Autor Wątek: Dieta bez granulatu  (Przeczytany 284743 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Biszkopcik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 401
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #380 dnia: Marzec 17, 2011, 16:32:17 pm »
A ja mam jedno zasadnicze pytanie - czy ktoś z Was karmi króliki również o północy albo o 3 nad ranem?
Tak pytam z ciekawości, bo w naturze te zwierzątka żerują właśnie w nocy. Zastanawiam się więc czy dzielenie im porcji na śniadanie, obiad i kolację ma sens?
W ten sposób jedzą ludzie. Czy króliki też mają swoje pory karmienia?

Ciągle się zastanawiam dlaczego prawidłowo żywione króliki mają zatory. I jedna z moich hipotez jest taka, że może to być spowodowane przez traktowanie ich pór i porcji posiłków zgodnie ze standardami ludzkimi.
Skoro króliki w dzień są ospałe (mój króliś cały dzień się wyleguje, a dopiero w nocy zaczyna biegać jak szalony) - to dlaczego wtedy mamy zarzucać ich jedzeniem, a w nocy - gdy są aktywne i mogłyby "spalić kalorie" :) - mają funkcjonować "na głodniaka"?
Może moja hipoteza jest błędna, ale czy nie ma w niej choćby odrobinę słuszności?

Ja obserwuję swojego Tuptusia - uzupełniam mu na bieżąco jedzenie w misce. Okazuje się, że w dzień Tuptuś poskubie niewiele, natomiast jedzenie tak naprawdę zaczyna znikać z jego miski w okolicach północy i później. Zwykle rano miska jest prawie pusta. Nie wydzielam mu żadnych porcji - je przez cały dzień i w takich ilościach na jakie ma ochotę.

P.S. Podany przez Mel jadłospis mi się podoba; chodzi mi tylko o ustalanie (niepotrzebnych moim zdaniem) sztywnych "pór karmienia".

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #381 dnia: Marzec 17, 2011, 16:38:09 pm »
czy ktoś z Was karmi króliki również o północy albo o 3 nad ranem?
Tak pytam z ciekawości, bo w naturze te zwierzątka żerują właśnie w nocy.

Nie karmię po nocach :) Króliki zazwyczaj żerują poznym wieczorem, albo bardzo wczesnym rankiem :) Wszystko zalezy też od aktywności właściciela, domowników.

Polecam dawanie uszakom jedzenia np. o 7 rano i 8-9 wieczorem ;) Plus dokładam więcej siana, żeby przed porannym karmienim miały jeszcze coś "na ząb" :) 3 razy dziennie nie jest najlepszym rozwiązaniem. W trakcie dnia uszaki poskubywac mogą siano, gałęzie.

Problemów nie mam z trawieniem, ostatnio były gazy (marchewka najprawdopodobniej).

Offline LeryMosa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 622
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #382 dnia: Marzec 17, 2011, 17:39:40 pm »
A czy zima jadlospis moich uszu mogl by wygladac tak?

Rano-wielka miseczka suszkow, galazki sianko(to do podjadania w miedzy czasie)
Ok godz 18.30-warzywa(piec lisci endywii, trzy listki rzymskiej, cykoria, marchew badz jablko po pol, jakas nac marchwi z donicy, lisc buraczany)

Nie mowie o sianku i wodzie bo to podstawa.

Mel

  • Gość
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #383 dnia: Marzec 17, 2011, 19:50:28 pm »
Ja właśnie nie daje nic ok. północy...
Teraz jestem chora i nie mam siły na nic, więc te pory karmienia są dość nieregularne. Np. rano dałam im zieleninę, marchewkę, rzodkiewkę, i teraz ok. 21.00 będzie kolacyjka- bukiet suszek, i pewnie coś z warzyw wykombinuje, bo wszystko się skończyło, a do sklepu nie dam rady wyjść.

Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #384 dnia: Marzec 17, 2011, 20:00:03 pm »
Muniek warzywa je tylko rano ok 7 bo wtedy wychodzę do pracy. Co 2-3 dni dostaje suszki jak wróce czyli ok 16 a tak ma tylko siano, które je w zasadzie od 16 do 7 rano następnego dnia.
A z tą aktywnością Muńka w nocy - wygląda ona tak samo jak moja...po prostu śpimy :) Muniek jak piesek w nogach :D

Offline Biszkopcik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 401
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #385 dnia: Marzec 18, 2011, 18:37:39 pm »
A z tą aktywnością Muńka w nocy - wygląda ona tak samo jak moja...po prostu śpimy :) Muniek jak piesek w nogach :D

No w sumie ja zapomniałam napisać, że ja w ogóle nie zamykam królika w klatce. Może dlatego on się zachowuje tak, że w nocy harcuje najwięcej?
Aha i mam nadzieję, że nikt mnie nie podejrzewa o to, że ja wstaję o 3 rano żeby nakarmić królika :) Wrzucam mu większą ilość jedzenia wieczorem i idę spać. No a rano miska jest prawie pusta.

Mel

  • Gość
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #386 dnia: Marzec 18, 2011, 18:41:48 pm »
Pepsi i Kiara nieraz okropnie hałasują w nocy, tzn. Kiara zajmuje się rzutem kuwetą :D a Pepsi gryzie kratki.
Jakoś nigdy mi do głowy nie przyszło, żeby wstać i dać im jeść :P.
Chociaż z głodu, myślę, że nie hałasują.

Offline Biszkopcik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 401
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #387 dnia: Marzec 18, 2011, 18:48:46 pm »
Pepsi i Kiara nieraz okropnie hałasują w nocy, tzn. Kiara zajmuje się rzutem kuwetą :D a Pepsi gryzie kratki.
Jakoś nigdy mi do głowy nie przyszło, żeby wstać i dać im jeść :P.
Chociaż z głodu, myślę, że nie hałasują.

No ja właśnie przez to gryzienie krat przestałam zamykać Tuptusia. On po prostu wywalczył sobie tę wolność :) No a że jest grzeczny przez cały dzień i nie chodzi mi po całym mieszkaniu (uczyłam go tego od malutkiego) no to spokojnie go zostawiam niezamkniętego.

A co do dawania jedzenia w nocy/na noc królikom... jak dla mnie to jest dobry i naturalny pomysł. Nie jestem tylko pewna czy króliki, które są zamykane w klatce i nie mają szansy "wybiegać" tego jedzenia nie "zatkają się"..?
Ale zawsze możesz spróbować :) Może jak będą miały jedzenie i się nim zajmą, to przestaną gryźć klatkę :)

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #388 dnia: Marzec 18, 2011, 18:51:53 pm »
Nie jestem tylko pewna czy króliki, które są zamykane w klatce i nie mają szansy "wybiegać" tego jedzenia nie "zatkają się"..?

Faktycznie coś w tym jest :) Patrząc na to, że przy bieganiu układ pokarmowy jest bardziej hmmm, pobudzony to mozna stwierdzić, że zamykane uszaki gorzej znoszą trawienie pokarmów. Tak samo jak z ludzmi- jesli się troche nie poruszamy to jakos jest nam gorzej :)

Mel

  • Gość
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #389 dnia: Marzec 18, 2011, 19:05:28 pm »
Ja zwykle zamykam Uszy na noc,ze względu na kable, bobkowanie,sikanie, skakanie po głowach, psa, itd.
Więc nie wiem teraz czy to bezpieczne dać im warzywek na noc, żeby to
się nie skończyło zatkaniem...

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #390 dnia: Marzec 18, 2011, 19:07:41 pm »
Mel, jesli tylko w dzień latają bez oporu, to nie powinny mieć problemów z trawieniem w nocy :)

Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #391 dnia: Marzec 18, 2011, 19:45:11 pm »
A z tą aktywnością Muńka w nocy - wygląda ona tak samo jak moja...po prostu śpimy :) Muniek jak piesek w nogach :D

No w sumie ja zapomniałam napisać, że ja w ogóle nie zamykam królika w klatce. Może dlatego on się zachowuje tak, że w nocy harcuje najwięcej?


no ja Muńka też nie zamykam w klatce....napisałam, ze śpi w nogach czyli ze mną w łóżku :p

Offline LeryMosa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 622
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #392 dnia: Marzec 19, 2011, 14:37:14 pm »
A czy ktos umie odpowiedziec na moje pytanie?

