Autor Wątek: Pierwszy królik  (Przeczytany 36920 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

MichalC

  • Gość
Pierwszy królik
« dnia: Listopad 25, 2009, 21:54:03 pm »
Witam wszystkich forumowiczów, to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość i proszę o odpowiedz na kilka pytań. Dziś zostaliśmy(wraz z żona i córką) posiadaczami małego baranka. w jakim jest wieku nie wiadomo. W związku z tym że to nasz pierwszy królik mam kilka pytań. Mianowicie jak mamy się zachowywać wobec niego przez pierwsze dni tzn czy próbować go głaskać, karmić ręką  itp itd. Kiedy można go zacząć wypuszczać z klatki i kiedy udać się na szczepienie. Z góry dziękuje za odpowiedzi i Pozdrawiam

Offline kasiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2981
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Pompon
  • Za TM: Ukryj i Bisia
Pierwszy królik
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 25, 2009, 22:43:54 pm »
Witam :)
królika możesz wypuszczać nawet od jutra. Zostaw otwartą klatkę niech sam wyjdzie i zwiedza okolicę. Nie wykonuj gwałtownych ruchów bo to go wystraszy. Usiądźcie na ziemi i poczekajcie niech sam do was podejdzie, obwącha, możecie próbować go pogłaskać gdy do was podejdzie, ale nie gońcie gdy ucieka. Możecie też próbować przekupić smakołykiem :) ale jedzenie raczej z miseczki. No i na stałe woda i siano w klatce :)

Przeczytałam że wieku nie znacie ale to młody królik- dzieciak czy już starszy wzięty od kogoś??

MichalC

  • Gość
Pierwszy królik
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 26, 2009, 09:59:27 am »
Dziękuje za odpowiedz. Króliczek ma pewnie ok 8 tygodni. Czy takiemu maluchowi daje się jeść dwa razy dziennie??

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Pierwszy królik
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 26, 2009, 12:33:39 pm »
Takie maluchy jedza do 6 miesiaca ile tylko chca, czyli granulat bez ograniczen jest podawany :) pozniej dawnka jest stopniowo zmniejszana :) na dniach mozesz udac sie do weta, na pewno jakies dziwczyny z forum sa z okolic Piortkowa i poleca ci dobrego weta :) wypytaj go o istotne szczegoly dot. szczepienien na Myxomatoze (szczepienia co 6 miesiecy) i Pomor kroliczy (VHD) (szczepienia na Pomor robimy 12 tyg. po Myxo, a pozniej powtarzamy co rok). Kroliki czuja sie tez dobrze parami, moze zastanowicie sie nad jeszcze jednym krolikiem do towarzystwa?

Jak mozna to poprosimy o jakies zdjecia krolika :D
pozdrawiam!

[ Dodano: Czw Lis 26, 2009 11:51 am ]
Przepraszam pomylilam sie :( :/

Na myxo co 6 miesiecy, a na Pomor co 9.

(pisalam na warunki brytyjskie- ach ta pogoda, co robi z czlowiekiem  :oh: )

Offline Kitty27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice
  • Pozostałe zwierzaki: Kocurek Filemon Filosławski, Gerbile Pola & Tola
  • Za TM: Zorruś-5.X.2009, Brandon-2.XII.2009, Igiełka-24.III.2012, Marlonek-30.VI.2019, Kinia-3.X.2020
Pierwszy królik
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 26, 2009, 12:53:11 pm »
Cytat: "MichalC"
Czy takiemu maluchowi daje się jeść dwa razy dziennie??


granulaty, siano i suszki oraz woda bez ograniczen.
Ja bym juz powoli i stopniowo dala koperek, bazylia.
Potem tak jak mysza pisze stopniowo zmiejszyc granulat az do jednej lyzki dwa razy dziennie.

jesli chodzi o drugigo kroliczka to ja bym poczekala, przeciez to jego pierwszy krolik, musi sie nim zapoznac i w ogole.

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Pierwszy królik
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 26, 2009, 12:55:20 pm »
W sumie Kitty27, ma racje :) W koncu pierwszy krolik, to pierwsze doznania :)

pozdrawiam serdecznie razem z moimi uszolami :)

MichalC

  • Gość
Pierwszy królik
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 26, 2009, 13:19:28 pm »
Super, dzięki za wskazówki. Co do zdjęcia jutro postaram się wrzucić. Jeżeli chodzi o szczepienia powiem jako ciekawostkę (od razu zaznaczam że nie zamierzam stosować takich praktyk),że królik mojej siostry żyje już 12 lat i jeszcze nigdy nie widział weterynarza nie mówiąc już o szczepionce :lol

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Pierwszy królik
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 26, 2009, 13:47:59 pm »
MichalC,  polecam ci strone http://www.miniaturkabeztajemnic.com/ tu znajdziejsz wszystko an temat zywienia, chorob, opieki i wiele innych waznych porad :)

lenka_44

  • Gość
Pierwszy królik
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 26, 2009, 17:03:54 pm »
Cytat: "MichalC"
żyje już 12 lat i jeszcze nigdy nie widział weterynarza nie mówiąc już o szczepionce

wow ! A pazurki mu sama obcina? Na kontroli także nigdy nie była?! Ciekawe, ciekawe :)
Przesyłam całusy  :* i Smyranko dla uszolka, choc w sumie to jeszcze za wcześnie, ale potem :)

MichalC

  • Gość
Pierwszy królik
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 26, 2009, 19:52:58 pm »
Tak sama obcina pazurki, na kontroli też żadnej nigdy nie była, normalnie królik zjawisko :lol . Szkoda tylko że jak pytam siostry o poradę to nic nie wie albo mówi że Czarek od małego wszystko jadł :oh: A co do naszego nygusa to klatka pół dnia otwarta i jakoś mu nie spieszno z wychodzeniem, każde próby nawiązania kontaktu kończą się pokazaniem czterech liter :P

