Autor Wątek: Dieta bez granulatu  (Przeczytany 284755 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

nati

  • Gość
Dieta bez granulatu
« dnia: Styczeń 19, 2010, 08:43:30 am »
Już jakiś czas temu przeczytałam na forum, że kilka osób nie podaje swoim królom granulatu. Zastępują go za to dobrze zbilansowaną dietą, składającą się z odpowiedniej ilości warzyw, owoców, zieleniny i suszu.
Przyznam, że bardzo mnie to interesowało i sama rozważam wyeliminowanie granulatu z diety Pussy.
Chciałabym się jednak dowiedzieć wcześniej jak stopniowo wykluczyć granulat oraz czym go zastąpić tak aby nie zaszkodzić zwierzęciu, a wyszło mu to na dobre.
Z tego co wiem, na 70% diety królika powinno składać się samo siano (jeśli się mylę proszę mnie poprawić), zastanawiam się jednak co dalej? Jakie produkty wprowadzić do codziennej diety kicaja, a jakie podawać co jakiś czas? Przyznam szczerze, że granulat znacznie ułatwia sprawę. Stąd moje pytania i wątpliwości, bo najzwyczajniej w świecie nie chcę niczego sknocić, a moim celem nie jest eksperymentowanie lecz dobro królisia.

Nuna

  • Gość
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 19, 2010, 09:20:19 am »
Do diety bez granulatu musisz przyzwyczaic krolika stopniowo, czyli powoli zmniejszasz ilosc granulatu, mozesz brakujaca czesc dopelnic suszkami lub warzywami.

Moje dostana np. na sniadanie dzisiaj: kilka listkow endywii, kilka listkow buraka lisciowego- mangold, po pol marchewki na lebka, kawalek selera i po pol liscia kapusty (uwaga ! kroliki, ktore jedza granulat, nie powinny jesc kapusty, wzdecia).

Nie sa to jakies straszne ilosci, dzienna najmniejsza racja warzyw to 100 g na kg krolika, to bardzo malo. Jak skomponujesz kilka warzyw ze soba to wyjdzie duzo wiecej.
Z ciekawosci poszlam zwazyc sniadanie, wyszlo mi 150 g na lebka- ale tym sie nie sugeruj, czasem wyjdzie mniej, czasem wiecej.

Dolna granica 100 g na dzien, gornej nie ma- zielone czesci roslin ( salaty, ziola, nacie, seler naciowy, lisciowy, liscie burakow, koper .itd) moze jesc bezograniczenia, warzywa korzeniowe, 2-3 rodzaje dziennie ( u mnie dzisiaj seler i marchew, reszta to zielenina).
Co do owocow ja podaje najczesciej jablko, 2-3 razy w tygodniu.
Warzyw suszonych, ani suszonych owocow nie podaje.
Suszone ziola, od czasu do czasu jako urozmaicenie ( ty mozesz podawac codziennie, nie ma przeszkod) , czasami dodam do nich, 2-4 ziarenka slonecznika.
Raz-dwa razy w tygodniu galazki do obgryzania.
W lecie, jesli masz taka mozliwosc cale pozywienie moze sie skladac z zerwanej zieleniny, galazek i siana.
I tyle, zadna filozofia, podajesz to samo co do tej pory tylko bez dodatku granulatu :)

kasiagio

  • Gość
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 19, 2010, 10:23:41 am »
Ja zaczynam tzn. już od jakiś 10 dni zmniejszyłam ilość granulatu do łyżki dziennie na noc , cały dzień je świeże warzywa i zieleninę do której mam tutaj dostęp i sianko , nie odstawiłam kompletnie jeszcze bo nie mam suszek i czekam do kwietnia kiedy zakupię w Polsce , wydaje mi się ,że jest dobrze choć na początku zauważyłam kupki takie bardziej mokre , teraz już jest ok ( przetrzymałam go na sianku cały dzień i na drugi dzień było już ok ) granulat będę traktować jako przysmak nic więcej dwie , trzy pałeczki co jakiś czas , choć szczerze pisząc jadąc do Polski zakupie CC lub Oxbow .

Cytat: "nati"
zastanawiam się jednak co dalej? Jakie produkty wprowadzić do codziennej diety kicaja, a jakie podawać co jakiś czas?

