Autor Wątek: Kolor moczu, mocz poza kuwetą  (Przeczytany 16232 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 29, 2009, 17:53:11 pm »
Kroli do 6 miesiaca powinien jesc granulat bez ograniczen, pozniej stopniowo zmniejszac do 2 lyzek stolowych. Mozesz zaczac to juz teraz mysle, ze zwgledu na wczesniej wspomniane wchlanianie wody przez granulat. Podawaj na zime brukiew, cukinie, endywie (rodzaj salaty),groszek, kapuste pekinska, papryke,pasterniak.
Zalezy tez jaka ilosc kamienia wykazalo badanie laboratoryjne, bo u naszych pociech tak samo jak u ludzi, niewielka ilosc jest dopuszczana.

Wiecej dowiesz sie na stronie: http://www.miniaturkabeztajemnic.com/listaw.html

mozesz wybrac warzywa jak rowniez owoce :)

pozdrawiam :)

[ Dodano: Nie Lis 29, 2009 4:58 pm ]
Przeczytaj artukul
http://www.kazior5.com/choroby/kamienicanerkowa.htm

dowiesz sie niezbednych rzeczy na temat kamicy nerkowej u krolikow, zapobieganiu i przyczynach, by wyeliminowac zagrozenia zywieniowe :)

Belle

  • Gość
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 30, 2009, 15:25:54 pm »
Dziekuje bardzo za wszystkie odpowiedzi :) mam oczywiscie kolejne pytania do dyskusji, im wiecej czytam, tym wiecej wiem, ale równiez mam wiecej pytan ;-) na stronie kaziora w artykule dr Lewandowskiej przeczytalam, ze "MŁODE KRÓLIKI (w wieku od 8 tygodni do 8 miesięcy) potrzebują dużo kalorii, minerałów i białka, aby ich rozwój przebiegał prawidłowo. W diecie takiego młodego zwierzątka panować powinna zasada, że ma on mieć nieograniczony dostęp do granulatu i siana." to mnie wiec juz troszke zbilo z tropu jesli chodzi o podawanie  granulatu. oznaczaloby ze mamy jeszcze na pewno 2 m-ce. zaczniemy na spokojnie wprowadzac warzywa ktore podala mysza, czyli brukiew, cukinie, kap pekinska, papryke i pasternak. no i tu kolejne pytanie. wiem, ze nie powinnam na stale odstawiac zieleniny ktore maja duzo ilosc wapnia jak korzen pietruszki (38 mg na 100g), seler naciowy (50), cykoria (26). a te ktore maja ogromne ilosci(brokuly 105, natka pietr - 245, korzen selera 80 - jak widzicie jestem przygotowana ;-) ) podawac nie wiem, raz na tydzien?? powiedzcie mi jakie sa dopuszczalne ilosci, np na tydzien danego warzywa poniewaz "niewielkie" ilosci niewiele mi mowi. wiem, ze popelnilam blad podajac 3 razy w tyg natke pietrszki, czesciej brokuly i seler np i efekty sa jakie sa (piasek, kamien nie wykryto). dlatego nie chce popelnic po raz kolejny bledu. czy wiecie jakie jest dzinne zapotrzebowanie uchola (standardowa miniaturka - 1,10 kg) na wapń itd? i moze napotkalyscie gdzies taki wykaz jak u Kaziora z podanymi ilosciami jakie warzywo zawiera ile wapnia? bo szukalam np czegosc a propos salaty rzymskiej, bazyli, itd. ufff ale sie napisalam. ale musze przyznac ze od tygodnia caly czas siedze w necie szukajac rozwiazan, zeby juz Czes nigdy wiecej tak nie cierpial. z gory dziekuje za pomoc!!!!!

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 30, 2009, 16:28:49 pm »
Szukam na necie takiej fajnej tabeli i nie moge jej znalesc, ale za to mam podobne:
Ogolnie poddana (w przyblizeniu) ilosc wapnia w roznych produktach)

tu oczywiscie nie bierzemy pod uwage jogurtu i serow:
http://www.lodr-bratoszewice.pl/rada/RADA3_2001/Image28.gif

a tu mamy wykaz:

Ilość wapnia w warzywach i owocach (mg na 100g);

nektarynki 4 (mg)
babka 7
jabłka 7
brzoskwinie 8
śliwki 14
ananas 16
morele 17
czereśnie 17
sałata głowiasta 20
woda Multi Vita 21,2
truskawki 24
cykoria 26
buraki 29
woda Polanica Zdrój 30
brukselka 31
jabłka suszone 31
pietruszka korzeń 39
kiwi 40
marchew 41
pomarańcze 42
jeżyny 44
seler liściowy 50
rodzynki sułtanki 52
figi 54
kalarepa 68
seler korzeń 80
morele suszone 82
rodzynki koryntki 95
orzechy włoskie 98
nasiona słonecznika 100
brokuły 105
mniszek lekarski 158
pokrzywa 190
figi suszone 190
siemię lniane 198
jarmuż 212
rzeżucha 214
orzechy laskowe 225
pietruszka nać 245
migdały 252
owoce dzikiej róży 257
nasiona sezamu 783

Źródło: "Die Grosse GU Nahrwert- und Kalorien- Tabelle" autorzy: prof dr Ibrahim Elmadfa prof dr Erich Muskat polskie wydanie: Muza S.A. Wa-wa 2001

[ Dodano: Pon Lis 30, 2009 3:36 pm ]
Niewielkie oznacza raz lub dwa w tygodniu, pozniej przerwa tydzien lub dwa, a pozniej mozna podac znowu. Nie za czesto i nie za dzu, czyli np.
Wybierz sobie dzien, np. sroda i w jednym tygodniu podaj pol jablka, w nastepnym tygodniu pol kiwi, pozniej w nastepnym krazek ananasa.
Co ciekawsze kiwi i ananas wplywaja na tworzenie enzymow trawiennych, a co za tym idzie usuwaja(rozpuszczaja) siersc i wyplukuja piasek.

Nie wiem czy mozna podawac imbir- u ludzi przykladowo piwo imbirowe pomaga w kamicy nerkowej :)

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 30, 2009, 19:30:13 pm »
Cytat: "mysza"
Wybierz sobie dzien, np. sroda i w jednym tygodniu podaj pol jablka, w nastepnym tygodniu pol kiwi, pozniej w nastepnym krazek ananasa.


moim zdaniem pół jabłka czy plaster ananasa "na raz" to zdecydowanie za dużo. oczywiście nie wszystkie króliki mają tak samo wrażliwe żołądki, ale czytałam, że owoce lepiej podawać w ilości max 1 łyżki stołowej dziennie. a te najsłodsze (ananas, winogrona, banany, gruszki) jeszcze mniej i rzadko.
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 09, 2009, 12:50:26 pm »
Zrobiłam badanie moczu Suska.. wykazało lekkie zapalenie pęcherza .. mamy podawać ENROXIL 5% 1x dziennie przez 4-5 dni. Rozcienczony z plynem fizjologicznym.
Dziś jedziemy na 1 zastrzyk  :(

Kiedy mam podać lakcid , przed pojechaniem na zastrzyk,czy po??
SylwiaG

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 09, 2009, 13:49:16 pm »
Obojętne czy przed czy po - zastrzyk nie działa bezpośrednio na żołądek czy jelita :)
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 16, 2009, 21:12:23 pm »
Nie stety - miało się poprawić, a właściwie się pogorszyło. Susowi po lekach zanikł stan zapalny pęcherza , jednak pogorszyły się inne wyniki - " Ciezar wlasciwy jest bardzo wysoki 1,060 (a norma jest do 1,036) poza tym jest duzo bialka w moczu w dalszym ciagu, no i ilosc osadu bardzo sie powiekszyla (mozna tu juz mowic o piasku)"

Mam podawać przez 2 tygodnie witaminę C w kroplach ,dawac do picia rumianek , takze ziołą krwawnik ,pokrzywa.  


Czy coś jeszcze mogę zrobic , aby Suskowi się polepszyło ? Nie dostaje warzyw z wysoką ilością wapnia, w ogóle dostają bardzoo mało warzyw , z uwagi na ich problemy z brzuszkami. Jedynie to 2 razy dziennie CP, natkę marchwi  niekiedy, cykorię ,kawałeczek jabłka ,suszoneliście malin i winogron. Macie dla mnie jakiejś rady ??
SylwiaG

kessi

  • Gość
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 16, 2009, 22:21:09 pm »
a natka marchwi nie ma duzo wapnia?

