Autor Wątek: Dieta bez granulatu  (Przeczytany 284921 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline __Lara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 570
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #220 dnia: Listopad 11, 2010, 14:53:16 pm »
Będę to robić ze zbolałym sercem, bo jego taniec wokół mnie za każdym razem kiedy sięgam po opakowanie cc jest przesłodki,

u nas było to samo :) ale teraz Muniek tańcuje jak idę z michą warzyw lub gdy wyciągam karton z suszkami ;)

Ja mam to samo :D ja niosę siano albo suszki to wyskakuje z klatki i mi nasypać nie daje :D

Offline kasieek99

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 184
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #221 dnia: Listopad 11, 2010, 17:51:55 pm »
u nas dzieje sie to samo, szafy nie mozna otworzyc, bo kradnie cale paczki, w zeby i przez pokoj ucieka. przekomicznie to wyglada.

a propo diety bez granulatu mam do was pytanie. bazyl jest moim pierwszysm krolem, wiec mozna rzec caly czas sie ucze. jest na diecie bez granulaty od czerwca. zjada kilogramy warzyw, troszke owocow, suszki i kilogramy siana. ostatnio zauwazylam, ze to, co dawalam mu wczesniej teraz starcza mu na krocej i zjada wszystko praktycznie od razu. ma 8 msc. i pomyslalam sobie, ze jest wiekszy, wiec je wiecej. powinnam mu zwiekszyc ilosc pokarmu ? czy dawac tyle samo, a dopychac sie ma sianem? bo mam wrazenie, ze wiecznie głodny chodzi.
a dostaje przykładowo. rano miske warzyw : pół cykorii, seler kostka, 2 rozyczki brokuła, kawałek papryki, plasterek kiwi, kalarepa kostka. popoludniu suszki, garść babki, krwawnik, nagietek, natka. wieczor miska warzyw : pekinska, marchewka, seler, cukinia, jabłko, papryka, druga polówke cykorii. 
tak to mniej wiecej wyglada. 

Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #222 dnia: Listopad 11, 2010, 18:36:18 pm »
dzienna najmniejsza racja warzyw to 100 g na kg krolika, to bardzo malo. Jak skomponujesz kilka warzyw ze soba to wyjdzie duzo wiecej.

Dolna granica 100 g na dzien, gornej nie ma- zielone czesci roslin ( salaty, ziola, nacie, seler naciowy, lisciowy, liscie burakow, koper .itd) moze jesc bezograniczenia, warzywa korzeniowe, 2-3 rodzaje dziennie

u nas to wygląda mniej więcej tak:
- rano micha warzyw np. 2 liście pekińskiej, pół marchewki, pół pietruchy korzeniowej, spory kawałek selera korzeniowego, brokuł (tak było dzisiaj bo bida w lodówce :) ) wyszło tego żarcia sporo
- popołudniu suszki - mlecz, liście porzeczki, liście truskawki, babka lancetowata, babka szerokolistna i koniczyna
- i do dnia następnego TYLKO siano :)
Tak więc Muniek dostaje jeść 1 dziennie warzywa i 1 dziennie suszonki a resztę jadłospisu stanowi siano

Moim skromnym zdaniem nie głodzisz Bazyla ;)

Offline __Lara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 570
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #223 dnia: Listopad 12, 2010, 14:30:22 pm »
alana, mój królas je podobnie :) 1 raz warzywa rano, 1 raz suszki wieczorem, po południu dostaje co drugi dzień zielone typu natka z pietruszki, koperek. Je ogromne ilości siana - kasiek99,  moim zdaniem dieta Twojego królasa jest ok - nie martw się,  mój też ostatnio jakby non stop chodził głodny, pożera tyle siana, że nie wiem :) bez granulatu to jest nie do porównania ile siana schodzi :) i bardzo dobrze :D

Toomek

  • Gość
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #224 dnia: Grudzień 31, 2010, 19:54:13 pm »
Witam wszystkich,
Wczoraj w naszym domu urocza, mała kuleczka o imieniu Lucjan. Po przeczytaniu niezliczonej ilości stron, pojawiło się u mnie kilka wątpliwości dotyczących króliczej diety.