Ja napiszę Ci ,że codziennie mały dostaje ,
Seler naciowy ( bo tylko taki tutaj jest )
brokuły liści i kwiat
 kalafior liście i kwiat
koper korzeniowy i nać
sałata lodowa
2 liście karczochów
bazylie 2 listki
marchewka i owoce 2-3 razy w tygodniu jako przysmak
pomidorek 2-3 razy w tygodniu
pietruszka 2-3 razy w tygodniu 2-3 listki
cykorie
  I tak codziennie , w sumie wychodzi na dwie porządne porcje nawet po 150 g także źle nie jest , nie mam gałązek do gryzienia i suszek dlatego podaję jeszcze granulat na noc , ale widzę że na początku rzuca się jakby był wygłodzony a rano jest jeszcze w pojemniku , także świra nie ma na jego punkcie .

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 19, 2010, 11:50:25 am »
I ja równiez(zwón) przestrzegam,abyś zbyt drastycznie nie wykluczyła granulatu , tylko bardzo powoli. Ja dawałam  ok 2 łyżezek na 2 króle dziennie,potem zmniejszyłam na ok 3 granulki na łepka. Nie wiedziałyśmy z wet co jest grane(sensacje) do póki nie wykluczyłam na chwilę warzyw i wróciłam do granulatu. Teraz znów warzywka podaję bardzo strożnie,a  i tak niekiedy usłysze burczenie.
SylwiaG

Griffe

  • Gość
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 19, 2010, 12:43:52 pm »
Cytat: "kasiagio"
kalafior liście i kwiat
koper korzeniowy i nać
sałata lodowa
2 liście karczochów
bazylie 2 listki


Dajesz sałatę lodową?

Moja skubnie czasem graniulek, ale znudziły się jej chyba. Niezależnie co daję CC czy CP, czy Beaphara C+ - nie je tego za wiele.

Z warzyw zjada:
np wczoraj
łyżkę pokrojonego w kostkę buraka
3 liście sałaty rzymskiej
dużą garść świeżej roszponki
2 małe różyczki brokuła
kilka gałązek natki pietruszki
kawałek gruszki

inny zestaw:
mniej wiecej 15cm kawałek selera naciowego
4-5 listków cykorii
łyżka marchewki w kostke
garść roszponki
różyczka brokuła

Poza tym je góry siana :)

kasiagio

  • Gość
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 19, 2010, 12:49:49 pm »
Cytat: "Griffe"
Dajesz sałatę lodową?
u mnie ona się nazywa "Incapucciata"  i nie wiem jaki jest odpowiednik jej nazwy w Polsce  wydaje mi się ,że lodowa albo rzymska w każdym razie nie jest to ta nasz zwykła sałata , jej liście są takie kruche i nie jest gorzka .

Nuna Idolu Ty mój napisz mi ile i kiedy mogę zacząć podawanie kapusty Makiemu i jakiej , lepsza włoska czy normalna ?? :blaga: Dziękuję !!  :bukiet

[ Dodano: Wto Sty 19, 2010 12:52 pm ]
http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/bukiet-salat_36541.html

Nuna napisz które z tych sałat mogę podawać małemu wiem ,że rzymską tak a masłową nie czy lodową mogę ?? Bo ja już się pogubiłam .... :/

Griffe

  • Gość
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 19, 2010, 12:54:34 pm »
A dajecie dziewczyny ogórka?
A pomidora ze skórką i pestkami? czy jakoś 'obrabiacie' :)

kasiagio

  • Gość
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 19, 2010, 13:03:46 pm »
Griffe, ja daję dojrzałe pomidorki 2-3 razy w tygodniu ale nie cal;e po pół zależy czy mały zje czy nie . Ogórków tu nie ma a jak są to te gruntowe i ich nie kupuje .

[ Dodano: Wto Sty 19, 2010 1:05 pm ]
A znalazłam coś takiego  po włosku nazywa się to Bietola a po polsku tłumaczenie to Chard  czy można to podawać ??Jeżeli tak to w jakich ilościach .

Offline Misokyaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3206
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Don Pedro Karramba i Pan Śledź
  • Za TM: Truffel, Fizia-Makrela
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 19, 2010, 13:06:11 pm »
Griffe, ja daje ogórka, a na bezgranulatowej diecie są juz od początku stycznia :) Nie dużo, bo nie dużo, ale lubią wiec często im jakiś grubszy plaster okroję.