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Pierwszy królik
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 26, 2009, 21:11:45 pm »
Cytat: "MichalC"
Szkoda tylko że jak pytam siostry o poradę to nic nie wie albo mówi że Czarek od małego wszystko jadł :oh:

No tak to bywa, ze krolas ma czasem dobre geny zdrowo sie chowa pez cale zycie. Czasem jednak trafiaja sie delikatniejsze krolasy i trzeba staranniej dobierac jedzenie itp.
A jak juz czlowiek nabierze pewnej wiedzy to po prostu stosuje sie do zasad i juz. Pozniej w razie czego wiemy, ze dobrze dbalismy o pupila i nie przyczynilismy sie do chorob lub dolegliwosci.
Zycze Ci wielu lat spedzonych z krolasem w szczesciu i zdrowiu :)

MichalC

  • Gość
Pierwszy królik
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 26, 2009, 21:52:17 pm »
Nie dziękuje, ale z waszą pomocą pewnie tak będzie (ale wazelina :PP )

Na życzenie Myszy wrzucam zdjęcia Rikiego, niestety w klatce ale cóż, na wyjście z klatki jeszcze widocznie nie przyszła pora  :/

Offline Kitty27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice
  • Pozostałe zwierzaki: Kocurek Filemon Filosławski, Gerbile Pola & Tola
  • Za TM: Zorruś-5.X.2009, Brandon-2.XII.2009, Igiełka-24.III.2012, Marlonek-30.VI.2019, Kinia-3.X.2020
Pierwszy królik
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 27, 2009, 10:50:48 am »
ale śliczny baranek, pysior słodziutki :)

A co tam w misce ma?  :>  z tego co widze to mieszanka  :/

MichalC

  • Gość
Pierwszy królik
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 27, 2009, 10:54:46 am »
Tam gdzie kupiłem królika dali mi vitapol, w sklepie gdzie kupowałem cały osprzęt polecili mi cuni junior nature i kazali mieszać bo pewnie królik był pasiony tym vitapolem. Nie dawac mu tego?? :wow

Offline Kitty27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice
  • Pozostałe zwierzaki: Kocurek Filemon Filosławski, Gerbile Pola & Tola
  • Za TM: Zorruś-5.X.2009, Brandon-2.XII.2009, Igiełka-24.III.2012, Marlonek-30.VI.2019, Kinia-3.X.2020
Pierwszy królik
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 27, 2009, 10:57:27 am »
My mieszanki nie dajemy. Ale skoro zaczal to wcinac, a chcesz wprowadzic granulat do jego menu, to musisz mieszac stary z nowym, stopniowo zmiejszajac mieszanke i zwiekszajac granulat. My polecamy Cuni Complete, Cuni Pro, Wildlife itp.
Kolby, wapna, dropsy to sa krolicze fast foody.
Mieszanka ma ziarenka i inne paskudne skladniki, ktore w ogole nie maja zadnych odzywczych wartosci.

Offline kasiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2981
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Pompon
  • Za TM: Ukryj i Bisia
Pierwszy królik
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 27, 2009, 10:59:10 am »
lepiej granulat... to same kulki a właściwie pałeczki... bez ziaren i innych kolorowych dodatków... polecane granulaty to firmy versele laga Cuni Pro i Cuni complete. Jak będziesz zmieniał to stopniowo mieszając to co je z granulatem :) a o diecie poczytaj tu http://forum.kroliki.net/viewforum.php?f=20 :)

MichalC

  • Gość
Pierwszy królik
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 27, 2009, 11:02:40 am »
Czyli vitapol wywalić, kupić Cuni Complete i mieszać z tym juniorem?? W sumie to tej mieszanki zjadł niewiele, sianem się opycha. Jeszcze takie małe pytanko, wsadzać łapy do klatki, głaskać króliczka czy dać mu święty spokój i czekać jak sam z klatki wyjdzie i zacznie się nami interesować

Offline kasiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2981
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Pompon
  • Za TM: Ukryj i Bisia
Pierwszy królik
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 27, 2009, 11:10:14 am »
MichalC, dokładnie tak... u mnie była dokładnie taka sama sytuacja zanim trafiłam na forum tylko od juniora zaczęłam... mieszaj i zmieniaj... Możesz delikatnie wyciągnąć króliczka z klatki postawić na środku pokoju... powinien zacząć się ruszać :) i delikatnie pogłaskać tez możesz... zobacz jak reaguje...

Offline Kitty27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice
  • Pozostałe zwierzaki: Kocurek Filemon Filosławski, Gerbile Pola & Tola
  • Za TM: Zorruś-5.X.2009, Brandon-2.XII.2009, Igiełka-24.III.2012, Marlonek-30.VI.2019, Kinia-3.X.2020
Pierwszy królik
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 27, 2009, 11:10:23 am »
tak, vitapol wywal, gdzies wyczytalam, ze tam siedzą robaki, mole.

Cuni Complete mieszac z Juniorem, z dnia na dzien zmiejszyć junior, a zwiekszyć CC.

A probowales skusic go jakims smakolykiem, np. rodzynka albo suszona zurawina?
A masz dywan czy panele? Bo moze Riki paneli sie boi.

MichalC

  • Gość
Pierwszy królik
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 27, 2009, 11:14:55 am »
Próbowałem, brałem trochę siana w reke lub "smakołyki" z tej mieszanki :( . Przed klatką jest wykładzina i gruby koc położony.Ogólnie to nie wiem czy on nie jest za mały do tej klatki bo dno jest dosyć wysokie.

Wyszedł!!!!!!!! :jupi  :jupi