Autor Wątek: Dieta bez granulatu  (Przeczytany 288958 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Suzy

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2067
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #560 dnia: Październik 15, 2012, 16:55:10 pm »
Dzięki :) Jeśli chodzi o ilość podawanego zioła :niegrzeczny to maluch powinien mieć stały dostęp do suszków, czy raczej powinien w określonych porach (np.rano,po południu i wieczorem) dostać odpowiednią porcję,a resztę dnia jeść siano. Chyba od suszonych ziół nie utyje tak jak od granulatu,ale wolę się upewnić :) Oczywiście byłyby to porcje adekwatne do wagi tej bestii  :icon_biggrin Jeśli chodzi o zioła to jakie można podawać codziennie i w dużych ilościach? Na miniaturce znalazłam obie babki i mniszka lekarskiego,co jeszcze z bardziej popularnych można codziennie podawać? Wolę wszystko mieć już poukładane przed przybyciem uszaka ;-)

Offline Kamulka84

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4093
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Koszalin
  • Moje króliki: Natka
  • Za TM: Niuguś, Chrumek, Zgodzia, Niuchenek vel Heniek
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #561 dnia: Październik 19, 2012, 09:02:10 am »
Królik powinien miec stały dostęp tylko do siana i wody. Warzywa, świeżą i suszoną zieleninę podajemy jako posiłek o określonych porach. Na miniaturce jest lista ziół, jaką możemy podawać uszakowi, jest też na forum osobny wątek dotyczący warzyw i ziół, co król może, a czego nie itp. Jeśli chodzi o suszki, to możesz suszyć sama - ja tak robię co roku i nie kupuję niczego w zoologu, albo można kupić gotowe suszki.
http://forum.kroliki.net/index.php/topic,2810.0.html

Przy diecie bezgranulatowej ważna jest urozmaicanie i różnorodność pokarmu, żeby uszak miał zapewnione wszystkie składniki odżywcze. W żadnej diecie nie jest dobrze podawać codziennie to samo, dlatego najlepiej podawać różne warzywa, zieleninę świeżą i suszoną na zmianę.
Zgodzia była z nami 5 lat 8 miesięcy 2 tygodnie i 6 dni
Heniu był z nami 7 lat 3 miesiące 2 tygodnie i 2 dni
[/url]

Zapraszamy http://forum.kroliki.net/index.php?topic=11135.new#new

Offline Suzy

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2067
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #562 dnia: Październik 19, 2012, 14:18:10 pm »
Dzięki  wszystkim za wypowiedzi,trochę pewniej czuję się w tej tematyce :) W oczekiwaniu na uszaka zbieram zapasy ;-)

Offline SiM:)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1839
  • Płeć: Kobieta
Odp: Karmienie samym siankiem,suszoną trawą oraz suszkami.
« Odpowiedź #563 dnia: Październik 22, 2012, 10:08:48 am »
Monika wlasnie szukalam czy jest taki watek o diecie bez warzyw i owocow wiec super ze zalozylas :)
no moje sa od lutego na tej diecie i zdarzaly sie jeszcze ekscesy zolodkowe ale odpukac od miesiaca jest juz zupelnie ok. ja mam tylko pytanie czy moge podac marchewke czy inne suszone warzywa i owoce, gdzie maluchy mialy ciagle problemy z brzuchem od kilkakrotnego zatoru po regularne wzdecia. czy lepiej trzymac sie juz tej diety na sianie, suszkach, granulacie, siemieniu i nie urozmaicac im juz?

Offline klaudiapiwo

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4508
  • Płeć: Kobieta
  • Łatka Borsuk oraz Kokosio
Odp: Karmienie samym siankiem,suszoną trawą oraz suszkami.
« Odpowiedź #564 dnia: Październik 22, 2012, 11:24:28 am »
fajnie ze tez trzymacie uszy na takiej diecie.jak od miesiaca tak je trzymam i nie mam zadnych roblemow brzuszkowych jak przy swiezynie
Łata przykicała z Wawy 15.05.2012 majac ok 8 miesięcy,
Kokos z Krakowa 1.06.2013 jako 2,5 roczny prosiak,
Borsuk z Krakowa 20.11.2013 mając ponad 2 lata

Wątek mojego stada http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14105.0.html
Uszata Przystań http://forum.kroliki.net/index.php/topic,16284.0.html

