Autor Wątek: Jedzenie  (Przeczytany 4701 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mb94-13

  • Gość
Jedzenie
« dnia: Styczeń 01, 2010, 12:38:12 pm »
Chciałbym się dowiedzieć dobrze karmie swojego króliczka.Dziennie:obierki z marchewki, kawałek marchewki,  papryka,  jabłko,pare liści sałaty(zależy co mam w domu) mieszanka karmy z granulatem, siano, woda.Także majakieś warzywko albo owoc.Czy coś możecie mi doradzic czym karmie i czy dobrze karmie króliczka??

Pszczolkowa

  • Gość
Jedzenie
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 01, 2010, 12:47:25 pm »
A dlaczego obierki z marchewki? Obierki się wyrzuca, a króliczek to nie odkurzacz na odpady, bez urazy ;).
Z sałatą uważaj, aby nie podawać innej niż pekińskiej, bo inne uszola wzdymają i może mieć po nich biegunkę.
Zdecydowanie za dużo jabłek. Jeśli chodzi o owoce, to kawałek (ja daję jedną czwartą jabłka) raz na kilka dni.
Mieszanek NIE podawaj Czarusiowi, są szkodliwe, sam granulat wystarczy.
Pozdrawiam.

Griffe

  • Gość
Jedzenie
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 01, 2010, 14:28:05 pm »
Cytat: "Pszczolkowa"
A dlaczego obierki z marchewki? Obierki się wyrzuca, a króliczek to nie odkurzacz na odpady, bez urazy


Ja tam wógóle nie obieram, tylko szoruje szczotką żeby ewentualny syf zmyć jakiś chemiczny. I daję np obierki z jabłek i czasem z warzyw...dlaczego królik ma nie być moją śmietniczką?  :lol  Oczywiście w dobrym tego słowa znaczeniu, po co mam wyrzucać coś co zostanie pożarte ze smakiem?
Tylko obierki sa z umytego owoca/warzywa, bo to kupowane w sklepie, a teraz to wszędzie czymś sypią...  :bejzbol  Ale jakby to były warzywka od babci z ogródka do na bank dostawałaby nie myte  :PP

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Jedzenie
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 01, 2010, 19:16:18 pm »
mb94-13,  radzę poczytać o żywieniu na uszatej stronie lub miniaturka bez tajemnic.
Griffe,  warzywa się myje, nawet te z ogródka. Ptaki sikają, dżdżownice pełzają,nie wiadomo co jeszcze.
Możesz szczotkować,ale ja tam żadnych obierków nie daję,to po mam kosz a nie królika. Poza tym kiedy dajemy królikowi warzywo np sałata cykoria to wierzchnie liście odrywamy i chyba raczej wyrzucamy.
SylwiaG

Offline Black_

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 910
  • Płeć: Kobieta
  • Królestwo za konia!
    • Blog
Jedzenie
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 01, 2010, 19:33:26 pm »
To ptaki sikają? Myślałam, że tylko "kupkają" :oh:

Ja zawsze myję i obieram warzywka dla Zuzy. Obierków jej raczej nie daję, chyba, że sporadycznie  z jabłka (umyte oczywiście).

Człowieczeństwo nie jest stanem, w którym przychodzimy na świat. To godność, którą trzeba zdobyć
Jean Bruller

Offline kasiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2981
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Pompon
  • Za TM: Ukryj i Bisia
Jedzenie
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 01, 2010, 19:36:29 pm »
Cytat: "Black_"
To ptaki sikają? Myślałam, że tylko "kupkają"


Black_, masz racje :) robią kupo-siuśki :D

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Jedzenie
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 01, 2010, 21:51:13 pm »
ptaki  robią takie połączenie kupy z siku (guano), bardzo żrące (przez dużą zawartość kwasów) .. dlatego powinno się myć warzywa nawet z ogródka.
SylwiaG

Griffe

  • Gość
Jedzenie
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 02, 2010, 11:58:03 am »
Cytat: "sylwiaG"
Griffe, warzywa się myje, nawet te z ogródka. Ptaki sikają, dżdżownice pełzają,nie wiadomo co jeszcze.
Możesz szczotkować,ale ja tam żadnych obierków nie daję,to po mam kosz a nie królika. Poza tym kiedy dajemy królikowi warzywo np sałata cykoria to wierzchnie liście odrywamy i chyba raczej wyrzucamy.