Griffe

  • Gość
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 19, 2010, 13:06:14 pm »
Ok dzieki  :przytul  bo nigdy nie dawałam. To spróbuje tego pomidorka dac :)

Offline kasiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2981
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Pompon
  • Za TM: Ukryj i Bisia
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 19, 2010, 13:07:02 pm »
ogórka czasem daje ale ponoć nie maja zbyt wielu składników odżywczych... pomidora też i w całości... tzn nie obieram bo nawet dwóm potworom nie daje całego pomidora na raz :) z pomidorem tez nie można przesadzać bo ma dużo potasu... poprawiajcie jeśli się mylę :D

Griffe

  • Gość
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 19, 2010, 13:12:27 pm »
Ja się niedawno zdziwiłam, bo mi na zajeciach z dietetyki czy czegos podobnego mowili że to mit z tym pomidorem i potasem.  Fakt że ma go w sobie, ale nie aż tak znacząco duzo. Np podobno banan ma o wiele wiecej...

Offline kasiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2981
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Pompon
  • Za TM: Ukryj i Bisia
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 19, 2010, 13:24:52 pm »
No widzisz... człowiek uczy się całe życie i głupcem umiera... ktoś kiedyś powiedział że ma dużo i teraz pokutuje... to jak z królik to gryzoń, dobre są mieszanka, kolby i chlebek :/

nati

  • Gość
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 19, 2010, 13:31:33 pm »
Patrząc na wagę porcji jaką podajecie królikom to troszkę się zdziwiłam. Znaczy, że wydawało mi się iż ilość będzie znacznie większa, a i nakład pracy znaczniejszy niż przy podawaniu tych produktów razem z granulatem.
Okazuje się za to, że ucholce nie mają takich strasznych wymagań żywieniowych jak mi się wydawało. Wiadomo, że trzeba poświęcić codziennie czas na przygotowanie jedzonka ale wygląda na to, że nie zajmie to wiele więcej czasu niż do tej pory :)
Dziękuje bardzo za rady i pomoc, będę pisać na bieżąco jak mi idzie i w razie czego dopytywać :D
Już teraz wiem, że stoiska z warzywami i owocami będą w jeszcze większym centrum mojego zainteresowania niż do tej pory  :diabelek

Offline kasiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2981
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Pompon
  • Za TM: Ukryj i Bisia
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 19, 2010, 13:43:48 pm »
u mnie granulat jest o tyle dobrym rozwiązaniem że zaspana o 6 (jak Ukryj postanowi mnie obudzić) sypnę garstkę i mogę iść spać dalej :) pokrojenie warzyw zajmuje jednak chwilę a zostawienie na noc pokrojonych jest bez sensu... wielokrotnie powtarzano na forum że granulat to zwykła wygoda opiekuna... i tu się w 100% zgadzam...

Offline Misokyaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3206
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Don Pedro Karramba i Pan Śledź
  • Za TM: Truffel, Fizia-Makrela
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 19, 2010, 14:17:15 pm »
Cytat: "kasiek"
a zostawienie na noc pokrojonych jest bez sensu...


Nie rozumiem w jakim sensie. Ja często kroje wieczorem, wkładam do pojemnika próżniowego a rano daje do miseczki  :nie_wiem

Viss

  • Gość
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 19, 2010, 14:36:37 pm »
Misokyaa, w próżniowym ci to nie więdnie, a pewnie to kasiek miała na myśli. :)

Offline kasiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2981
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Pompon
  • Za TM: Ukryj i Bisia
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 19, 2010, 17:28:16 pm »
dokładnie to :)

nati

  • Gość
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 19, 2010, 17:49:40 pm »
Ale chyba część warzyw można spokojnie przygotować wieczorem i przetrwają do rana, np: seler, marchewka, korzeń pietruszki. Czyli te wszystkie twarde warzywka :)

Offline kasiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2981
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Pompon
  • Za TM: Ukryj i Bisia
Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 19, 2010, 17:59:16 pm »
nati, pytanie tylko po co jak i tak musisz kroić rano?? świeżo pokrojone są zawsze świeższe niż przeleżane przez całą noc...