Offline Pan_Krolik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Moje króliki: Carbonita, Chawa
  • Pozostałe zwierzaki: scury scury ... muczo scury
  • Za TM: Andy
Odp: Karmienie samym siankiem,suszoną trawą oraz suszkami.
« Odpowiedź #565 dnia: Październik 22, 2012, 11:49:21 am »
Nie. Moje granulatu nie jedzą, bo są otyłe i nie mogą schudnąć. A na granulat to one się rzucały, jakbym je głodziła...

dokladnie to samo mialem, jakby z tydzien nie jadly ....
dodatkowo duzo ruchu na dobre trawienie, zeby sie wybiegaly, a nie tylko lezenie w ulubionych miejscach
i najlepiej jak ktos ma mozliwosc suszenie warzyw i owocow samemu ....nawet jesli w nieduzym zakresie bo to jednak beda zupelnie inne suszki niz w przypadku zakupionych w sklepie
"wake (call) me when u need me" HALO 4

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Karmienie samym siankiem,suszoną trawą oraz suszkami.
« Odpowiedź #566 dnia: Październik 22, 2012, 12:45:40 pm »
Ja szczerze to się boję moim wprowadzić cokolwiek nowego.Dałam suszoną marchewkę,nic po niej nie było tak odrazu ale po 3 dniach było ceko :/
Pełna dieta u nas to:
 - między 8:00 a 11:00 - garść suszków - babka lancetowata,mniszek lekarski,melisa - sianko - po 2 pałeczki granulatu
 - między 12:00 a 15:00 - dosypuję świeże sianko - szczypta siemienia lnianego
 - między 16:00 a 20:00 - 2 pałeczki granulatu - cały czas siano
 - godzina 22:00/23:00 - garść suszonego mniszka lekarskiego - wymieniam sianko na świeże - wymieniam wodę - i tak całą noc mają tylko sianko i wodę

Dodatkowo raz w tygodniu dostają nasiona kopru włoskiego.Na zatkania,na zaparcia,na cekotrofy,brak bobków - po 1ml na kg Firbeplex - ta pasta czyni cuda no i najbardziej chorowite moje maleństwo Niusia ją uwielbia i nie trzeba jej pachać strzykawką na siłę.Na wzdęcia przy zatkaniu dostają Espumisan,nasączony w granulacie kilka kropelek.
Dodam jeszcze że na tej diecie suszkowej bardzo rzadko zdarza się zatkanie,brak bobków,wzdęcia,zaparcia a jeśli już są to wychodzą z tego bardzo szybko bez pomocy weterynarza a z naszej ręki :) No i co najważniejsze ... to sianko znika bo jak były warzywa to sobie sami mogliśmy jeść to siano :P
To by było na tyle.

Offline SiM:)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1839
  • Płeć: Kobieta
Odp: Karmienie samym siankiem,suszoną trawą oraz suszkami.
« Odpowiedź #567 dnia: Październik 22, 2012, 12:59:44 pm »
ojjj monia to ja przy Tobie glodze swoje maluchy :P bo u mnie wyglada to tak:

SIANO W NIEGORANICZONYCH ILOSCIACH I CO DRUGI DZIEN KISIEL Z SIEMIENIA
6:00   =>  5 paleczek granulatu
18:00 =>  5 listków babki zwyczajnej ( lub pokrzywa, koniczyna, mniszek)
22:00 =>  albo granulat albo suszki

i to by bylo koniec :P siano mi schodzi jak swieze buleczki 6 paczek (0,5kg) tygodniowo
Tez sie boje wprowadzic czegos nowego dlatego chcialam zasiegnac opinii czy warto wprowadzic suszone warzywa i owoce, szczegolnie ze niektoreto bomba witaminowa...

Offline Dominique_90

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1090
  • Płeć: Kobieta
  • Trafił nam się największy skarb...
    • D&P blog
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Semir
  • Za TM: Dżekuniu...tęsknimy za Tobą...pozostawiłeś okropną pustkę w naszych sercach ;(
Odp: Karmienie samym siankiem,suszoną trawą oraz suszkami.
« Odpowiedź #568 dnia: Październik 22, 2012, 13:00:27 pm »
A co jak królik nie tyka siemienia w żadnej postaci? dawałam mu ziarka, dawałam glutka i ni hu hu nie je tego:/

Semir je 2 razy dziennie:
6:00- 1 różyczka brokuła, troszkę natki, troszkę liści selera, co 2 dzień kawałeczek marchewki i pietruszki, kawałek pekińskiej

17:00-18:00 - suszki 2 łyżki-to są zmieszane dwa pokarmy herbal pets+babka lancetowata+ 3 łyżki suszonych buraków, 2 łużki siemienia lnianego (Semir je zostawia), kilkanaście pestek dyni.