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 16, 2009, 22:37:06 pm »
Ja podaję ok 2 gałazek na 2 dni więc to mało i chyba nie dostarcza dużo wapnia.
SylwiaG

Nuna

  • Gość
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 17, 2009, 10:02:28 am »
Nac marchwi zawiera bardzo duzo wapnia, lepiej podawaj cykorie (liscie zewnetrzne usun), papryke, salate rzymska, kapuste pekinska, pietruszke korzen, pasternak, endywie, bazylie, cukinie, ogorka i pomidora- sa bardzo soczyste wiec zawieraja duzo wody, ktora pomaga w filtrowaniu nerek. Oczywiscie tylko kawaleczek i zobacz czy nie bedzie po nich sensacji.
Wszystkie suszone ziola zawieraja 4 razy wiecej wapnia niz swierze, takze lepiej nie podawaj, granulat jest pozbawiony wody pogarsze tylko sytuacje bo krolik jej nie uzupelni.

marcia18

  • Gość
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 18, 2010, 12:49:04 pm »
czy taki mocz u królika to jest ok ?


Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 18, 2010, 14:03:55 pm »
marcia18,  mi się wydaje, że mocz jest za 'ciężki' pobiez do strzykawki i zanieś na badanie (mocz mozesz trzymać do 4godzin)- u nas placę tylko 10 zł. Jak napisała Nuna, podawaj wodniste warzywa ogórek,pomidor, na poprzedniej liście sa produkty zaw.malo wapnia,zobaczysz co wyjdzie z badania moczu, od tego zależą dalsze postepowania.
SylwiaG

marcia18

  • Gość
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 18, 2010, 14:34:47 pm »
jejuś al z tymi królikami to są problemy.... masakra :/

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 18, 2010, 14:38:33 pm »
Hmm..myślę,że takie jak z innymi zwierzętami, tylko jeśli się innymi nie interesuje to się może nie mieć świadomości,że są na coś chore. A jeśli się umie odczytywać znaki swojego zwierzaka, to często mozna coś wywnioskować:) Ale to chyba dobrze.
Może podajesz za dużo wapnia, a to nie wina królika,tylko wlaściciela. Daj mocz do badania, to nie jest problem :)
SylwiaG

marcia18

  • Gość
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 18, 2010, 22:17:40 pm »
przecież ja mu nic takiego nie daje poza granulatem siankiem pietruszką i jakimiś ziołami z herbal pets

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 18, 2010, 22:20:01 pm »
marcia18,  właśnie,ze ziołka i pietruszka mają nie mało  wapnia. Zbadasz mocz, to się przekonasz, daj znac jakie wyniki :)
Ps.spróbuj powolutku wprowadzić ogórka,czy pomidorka,kap.pekińską.
SylwiaG

marcia18

  • Gość
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 18, 2010, 22:23:25 pm »
hmmm... dam mu ogórka...

Offline Miiko.

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 125
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 18, 2010, 22:34:55 pm »
Czy czerwony mocz u królika jest normalny? Ewcia jadła dziś buraczki, ale i tak przestraszyłam się, że to może z krwią siuśki były.

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 18, 2010, 22:41:15 pm »
Miiko., normalne
marcia18,  pół plastereczka i to cienkie. Obserwuj i za 3 dni znów podaj. Ogórek nie rozwiąże problemu moczu,powtarzam-zróbcie badanie. Susekmiał identyczny mocz i wyszło zapalenie pęcherza.
SylwiaG

Do.

  • Gość
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 30, 2010, 15:47:02 pm »
Wracam do pierwszego wpisu w tym temacie - sikanie poza kuwetą przez Kubę, który z natury jest bardzo czysty. Otóż wtedy przestał to robić, ale problem wrócił. Przedwczoraj Kuba zaczął siuśkać wszędzie i dużo. Zauważyłam też, że podczas oddawania moczu cały się napina, stęka i wygląda, jakby sprawiało mu to ból. Tym razem udało mi się zebrać trochę do strzykawki. Okazało się, że ma stan zapalny. Dzisiaj byliśmy na pierwszym zastrzyku z antybiotykiem i środkiem przeciwzapalnym. Tak więc nie wolno lekceważyć żadnego zachowania odbiegającego od normy i obserwować nasze maluszki. Boję się o niego, bo jak czytam różne wpisy, to wydaje mi się, że jak królik zacznie chorować, to ciągnie się to i dochodzą ciągle nowe problemy. Martwię się strasznie, bo straciłam już trzy królinki, które nawet nie wyglądały na chore i nagle odchodziły. Ten mój Kubuś taki wychuchany, wypieszczony, a tu przyplątało się jakieś paskudztwo.  :icon_sad