Autor Wątek: Dieta bez granulatu  (Przeczytany 284823 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #440 dnia: Lipiec 12, 2011, 22:45:54 pm »
nie, ja takiego efektu odstawienia granulatu nie zaobserwowałam, ale my odstawialiśmy stopniowo - ok. 2 miesiące to trwało
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline LeryMosa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 622
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #441 dnia: Lipiec 13, 2011, 08:36:51 am »
Uważam, że królik po prostu nie jest zwyczajny do nie podawania granulek.

Offline Kamulka84

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4093
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Koszalin
  • Moje króliki: Natka
  • Za TM: Niuguś, Chrumek, Zgodzia, Niuchenek vel Heniek
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #442 dnia: Lipiec 13, 2011, 09:45:14 am »
Biszkopcik, może odstawiłaś granulat zbyt nagle, powinno sie to robic stopniowo. Ja nie miałam takich objawów - odstawiałam granulat około 2 tygodni o Zgodzia jest dziś całkowicie na diecie bez granulatu.
Zgodzia była z nami 5 lat 8 miesięcy 2 tygodnie i 6 dni
Heniu był z nami 7 lat 3 miesiące 2 tygodnie i 2 dni
[/url]

Zapraszamy http://forum.kroliki.net/index.php?topic=11135.new#new

Offline Kuniaki

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 579
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #443 dnia: Lipiec 13, 2011, 14:48:02 pm »
My jeszcze nie wyrzuciliśmy granulatu, ale stopniowo zmniejszamy jego ilość. Nie zauważyłam żadnych zmian u Tyszka. Może faktycznie zbyt gwałtowna zmiana spowodowała u Twoich uszu taką reakcję?

Offline jolcia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 98
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #444 dnia: Lipiec 16, 2011, 14:16:02 pm »
czytam i czytam o tej diecie bez granulatu i coraz bardziej jestem za. W sumie to dopiero co zakupilam 10 kg. torbe ale to odchodzenie od granulatu pewnie troche potrwa? Mam kilka pytan:
1. Teraz krolisie dostaja po poltorej lyzki stolowej rano i tle samo wieczorem. Jak mam to wiec zaczac ograniczac. dawac po 1 lyzce? Przez jaki czas? Tydzien czy dluzej? Potem zmiejszyc do pol lyzki?
2. Od wczoraj mam malutka 8 tygodniowa dziewuszke. Wsuwa granulat az uszy sie jej trzesa. Je tylko to i sianko. Warzywa chce wprowadzis dopiero jak bedzie miala 12 tygodni. Kiedy u niej zaczac ograniczac granulat?
Blakus byl z nami 4 lata, 1 tydzien i 6 dni.
   

moje slodziaki  http://forum.kroliki.net/index.php?topic=101

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #445 dnia: Lipiec 16, 2011, 15:44:08 pm »
jolcia dobrze by było jakby to wyprowadzanie granulatu trwało dłużej. Powiedzmy tak po półtora tygodnia na każda mniejszą dawkę.
Stopniowo dajesz mniej granulatu. Jak dajesz 1,5 lyżki 2x dziennie to zmniejszaj porcje po kilka granulek i na rzecz tych granulek podawaj jakieś warzywko. Nie można za szybko zrezygnować z granulatu bo może coś się dziać z brzuszkiem uszatka.
Co do pytania drugiego: z granulatu u tego uszatka możesz zrezygnować dopiero jak będzie przyzwyczajony do zieleninki i warzyw. No bo inaczej nie da rady- maluszek musi coś jeść. Co do wieku przyzwyczajania do warzyw- to możesz już śmiało je wprowadzać.
Tylko pamiętaj- stopniowo! :)

Offline jolcia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 98
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #446 dnia: Lipiec 17, 2011, 09:50:42 am »
Madziu dziekuje bardzo za odpowiedz. Dostaja na razie po 1i pol lyzki ale nie zjadaja wszystkiego. W sumie to jest tak, ze jak widza , ze sypie granulat to wariuja jak szalone ale potem zjadaja troche i reszta zostaje. Bede ograniczac wiec bardzo wolno.
Blakus byl z nami 4 lata, 1 tydzien i 6 dni.
   