Cały czas ma sianko, a jako smakołyk dostaje kilka pałeczek granulatu, czasem bananka suszonego 1 plasterek, a czasem kawałek pasternaka.
« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2012, 13:05:06 pm wysłana przez Dominique_90 »
https://dpblog.pl -> Fashion, Beauty & Vegan

https://www.instagram.com/dpblogpl/ -> Paris minimalism inspirations

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Karmienie samym siankiem,suszoną trawą oraz suszkami.
« Odpowiedź #569 dnia: Październik 22, 2012, 13:08:31 pm »
ojjj monia to ja przy Tobie glodze swoje maluchy :P bo u mnie wyglada to tak:

SIANO W NIEGORANICZONYCH ILOSCIACH I CO DRUGI DZIEN KISIEL Z SIEMIENIA
6:00   =>  5 paleczek granulatu
18:00 =>  5 listków babki zwyczajnej ( lub pokrzywa, koniczyna, mniszek)
22:00 =>  albo granulat albo suszki

i to by bylo koniec :P siano mi schodzi jak swieze buleczki 6 paczek (0,5kg) tygodniowo
Tez sie boje wprowadzic czegos nowego dlatego chcialam zasiegnac opinii czy warto wprowadzic suszone warzywa i owoce, szczegolnie ze niektoreto bomba witaminowa...

Moje to by mi zjadły rękę jakbym im mniej suszków dawała także muszę.
Wszystko co królik potrzebuje w diecie ma siano,więc się nie martw bo dobrze Wam schodzi.

kilkanaście pestek dyni.

Wydaję mi się że taką samą rolę pełnią pestki z dyni co siemie lniane bo to tłuste jest.Ale jak się mylę to mnie poprawcie.

Offline Em.

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 133
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #570 dnia: Październik 22, 2012, 13:18:09 pm »
Od 5 dni NieBój i Mufka są bezgranulatowi.. Zawdzięczają to pleśni na granulacie.. a ,że nie pierwszy raz zapleśniał nam granulat.. zdarzała się nawet w fabrycznie zamknietych opakowaniach grainless complete.. mykotoksynami uszatych traktować nie zamierzam.. i mam nadzieję ,że wytrwamy bez sztucznych karm :)
Wcinają teraz duże ilości(niestety bateria w wadze umarła ,więc daje na "oko") warzywek liściastych (ale nie tylko) + łyżeczka siemienia lnianego/królika co 2-3 dni +dużo sianka..chciaż w związku z protestem po odebraniu granulatu więcej siana zasikują niż zjadają.. + gałązki co parę dni..

.. pozostawiono jednego cekotrofa w kuwecie.. poza tym kupa troche wilgotna ,ale OK..

Warzywka z ostatnich kilku dni:
brukselka , kapusta pekińska , sałata rzymska, nać pietruszki , koperek , kalarepa , seler naciowy , marchew , dynia , pomidor , buraczek..

Podawać jakieś inne nasiona poza siemieniem? Coś zmienić/dodać?
"..only when we live with rabbits the way that we live with cats and dogs - when rabbits sleep in our beds or sprawl beside us on the floor , when they kiss our children or play ball with them -that we see what they are truly like. Thats because a rabbit who lives her life in a cage does not display much of her true rabbit nature .."
Jeffrey Moussaieff Masson

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #571 dnia: Październik 22, 2012, 13:46:28 pm »
Podawaj jeszcze zioła: koperek, natka marchewki (ja czesto kupuje marchewke juz z natką), bazylia, babkę, mlecze... jest tego całkiem spora lista :) mozna się z nią zapoznać na miniaturce :) no i suszonki w zimie, kiedy dostęp do świezych ziół z ogrodu jest niemozliwy :) Tak, to jadłospis dobry :)

Offline Em.

