Autor Wątek: Dieta bez granulatu  (Przeczytany 284787 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

agusia1405

  • Gość
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #60 dnia: Maj 24, 2010, 12:46:31 pm »
Ehh, widzisz każdy weterynarz (tak jak inny lekarz) ma swoją szkołę i swoje metody.
A powiedz mi, psu też byś dawała tylko suchą karmę?

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #61 dnia: Maj 24, 2010, 12:48:50 pm »
Cytat: "agusia1405"
Ehh, widzisz każdy weterynarz (tak jak inny lekarz) ma swoją szkołę i swoje metody.
A powiedz mi, psu też byś dawała tylko suchą karmę?

Nikt nie mowi o dawaniu suchej karmy caly czas czy tylko granulatu!!

to jest temat o diecie bez granulatu na sianie trawie ziolach warzywach i owocach

a nie czekoladzie czy mieszance czy chlebie  :oh:  :oh:  :oh:

agusia1405

  • Gość
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #62 dnia: Maj 24, 2010, 12:51:01 pm »
Polecam przeczytanie mojego posta jeszcze raz.

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #63 dnia: Maj 24, 2010, 12:54:49 pm »
Cytat: "agusia1405"
Polecam przeczytanie mojego posta jeszcze raz.


Cytat: "agusia1405"

Dieta Toffiego wygląda mniej więcej tak:

na śniadanie ziarno podstawowe + owocowe MEGAN
na obiad jakieś warzywko albo owoc (marchewka, pietruszka, zielona pietruszka, jabłko, mlecz -a le nie za dużo, sałata, skórki od ogórka, okazjonalnie truskawki i czereśnie) - to tak w skrócie
na kolację znów ziarno

Oprócz tego ciągle w klatce jest suchy chlebek, siano, woda, sól i wapno.


No i co? ziarno chleb wapno sol... nic z tego sie krolikowi nie podae  :oh: pczytaj uszata poczytaj miniaturkabeztajemnic  :oh:

agusia1405

  • Gość
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #64 dnia: Maj 24, 2010, 12:57:43 pm »
Nie mam zamiaru się kłócić. Ja wiem swoje, Ty wiesz swoje i niech tak pozostanie.

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #65 dnia: Maj 24, 2010, 13:02:28 pm »
Cytat: "agusia1405"
Nie mam zamiaru się kłócić. Ja wiem swoje, Ty wiesz swoje i niech tak pozostanie.

Nie wiesz jak PRAWIDLOWO karmic krolika a udajesz ze wiesz  :oh:

agusia1405

  • Gość
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #66 dnia: Maj 24, 2010, 13:06:21 pm »
A Ty uważasz, że wiesz, bo przeczytałaś coś w Internecie.

Ja wiem jak ja karmię i wiem co o tym myśli nasz weterynarz. I widzę jak się zachowuje mój królik. To mi wystarczy.

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #67 dnia: Maj 24, 2010, 13:08:30 pm »
Cytat: "agusia1405"
A Ty uważasz, że wiesz, bo przeczytałaś coś w Internecie.

Ja wiem jak ja karmię i wiem co o tym myśli nasz weterynarz. I widzę jak się zachowuje mój królik. To mi wystarczy.

Nie tylko przeczytalam ale i sama mam krolika i 3 raz probuje bez granulatu ale nie z mieszanka chlebem sola i wapnem... do tego przeczytaj sobie DOKLADNIE ten temat to poczytasz inne madre historie.

Ja bym nigdy nie zaufala takiemu wet ktory poleca mieszanke chleb sol i wapno  :oh:

agusia1405

  • Gość
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #68 dnia: Maj 24, 2010, 13:23:57 pm »
Ja ufam zdrowemu rozsądkowi i reakcjom najbardziej zainteresowanego, czyli mojego królika ;)
Widzę, że ze wszystkim jest tak samo - w karmieniu dzieci każdy ma inną szkołę, w karmieniu królików też. A to co najbardziej naturalne i normalne jest najzdrowsze.

Offline Kitty27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice
  • Pozostałe zwierzaki: Kocurek Filemon Filosławski, Gerbile Pola & Tola
  • Za TM: Zorruś-5.X.2009, Brandon-2.XII.2009, Igiełka-24.III.2012, Marlonek-30.VI.2019, Kinia-3.X.2020
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #69 dnia: Maj 24, 2010, 13:24:09 pm »
agusia1405, dla dobra króliczka naprawdę poczytaj o prawiłowej diecie.
Nie gniewaj się, ale z tego co widzę na twoim avatarze twój króliczek ma chyba nadwagę.