moje slodziaki  http://forum.kroliki.net/index.php?topic=101

Ania:*

  • Gość
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #447 dnia: Lipiec 31, 2011, 21:24:40 pm »
Chciałam zapytać czy chcą trzymać króliczka na zdrowej diecie bez granulatowej można podawać mu taki granulat (o zgrozo, dziwnie to brzmi, chodzi m iraczej o to, ze to dieta bez granulatu ze zbożem i witaminami, ten granulat to tylko sprasowane zioła):
http://animalia.pl/produkt,20478,508,Marstall_Wiesen_Cobs__25kg.html

Skład:
zawiera ponad 50 różnych traw i ziół, m.in.: życicę trwałą, kupkówkę pospolitą, kostrzewę trzcinową, kostrzewę czerwoną, życicę wielokwiatową, tymotkę łąkową, kostrzewę łąkową, koniczynę czerwoną, koniczynę białą, wiechlinę łąkową, wiechlinę zwyczajną, rajgras wyniosły, konietlicę łąkową, wiechlinę roczną, komonicę zwyczajną, wyczyńca łąkowego, mietlicę pospolitą, koniczynę egipską, jaskra, mniszka pospolitego, barszcz zwyczajny, trybulę leśną, babkę lancetowatą, babkę zwyczajną, rumianek, jaskra rozłogowego, tomkę wonną, rzeżuchę łąkową, drżączkę średnią, wełniankę, storczyka, grzebienicę pospolitą, krwawnik, przytulię itp.

Składniki odżywcze:
Białko strawne (g/kg) 6,5
Białko surowe (%) 9,3
Tłuszcz surowy (%) 2,5
Włókno surowe (%) 25,1
Popiół surowy (%) 7,8
Wapń (%) 0,6
Fosfor (%) 0,3
Sód (%) 0,1
Potas (%) 2,0
Witamina E (mg/kg) 250
Siarka (mg/kg) 1500
Żelazo (mg/kg) 225
Mangan (mg/kg) 121
Cynk (mg/kg) 30
Miedź (mg/kg) 7,8
Selen (mg/kg) 0,10
Jod (mg/kg) 0,60
Kobalt (mg/kg) 0,13

i w jakich ilościach to wówczas? ;)

Offline gumijagodowysok

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3137
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #448 dnia: Lipiec 31, 2011, 22:28:37 pm »
Z tego co wiem, to dziewczyny na forum to zamawiały, więc normalnie można podawać uszakom. Ale to jest granulat. :] Jeśli masz w diecie granulat, to już nie jest dieta bezgranulatowa. :P Dieta bezgranulatowa to dieta, w której skład wchodzą TYLKO naturalne, nieprzetworzone rośliny. ;)
Nigdy nie miałam takiego granulatu, więc z ilością i częstotliwością nie pomogę. Ale wydaje mi się, że tak jak każdy inny granulat- w symbolicznych ilościach, jako dodatek do diety.
Na moje i królicze potrzeby: http://gumijagodowysok.blogspot.com/

Nasz wątek

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #449 dnia: Lipiec 31, 2011, 23:59:32 pm »
Nie wiem czy to fakt, ale podobno dziewczyny zamieniały zwykły granulat właśnie na ten. Ale nie potwierdze tego, bo nie wiem na 100%. Można też jak gumi napisała- jako dodatek :)

Może napisz do kogoś kto miał ten granulat? Wątek: http://forum.kroliki.net/index.php?topic=11809.0

Offline gumijagodowysok

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3137
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #450 dnia: Sierpień 01, 2011, 00:36:10 am »
Ale ja napisałam ogólnie o granulatach. Przecież każdy granulat to dodatek, żaden nie jest podstawą diety, bo podstawą jest siano. A granulat to taki zapychacz bardziej. :P
Tak, dziewczyny zamawiały, i wydaje mi się, że właśnie jako granulat podstawowy, nie uzupełniacz do jakiegoś innego. Bo nie wiem, kto zamówiłby 2-3kg tego, gdyby miało być tylko przysmakiem na przykład. :P

No ale pytanie było inne, tak to jest, jak się zagadam. :P
Moim zdaniem, jeśli chcesz stosować dietę bezgranulatową, to tego podawać nie możesz, chyba, że jako przysmak, czyli raz na parę dni jedna- dwie pałeczki. A jeśli będzie to podawane codziennie, systematycznie, to wg mnie to już jest normalna dieta z granulatem.
Na moje i królicze potrzeby: http://gumijagodowysok.blogspot.com/