Lucjan waży na oko 350-500 gram(ale raczej nie więcej) i je... nadspodziewanie dużo. W zasadzie tylko je. Od wczorajszego wieczoru udało mu się spożyć pół kilo siana(ekologiczne z dodatkiem melisy), pół główki sałaty, jabłuszko, połowe marcheweczki, banana, mandarynke, dwie miseczki karmy. Maleństwo nadspodziewanie lubi sałate i chętnie wcina ją nawet z ręki(zresztą tak towarzyskiego i zabawowego zwierzaka, absolutnie ufnego w stosunku do ludzi jeszcze nie widziałem oO). Lucjanek nie przepada za granulatem i wybiera z niego tylko owocki(karma o dużej zawartości białka i włókna, niemiecka). Natomiast nie pije on praktycznie wody(wypił koło 100 mililitrów - roztwór wody i lekarstwa podawanego profilaktycznie w sklepie). Czytałem, że króliki jedzą 80 razy dziennie, ale czy apetyt naszej Kuleczki nie jest nadmierny? Stolec ma prawidłowy i nie załatwia się często, a futerko w okolicy odbytu czyste(progres w porównaniu diety w sklepie, gdyż gdy do nas przybył miał rozwolnienie i bardzo brudną pupę). Nie chcemy mu zrobić krzywdy, więc czy powinniśmy przystopować z podawaniem pokarmu? Lucjanek nie siedzi zamknięty w klatce i ma możliwość samodzielnego chodzenia po pokoju z której nader chętnie korzysta.

Ps. szczęśliwego nowego roku, dla wszystkich wielbicieli najwspanialszych zwierzątek na Świecie.

kasiagio

  • Gość
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #225 dnia: Grudzień 31, 2010, 20:01:16 pm »
pół główki sałaty,


Przede wszystkim witaj na forum :)   
Królikom nie podajemy sałaty , chyba ,że pochodzi ona z przydomowego ogródka i nie jest pryskana , warzywa i owoce podajemy stopniowo , po jednej nowości na tydzień obserwując bobeczki :0
czy mógłbyś napisac nazwę granulatu który podajesz ??  jeżeli to mieszanka to radzę albo przestawić  na inny lepszy granulat lub całkowicie odstawić  czyniąc maluszka wolnego od granulatu :D 

http://www.miniaturkabeztajemnic.com/

Toomek

  • Gość
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #226 dnia: Grudzień 31, 2010, 20:08:10 pm »
Karma nazywa "Xtra Vital" dla juniora, firmy Beaphar. Sałata jest niepryskana i organiczna, więc chyba Lucjanowi nie powinna zaszkodzić(a apetyt ma na nią zatrważający):). A, króliczek lubi jeszcze suchą bułkę i suchy chleb razowy(dwie kromeczki od wczoraj).

kasiagio

  • Gość
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #227 dnia: Grudzień 31, 2010, 20:30:59 pm »
A, króliczek lubi jeszcze suchą bułkę i suchy chleb razowy(dwie kromeczki od wczoraj).
O zgrozo :/  nie podajemy żadnych "wynalazków "   tego typu , jeżeli chcesz aby Twój maluszek żył długo i w zdrowiu poczytaj stronę miniaturki i stosuj się do Ich rad i oczywiście nasze forum ;)

Toomek

  • Gość
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #228 dnia: Grudzień 31, 2010, 20:38:33 pm »
O tym chlebie znalazłem informacje na innej stronie internetowej(zresztą jednej z wyżej pozycjonowanych w googlach). No coż, informację będę od tej pory potwierdzał na tym forum:). Chleb idzie definitywnie w odstawkę.