Popełniasz same błędy, ale cóż, każdy z nas kiedyś był laikiem.
Jestem przekonana, że nie pozwoliłabyś, żeby twoje dziecko codziennie chodziło do McDonalda.

agusia1405

  • Gość
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #70 dnia: Maj 24, 2010, 13:26:12 pm »
mój Toffi nie ma żadnej nadwagi. Ma jak najbardziej prawidłową wagę. A wygląda tak, bo się obrócił. jak człowiek się obróci to tez mu się zrobią wałeczki nawet gdy ma nikłą ilość tłuszczu ;)

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #71 dnia: Maj 24, 2010, 13:27:29 pm »
Cytat: "agusia1405"
A Ty uważasz, że wiesz, bo przeczytałaś coś w Internecie.

Ja wiem jak ja karmię i wiem co o tym myśli nasz weterynarz. I widzę jak się zachowuje mój królik. To mi wystarczy.


Agusiu a Ty wypowiadasz się tonem eksperta, tymczasem dieta Toffiego jest nieprawidłowa i ma on problemy trawienne, o czym można przeczytać w innym temacie. Wole nie tworzy się u królików ze starości (jak gdzieś napisałaś) tylko z powodu nadwagi. Dieta bez granulatu nie polega na zastąpieniu jednej paszy treściwej drugą (ziarnami i mieszankami) tylko na wprowadzeniu siana, ziół i warzyw w dużej różnorodności, tak, jak odżywiają się zajęczaki w naturalnym środowisku. W diecie królika nie ma miejsca na chleb, ziarno, czekoladę ( :nie_powiem ), wapno i inne wynalazki. Nie próbuj być mądrzejsza od Matki Natury.

i proszę, zakończmy te kłótnie :bukiet
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

agusia1405

  • Gość
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #72 dnia: Maj 24, 2010, 13:33:15 pm »
w środowisku naturalnym nie ma też GRANULATU, który jest sztucznym tworem człowieka.
to tyle w temacie.

Offline Kitty27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice
  • Pozostałe zwierzaki: Kocurek Filemon Filosławski, Gerbile Pola & Tola
  • Za TM: Zorruś-5.X.2009, Brandon-2.XII.2009, Igiełka-24.III.2012, Marlonek-30.VI.2019, Kinia-3.X.2020
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #73 dnia: Maj 24, 2010, 13:34:04 pm »
Cytat: "agusia1405"
w środowisku naturalnym nie ma też GRANULATU, który jest sztucznym tworem człowieka.
to tyle w temacie.


zgadza się :)

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #74 dnia: Maj 24, 2010, 13:35:59 pm »
Agusia, a czemu nie chcesz skorzystać z zaproponowanych źródeł, poczytać i wtedy może nas przekonać do swojej opinii?
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #75 dnia: Maj 24, 2010, 13:37:47 pm »
Cytat: "agusia1405"
A to co najbardziej naturalne i normalne jest najzdrowsze.


dokładnie tak! chleb, czekolada, wapno nie są naturalnym pokarmem dzikich królików :>  a więc odpowiedz sobie sama czy są zdrowe... prawdą jest, że króliki są tak żywione przez właścicieli i żyją..ale ignorancja to nie jest dobra wymówka.
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #76 dnia: Maj 24, 2010, 13:42:48 pm »
Cytat: "agusia1405"
Ja wiem jak ja karmię i wiem co o tym myśli nasz weterynarz.

Co do wetow to juz spotkalam sie z kilkoma opiniami na temat karmienia. Znalam wetke, ktora nie widziala nic zlego w dawaniu krolikowi jabluszka podczas gdy ten zostawial ogromne ceko i wymagal przy tym podmywania dupska. Inni weci nie widza nic zlego w podawaniu wapienek.
Po czesci doszlam do tego dlaczego dla psow i kotow polecaja dobre karmy, a krolika pozwalaja karmic byle czym i nie wyprowadzaja z bledu. Ano, wielu wetow uwaza, ze kroliki krotko zyja, albo nie maja doswiadczenia z tym zwirzakami. Dlatego wg nich nie warto za bardzo sie tym przejmowac. Wielu wetow z podobnych przyczyn nie chce krolikow leczyc tylko proponuja eutanazje. Warto sie jadnak zastanowic jakie zmiany w ukladzie pokarmowym i we florze bakteryjnej zoladka moze wyrzadzic chlebek podawany przez wiele lat. Uklad pokarmowy krolika nie jest w ogole dostosoway do trawienia takiego jedzenia. Nasz pupil ma sie cieszyc zyciem i zdrowiem przez dlugie lata. To ze nieszczesne krole hodowlane jedza chleb nie jest zadnym wyzncznikiem. One ida na uboj i maja nabierac masy. Nikogo nie interesuje stan ich zebow czy chory zoladek...
Dieta bez granulatu polega na wyeliminowaniu granulatu na rzecz zielniny, suszek, warzyw i owocow, a nie na rzecz ziarna i chleba. Krolik najedzony chlebem nie zjada dostatecznych iloci siana (bo nie jest glodny) a to moze sie odbic na stanie jego zabkow. Zabki nie sceraja sie o cos. Zabki scieraja sie o siebie na wzajem podczas dlugotrwalego przezuwania. A do tego potrzebne jest siano i trawa czyli to czym kroliki zywia sie glownie w naturze.
Granulat nie jest naturalny, ale zostal uznany za bezpieczniejzy niz ziarno, wlasnie przez nieszczsne ropnie tworzace sie np. po skaleczeu dziasla. Dlateo powstal ten temat, bo szukamy najlepszych rozwiazan w zywieniu krolikow. Caly czas cos sie zmienia, zmienia sie nasza wiedza i zgodnie z nia sposoby zywienia. Kazdy chce jak nalepiej dla swojego zwierzaka.

