Autor Wątek: Dieta bez granulatu  (Przeczytany 284807 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Misokyaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3206
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Don Pedro Karramba i Pan Śledź
  • Za TM: Truffel, Fizia-Makrela
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #200 dnia: Sierpień 25, 2010, 22:05:23 pm »
Ostatnio mam okres kiedy jestem bardzo przewrażliwiona, zwłaszcza jeżeli chodzi o moje uszy :crazy: No i moje poczwary znowu spędzają mi sen z powiek, tym razem dla odmiany Karramba.
Je sianko, świeże ziółka, czasem skubnie jabłuszko, ale z niewiadomych przyczyn nagle wszystkie, nawet najbardziej przez nią lubiane warzywka stały się beee. Siemienia nie je, słonecznik też może iść się paść. Martwię się, bobki w miarę normalne (linieje sierota i czasem większe, czasem mniejsze), kontrolna wizyta u weta była (niby wszystko w porządku) a jednak brzuszek twardawy się wydaje. No i czy to jest to upragnione następstwo ad libitum - wybiera to co dla niej najlepsze? Jak na razie wcale mnie to nie cieszy bo jeszcze miesiąc temu mimo tej samej diety szamała wszystko, do tego coraz częściej chowa się po kątach. Zachowuje się tak jak po śmierci Truffla - nie je nic prócz świeżych ziółek, kilku rodzai gałązek, pije mniej wody, rzadko daje się głaskać, prycha, fuka.
Wet stwierdził, że może ona tak reaguje na brak towarzysza, ale cóż poradzić skoro Makrela jest przez nią zjadana (skrupulatnie po kawałku, najpierw uszko teraz próbuje dobrać jej się do omyka)  :wisielec:.
Ząbki są w porządku, uszka czyste, żadnych guzków ni ropni :(

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #201 dnia: Wrzesień 11, 2010, 16:44:57 pm »
a jak podtuczyc krolika na takiej diecie? peppar to zawsze taki drobny krolis byl, ale za bardzp mu zebra wystaja. siana mad pod dostatkiem - nowe pare razy dziennie dodaje - a warzywa dwa razy dziennie dostaje. oczywiscie suszone ziola raz dziennie sam sobie wybiera jakie mu smakuja  :co_jest

Offline Misokyaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3206
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Don Pedro Karramba i Pan Śledź
  • Za TM: Truffel, Fizia-Makrela
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #202 dnia: Wrzesień 11, 2010, 17:23:04 pm »
a, całkiem  zapomniałam o moim poście tutaj :) Dla zainteresowanych, to chyba faktycznie wpływ tej diety bo dziewuszka zaczęła jeść i pić, ale strasznie przebiera. Jest też 100% zdrowa a mimo to stała się okropnie płochliwa :oh:

Tusiatko - warzywa korzeniowe, siemie i jeszcze Tocha pisała tu:
http://forum.kroliki.net/index.php?topic=9726.msg178243#msg178243
mowa też była w temacie o zarodkach, ale do puki się ktoś bardziej kompetentny nie wypowie, to nie radziłabym ;)

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #203 dnia: Wrzesień 11, 2010, 17:27:01 pm »
Tusiatko - warzywa korzeniowe, siemie i jeszcze Tocha pisała tu:
http://forum.kroliki.net/index.php?topic=9726.msg178243#msg178243
mowa też była w temacie o zarodkach, ale do puki się ktoś bardziej kompetentny nie wypowie, to nie radziłabym ;)
Dzieki! z megana88 na gg tez rozmawiam i to samo podala. zaczne wprowadzac inne warzywa korzeniowe niz marchewka ;:D

Struś

  • Gość
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #204 dnia: Listopad 08, 2010, 14:38:46 pm »
hmmm..Czytam i czytam i przekonuję sie do tego żeby wyeliminować granulat z diety Trusia...Mam jednak do Was pytanie- przeczytałam gdzies w wypowiedziach o siemieniu..Rozumiem, że podajecie jako nasionka??Nie jest czasem zbyt tłuste siemię lniane?? To jedna sprawa. Druga natomiast dotyczy stricte mojego uszaka..Otóż za tydzień w środę ma zabieg kastracji- niestety smutny_krolik i zastanawiam się czy nie powinnam poczekać ze zmianą diety aż dojdzie do siebie po zabiegu?? Poza tym tydzień po zabiegu wyjeżdżam a mały zostaje z chłopakiem w domu i obawiam się, że dla niego będzie zbyt wiele zachodu z zachowaniem różnorodności w diecie bez granulatu:/

Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #205 dnia: Listopad 08, 2010, 14:51:28 pm »
Muniek je siemię pod postacią nasion, ale w zasadzie właściwości poślizgowe siemię ma raczej po zalaniu gorącą wodą (oczywiście uszom podaje się wystudzone). Je nasionka bo lubi, my na szczęście nie musimy się martwić o zalegający pokarm w brzuszku bo odkąd jest na bezgranulatowej pochłania ogromne ilości siana i poślizgi z siemienia nie są potrzebne :) . Jak nie będziesz podawała granulatu to za bardzo nie masz się co przejmować tym, ze siemię jest tłuste - i tak czymś ten tłuszcz byś musiała uzupełnić, czy to siemieniem czy słonecznikiem lub dynią.
I faktycznie ja bym z przestawianiem poczekała aż zrobicie zabieg i zaczęła po Twoim powrocie. To nie jest taka błaha sprawa tak naprawdę - wolałabym mieć jednak uszy na oku ;)

Struś

  • Gość
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #206 dnia: Listopad 08, 2010, 14:57:40 pm »
Bardzo, bardzo dziękuję..Masz rację, poczekam ze zmiana diety do mojego powrotu..Zupełnie nie pomyślałam, ze przecież bez granulatu dieta będzie mało kaloryczna:) A muszę przyznać, że i tak nie podaje dużo granulatu-Truś ignoruje przez to siano co bardzo mi się nie podoba!! :zonka: Staram mu sie więc zapewnić więcej suszków no i smakowe sianka zakupiłam żeby go zachęcić!!!!!Paskudne granulaty!!!!!!!!!!!!!!!!!Co do siemienia- nie tylko po zalaniu wodą ma właściwości poślizgowe..generalnie jako surowe jest bardzo zdrowe i działa wspomagająco na układ pokarmowy choćby ze względu na to, że zapobiega zaparciom.
Siemię lniane jest spożywane najczęściej po namoczeniu całych ziaren lub rozgniecionych. Może to być również wywar lub postać zmielona jako dodatek do wielu potraw. Praktycznie nie ma smaku, ewentualnie przy postaci zmielonej jest to posmak delikatnie gorzkawy. Siemię jest spożywane nie tylko przez człowieka, ale także dodawane do karmy zwierzęcej, np. dla psów, aby przeciwdziałać zaparciom.

W układzie pokarmowym działa łagodząco przy bardzo wielu objawach, czasami nawet przeciwstawnych. Stosowane jest przy biegunkach lub zaparciach, a także zapobiegawczo dla zapewnienia prawidłowej perystaltyki jelit. Szczególnie cenione przy wszelkich nieżytach i nadkwasotach, a nawet wrzodach

Co prawda źródło to Wikipedia-ale zawsze:)

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #207 dnia: Listopad 08, 2010, 18:35:03 pm »
dobra a co z krolikami na agility albo w rejestrowanych hodowlach bo zaraz sie raban tu podnosi ze ich kroliki nie moga nie miec granulatu bo wtedy wagi nie trzymaja. jakie argumenty podawac?

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #208 dnia: Listopad 08, 2010, 22:04:47 pm »
tusiatko, hodowla to hodowla. Zazwyczaj maja kroliki po cos. Na mieso, na futro, na sprzedaz. Wiec raczej nikt tam nie nastawia sie na to, zeby krolik zyl dziesiec lat w dobrym zdrowiu. Ja nie wiem czy te krole na mieso w ogole dozywaja roku. W hodowli nikt sie nie bawi w mycie listeczkow, podawanie ziolek i takie tam. Tam leci pasza z hurtowni i juz. Hodowla musi sie oplacac :(
Co do agility, to wydaje mi sie, ze jesli krolik jest tak forsowany treningiem, ze dieta siankowo, zieleninowo, warzywno, owocowa nie wystarcza, to to juz jest chyba przesadne meczenie zwierzat, co?
Ja nie jestem calkowitym przeciwnikiem granulatu, bo daje go jako przysmak. Czesto granulat nas ratuje w sytuacjach kryzysowych, gdy np. trzeba go namoczyc i podac przez strzykawke.

« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2010, 22:10:59 pm wysłana przez Tocha »

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #209 dnia: Listopad 09, 2010, 07:46:07 am »
Ale to nie sa hodowle jak Ty myslisz :) to sa normalne hodowle tak jak psow, zarejestrowane hodowle krolikow gdzie sie dba o nie i sprzedaje mlode ale masz rodowod.

Offline __Lara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 570
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #210 dnia: Listopad 09, 2010, 08:36:50 am »
Ja jestem bardzo zadowolona z diety bezgranulatowej u mojego uszaka. Odkąd wyeliminowaliśmy granulat pochłania duże ilości sianka, ma piękne bobki, więcej energii do kicania :) bardzo ładnie wszystko je, a i nawet czasami ceko nie zje, co jest znakiem, że czegoś ma za dużo. A siemię lniane nie podawałam, chyba spróbuję :)

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #211 dnia: Listopad 09, 2010, 14:24:50 pm »
Ale to nie sa hodowle jak Ty myslisz usmiech2 to sa normalne hodowle tak jak psow, zarejestrowane hodowle krolikow gdzie sie dba o nie i sprzedaje mlode ale masz rodowod.

