Autor Wątek: Bulgotanie, burczenie w brzuchu  (Przeczytany 264021 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Kuniaki

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 579
Odp: Ciągły problem z brzuchem!!!!!!!!!!!!!
« Odpowiedź #80 dnia: Październik 02, 2011, 12:37:50 pm »
To cudownie, że jest już lepiej!  :jupi Trzymam kicuki, aby zdrowie malucha nie opuszczało! Ślicznie razem wyglądacie!  :onajego

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Bulgotanie w brzuszku
« Odpowiedź #81 dnia: Październik 02, 2011, 17:47:30 pm »
Na początek wyjaśnię tylko, że z tego co się dokopałam, to na forum taki wątek już był (http://forum.kroliki.net/index.php?topic=7191,0), ale został zarchiwizowany, a nie wiem jak i czy da się to odwrócić.

Wystarczy napisac info do moeratora danego dzialu i da się przywrócić :)
Temat wrzucam znowu i scalam z tym tutaj.

Offline IzaK

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1410
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciągły problem z brzuchem!!!!!!!!!!!!!
« Odpowiedź #82 dnia: Październik 03, 2011, 18:09:48 pm »
Jak miło czytać, że z króliczkiem już dobrze  :przytul

lolkowato

  • Gość
Bulgotanie u królika
« Odpowiedź #83 dnia: Październik 20, 2011, 21:14:57 pm »
Witam , mam problem następujący problem z królikiem,  dni temu dostał biegunki , wypróżnił się przez 2 dni w zasadzie nie jadł w 3 dniu zaczął jeść siano tylko ciągle mu w brzuchu burczy. Czy to jest jakaś choroba ? Co z tym robić?

Offline IzaK

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1410
  • Płeć: Kobieta
Odp: Bulgotanie u królika
« Odpowiedź #84 dnia: Październik 20, 2011, 21:29:44 pm »
W jelitkach nagromadziły sie gazy. Bardzo niebezpieczne u królika. Jak masz w domu espumisan dla dzieci, to podaj mu strzykawka do pysia tak 6-8 kropelek. Jesli nie potrafisz tego zrobić, to nakrop mu na łapki - na pewno zliże, bo będzie chciał sie umyć. Jeśli sobie pozwala, to masuj mu brzuszek w kierunku omyczka ( z uniesionym omyczkiem ) i koniecznie musisz go nakarmić. I bardzo wskazana wizyta u weta. Wiele króliczków nie przeżywa wzdęć. Prawdopodobnie jest też odwodniony i bardzo boli go brzuszek - powinien dostać coś przeciwbólowego i kroplóki.
A co spowodowało biegunkę? Dostał coś nowego do jedzenia?  Jak się zachowuje?

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Bulgotanie u królika
« Odpowiedź #85 dnia: Październik 20, 2011, 21:43:28 pm »
http://forum.kroliki.net/index.php?topic=7191.0  - temat już istnieje. Podwieszony. Scalam z nim.

Offline miłośnik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Ciągły problem z brzuchem!!!!!!!!!!!!!
« Odpowiedź #86 dnia: Październik 26, 2011, 12:13:56 pm »
Mam pewien problem z moim ucholem a mianowicie ma rzadkie bobki a nie wiem dlaczego diete ma co prawda rozmaita ale je to co zawsze a więc karmę z Vitakraftu groszek gnieciony który uwielbia, słonecznik i suszki takie jak pokrzywa, babka lancetowata, koniczyna i mniszka lekarskiego powiem jeszcze że jest on bardzo wybredny  jak chodzi o jedzenie żadnych warzyw suszonych się nie chwyci tak jak też marchewki pod jakąkolwiek postacią, dodatkowo podaje mu parę granulacików dla koszatniczki bo tylko taki lubi i tak mi polecił pan z  zoologicznego a poza tym dostaje jeszcze świeże listki z rzodkiewki, kalarepy, koperek, pietruszkę. Czy jest coś nie tak w jego diecie co może powodować takie rzadkie bobki. Dodam ze ma je przeważnie rano potem się już normują. Nie jest osowiały, chętnie je, biega co prawda śpi w dzień ale to raczej normalne. Mam jeszcze jedno pytanie co mam zrobić gdy ma brudny kuperek a za żadne skarby nie da sobie wymyć ucieka i fuka co robić bo już nie wiem. W najbliższym czasie wybieram się do weterynarza ale chciała bym znać waszą opinię. Bardzo proszę o odpowiedz.  ???

