Cytat z forum KazioRa:
Pastereloza - jest to choroba bakteryjna zakaźna o przebiegu posoczniczym która występuje u królików domowych, dzikich i zajęcy. Choroba ta potocznie nazywana jest posocznicą krwotoczną, zakaźnym katarem, zapaleniem nosa lub nosówką królików. Chorobę wywołuje bakteria - Pasteurella multocida.
Pastereloza u królików przebiega w postaci ostrej lub przewlekłej.
W wykrywaniu zakażeń P. multocida pomocne są testy ELISA, natomiast nie ma różnicy miedzy poziomem IgG u królików stale i przejściowo zakażonych P. multocida.
Postać ostra (posocznica krwotoczna) jest wywoływana przez szczepy silnie zjadliwe. Większość należy do typu D. Pojawia się nagle i cechuje ją szybki przebieg oraz wysoki współczynnik śmiertelności. Okres wylęgania choroby wynosi od 5 do 12 godzin. Choroba rozpoczyna się zwykle wzrostem temperatury ciała do 39°C i wyżej oraz objawami ogólnymi w postaci posmutnienia, ogólnego osłabienia i braku łaknienia. Następnie dołącza się ropna wydzielina z nosa, katar, nieżyt oskrzeli, ostra duszność, biegunka. U dorosłych samic rozwija się ostry stan zapalny dróg rodnych, któremu towarzyszy surowiczy, śluzowy lub śluzowo-ropny wypływ z dróg rodnych oraz ronienia. Ostra postać pasterelozy trwa kilka dni i zwykle kończy się zejściem śmiertelnym. U zwierząt, które przeżyły ostrą pasterelozę, rozwija się przewlekła postać choroby. Postać ostra występuje z reguły u królików żyjących w małych grupach. Króliki które są nosicielami P.multocida lub miały kontakt z mniej zjadliwymi szczepami (powodującymi typową chorobę górnych dróg oddechowych), nie są wrażliwe na szczepy o dużej zjadliwości.
Postać przewlekła cechuje się włóknikowym odoskrzelowym zapaleniem płuc i osierdzia, któremu towarzyszy wyciek z nosa, początkowo surowiczy, a następnie śluzowo-ropny, ropne zapalenie spojówek, duszność i biegunka. Króliki z nastroszonym, pozbawionym połysku włosem są anemiczne, silnie wycieńczone i szybko chudną. W tkance podskórnej w okolicy krtani oraz mięśniach tworzą się ropnie, które po kilku tygodniach samoistnie otwierają się. W przebiegu tej postaci dochodzi również do zapalenia ucha środkowego i wewnętrznego, które objawia się żółtoszarym wypływem z przewodu słuchowego oraz kręczem szyi (torcicollis). U części samic w układzie rozrodczym rozwija się przewlekły stan zapalny, którego następstwem jest spadek plenności, a w przypadku samic ciężarnych ronienia oraz ropne zapalenie gruczołu mlekowego. Natomiast u samców występuje ropne zapalenie jąder i najądrzy, będące przyczyną zaburzeń w płodności. Rokowanie jest z reguły niepomyślne. Zwierzęta po trwającej kilka tygodni, a nawet miesięcy chorobie padają.