Autor Wątek: Dieta bez granulatu  (Przeczytany 284830 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #300 dnia: Luty 22, 2011, 14:50:04 pm »
Nawet zimą w hipermarketach można dostać sałatę rzymską,cykorię,seler naciowy i kapustę pekińską.Do tego kawałek buraczka,korzenia marchewki i pietruszki.Owies szybko rośnie,można nawet kupić jakby nie było innego żródła do wysiania z HP.Można wsadzić do ziemii korzeń pietruszki,marchewki,selera i wyrośnie nać.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #301 dnia: Luty 22, 2011, 14:55:21 pm »
Jeśli mój królik tak dobrze na wszystko reaguje, to mogę wporowadzać więcej warzyw, niż jedno tygodniowo? No i czasem włazi mi na ręce, jak jem jabłko, to dam mu kilka gryzów, bo nie znosi odmowy. zeby Czy to nie jest zbyt ryzykowne? Czy po prostu maluch taki już jest?
Krolik jest od malenkosci przyzwyczajony, nic sie nie dzieje, wiec wprowadzalabym kolejne warzywa np. tak, ze jesli jednego dnia nic sie nie dzieje to nastepnego dnia dalabym ten sam zestaw plus kawaleczek czegos innego. Zobacz jaki reaguje np. na kapuste pekinska, salate rzymska, seler naciowy.
Ja w ogóle zastanawiam, się nad przejściem na dietę bez granulatu.
Kiara je głównie siano, warzywa, owoce i suszki, granulat dostaje raz na parę dni. Z tym, że czasami w biegu, najłatwiej mi podać na szybko granulat,
a nie myć, obierać, itd, warzywa.
Poza tym zimą, wiadomo jak jest z warzywami i owocami...
Poradźcie, mi co robić.
Ja obieram tylko selera, bo ciezko go domyc z piasku. Reszty warzyw nie obieram, tylko myje i wycieram np. papierowym recznikiem. Zima mimo wszystko nadal jakies warzywa sa dostepne czy na rynku czy w markecie. Jak zaczniesz taka diete na wiosne, to bedzie latwiej, bo jest duzy wybor, a pozniej jak kupowanie i szykowanie warzyw wejdzie w nawyk, to zima nie bedzie az tak zle.
Ja zima kupuje pekinke, rzymska, selera naciowego, marchew, pietruche, zwyklego selera jak mi sie uda (u nas to rzadkosc ;) ), czasem papryke dostaja, cykorie jak sie uda zdobyc. Na urozmaicenie jakis owoc co kilka dni.

Mel

  • Gość
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #302 dnia: Luty 22, 2011, 15:01:26 pm »
Ja obieram prawie wszystkie warzywa :D.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #303 dnia: Luty 22, 2011, 15:05:13 pm »
Ja nie obieram. Czasem kupie w sklepie ( a nawet w warzywniaku) takie marchewki czy pietruszki, ktore sa umyte chyba pod cisnieniem, bo sa czysciutkie. Nie ma co obierac wlasciwie. A jak kupie takie zapiaszczone to myje gabka i juz ;)

Offline gumijagodowysok

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3137
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #304 dnia: Luty 22, 2011, 18:30:19 pm »
Nigdzie nie mogę trafić na seler naciowy. Wszędzie leżą tylko te bulwy podziemne.. ;/ Dzisiaj wsadzę do doniczki pietruszkę naciową, koper, rzeżuchę i bazylię. Niedługo kupię więcej nasion, tyle było w przypadkowym sklepie, do którego zaszłam. A Leon nadal z zapałem szamie brokuły. Po szkole dałam mu kolejny kawałek. Nie ma jakichś ograniczeń, skoro tak dobrze mu podchodzą?
Na moje i królicze potrzeby: http://gumijagodowysok.blogspot.com/

Nasz wątek

Offline LeryMosa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 622
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #305 dnia: Luty 23, 2011, 10:49:09 am »
najłatwiej mi podać na szybko granulat

Wielokrotnie bylo powtarzane, ze granulat to zwykla wygoda opiekuna. Mozna wieczorem wszystko przygotowac, wsadzic do pojemnika prozniowego, a rano do miski.

Poza tym zimą, wiadomo jak jest z warzywami i owocami...

Zima sklepy tez sa otwarte ;)

Offline __Lara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 570
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #306 dnia: Luty 23, 2011, 12:53:11 pm »
Nigdzie nie mogę trafić na seler naciowy. Wszędzie leżą tylko te bulwy podziemne.. ;/ Dzisiaj wsadzę do doniczki pietruszkę naciową, koper, rzeżuchę i bazylię. Niedługo kupię więcej nasion, tyle było w przypadkowym sklepie, do którego zaszłam. A Leon nadal z zapałem szamie brokuły. Po szkole dałam mu kolejny kawałek. Nie ma jakichś ograniczeń, skoro tak dobrze mu podchodzą?