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Ciągły problem z brzuchem!!!!!!!!!!!!!
« Odpowiedź #87 dnia: Październik 26, 2011, 12:24:10 pm »
A czy królik je siano?
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline zaba zielona

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 393
Odp: Ciągły problem z brzuchem!!!!!!!!!!!!!
« Odpowiedź #88 dnia: Październik 26, 2011, 12:52:46 pm »
W jakim wieku jest króliś?

Offline miłośnik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Ciągły problem z brzuchem!!!!!!!!!!!!!
« Odpowiedź #89 dnia: Październik 26, 2011, 13:00:54 pm »
No właśnie z tym sianem jest problem kupuje mu rożne  siana z ziołami i zwykłe ale zauważyłam że nie za bardzo je, coś tam skubnie ale nie za dużo. Mój królik to samiec i ma ok roku.

Offline zaba zielona

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 393
Odp: Ciągły problem z brzuchem!!!!!!!!!!!!!
« Odpowiedź #90 dnia: Październik 26, 2011, 13:26:31 pm »
miłośnik, ja bym zaczęła od zmiany diety...
Na dzień dobry zrezygnowałabym ze słonecznika, gniecionego groszku (cokolwiek to jest), granulatu dla koszatniczki, wszystkich świeżych warzyw. Ograniczyłabym Vitakraft do minimum. Ten granulat to taki fastfood, więc jeśli go ograniczysz, to jest szansa, że królik zacznie jeść sianko. I obserwowałabym kupy. Jeśli wszystko się unormuje w przeciągu kilku dni, możesz powoli zacząć wprowadzać świeże warzywa. Powoli - to znaczy dajesz kawałek jednego warzywka i obserwujesz przez dwa następne dni, czy nie dzieje się nic podejrzanego, podajesz jedno warzywko jednocześnie. Nie zaczynałabym od koperku, bo może powodować luźniejsze kupy. Sugeruję również zmianę granulatu na jakiś składnikowo lepszy, lub całkowitą rezygnację z granulatu. Poczytaj sobie o króliczej diecie na stronie >>Miniaturka bez tajemnic<<.
Jeśli biegunka nie minie w ciągu kilku dni, zbierz mokre kupy do pojemnika do badania kału i zbadaj na obecność pasożytów. Koszt badania w Gliwicach 20 PLN.

Offline miłośnik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Ciągły problem z brzuchem!!!!!!!!!!!!!
« Odpowiedź #91 dnia: Październik 26, 2011, 15:48:46 pm »
Dzięki za odpowiedz z tymi świeżymi warzywami to jest tak ze już jadł i było ok a ten granulat z vitakraftu to dostaje 3 szt na dzień nie więcej a groszek jest suszony i gnieciony takie płatki zrobione ale przestane dawać.Właśnie kupiłam mu sianko z miętą to może w końcu się chwyci.

Offline Karusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 701
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciągły problem z brzuchem!!!!!!!!!!!!!
« Odpowiedź #92 dnia: Październik 26, 2011, 21:23:10 pm »
A czy przypadkiem te bobki to nie cekotrofy? bo piszesz, że robi je rano... może on jest zbyt puszysty żeby się umyć i dlatego mu się przyklejają i wymaga mycia. Myśle, że najpierw trzeba wykluczyć te wątpliwości. Co do diety to owszem mała modyfikacja przydałaby się...
Trunia ['] na zawsze w moim :heart

Offline miłośnik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Ciągły problem z brzuchem!!!!!!!!!!!!!
« Odpowiedź #93 dnia: Październik 27, 2011, 17:14:43 pm »
Dzięki Karusia możliwe że tak z tym że on sam sobie daje rade wymyć a te kupki to mu się raczej przyklejają do jego jajeczek a nie do kuperka. A jaką dietę byś mi proponowała ja mam po raz pierwszy króliczka bardzo go kocham i chcę dla niego jak najlepiej czytałam dużo o dietach ale on jest tak wybredny jak chodzi o jedzenie, dodam ze gruby nie jest bez problemu sięga tam gdzie powinien. A mam jeszcze jedno pytanie czy taka herbatkę koperkową dla dzieci można mu dać na noc i ile tego mogę dać.