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 133
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta bez granulatu
« Odpowiedź #572 dnia: Październik 22, 2012, 14:05:37 pm »
Na balkonie jest mięta i kolendra dla potworów specjalnie..wiosną na pewno zrobimy bardziej rozbudowany zielnik.. plany już kiełkują w mojej głowie ;) Nać marchwi uwielbiaja ,ale w okolicznych sklepach już dawno marchwi z nacią nie widziałam.. Zielsko z łąk też dostają ,ale raczej w sezonie letnim.. Trochę suszków w tym roku zrobiłam ,ale w związku ze zmianą żywienia na bank za mało ,żeby miało wystarczyć na zimę.. raczej mie się rozchodziło o te nasiona.. na ile one potrzebne i w jakiej ilości.. reszte chyba ogarnę - po prostu trzeba urozmaicać dietę..raz na parę dni zmieniać zestaw warzyw i powinno być dobrze ,tak?
"..only when we live with rabbits the way that we live with cats and dogs - when rabbits sleep in our beds or sprawl beside us on the floor , when they kiss our children or play ball with them -that we see what they are truly like. Thats because a rabbit who lives her life in a cage does not display much of her true rabbit nature .."
Jeffrey Moussaieff Masson

Offline Dominique_90

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1090
  • Płeć: Kobieta
  • Trafił nam się największy skarb...
    • D&P blog
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Semir
  • Za TM: Dżekuniu...tęsknimy za Tobą...pozostawiłeś okropną pustkę w naszych sercach ;(
Odp: Karmienie samym siankiem,suszoną trawą oraz suszkami.
« Odpowiedź #573 dnia: Październik 22, 2012, 15:51:15 pm »
Nie wiem:P ja mu daję taką mieszankę, ale nie tyje, ani nie chudnie cały czas tyle samo waży:)
https://dpblog.pl -> Fashion, Beauty & Vegan

https://www.instagram.com/dpblogpl/ -> Paris minimalism inspirations

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Karmienie samym siankiem,suszoną trawą oraz suszkami.
« Odpowiedź #574 dnia: Październik 22, 2012, 16:19:14 pm »
Nie wiem:P ja mu daję taką mieszankę, ale nie tyje, ani nie chudnie cały czas tyle samo waży:)

Nie,nie hehe mi chodziło o właściwości oleiste z tego względu na przesuwanie kłaczków z brzuszka przy zatkaniu tak samo jak siemie lniane :)

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Karmienie samym siankiem,suszoną trawą oraz suszkami.
« Odpowiedź #575 dnia: Październik 22, 2012, 18:46:19 pm »
Monia, nie bardzo. Siemię po zalaniu wodą wytwarza  śluz, który działa osłonowo na przewód pokarmowy i daje "poślizg" przy zaparciach. Natomiast na wygląd futra wpływają korzystnie wszystkie nasiona oleiste. Widziałam, że stosujesz nasiona kopru włoskiego. Moje zajce oprócz kopru dostają też nasiona kolendry - poprawiają trawienie, apetyt i zapobiegają wzdęciom.  ;)
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline SiM:)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1839
  • Płeć: Kobieta
Odp: Karmienie samym siankiem,suszoną trawą oraz suszkami.
« Odpowiedź #576 dnia: Październik 22, 2012, 18:48:35 pm »
oooo Jadwinia to dla nas jak znalazl przy ciaglych wzdeciach mango nawet przy jedzeniu samego suszu, jutro ide po nasiona kolendry, dziekujemy za rade :)

sonia

  • Gość
Odp: Karmienie samym siankiem,suszoną trawą oraz suszkami.
« Odpowiedź #577 dnia: Październik 22, 2012, 18:58:19 pm »
to dla nas jak znalazl przy ciaglych wzdeciach
Mi tez by to sie przydalo,ale nie wiem jak wyglada ta kolendra i gdzie to kupic mozna?

Offline SiM:)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1839
  • Płeć: Kobieta
Odp: Karmienie samym siankiem,suszoną trawą oraz suszkami.
« Odpowiedź #578 dnia: Październik 22, 2012, 18:59:52 pm »
Soniu napewno w sklepie zielarskim beda mieli nasiona kolendry... :) powinni miec przynajmniej, tak mi sie wydaje :)

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Karmienie samym siankiem,suszoną trawą oraz suszkami.
« Odpowiedź #579 dnia: Październik 22, 2012, 19:57:05 pm »
Nasionka kopru włoskiego też polecam.
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey