Autor Wątek: Kolor moczu, mocz poza kuwetą  (Przeczytany 16233 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Do.

  • Gość
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« dnia: Listopad 25, 2009, 18:41:48 pm »
Wiem, że kolor moczu u królików jest różny, w zależności od tego, co jedzą. Tylko, że mój Kubuś nie jadł ostatnio czegoś, co by powodowało, że ma siuśki w kolorze ciemnobrązowym - granulat Cuni Complete, pietruszkę, pora, suszone liście malin, suszona babka i dużo siana. Poza tym niepokoi mnie to, że od 2 dni zostawia część moczu poza kuwetą - czy może być tak, że chce, żebym zwróciła uwagę, że coś jest nie tak? Od pewnego czasu również bobczy częściowo poza kuwetą, chociaż wcześniej był pod tym względem bardzo porządny i rzadko mu się zdarzało, żeby coś tam "wypadło" niechcący. Czy króliśki mogą dawać w ten sposób sygnały, że coś jest nie tak? Czy może ja jestem przewrażliwiona?

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 25, 2009, 18:46:11 pm »
po babce kolor mocz tez jest brunatny
nie dojrzewa teraz?
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Do.

  • Gość
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 25, 2009, 18:55:55 pm »
Nie, Kuba ma już 3 lata i (jeśli to ma znaczenie) jest wykastrowany.

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 25, 2009, 18:59:39 pm »
to nie wiem...ale kolor moze po babce byc inny
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 25, 2009, 19:04:34 pm »
tak, czytałam że króliki mogą w ten sposób sygnalizować kłopoty z ukł. moczowym. na pewno nie zaszkodzi, gdy oddasz siuśki do analizy. krew w moczu wygląda podobno jak takie ciemniejsze pasemka.
aha - pora szczypiorku ani innych cebulowatych nie podaje się królikom,są szkodliwe.
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Do.

  • Gość
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 25, 2009, 19:38:16 pm »
Ups  :nie_powiem  - oczywiście chodziło mi o selera - od dzieciństwa mylę te dwie nazwy  :icon_redface Teraz przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł - czy królik może znaczyć swoje terytorium wobec zwierząt innego gatunku? Mam kotkę, którą przygarnęłam jeszcze w lutym, ale widzę, że ona jest chyba zazdrosna o Kubę, bo (nie potrafię inaczej) okazuję mu więcej uczuć, poświęcam mu więcej czasu i serca. Kotka więc usiłuje się zachowywać jak królik - nawet wchodzi do klatki i próbuje jeść siano i regularnie pije wodę z miski Kuby. Czy może być tak, że Kuba wpadł na pomysł, że będzie znaczył swój teren bobkami, a ponieważ to nie pomogło - zaczął siuśkać poza kuwetą? Możliwe to?
Tak czy inaczej - badań nie zaszkodzi zrobić, tylko nie wiem, czy uda mi się zebrać odpowiednią ilość moczu. Ile powinno go być do badań?

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 25, 2009, 19:55:18 pm »
tak...mozliwe :P ,ze uchol znaczy teren bo jest ktos inny :P moj Funiol tak robi,mimo,ze jest wykastrowany sikal na lozko i zdaza mu sie oznaczyc tam gdzie ma swoje legowisko
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Offline kasiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2981
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Pompon
  • Za TM: Ukryj i Bisia
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 25, 2009, 21:13:45 pm »
Do., ja też miałam podobny problem z Ukryjem... niby sikał do kuwety ale poza też. I wet mi powiedział że może być tak że nawet mała zmiana w jego otoczeniu może spowodować znaczenie terenu. U mnie skończyło się w momencie zamiany foli, która leżała pod kuwetą na dyktę. problem zniknął. Może faktycznie u Ciebie kotka to ta zmiana w otoczeniu... ale i tak możesz zbadać mocz (choć złapanie go wcale nie jest łatwe :/ ale kieliszek wystarcza)

Offline kasia72w

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 895
  • Płeć: Kobieta
    • Stowarzyszenie Nasze Ujeścisko
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Pozostałe zwierzaki: pies, kot
  • Za TM: Zuzia, Zygmuś, Kulek, Pinio, Misia
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 25, 2009, 21:21:07 pm »
Bardzo możliwe. Moja zuzia zaczęła przekradać się do kuchni i obsikiwać okolice przy ogrodzeniu małej znajdki :-) Nie zauważyliśmy tego na początku i zachodziliśmy w głowę jakim cudem znajdka mogła nasikać poza płotkiem :turla:  :oh:
Robię dużo za dużo, ale tak się rozpędziłam, że nie mogę przestać.:)

Do.

  • Gość
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 25, 2009, 21:35:44 pm »
Cytat: "kasiek"
ale i tak możesz zbadać mocz (choć złapanie go wcale nie jest łatwe :/ ale kieliszek wystarcza)


Kieliszek ??  !!  Miałam nadzieję, że może naparstek wystarczy! Jak mam złapać kieliszek króliczych siuśków ??  Może strzykawką z podłogi od klatki, ale to nie będzie "czysty" materiał do badań. No to mam następną zagadkę...   :hmmm

Poza tym kotka jest już od lutego. Czy dopiero teraz zaczęła mu przeszkadzać? Może się stała zbyt nachalna? Nie wiem...

Offline kasiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2981
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Pompon
  • Za TM: Ukryj i Bisia
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 25, 2009, 21:47:31 pm »
Do., ja kupiłam taki pojemnik na mocz w aptece... obserwowałam króla i jak chciało mu się sikać podsunęłam pod dupkę nakrętkę od tego pojemnika... podejść było z 4-5 bo co podeszłam to Ukryj w nogi, ale wreszcie tak mu się zachciało siurać że olał to że coś mu wkładam pod tyłeczek... przelałam i zaniosłam :)

myślałam że kotka jest krócej... od lutego to sporo czasu :)

Do.

  • Gość
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 25, 2009, 22:05:54 pm »
Hm... No to trzeba poświęcić dzień na łapanie moczu... A jeszcze mam pytanie: ile tak próbka może postać? Bo jeśli np. uda się w niedzielę, a w laboratorium przyjmują we wtorek, to to się jeszcze będzie nadawało?

Offline kasiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2981
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Pompon
  • Za TM: Ukryj i Bisia
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 25, 2009, 22:37:23 pm »
z tego co wiem to z wieczora przechowane w chłodzie na następny dzień trzeba oddać... czyli jeśli złapiesz w niedzielę to w poniedziałek oddaj...

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 29, 2009, 10:38:29 am »
A co powiecie na ciemno brązowy mocz ? Zastałam dziś taką plamę obok kuwety - wyglądała ciemno brązową ,kiedy zmyłam chusteczką - na niej juz tylko jasny brąz .  Wczoraj jadły suszone liście winogrona ,malin.gałąź jabłoni,CP .
SylwiaG

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 29, 2009, 11:24:40 am »
Cytat: "sylwiaG"
A co powiecie na ciemno brązowy mocz ? Zastałam dziś taką plamę obok kuwety - wyglądała ciemno brązową ,kiedy zmyłam chusteczką - na niej juz tylko jasny brąz .  Wczoraj jadły suszone liście winogrona ,malin.gałąź jabłoni,CP .


moze taki kolor byc
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Belle

  • Gość
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 29, 2009, 12:36:47 pm »
a ja mam podobny problem. tydzien temu zaniosłam mocz Czesia do badania, poniewaz mial ciemny kolor i byl metny. p dr wziela do badania i powiedziala, ze w moczu jest piasek :( dlatego musielismy powoli i stopniowo odstawiac warzywa (chemia), zwiekszyc ilosc granulatu poić Czesia i chodzic na kroplowki. slyszalyscie podobna historie? moze jeszcze jakies inne sugestie? po odstawieniu warzyw, pojeniu strzykawka w ciagu dnia, oraz kroplowkach na ktore chodzilismy co 3 dzien, a od jutra codziennie jest lepiej, mocz jasniejszy, ale idealny jest dopiero pierwszym sikiem po kroplowce. innych dolegliwosci uchol nie ma. jest zywy, radosny wyluzowany. p dr powiedziala, ze teraz zrobimy 5 dni kroplowki bez przerw i zbadamy mocz znowu. aha, Czes ma 5,5 m-ca. dojrzewanie?

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 29, 2009, 14:06:18 pm »
dziwi mnie tylko dlaczego zwiekszyc il.granulatu!?
piasek jest ozn. kamicy,trzeba ograniczyc il.prod. posiadajacych duza il wapnia,np.pietrucha,suszona tez,jarmuz,natka marchwi,konczyna,granulat mozna podawac ale najmniej bialka ma CC i nie ma potrzeby aby zwiekszac jego ilosc
nawadnianie krolika stosuje pewnie, dlatego aby wyplukac piasek z nerek,wode do picia podawaj niskozmineralizowana,zrodlana,dziewczyny "specjalistyczna podawaly ale nie pamietam nazwy
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Nuna

  • Gość
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 29, 2009, 14:10:24 pm »
Warzywa dostarczaja wode, granulat ja odciaga. Krolik nie wypije tyle wody ile potrzebuje aby nerki funkcjonowaly prawidlowo dlatego aby ja uzupelnic powinien jesc duzo warzyw, zieleniny. Ogranicz tylko warzywa , ktore maja za duzo wapnia oraz suszone ziola, suszone warzywa i owoce.

Offline Ola_19

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2818
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY AZYLU
    • Zostań dawcą szpiku
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 29, 2009, 14:11:39 pm »
poza tym w diecie powinno być dużo witaminy C



Belle

  • Gość
Kolor moczu, mocz poza kuwetą
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 29, 2009, 16:56:49 pm »
a czy królas w okresie wzrostu nie powinien miec granulatu do syta? wode od zawsze podaje niskozminer wiec dalej tak bede robic. a czy moglybyscie mi pomoc z doborem zieleniny na ten okres zimowy, kiedy w roslinach jest tyle chemii? mieszkajac na slasku ciezko jest znalezc cos co by bylo z "domowej hodowli". co wy podajecie teraz uszakom i co nie zawiera za duzo wapnia?? dodam, ze liste tego co podajemy, czego nie itd juz mam, tylko ciezko jest mi z tego wybrac co mozna podawac teraz i co nie zawiera az tak duzo wapnia. zeby teraz stan Czesia sie nie pogorszyl no i na przyszlosc. dziekuje z gory za pomoc!