Autor Wątek: Jak nauczyć królika wchodzenia/spania w klatce?  (Przeczytany 7239 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline annawanna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Płeć: Kobieta
    • Mój blog
Jak nauczyć królika wchodzenia/spania w klatce?
« dnia: Listopad 10, 2011, 11:26:29 am »
Bobek przybył do nas dość niespodziewanie, nie mieliśmy dla niego klatki itp, więc przez pierwsze dni mieszkał w garderobie, a w ciągu dnia kicał po pokoju. Nie było problemem zagonienie go na noc do garderoby, wystarczyło mu tam dać jabłko czy mlecza i sam wchodził. Niestety teraz mamy spory problem.. Mamy klatkę, 100x50cm, małe drzwiczki z boku i otwierana z góry. Wszystko mu już tam włożyłam, kuwetke, domek itp, niestety Bobson za chiny nie chce sam wejść do klatki. Niucha i liże ją ale tylko z zewnątrz, do środka sam nie wejdzie choćby nie wiem co. Włożyłam go tam dwa razy tymi drzwiczkami od góry (pomijam fakt, że zostałam skopana tymi jego kicami, bo nie lubi podnoszenia czy brania na ręce) włożyłam mu tam smakołyki żeby dobrze kojarzył klatkę, ale on tylko trochę tam pokicał i potem już tylko siedział w jednym miejscu i obserwował co się dzieje w pokoju...
To jest problem nr jeden. Bo nie wiem jak go nauczyć żeby sam tam wchodził zamiast "na siłę" go tam wkładać górą- jak Wy robicie? Wasze króliki same wchodzą do klatki?Problem nr dwa jest taki, że do tej pory Bobuś załatwiał się do kuwetki w garderobie, ale teraz już kuweta jest w klatce, a garderoba jest zamykana żeby Bobson już się od niej odzwyczaił. A jako że Bobson nie chce wchodzić do klatki to tym samym nie załatwi się do kuwety bo ona jest w klatce.. Chcę żeby Bobek noce spędzął w klatce, i już sama nie wiem jak się za to zabrać.. :(  :/ Wszystkie rady mile widziane....
[/url]

Offline zaba zielona

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 393
Odp: Jak nauczyć królika wchodzenia/spania w klatce?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 10, 2011, 12:15:43 pm »
annawanna, zaczęłabym od zamknięcia Bobusia w klatce na jakiś czas (na przykład na noc i na czas, kiedy nikt nie może go mieć na oku). Wiem, serce się kraje, ale może w ten sposób zrozumie, że klatka jest jego domkiem i tam ma jeść, załatwiać się, może ją polubi. Może to też pomoże w treningu czystości. Jak będzie miał małą przestrzeń, to powinien załapać, że sika i bobczy się do kuwety. Jak już będą jakieś małe sukcesy, czyli duży współczynnik trafiania, możesz mu sukcesywnie zwiększać przestrzeń. Pomysł zaczerpnięty ze strony House Rabbit Society -> >Litter Training<<. Myśmy tak zaczynali. Teraz chłopaki brykają po całym mieszkaniu i zdarza im się zgubić ze dwa bobaski przy okazji wieczornego skakania. Ale są też wykastrowane.

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Jak nauczyć królika wchodzenia/spania w klatce?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 10, 2011, 12:51:24 pm »
Jeśli królik boi się wchodzić przez boczne drzwiczki, warto mu podnieść do góry cały bok klatki, żeby zobaczył, że nie takie to trudne. Auris przez drzwiczki za żadne skarby nie chciał wyjść/wejść, a jak zlikwidowałam całą górę to chętnie wskakuje do środka na jedzonko, picie czy do kuwetki. Ale też prawda taka, że w klatce nigdy nie sypia - śpi pod oknem przy kraciastej poduszce, jaką tam kiedyś postawiłam :)
Jeżeli królik nie jest niszczycielski, to może będzie mógł żyć bezklatkowo? :)
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline annawanna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Płeć: Kobieta
    • Mój blog
Odp: Jak nauczyć królika wchodzenia/spania w klatce?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 10, 2011, 13:21:58 pm »
Bobson w ogóle nie jest niszczycielski, tylko że on mieszka u mnie w pokoju i obawiam się, że np w środku nocy zachce mu się tupać po pokoju albo coś równie głośnego:/  Spróbuję póki co podnieść ten bok klatki, może wkica tam i zobaczy że to nic strasznego....
[/url]

Offline Rubi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 243
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak nauczyć królika wchodzenia/spania w klatce?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 10, 2011, 13:28:54 pm »
Tupać w klatce też może ;)

Możesz jeszcze pozbierać bobki i wrzucić je do klatki, tak samo z siuśkami (podejrzewam, że załatwia się na podłogę, więc jak wytrzesz papierem to wrzuć go do środka).

Offline annawanna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Płeć: Kobieta
    • Mój blog
Odp: Jak nauczyć królika wchodzenia/spania w klatce?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 10, 2011, 13:44:37 pm »
Bobson załatwia się do kuwety, a kuweta jest w klatce więc są tam już jego "zapachy":P Wiem, że może tupać w klatce, ale jednak klatka jest daleko od łóżka, poza tym w pokoju mam panele i strasznie słychać każdy Bobkowy podskok na nich. Póki co, otworzyłam jeden z boków klatki i włożyłam do środka mlecze. Bobek co jakiś czas tam zagląda, mam nadzieje, że załapie że należy tam wejść. A któregoś razu na pewno spróbuję go wypuścić na noc, ale musi to być w taki dzień, kiedy nie będę musiała rano wstawać;)
W końcu Bobsonek ma być królem totalnie bezklatkowym o ile będzie się ładnie zachowywał..
[/url]

Offline zaba zielona

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 393
Odp: Jak nauczyć królika wchodzenia/spania w klatce?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 10, 2011, 13:58:55 pm »
A moze jakis dywanik poloz przed wejsciem? Moze lapeczki mu sie slizgaja i dlatego nie chce wskoczyc?

Offline annawanna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Płeć: Kobieta
    • Mój blog
Odp: Jak nauczyć królika wchodzenia/spania w klatce?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 10, 2011, 14:06:51 pm »
a możliwe! już mu położyłam, coraz chętniej tam zagląda, myślę że świeże warzywka i mlecze w końcu go skuszą...:)

edit:

Sukces! Bobcio wskoczył sam do klatki i od razu podreptał do kuwety po czym wziął się za pochłanianie mleczy i przemeblowanie=) Dzięki za wszytskie rady!


Przypominam: proszę edytować posty opcją "modyfikuj". Regulamin zabrania pisania postów jeden po drugim w odstępie krótszym niż 6 godzin. Posty scalam. Mysza
« Ostatnia zmiana: Listopad 10, 2011, 20:11:33 pm wysłana przez mysza »
[/url]