Autor Wątek: Kolby ostrzenie ząbków  (Przeczytany 11386 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

izabett

  • Gość
Kolby ostrzenie ząbków
« dnia: Styczeń 02, 2010, 12:38:44 pm »
Witam. Może wy mi pomożecie, mam takie pytanie odnośnie kolby..
O co chodzi?
Otóż mój królik (5miesięczny) zaczyna powoli gryźć klatkę kabli jeszcze nie tyka ale pewnie za niedługo będzie;p
Co w takim razie jest dobre na ostrzenie jego ząbków? Koleżanka która posiada już dwa lata króliczka powiedziała że kolby są dobre na ząbki no i mogę spokojnie zastąpić jako granulat do jedzenia. Powiedziała również że marchewki też się nadają ale z racji tego że mój Fifi jest jeszcze malutki to na razie warzywa odpadają..

Czy jest coś jeszcze co pomogło by mu ostrzyc ząbki?
No i ważne pytanie faktycznie kolba może wystarczyć królikowi zamiast granulatu?

Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Kolby ostrzenie ząbków
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 02, 2010, 12:46:23 pm »
co za głupoty Ci naopowiadała  :oh:  NIE KUPUJ KOLB ABSOLUTNIE !! Radzę poczytać troszkę forum i cały dział DIETA. Żeby Twój królas zdzierał sobie ząbki MUSI jeść sinko - podając mu kolby króliś będzie czuł się syty i sianka nie ruszy. Po za tym kolby to sama chemia + cukier i ziarna, po których może się nabawić choćby ropnia. Podaj mu gałązki, które obok sianka są idealne dla jego ząbków.
Poczytaj i traktuj jak "biblie" :P http://www.miniaturkabeztajemnic.com/zywienie.html

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Kolby ostrzenie ząbków
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 02, 2010, 12:47:47 pm »
Wyrzuć kolby, są sztucznie barwione a ich składniki nie nadają się dla królików. Poczytaj dział o zywieniu a takze uszatą stronę , miniaturka bez tajemnic. I będziesz wszystko wiedzieć. Koleżanka niech najpierw zaczerpnie wiedzy, a później radzi innym.  Karmimy króliki dobrym granulatem , warzywami i siankiem. Po krótce. Resztę się dowiesz na fachowych stronach. Miłej lektury.
SylwiaG

Nuna

  • Gość
Kolby ostrzenie ząbków
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 02, 2010, 12:48:57 pm »
Kolby rania dziasla, rujnuja zoladek, psuja zeby i zawieraja produkty, ktore krolik nie powinien jesc: sztuczny miod, produkty piekarnicze, farbe spozywcza, ziarna, orzechy itd.
Daj mu lepiej galazki do obgryzania, mozesz je wstawic na kilka dni do wody, wypuszcza listki, tu lista galazek: http://www.miniaturkabeztajemnic.com/listag.html
Rolka po papierze toaletowym i kartony , zajma kroliczka na jakis czas :)

izabett

  • Gość
Kolby ostrzenie ząbków
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 02, 2010, 13:02:38 pm »
dziękuję wam:* :bukiet  :bukiet

Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Re: Kolby ostrzenie ząbków
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 02, 2010, 13:10:12 pm »
Cytat: "izabett"
marchewki też się nadają ale z racji tego że mój Fifi jest jeszcze malutki to na razie warzywa odpadają..


jeszcze tylko dodam, ze spokojnie mozesz zacząć STOPNIOWO podawać warzywa. Jeśli jeszcze króliś nie jadł zadnych warzyw zacznij np. od plasterka marchewki w jeden dzień - poobserwuj czy nie ma miękkich kupek/biegunki, jeśli ok to na drugi dzień daj mi 2 plasteki i tak przez tydzień. Jeśli wszystko będzie w porządku to mozesz zacząć podawać np. seler, analogicznie jak było z marchewką czyli kawałek w jeden dzień itd ;)

P.S ja bym jeszcze tej koleżance zaproponowała lekturę www.miniaturkabeztajemnic.com

izabett

  • Gość
Kolby ostrzenie ząbków
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 02, 2010, 16:13:07 pm »
a co sądzicie o kostkach wapiennych? dajecie waszym pociechom? czy to zbyteczne?

nuka

  • Gość
Kolby ostrzenie ząbków
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 02, 2010, 16:29:26 pm »
Zadnych kolb, kostek wapiennych, soli, dropsów, ciastek itp nie podajemy uszakom.
Kostki wapienne są bardzo szkodliwe dla nerek

Offline kasiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2981
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Pompon
  • Za TM: Ukryj i Bisia
Kolby ostrzenie ząbków
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 02, 2010, 16:29:31 pm »
zbyteczne a wręcz może prowadzić do kamienicy nerek... wapienkom mówimy NIE!! lepsze są gałązki do tępienia zębów :)

Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Kolby ostrzenie ząbków
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 02, 2010, 16:31:05 pm »
czytałaś tę stronę, którą Ci poleciłam ?? Wątpię a na prawdę POLECAM. Tam jest mnóstwo informacji - o wapienkach również. SĄ BARDZO SZKODLEWE i nikt z nas ich nie stosuje
http://www.miniaturkabeztajemnic.com/szkodliwe.html

izabett

  • Gość
Kolby ostrzenie ząbków
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 02, 2010, 16:35:09 pm »
o kurcze :(
to ja na pewno fifiego nie będę tak truć:(
alana dzięki za poradę jak przyjdę z pracy to dam mu dzisiaj mały plaster marchewki i zobaczę czy to przyjmie..
Ach.. dobrze że trafiłam na te forum:) wiele można od was sie dowiedzieć słoneczka;-) :bukiet