Nasz wątek

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #451 dnia: Sierpień 01, 2011, 01:15:30 am »


Jak widać na piramidzie podstawą żywienia jest sianko. I cokolwiek innego dajesz, czy to granulat czy warzywa musisz pamiętać, że królik musi zjeść najwięcej siana, nie tego dodatku z góry piramidy. Bo wbrew obiegowym opiniom, w trawie i ziołach są zawarte niezbędne witaminy i składniki odżywcze, więc nie potrzeba wiele warzyw, żeby dzienne zapotrzebowanie organizmu pokryć - a z nadmiaru to tylko ceko się porobi i kłopot z brzusiem gotowy.

Ten granulat też kupiłam. Jeden królik je, drugi sobie nie radzi chyba (ma problemy ze zgryzem), albo wzgardził. To granulat dla koni i pałeczki ma tej grubości co średnia marchew :) tyle, że się dają ukruszyć na plasterki.
Myślę, że on tak nie syci jak te ze zbożem, ale składniki ma sprasowane i to już nie to samo, co żucie siana czy ziół albo gałązek. Ale jak ktoś musi szybko królika nakarmić i nie może sobie pozwolić na walające się siano, to jest OK. warto mieć trochę takiego granulatu, jakby królik się "obraził" na siano czy , odpukać, zachorował. Ale lepiej sprawdzić, czy będzie mu pasował - kupić troszkę od kogoś.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Ania:*

  • Gość
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #452 dnia: Sierpień 01, 2011, 09:14:42 am »
Dziękuję Wam bardzo za wszystkie odpowiedzi ;)

Harribel

  • Gość
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #453 dnia: Sierpień 04, 2011, 19:41:12 pm »
a bezpiecznie jest dawać trawkę z ogrodu jak się mieszka w mieście? Nie jest zbyt zanieczyszczona? Czy trzeba ją poddać jakiejś obróbce?

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #454 dnia: Sierpień 04, 2011, 19:45:04 pm »
Zależy jak blisko jest od drogi po której jeżdzą auta ??

Harribel

  • Gość
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #455 dnia: Sierpień 04, 2011, 19:53:13 pm »
hmm ogród jest za domem a dom stoi przy ulicy wewnętrznej. ruchu wielkiego nie ma ale jednak auta jeżdżą.

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #456 dnia: Sierpień 04, 2011, 19:54:49 pm »
No to nie jest tak źle :) Ja tak mieszkam i daję trawkę z ogródka którą chętnie jedzą.

Offline Króliczara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 451
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #457 dnia: Sierpień 04, 2011, 20:31:34 pm »
Wymyśliłam fajny jadłospis dla uszaków
co są na diecie bezgranulatowej :D

Rano (Śniadanie) 8:00 - 10:00
- Dwa plastry pomidora
- Pół marchewki
- Dwa listki sałaty
- Plaster buraczka
- Trzy plasterki ogórka
- Dwa paseczki papryki czerwonej
- Jedna rzodkiewka

Południe (Obiad) 12:00 - 14:00
- Mała miseczka suszek
- Pięć mleczy
- Trzy koniczyny
- Pięć listków babki

Popołudnie (Podwieczorek) 16:00 - 18:00
- Dwa plasterki banana
- Plaster kiwi
- Plaster gruszki
- Plaster jabłka
- Plaster brzoskwini

Wieczór (Kolacja) 20:00 - 22:00
- Jedna kalarepa
- Jeden brokuł

I obowiązkowo cały czas woda i sianko :D

Oczywiście z tym podwieczorkiem nie należy przesadzać i niedawać codziennie
tylko na przykład w weekend sobote i niedziele :)

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #458 dnia: Sierpień 04, 2011, 20:34:28 pm »
Króliczara nie wiem ale chyba za dużo owoców w Twojej diecie.

Harribel

  • Gość
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #459 dnia: Sierpień 04, 2011, 21:40:01 pm »
ja bym się jednak nie odważyła dać pomidora. Te które tu mam nawet dla mnie są obrzydliwe wodniste i pozbawione smaku. pewnie napompowane przyspieszaczami i innymi syfami ;/