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #393 dnia: Marzec 19, 2011, 15:04:04 pm »
Chodzi o ten jadlospis? Ja mysle, ze jest ok :)

Offline LeryMosa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 622
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #394 dnia: Marzec 19, 2011, 15:12:19 pm »
Acha, to dzieki :)

Offline Misokyaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3206
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Don Pedro Karramba i Pan Śledź
  • Za TM: Truffel, Fizia-Makrela
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #395 dnia: Marzec 19, 2011, 21:58:10 pm »
Rano-wielka miseczka suszkow, galazki sianko(to do podjadania w miedzy czasie)
Ok godz 18.30-warzywa(piec lisci endywii, trzy listki rzymskiej, cykoria, marchew badz jablko po pol, jakas nac marchwi z donicy, lisc buraczany)

Zależy jak wielka miseczka suszków - mimo, że to ważny element w diecie króliczków, nie należy z nimi przesadzać z racji na dużą ilość wapnia.
Dobrze dać jakieś warzywo rano, żeby uszak nie dostawał treściwego jedzenia tylko raz na 24h i do diety przyda się wprowadzić więcej warzyw - pietruszka, buraczki (te dwa są tanimi warzywami), brokuły, seler, seler naciowy, papryka itd.
Z tego co Nuna pisała na 1kg masy ciała królik powinien dostać przynajmniej 200g warzyw, a w tym jadłospisie nie wydaje mi się, aby udało ci się wyrobić minimum dla dwóch uszaków.

Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #396 dnia: Marzec 20, 2011, 11:44:36 am »
żeby uszak nie dostawał treściwego jedzenia tylko raz na 24h

ja się moze wypowiem bo u nas tak to właśnie wygląda - Muniek dostaje warzywa z rańca i koniec. Ale muszę również dodać, że nie zjada wszystkiego od razu tylko robi sobie przerwy na drzemkę itp. Dzisiaj np. o 9 (później bo niedziela :) )dostała 2 liscie pekińskiej, 2 liście kalarepy, brokuła, selera naciowego i buraka i męczy się z tym nadal. Zaraz zapewne pójdzie na drzemkę więc warzywa tak naprawdę zje w jakieś 4 godz a nie na raz. U nas ten system się sprawdza jak najbardziej ;)

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #397 dnia: Marzec 20, 2011, 11:56:44 am »
Mnie sie wydaje, ze przy dwoch uszatych warzywa (ogolnie jedzenie) schodza szybciej. Nie tylko dlatego, ze sa dwa, ale chyba szybciej i wiecej zjadaja na raz z obawy, ze ten drugi im zezre ;)
Wszystko tez zalezy od tego czy krolik nie zostawia np. ceko po nadmiarze zieleniny. Ja staram sie dawac duzo swiezych rzeczy, ale tez obserwuje jak znika siano. Jak zjadaja mniej, to dostaja troche mniej zielonego. ogolnie to nie umialabym powiedziec ile w gramach daje im jedzenia. Zawsze dawalam tak na wyczucie :nie_wiem

Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #398 dnia: Marzec 20, 2011, 12:06:59 pm »
Wszystko tez zalezy od tego czy krolik nie zostawia np. ceko po nadmiarze zieleniny. Ja staram sie dawac duzo swiezych rzeczy, ale tez obserwuje jak znika siano. Jak zjadaja mniej, to dostaja troche mniej zielonego. ogolnie to nie umialabym powiedziec ile w gramach daje im jedzenia. Zawsze dawalam tak na wyczucie :nie_wiem

ja też nie wiem ile gram Muniek zjada...

teraz np. buszuje w sianie choć warzyw nie zjadła do końca, tak więc król sam wie najlepiej jak sobie dozować jedzenie ;)

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #399 dnia: Marzec 20, 2011, 12:10:50 pm »
U nas jeszcze do tego Ignac stosuje zebractwo. Za kazdym razem jak wejde do kuchni on biegnie za mna, siada jak piesek i patrzy tymi oczkami swoimi  :blaga: Wiec czasem dostaja pond norme, bo miekne ;)