Offline Karusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 701
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciągły problem z brzuchem!!!!!!!!!!!!!
« Odpowiedź #94 dnia: Październik 27, 2011, 21:45:22 pm »
Jeśli waga w normie to całe szczęscie ;) chociaż przy złym żywieniu o to nie trudno, króliś jeszcze młody ale przy długotrwałym podawaniu zbyt kalorycznego pokarmu pojawiają sie problemy właśnie m.in. z niezjadaniem cekotrofów. Może on ich nie zjada z tego powodu, ze jedzenia ma za dużo. dlatego przylepiają się do jąderek. Nie dobrze jeśli bedzie chodził brudny, bo może odparzyć skórę tak delikatną w tym miejscu. Sama ostatnio przechodzę przez to, bo mój Szaruś ma problemy z kręgsłupem i nie może sięgnąć po ceko, w efekcie przylepia mu się i muszę go myć. Wetka dała mi specjalny szampon raz, ale zwykle myje samą woda ciepłą, wsadzam go pod kran, moczę i spłukuję, mycie wacikami itp nic nie daje,bo maże się to, trzeba strumienia wody, bo ceko zostawia potworne ślady, to substancja organiczna  a takie ciężko usunąć, szczególnie z dywanu  :oh:, ale z malucha też, potem ma zielone futro  :P Szaruś trochę się wyrywa, wiadomo, ale nie jest tak źle  z tym myciem, myślałam ze bedzie gorzej :)

Po pierwsze jeśli chodzi o zmianę diety nie podawaj mu tego groszku, nie ma przeproś, choć bedzie się domagał  :P to nie jest pokarm dla królika. Karma Vitakraftu to pewnie Menu? czy jakiś granulat? Ogólnie ta firma nie zna się na żywieniu uszatych,więc najlepiej bedzie jak POWOLI zmienisz mu karme na jedną z tych najlepszych na rynku polskim, a jednocześnie dostępnym raczej wszedzie czyli firmy Versele Laga, granulat Cuni Pro lub Cuni Complete ( ten drugi bardziej lubiany przez uszate). Zmniejszaj co dzień po troszku ilość Vitakraftu a zwiekszaj nowego cały czas obserwując kupy. Wiem ze bedzie to dla niego zmiana na mniej smakowite ale to dla jego zdrowia. To tak jak my nie wybierzemy  chetnie zamiast słodyczy  warzyw.  Ale to jest nasze naturalne pożywienie. Tego granulatu dla koszatniczek nie podawaj, bo to też nie jest jedzienie dla królika, choć pewnie znając życie nie różni się niczym od odpowiednika tej karmy dla uszatych, tak niestety producenci znają się na adresatach swoich produktów. Ważne jest też ograniczenie ilości suchej karmy do 2 łyżek dziennie, nie wiem jak to  było u Was dotąd, czy miał wydzielane, czy cały czas dostepne jedzenie? Przy ograniczeniu wysokokalorycznej karmy powinno wzrośnąć spożycie sianka, bo to ono jest najważniejsze, a gdy go nie je zaraz pojawiają się problemy żołądkowe... Niech ma ciągle dostepne świeżutkie, pachnące, bo tylko takie te wybredne stworki chętnie jedzą  ;) Suszki jak najbardziej podawaj. Co do zieleniny na razie nie dawaj, bo to też niewykluczone, że może powodować luźne kupy. Zrób trochę przerwy a potem powolutku po jednym rodzaju na dzień i w niewielkiej ilości wprowadzaj obserwując bobki. Jeśli bedzie coś nie tak odstaw. Dzieki temu, że bedziesz wprowadzać każde oddzielnie zorientujesz się które ewentualnie mogło zaszkodzić. Pożniej za jakiś czas jesli nie bedzie żadnych sensacji możesz powoli rezygnowac z suchego granulatu na rzecz wiekszej ilości warzyw i zieleniny, jak w naturze, to najważniejsze  ;)
Trunia ['] na zawsze w moim :heart