Oj tak, selera naciowego bardzo trudno dostać teraz, w zimie. A szkoda, mój królas go uwielbia.

Offline Kamulka84

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4093
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Koszalin
  • Moje króliki: Natka
  • Za TM: Niuguś, Chrumek, Zgodzia, Niuchenek vel Heniek
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #307 dnia: Luty 23, 2011, 13:30:08 pm »
Witam forumowiczów!
Ja od kilku dni intensywnie zgłębiam wiedzę na temat żywienia królików. Jest tyle źródeł informacji i to tak ze sobą sprzecznych, że można zgłupieć. Cieszę się, że wreszcie trafiłam na stronkę SPK bo wydaje się najbardziej wiarygodna.
Będę stopniowo zmieniać dietę mojemu uszakowi, eliminując granulat. Do tej pory rano Niuchna dostawala łyżkę granulatu, a wieczorem warzywa i zieleninę. Czasem w ciągu dnia podjadła cząsteczkę jabłka czy marchewki jak ktoś jadł. No i cały czas szama sianko.
Czy istnieją jakieś ograniczenia co do podawania warzyw i zieleniny rano? Czy można wszystko dawać bez ograniczeń zarówno rano jak i wieczorem?
Zgodzia była z nami 5 lat 8 miesięcy 2 tygodnie i 6 dni
Heniu był z nami 7 lat 3 miesiące 2 tygodnie i 2 dni
[/url]

Zapraszamy http://forum.kroliki.net/index.php?topic=11135.new#new

Mel

  • Gość
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #308 dnia: Luty 23, 2011, 13:37:07 pm »
Zależy jak królik to toleruję.
Ile mniej więcej dajesz zieleniny? Jeśli królik bez problemu ją toleruje (nie ma miękkich bobków, itd.) to możesz podawać spokojnie większe ilości.

Offline Kamulka84

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4093
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Koszalin
  • Moje króliki: Natka
  • Za TM: Niuguś, Chrumek, Zgodzia, Niuchenek vel Heniek
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #309 dnia: Luty 23, 2011, 14:33:27 pm »
Do tej pory nigdy nie było problemów z tolerowaniem jakiegokolwiek podanego pokarmu. Na szczęście Zgodzia szama wszystko ze zdrowiem. Ale gdzieś obiła mi się o uszy uwaga, że nie należy podawać królikom rano zieleniny na pusty żołądek, tylko granulki. Nie wiem ile w tym prawdy, pewnie niewiele, skoro istnieją diety bezgranulkowe.
Z zieleniny to podaję natkę pietruszki, natkę marchewki, botwinkę, bazylię, mlecz i babkę (w lecie). Raczej nie duże ilości, bo to moje to takie małe jest i wygląda na to, że mu starcza. Mogę podawać zieleninę rano? Czy może lepiej wtedy warzywa?
Zgodzia była z nami 5 lat 8 miesięcy 2 tygodnie i 6 dni
Heniu był z nami 7 lat 3 miesiące 2 tygodnie i 2 dni
[/url]

Zapraszamy http://forum.kroliki.net/index.php?topic=11135.new#new

Mel

  • Gość
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #310 dnia: Luty 23, 2011, 14:43:21 pm »
Sama nie wiem  :glupek:.
Ja nieraz rano robię sałatki, w których jest też sporo zieleniny.
Nigdy Kiarze nic po nich nie było  :hmmm.

Offline Kamulka84

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4093
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Koszalin
  • Moje króliki: Natka
  • Za TM: Niuguś, Chrumek, Zgodzia, Niuchenek vel Heniek
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #311 dnia: Luty 23, 2011, 14:52:03 pm »
Wygląda na to, że trzeba będzie delikatnie spróbowac po trochu:)
Zgodzia była z nami 5 lat 8 miesięcy 2 tygodnie i 6 dni
Heniu był z nami 7 lat 3 miesiące 2 tygodnie i 2 dni
[/url]

Zapraszamy http://forum.kroliki.net/index.php?topic=11135.new#new

Nuna

  • Gość
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #312 dnia: Luty 23, 2011, 21:19:37 pm »
Kamulka84 one nigdy nie maja pustego zoladka :) w nocy jesli sie zielenina skonczy jedza sianko :)

Offline __Lara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 570
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #313 dnia: Luty 23, 2011, 21:50:12 pm »
Kamulka84 one nigdy nie maja pustego zoladka :) w nocy jesli sie zielenina skonczy jedza sianko :)

Dokładnie :)

Offline Kamulka84

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4093
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Koszalin
  • Moje króliki: Natka
  • Za TM: Niuguś, Chrumek, Zgodzia, Niuchenek vel Heniek
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #314 dnia: Luty 24, 2011, 08:31:16 am »
No mi się też to wydawało dziwne, ale zawsze warto podyskutować o tych różnicach w zaleceniach:)

