1 lub 2 x w tyg lyzeczka siemienia lnianego w ziarnachzapobiegawczo na zatkanie przewodu pokarm. i dla blyszczacej siersci
Moj poprzedni krolik nie widzial na oczy granulatu a zyl ok. zeby nie sklamac 12 lat  :wow

Powodzenia!

Offline stryjenka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #599 dnia: Październik 28, 2015, 00:06:19 am »
Mój królik jest na diecie bezgranulatowej od ponad dwóch lat i też ma się dobrze! :-) Futerko błyszczące, bobki wzorowe, dupka zgrabna ;-)