Całe szczęście nie mam ogródka, więc zawsze myję  :lol  Dzdzownice to akurat krzywdy nie zrobią podejrzewam, ale siko-kupy ptaków brzmią już mniej apetycznie. Z drugiej strony jak w kojcu puszczam królika na działce to trawa nie jest myta i szczotkowana :)
A cykorie oczywiście też myję i odrywam wierzchnie, bo nie wiadomo gdzie to się walało w tym sklepie. Poza tym tylko ładne i zdrowe listki jemy - obie z resztą.

Offline Aga803

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 63
suchy chlebek/?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 03, 2010, 10:17:57 am »
nie wiem czy to pytanie już sie poawiło ale... czy moge podać królisiowie suchy chleb do obgryzania, taki jak sucharek w zasadzie? widziałam w zoologicznym ze króliki miały tam w klatkac suche chlebki i jadły?można podawac i jak często? czy lepsza będzie tradycyjna kolba do obgryzania?prosze o odpowiedź!!

pozdrawiam!
początki...:)

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Jedzenie
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 03, 2010, 10:23:29 am »
Aga803, tutaj poczytaj co szkodzi krolikom: http://www.miniaturkabeztajemnic.com/szkodliwe.html

Chleba absolutnie NIE WOLNO DAWAC. Wlasicicele sklepow zoologicznych nawet nie wiedza jak juz na starcie szkodza swoim pupilom. Chleb tuczy krolika, zapelnia sztucznie jego zoladek i zawiera niebezpieczne drozdze. Stronka ktora ci podalam wyjasni Ci wszystko od A do Z :) pozdrawiam :)

Pszczolkowa

  • Gość
Jedzenie
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 03, 2010, 11:45:43 am »
Cytat: "Aga803"
czy lepsza będzie tradycyjna kolba do obgryzania?
Żadnych  kolb. Najlepsze będą siano i gałązki. Poczytaj stronę, którą podała Mysza, tam masz odpowiedzi na wszystkie pytania i na przyszłość to raczej nie wzoruj się na zwierzakach w zoologu.

Offline Aga803

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 63
chlebkowi-nie!
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 03, 2010, 16:10:36 pm »
wielkie dzięki za szybkei info, clebka juz w klatce nie ma. ale co do karmy to na podanej stronie podają karmę firmy cuno VL, kiedys to miałąm, było ok, aczkolwiek w sklpach widze tez karmy vitakraftu-czy takie tez mozna podawac?są tańsze niby..
i ile karmy wsypowyac do miseczki?
początki...:)

Rabbitka

  • Gość
Jedzenie
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 03, 2010, 16:33:35 pm »
Karmy Vitakraftu sa gorsze dla królików, podawaj CuniComplete firmy Versele Laga-to jedna z najlepszych karm.

Zajczyk

  • Gość
Jedzenie
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 03, 2010, 22:49:14 pm »
i nie przekarmiaj królika, 2,3 razy dziennie go karm + siano ktore moze byc caly czas. I woda oczywiscie. ;)

Pszczolkowa

  • Gość
Jedzenie
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 04, 2010, 06:42:02 am »
Dla dorosłego uszola tak na oko łyżkę stołową granulatu, przynajmniej ja tak podaję. Słyszałam, że granulatem można utuczyć królisia ;).

Viss

  • Gość
Jedzenie
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 04, 2010, 18:54:21 pm »
Widzę, że opinie co do oberania warzyw są podzielone. Przyznam, że od wczoraj mam ten sam problem. Skórka i pod skórką to miejsce w warzywie/owocu najlepsze i szkoda mi obierać. Z drugiej strony cała ta chemia.. Teraz mam marchewki od babki z własną, małą szklarnią i wiem, że wystarczy je wyszorować, bo nie stosuje chemii tylko same naturalne środki, ale takie bazarowe nieznane to chyba obiorę.. Korzeniowych w sumie i tak podaje się stosunkowo mało. A jabłka obieracie? One mają taką dziwną skórkę czasem, lepką.

Offline miguelle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 981
  • Płeć: Kobieta
Jedzenie
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 04, 2010, 19:05:32 pm »
ja mam w 90% domowe wiec nie obieram. sklepowe zadko podaje - wtedy czasem albo pozadnie wymyje, albo obiore ale tuz przy miazszu.

nuka

  • Gość
Jedzenie
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 04, 2010, 19:07:24 pm »
To lepkie zmywa się łatwo letnią wodą. Ja nie obieram jabłek. W skórce jest najwięcej błonnika a tuż pod nią witaminy C