Offline Biszkopcik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 401
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #229 dnia: Grudzień 31, 2010, 20:52:03 pm »
Toomek a ja jeszcze mam pytanie jakiej rasy jest Twój królik i w jakim jest wieku?
Bo jeżeli to jest baranek (czyli długie, kłapnięte uszka), to może jeszcze sporo urosnąć. A jeżeli ma krótkie uszka, to teoretycznie nie powinien dużo ważyć.
Króliki rosną najintensywniej w ciągu pierwszych 6 miesięcy/ 1-go roku. Mój królik mając 6 tygodni ważył 150 g i strasznie szybko przybierał na wadze. Przestał rosnąć w wieku ok. roku. Teraz ma rok i 3 mce i waży 1,6 kg i myślę, że to jest jego waga ostateczna. Tylko, że ja mojego królisia cały czas karmiłam granulatem, więc nie zauważyłam żeby on strasznie dużo jadł... ale to raczej dlatego, że granulaty pęcznieją w brzuszku.

Bardzo fajnie, ze Twój królik je to co naturalne. Wystarczy tylko unikać sztucznych rzeczy, których zwierzątko w przyrodzie nie ma i nie je (np. chleb) i myślę, że wszystko będzie OK :) Polecam też dawanie mu czegoś do gryzienia - gałązki, gazety, kartoniki. Skoro zwierzę je tak dużo sianka, to raczej prawidłowo ściera sobie ząbki, ale dając zwierzątku coś do gryzienia unikamy zniszczenia naszych ubrań, mebli itp.

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #230 dnia: Styczeń 01, 2011, 16:52:42 pm »
Farba drukarska, jaka znajduje się na gazetach jest toksyczna i królik może się zatruć. Niezadrukowanie kartony, rolki po papierze toaletowym czy ręcznikach papierowych, gałązki bezpiecznych dla królików drzew - tak, ale gazet bym unikała.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Toomek

  • Gość
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #231 dnia: Styczeń 01, 2011, 22:47:22 pm »
Lucjanek jest barankiem. W sklepie nie wiedzieli ile ma lat, na wizyte u weterynarza jeszcze czekamy. Z obserwacji zdjęć innych królików wnioskuje, że ma coś około 3-6 miesięcy(ale to bardzo niepewna hipoteza). Lucjan jest na razie bardzo grzeczny i oprócz krótkiej lektury Dostojewskiego absolutnie nic nie pogryzł:)

kasiagio

  • Gość
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #232 dnia: Styczeń 01, 2011, 22:52:48 pm »
Lucjan waży na oko 350-500 gram
że ma coś około 3-6 miesięcy
W sklepie raczej Ci nic na temat wieku nie powiedzą , bo albo sprowadzają maluszki 4-6 tyg. i ukrywają ich wiek , albo i to chyba w większości nawet ich to nie interesuje , bo ważny jest tylko zysk , a ta waga którą podałeś  tak na oko chyba to nie jest raczej króliczka 6 miesiecznego , bo mój Maki   wazył tyle ile wazy teraz jak miał 6 miesiecy czyli 1,6 kg a  biorąc pod uwagę to że baranki są ciut większe i gabarytowo i wagowo od   stojącousznych :D  to Twój maluszek ma może  2  góra 3 miesiące  :)  

Emyla93

  • Gość
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #233 dnia: Styczeń 01, 2011, 23:16:00 pm »
słuchajcie od pewnego czasu dawałam mojemu królikowi taką karmę dla królików z vitapolu no i tam są różne ziarna itd. no ale przeczytala​m że to jest niezdrowe
(i mieszałam mu to z granulatem) i teraz dałam mu ten granulat a on nie chce go jeść jak tamto mu bardziej smakuje to może zrezygnować z granulatu ? jak myślicie?

kasiagio

  • Gość
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #234 dnia: Styczeń 01, 2011, 23:18:06 pm »
(i mieszałam mu to z granulatem) i teraz dałam mu ten granulat a on nie chce go jeść jak tamto mu bardziej smakuje to może zrezygnować z granulatu ? jak myślicie?
zmiana granulatu powinna być przede wszystkim stopniowa  ,  jeżeli małemu nie smakuje granulat to się nie martw , podawaj mu więcej zieleninki a granulat podawaj 2 razy dziennie po łyżce jak będzie głodny to się przekona ;) 

Emyla93

  • Gość
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #235 dnia: Styczeń 02, 2011, 13:45:21 pm »
problem w tym że świerzych warzyw i owoców też nie lubi, no jedynie bazylie wcina a tak to tą tą mieszankę z ziarnami pszenicy pestkami słonecznika i dyni. nic innego nie chce jeść. co ja mam go głodzić żeby zaczął jeść ten granulat?

Anucha

  • Gość
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #236 dnia: Styczeń 02, 2011, 15:32:53 pm »
Emyla93, królik nie je warzyw,  bo zapotrzebowanie na kalorie pokrywa mu mieszanka i więcej pokarmu juz nie potrzebuje ( w tym zapewne też siana, które jest podstawą diety królika). Na granulat nie przestawiaj, bo i po co  :krolik
Ograniczaj mu stopniowo mieszankę ( bardzo powoli np. niech trwa to ok miesiąca, a nawet i więcej) na rzecz warzyw.

Z warzyw mozesz mu podawać w sezonie zimowym cykorię,seler naciowy, trochę buraczka i marchewki ( trochę , bo są bardzo kaloryczne), seler korzeniowy ( też nie dużo, bo zawiera sporo wapnia, co sprzyja powstawaniu kamieni w układzie moczowym), Ale najważniejsze jest siano, które powinno stanowić ok 70 % tego co dostaje królik.

Dietę możesz uzupełniać suszkami, tj. babka lancetowatą, liscmi truskawek itd.

Owoce jako przysmak w bardzo małych ilościach.

Emyla93

  • Gość
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #237 dnia: Styczeń 02, 2011, 16:12:27 pm »
To myślałam że muszę przestawić go na granulat bo wszyscy piszą że to o wiele zdrowsze. Ale jeśli tak to będę podawać mu 2 razy dziennie małe porcje tej mieszanki z granulatem a tak to warzywa :) może zacznie je w końcu jeść :)

Offline monika.k

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 746
  • Płeć: Kobieta
  • żyj tak jakby każdy dzień miał być ostatnim
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #238 dnia: Styczeń 02, 2011, 16:30:48 pm »
Nie wiem czy zauważyłyście że króliki na bezgranulatowej diecie raczej nie cierpią na zatory podczas gdy króliki jedzące granulat bardzo często mają zatory itp rewelacje - to powinno dać do myślenia.
Dziunia-baranek podrzutek , Pusia-o.belg znaleziona na ulicy. ; Dukat adoptowany z spk , Zebek i Misia adoptowane. Koty - Behemot vel Cynamon, Szaruś, Kubuś, Anielka, Chmurek.Za TM- Tuptuś, Dżekuś , Sisi  (31 październik 2010) , Trusia (9 maj 2011), Lucy - lewek ( 2012 ).



Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #239 dnia: Styczeń 02, 2011, 21:05:46 pm »
To myślałam że muszę przestawić go na granulat bo wszyscy piszą że to o wiele zdrowsze.
Nie musisz przestawiac na granulat, jesli zapewnisz krolikowi urozmaicona diete zieleninowo-warzywno-owocowa i wyeliminujesz mieszanke :)
Ja sie staram, zeby co dwa, trzy dni zmienialo sie jakies warzywko tak dla urozmaicenia. Ostatnio z okazji swiat podjadamy z uszatymi mandarynki ;) Ale chyba tradycyjny zestaw bardziej im odpowiada i bardziej sie ciesza z polksiezyca jablka niz z cytrusow.