Dziś na śniadanko Niunia dostała ledwo co granulek i kawałek selera, kapustki i suszoną miętę. Najpierw spałaszowała granulki, potem bez przekonania zajrzała do miski z warzywami, spojrzała na mnie z dezaprobatą mówiącą: "Co to kobieto ma być, dawaj więcej granulek", chwilę pomarudziła i zabrała się za selera. Może coś z tego będzie:)

Tylko że problem polega na tym, że Zgodzia wielu rzeczy nie lubi. Nie wiem, czy to wina granulek i przyzwyczajenia do nich, ale z warzyw je naprawdę niewiele. Wcina marchewkę, pietruszka, selera, sałatę, kapustę, ale np. na brokuły, paprykę czy kalarepkę nie chce nawet patrzeć. Próbowałam wprowadzić kilka razy. Boję się, że ograniczenie granulatu nie będzie dobrym pomysłem, jeśli jej dieta warzywna będzie tak uboga.

Czy wam udało się przekonać uszaka do rzeczy, których nie lubił na początku? Nie chcę zostawiać ją z kalarepką, której nie chce jeść, żeby nie była głodna. Raz tak zrobiłam i nie tknęła do rana...
Zgodzia była z nami 5 lat 8 miesięcy 2 tygodnie i 6 dni
Heniu był z nami 7 lat 3 miesiące 2 tygodnie i 2 dni
[/url]

Zapraszamy http://forum.kroliki.net/index.php?topic=11135.new#new

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #315 dnia: Luty 24, 2011, 08:41:04 am »
Ja zostawilam raz kawalek papryki. Napierw nie zjadly. Oba pompony modlily sie do tego kawalka i zastanawialay co to w ogole jest. Natepnego dnia dalam znowu. Jeden kawalek zostal zjedzony. Pozniej znikalo juz wszystko.
Sa takie warzywa, ktore sa zjadane na samym koncu, ale jednak... jesli krolik ma siano, to bedzie jadl siano, albo sie skusi na warzywko :diabelek
Ja na poczatku tez widzialam niechec Jozki do roznych warzyw. Dla niej moglaby istniec tylko marchewka. Ale z czasem sie nauczyla jesc wszystko. Owszem sa takie rzeczy, ktorych na pewno uszak nie tknie nigdy, bo my tez nie wszytsko lubimy. Ale warto probowac.

Offline Kamulka84

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4093
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Koszalin
  • Moje króliki: Natka
  • Za TM: Niuguś, Chrumek, Zgodzia, Niuchenek vel Heniek
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #316 dnia: Luty 24, 2011, 08:48:54 am »
Będę musiała się trochę powalczyć, choć moja Zgodzia to ma charakterek nie byle jaki. Potrafi zabić wzrokiem, a jak raz dostała kawałek papryki na kolację to powąchała, odwróciła się i ostentacyjnie obsikała...:) Jak dorzuciłam różyczkę brokuła do miseczki to wzięła w zęby i wywaliła z klatki...

I jak taką ujarzmić? :):)
Zgodzia była z nami 5 lat 8 miesięcy 2 tygodnie i 6 dni
Heniu był z nami 7 lat 3 miesiące 2 tygodnie i 2 dni
[/url]

Zapraszamy http://forum.kroliki.net/index.php?topic=11135.new#new

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #317 dnia: Luty 24, 2011, 09:33:18 am »
A to zlosnica ;)
Najwazniejsze, zeby jala duzo zielonego. Salaty, kapuste pekinska, cykorie, selera naciowego, ziola, pietruszke i koperek(z umiarem, bo ma duzo wapnia). A reszta, tzw. grubsze warzywa i owoce jako dodatek. Na pewno uda cie sie ustalic optymalny zestaw, i co jakis czas wystarczy go urozmaicic czyms. Ja papryke daje raz na jakis czas, albo mandarynke, jabluszko itp. Glownie ma sie przekonac do zieleniny.

Owies mozna zasiac, wiekszosc uszatych lubi bo ponoc jest slodki :D

Offline LeryMosa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 622
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #318 dnia: Luty 24, 2011, 10:25:56 am »
A to wybredna ksiezniczka ;) Tak jak Tocha napisala to jak najwiecej zielonego.

Offline gumijagodowysok

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3137
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #319 dnia: Luty 26, 2011, 15:48:13 pm »
Ja w końcu znalazłam seler naciowy. Nachodziłam się, naszukałam, a kiedy w końcu podsunęłam małemu pod nos, to od niego uciekł. Będę próbować dalej, ale chyba nie zostanie zaakceptowany w najbliższym czasie. Za to jeśli chodzi o brokuły, to jest jak pisklak- tylko dzioba otwiera i zjada, ile dostanie. :)
Na moje i królicze potrzeby: http://gumijagodowysok.blogspot.com/

Nasz wątek