No tak, ale jakich rozmiarow sa to hodowle? Jak bardzo ktos jest nastawiony na zysk? Moim zdaniem dieta paszowa (granulatowa) jest tansza i wygodniejsza, dlatego stosuje sie ja w hodowlach.

Ale jesli piszesz, ze sa to takie hodowle jak psow, to nie rozumiem czemu nie wola karmic w sposob bardziej zblizony do naturalnego, tylko upieraja sie przy granulacie.

PS. Mnie sie wlosy jeza na sam dzwiek slow hodowla krolikow i jakos tak cieko mi zmieniac zdanie.

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #212 dnia: Listopad 09, 2010, 16:47:56 pm »
To nie sa w ogole hodowle na zysk tylko wlasnie na zdrowe krolisie i zadbane. ale uwazaja ze bez granulatu nie utrzymaja ich przy dobrej kondycji. czemu sie upieraja nie wiem bo sama mam krolika pet a nie wystawowego czy do hodowli

zupelnie co innego na pasze a co innego hod w zwiazku zarejestrowane gdzie krolisie maja podaje jakie wymiary musza miec - np klata 100x48 jest za mala o 2 cm bo musi byc 100x50 na jednego krolika - i ile miotow itd

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #213 dnia: Listopad 09, 2010, 16:57:13 pm »
tusiatko, ale chyba maja jakies argumenty? No bo chyba w naturze kroliki maja dobra kondycje? tzn. my argumentujemy ograniczanie granulatu tym, ze jest on sztucznym tworem, kroliki dostawaly wzdec z nieznanych przyczyn, tyly itd itp. Wiec oni chyba tez musza miec jakies uzasadnienie. Dobra kondycja-to bardzo ogolnikowe stwirdzenie. Moze moglabys ich podpytac.

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #214 dnia: Listopad 09, 2010, 19:52:17 pm »
odpisuja ze ich kroliki wtedy za duzo traca na wadze albo nie utrzymuja wagi i to jst ryzykowne. nic wiecej

Offline katherinaaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #215 dnia: Listopad 09, 2010, 23:52:54 pm »
Przeczytałam sobie cały temat i postanowiłam spróbować wyeliminować granulat z diety mojego fistaszka. Będę to robić ze zbolałym sercem, bo jego taniec wokół mnie za każdym razem kiedy sięgam po opakowanie cc jest przesłodki, ale mam wrażenie że trzeba małego trochę odchudzić. Myślę też, że je za mało siana. Całe szczęście nie należy do niejadków i je wszystko od warzyw i owoców zaczynając, przez różne suszki i na ziółkach kończąc, nie zdarzyło mi się jeszcze żeby czegokolwiek odmówił. Nie ma też problemów z jelitami, wszystkie kupki wieczorem zjedzone, jest wesoły i energiczny, ale wole które mu się robi na szyi trochę mnie niepokoi.
Jak ograniczać ilość granulatu, bardziej drastycznie- np. od razu obciąć ilość na pół czy codziennie zmniejszać po trochę?

kasiagio

  • Gość
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #216 dnia: Listopad 09, 2010, 23:57:37 pm »
Kasiu cieszę się ,że zdecydowałaś się na diete bezgranulatową :0

Jak ograniczać ilość granulatu, bardziej drastycznie- np. od razu obciąć ilość na pół czy codziennie zmniejszać po trochę?
Ja mojemu zbójowi dawałam o  1 pałeczke mniej , to musi być proces powolny wtedy lepiej reagują i jelita stopniowo odzwyczajają się i nie ma jakiś nowości jelitowych :) 

Offline __Lara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 570
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #217 dnia: Listopad 10, 2010, 10:29:59 am »
Ja też proponuję stopniowe odstawianie. Zawsze bezpieczniej, a i dla psychiki królasa jest to lepszy zabieg ;)

Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #218 dnia: Listopad 10, 2010, 11:20:26 am »
Będę to robić ze zbolałym sercem, bo jego taniec wokół mnie za każdym razem kiedy sięgam po opakowanie cc jest przesłodki,

u nas było to samo :) ale teraz Muniek tańcuje jak idę z michą warzyw lub gdy wyciągam karton z suszkami ;)

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #219 dnia: Listopad 10, 2010, 11:31:49 am »
jak ja nie otworze pojemnika z ziolami to peppar sobie sam wyciagnie z szafki i chce otworzyc...