Offline miłośnik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Ciągły problem z brzuchem!!!!!!!!!!!!!
« Odpowiedź #95 dnia: Październik 28, 2011, 14:30:15 pm »
Wielkie dzięki Karusia  :bukiet, jak dobrze że jest ktoś taki jak Ty ze zawsze pomoże, na pewno się dostosuję. Już zaczęłam wprowadzać  porady w życie wczoraj dostał mniej granulatu na noc i zaczął jeść sianko choć jeszcze nie w takich ilościach jak powinien ale czas pokaże i na szczęście kupki się poprawiły choć rano ich nie ma, może je zjada choć trochę się denerwuje czy tak ma być potem bobki się pojawiają już normalne, co do tych Cuni to miałam to tylko powąchał odwrócił się pokazał focha i uciekł Vitakraft Vita Specjal  który mam to pisze ze jest to karma uzupełniająca dopasowana do potrzeb królików miniaturowych, a co do groszku to pani z zoologa powiedziała ze jest to najlepszy pokarm uzupełniający dla królików. Karusia mogłabyś mi jeszcze doradzić odnośnie tych herbatek bo mój maluch lubi rumiankową i miętową ale nie wiem w jakich ilościach mogę mu je dawać narazie dostał rumiankową i miętową raz na tydzień na noc czy tak może być czy jednak za dużo ???. W następnym tygodniu idę do weterynarza zaszczepić uszola i chciała bym żeby od razu zrobili mu przegląd choć mam problem bo u tego co byłam poprzednio nie zaryzykuje poraz kolejny. Pani zamiast najpierw zwierzaka zbadać to od razu zaszczepiła. A co do mycia to spróbuje jak będzie taka potrzeba choć on jest taki panikarz na ręce się nie da wziąć ani nawet podnieść. :bunny:Całusy dla Ciebie i Szarusia.  :*

Offline Amy

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2205
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciągły problem z brzuchem!!!!!!!!!!!!!
« Odpowiedź #96 dnia: Październik 28, 2011, 16:42:57 pm »
Groszek ma cukier w sobie, a ten powinien byc podawany w minimalnych ilosciach krolikowi (dlatego tez powinien miec ograniczane owoce jak i marchew i inne slodkie warzywa w swojej diecie). Pani z zoologa powie wszystko, zeby sprzedac towar albo z niewiedzy kierujac sie tym co napisal producent na opakowaniu.
Miłosnik czytalas o diecie kroliczej, o cekotrofach, o samym utrzymaniu krolika na jakiejs dobrej stronie internetowej? zapraszam na http://www.miniaturkabeztajemnic.com/ , gdzie znajdziesz wszystko.
Piszesz ze po odstawieniu groszku dziwne kupki znikneły tak? jesli tak to znaczy ze jadł za slodko i za tlusto. ceko  są kupami recyklingowymi i powinny byc zjadane przez krolika, ktory ma nie za bardzo kaloryczną dietę. my osobiscie rzadko kiedy podajemy herbatki krolikom.
A skąd jestes? jesli mozna wiedziec, moze jest jakis wet od krolikow w poblizu Ciebie godny polecenia.

Pinuś ['] , Fluffy ['] , Pysio ['] & Flip [']

Offline miłośnik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Ciągły problem z brzuchem!!!!!!!!!!!!!
« Odpowiedź #97 dnia: Październik 28, 2011, 17:58:56 pm »
Na razie tak całkiem nie odstawiłam tego groszku bo wszystko małymi kroczkami ale dostaje tylko 2 płatki na noc. Tak czytałam na tej stronie tylko ja mam strasznie wybrednego królika tak jak wcześniej pisałam suszonych warzyw ani nawet takich świeżych nie chce jeść, to co je to tylko liście z kalarepy, rzodkiewki, koperek i zieloną pietruszkę nic innego nie ruszy a próbowałam już mnóstwo warzyw. Ja jestem z Oświęcimia szukam przez internet jakiś dobrych wetów ale na razie nie natrafiłam na takiego. Jak by ktoś znał to proszę o info. A co do herbatek to rumiankową  lub koperkowa polecają właśnie na tej stronie podczas biegunki i wzdęć przy nieżycie  dlatego pytam.  :bunny:

Offline Justyna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 283
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Śniegula, Muminek
  • Pozostałe zwierzaki: Toffi, Czester, Fokus, Śniegula,Muminek, Groszek, Bonifacy, Muszek
  • Za TM: Kubuś, Elma, Bubu, Emil,Mysia, Chomiczek Bez Imienia,Too-tiki, Szarotka, Niuniek
Odp: Ciągły problem z brzuchem!!!!!!!!!!!!!
« Odpowiedź #98 dnia: Październik 28, 2011, 20:43:01 pm »
Zmień weta, skąd jesteś? Mogę poradzić veta z Krakowa.
Tymczasem nic nowego mu nie podawaj, tylko sianko i wodę.
Daj znać co słychać.
Trzymam kciuki za uszaka, pozdrawiam

Offline Amy

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2205
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciągły problem z brzuchem!!!!!!!!!!!!!
« Odpowiedź #99 dnia: Październik 28, 2011, 21:07:45 pm »

Pinuś ['] , Fluffy ['] , Pysio ['] & Flip [']