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #77 dnia: Maj 24, 2010, 14:07:43 pm »
agusia1405,  nie trafilaś tu na pewno bez powodu, jestem przekonana,ze chcesz dbać o swojego pupila jak najlepiej,dlatego prosimy zapoznaj się ze stroną www.miniaturkabeztajemnic.com
CHleba nie wolno dawać królikom, tam znajdziesz odpowiedz dlaczego ,czekolada jest trująca ...

Jeśli chcesz żywić królika jak zywi się w naturze to poczytaj stronę i do dziela,ale chleb i ziarna do tego na prawdę nie należą.  
My tytaj nie staramy się źle doradzać, to,że dziewczyny Ci doradzają, to tylko dlatego,że wiekszość z nas tutaj juz zapoznało się i aktualizuje prawidłową dietę królika,jest wciąż mało osób które coś wiedzą na ten temat,ale uwierz,ze staramy się pomóc,mam nadzieję,ze dasz sobie przemówić do rozsądku i co lepsza, przekonaj także innych
Jesli chodiz o weterynarza, jeśli wet nie poszerza swojej wiedzy na temat zwierząt egzotycznych to tak na prawdę nic o nich nie wie,gdyż na strudiach jest prawie zerowa mowa o królikach.
SylwiaG

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #78 dnia: Maj 25, 2010, 14:00:24 pm »
madzia85 mam ze swoją Mierzwiakową podobny problem, jaki Ty masz z Tosią. Wczoraj byłam z nią u dra Krawczyka w związku z krwiomoczem. Doktor zdiagnozował zapalenie dróg moczowych (tak samo zdiagnozował ją juz inny weterynarz ponad tydzień temu, jednak po skończeniu leczenia krew w moczu wróciła), na rtg na szczęście nie widać kamieni. Coś jednak musi stany zapalne powodować...
W związku z tym schorzeniem i nie tylko w zasadzie, chciałabym powoli przestawić króliczkę na dietę bez- lub niskogranulatową, ale ona ma swoje upodobania i zieleninę i warzywa traktuje raczej jako przekąskę nawet gdy powinien być to jej cały posiłek. Pogryza sobie po prostu to i owo, wielu zielonych rzeczy w ogóle nie tyka. Natomiast siano i suszki pochłania jak odkurzacz, granulat także lubi (dostaje 2 razy dziennie, mniej niż łyżkę stołową). Uwielbia też owoce, co mnie obecnie cieszy, bo przynajmniej mogę przepchnąć jej w bananie lub rodzynkach leki.  Na szczęście problemy z miękkimi kupami i niezjadanymi cekotrofami są bardzo rzadkie.
Jak już Mierzwiakowa dojdzie do siebie po zapaleniu, jestem umówiona z nią na sterylkę u dra Krawczyka. Króliczka ma 2,5 roku - już czas najwyższy. I w związku z tym moje pytanie - jak radzicie, czy próbować króliczce już teraz wprowadzać zmiany w diecie i ograniczać granulat (być może dzięki temu szybciej poradziłaby sobie z zapaleniem...) czy czekać aż będzie wysterylizowana?
Ach, i witam forumowiczów. Czytam forum od dawna, ale nie ośmieliłam się  do tej pory napisać ;)


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline madzia85

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2523
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY AZYLU
    • Azyl Dla Królików w Toruniu
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #79 dnia: Maj 25, 2010, 15:24:41 pm »
kata_strofa witamy Cię serdecznie, cieszę się, że odważyłas się napisać :P I że przekonałaś się do dr Krawczyka :)

Jeśli chodzi o problemy z układem moczowym i krwiomocz to w przypadku mojej Tosi dr kazał ograniczyć granulat do minimum, bo w badaniach moczu wyszło, że jest nadmiar soli mineralnych który dodatkowo uszkadza bodajże ścianki pęcherza . Tak więc im szybciej ograniczysz granulat tym lepiej dla małej.
Mam nadzieję, że będzie mądrzejsza od mojej Tosi i da się szybko przekonać do naturalnej diety :)