Pszczolkowa

  • Gość
Kolby ostrzenie ząbków
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 02, 2010, 16:38:03 pm »
A ja Ci coś powiem. Wszystko co jest sztuczne jest niezdrowe! Nie chodzi tylko o uszole, ale o ludzi również, my z mamą wszystko co spożywamy staramy się robić same. Przykładowo - ciasta, w tych z marketów jest mnóstwo chemii, aby zachowały świeżość, do tego lecytyna sojowa (która nie zawsze jest sojowa, ale to inne bajka) i różne dziwne specjały, ale ciasta to w sumie mniejsze zło. Popatrz chociażby na zupkę z torebki i przeczytaj jej skład, potem sama zrób zupę i przeanalizuj co Ty do niej dodałaś i wnioski nasuwają się same. Dokładnie tak samo jest z produktami dla zwierząt. Świeża, naturalna gałązka, a nafaszerowana chemią kolba, chyba wiadomo co jest zdrowsze ;).

Offline rokiowca

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 734
  • Płeć: Kobieta
    • Mój blog
Kolby ostrzenie ząbków
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 02, 2010, 16:56:10 pm »
patyczek można podać ale z drzew, korych owoce mają więcej niż 1 pestka np grusza, jabłoń. czyli sliwy nie podajemy wisni czeresni itd.
ale nie wiem czy takie maluchy moga jeść gałązki
Afrusia
  • 26.07.2013r. Przeżyła 6 lat. Ze mną tylko 4.Tęsknie kochanie.
kliknij


Offline kasiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2981
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Pompon
  • Za TM: Ukryj i Bisia
Kolby ostrzenie ząbków
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 02, 2010, 17:02:36 pm »
Moja siostra w radości swojej postanowiła że kupi królikom dropsy... na szczęście byłyśmy razem w zoologu i szybko jej to wybiłam z głowy!! Patrzyła na mnie jak na idiotkę jak jej to "delikatnie" kazałam odłożyć na półkę... "Ej ale tam było napisane że to dla królików" stwierdziła na koniec  :oh:

izabett

  • Gość
Kolby ostrzenie ząbków
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 05, 2010, 12:44:03 pm »
alana zapisałam sobie tę stronkę:) traktuje ją jak własna biblię:)
zaczynamy porządne odżywianie dla mojego uszaka.

nati

  • Gość
Kolby ostrzenie ząbków
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 05, 2010, 12:55:58 pm »
Cytat: "izabett"
zapisałam sobie tę stronkę:) traktuje ją jak własna biblię:)


Ja też :D
Już to chyba gdzieś pisałam ale się powtórzę, jeśli samemu nie ma się odpowiedniej wiedzy o opiece i żywieniu królika, jak i innych zwierząt to można łatwo w paść w pułapkę sprzedawców. Ostatnio kupując CC,babka ze sklepu próbowała mi doradzić jako "wzbogacenie" diety kolbę. Przy czym pokazała tą najdroższą. Tak więc nie raz można trafić na sprzedawcę, który nie tyle nie ma wiedzy co chce mieć duży utarg. Szkoda.

marcia18

  • Gość
Kolby ostrzenie ząbków
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 05, 2010, 12:57:19 pm »
mój królik tez strasznie gryzie klatke :;/ już nie wiem co mam zrobić... potrafi siedzieć i całą noc ją gryźć z małymi przerwami :/ spać nie daje... momentami mam go dość :/

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Kolby ostrzenie ząbków
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 05, 2010, 13:12:50 pm »
marcia18, a ile Twoj krolik biega dziennie? :)

marcia18

  • Gość
Kolby ostrzenie ząbków
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 05, 2010, 13:15:55 pm »
to zależy... bo częściej to on się legnie i leży na podłodze... tak jak teraz od 2 godzin leży i się nie rusza :P ale tak ogólnie to jakieś półtorej godziny  do 4 godzin :) ale on ciągle by chciał biegać... zostawiłabym mu klatkę otwartą  ale wiecie co zastaje jak usnę i go nie pilnuje? zasikane łóżko i wszędzie bobki... dzisiaj sie tak obudziłam :/

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Kolby ostrzenie ząbków
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 05, 2010, 13:20:20 pm »
Cytat: "marcia18"
ale tak ogólnie to jakieś półtorej godziny do 4 godzin


to jest stanowczo za malo!
Powinien biegac od 4-8, szczegolnie w tak mlodym wieku. Jak masz czas popoludniami, to puszczaj krolika, np. od godziny 14 do 20. Zorganizuj mu zabawe- oddziel pokoj jak mozesz i zbuduj zagrode, umiesc kule wiklinowe, rolki po papierze toaletowym lub recznikach papierowych, kup tunelik(moze byc wilkinowy), kule smakule i umiesc w nich suszki :) jezeli faktycznie juz gryzie niemilosiernie, zastanow sie nad stanem bezklatkowym tj. kup zagrode dla krolika i umiesc w pokoju :) mysle, ze wtedy w 100%problem zniknie, bo krolik bedzie biegal 24h :)

aha i pamietaj, ze dluzsze gryzienie przez uszaka pretow powoduje bardzo bolesne wady zgryzu! :(