Autor Wątek: Odchudzanie i waga królika.  (Przeczytany 118362 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline ellessa

  • Administrator
  • **
  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 1831
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Francisz & Niusia
Odp: Odchudzanie i waga królika.
« Odpowiedź #200 dnia: Marzec 24, 2014, 10:36:58 am »
no tak trzeba aczkolwiek prawdą jest,że i na jednej i drugiej punkcie jestem przewrażliwiona..
Jak większość z nas ;)

Offline Cajole

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Odchudzanie i waga królika.
« Odpowiedź #201 dnia: Marzec 29, 2014, 20:56:46 pm »
Dzień dobry,

proszę o poradę w sprawie odchudzenia królika. Mamy 12mies. samiczkę królika lwa, od 10 tygodni na diecie przed sterylizacją. Udało jej się schudnąć z 1900g na 1730g, ale waga od 2-3tyg stanęła, a króliczyca musi zejść przynajmniej do 1600g. Podajemy jej wyłącznie siano i dwa razy dziennie po garści suszków (mieszanka: babka szeroko i wąskolistna, mniszek, liście maliny, czarnej porzeczki, brzozy, rumianek, polne kwiaty). Ze świeżych rzeczy dostaje roszponkę, natkę marchewki i liście rzodkiewki, ogórka, czasem brokuł. Do tego dostaje gałązki do obgryzania, suszony korzeń mniszka (z 2szt dziennie) i niewielkie ilości suszonego pasternaku, buraka i topinamburu (po plasterku). Granulatu ani owoców nie dostaje. Tak jej dieta wyglądała od początku i waga regularnie spadała, teraz stoi. Czy czas zrezygnować zupełnie z warzyw korzeniowych?

Ostatnio kupiliśmy jej też siano melisowe z zuzali i króliczyca oszalała na jego punkcie, zaczęła jeść siana znacznie wcześniej niż przedtem - czy jest szansa, że to siano jest odpowiedzialne za zastopowanie odchudzania?

I jeszcze mam pytanie - jak ustalić u królika prawidłową wagę? znam wyznaczniki z miniaturki, ale w przypadku królika lwa ciężko jest ustalić jak on dokładnie wygląda, bo puchata i długa sierść skutecznie zakrywa fałdki:) wet powiedziała, że nasz królik powinien ważyć w granicach 1,2-1,5kg, ale ciężko mi sobie ją wyobrazić odchudzoną jeszcze o ponad 200g albo i więcej....... królik jest ruchliwy, aktywny, nie ma problemu ze skakaniem i stawaniem słupka, ale przy wadze 1900g też takich problemów nie było. Podnoszona królica wściekle walczy o wolność, więc ciężko ją "obmacać".

Będę wdzięczna za pomoc.

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: Odchudzanie i waga królika.
« Odpowiedź #202 dnia: Marzec 29, 2014, 22:22:14 pm »
Mała karmiona jest prawidłowo  tym bardziej jeśli miałaby schudnąć,warzywa korzeniowe tez tuczą ale plasterek co pare dni raczej nie zaszkodzi.
Kiedy mała leży na brzuszku to widac że rozlewa jej sie po boczkach tłuszcz? ma wolle pod szyją ?
Może waga jest juz w normie? jesli mogłabyś to wstaw zdjęcie małej .
Do jakiego weterynarza chodzisz z królicą ? skąd jesteś?
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline Cajole

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Odchudzanie i waga królika.
« Odpowiedź #203 dnia: Marzec 30, 2014, 01:27:00 am »
Jest to p. Hanna Lisiecka-Kozieł z Poznania, znalazłam ją przez to forum. Jutro spróbuję młodą obfotografować i wrzucić na forum. Co do warzyw korzeniowych, to ona dostaje tak ze 3 plasterki czegoś dziennie. Wola nie widać, bo jest mocno puchata na policzkach i pod szyją, a obmacać się tam nie daje. Nie pozwala się dotykać ani pod szyją, ani po brzuchu, do dyspozycji mam tylko głowę, grzbiet i puchaty tyłek. Wydaje mi się, że na tyłku trochę tłuszczyku jeszcze ma, ale na pewno wskutek odchudzania pupa jej się widocznie zmniejszyła i pojawił się spory prześwit między brzuchem a podłogą.

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Odchudzanie i waga królika.
« Odpowiedź #204 dnia: Marzec 30, 2014, 08:54:29 am »
Dr Lisiecka jest dobrą króliczą wetką, to ona zaleciła Wam schudnięcie do takiej konkretnej wagi? U moich nigdy nie robiła takich konkretnych zaleceń.
Zrób królinie zdjęcie z lotu ptaka - najlepiej jak leży z wyciągniętymi girkami. Jak brzuszek rozlewa się na boki, to znaczy, że trzeba by trochę schudnąć.
Czy królik podczas podnoszenia jest zwarty i jędrny czy się przelewa? To też jakiś wyznacznik :)
Ale jakoś mi sie wydaje, że Twoja królica może mieć już właściwą wagę :)
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: Odchudzanie i waga królika.
« Odpowiedź #205 dnia: Marzec 30, 2014, 13:37:55 pm »
Lisiecka jest Ok  jesli chodzi o sterylizacje czy prostsze choroby królicze :)

Bardzo dobrze że zdecydowałaś się na sterylizacje królicy :)

Zrób fotke małej :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2014, 13:41:49 pm wysłana przez emilia »
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline Cajole

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Odchudzanie i waga królika.
« Odpowiedź #206 dnia: Marzec 30, 2014, 15:25:55 pm »
W naszym przypadku sterylizacja jest konieczna, bo młoda jest bardzo nadpobudliwa, ma ostrą ruję i bywa agresywna. Wet się nieźle nawalczyła, żeby ją zbadać, bo królica absolutnie nie pozwala się podnieść ani dotknąć po brzuchu, szarpie się i drapie do upadłego. Także przy podnoszeniu jest bardzo zwarta:) W związku z tym ona ciągle działa w trybie ostrożnym - strzyże uszami i siedzi na kurkę w dodatku reaguje na najlżejsze hałasy,  także złapanie jej w pozycji z wyciągniętymi nogami zakrawa na cud:) udało mi się zrobić zdjęcie w pozycji leżącej tylko podczas pieszczot.

Ok, próbuję dodać zdjęcia:









Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Odchudzanie i waga królika.
« Odpowiedź #207 dnia: Marzec 30, 2014, 15:33:03 pm »
A to szalona bestia :) wg mnie nie wygląda na za grubą - chyba ma grube, puszyste futerko, co nie ułatwia "diagnozy", ale czwartym zdjęciu wygląda mi na szczupłą królicę.
królica absolutnie nie pozwala się podnieść ani dotknąć po brzuchu, szarpie się i drapie do upadłego. Także przy podnoszeniu jest bardzo zwarta:
:hahaha
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline Cajole

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Odchudzanie i waga królika.
« Odpowiedź #208 dnia: Marzec 30, 2014, 17:07:43 pm »
Dr Lisiecka jest dobrą króliczą wetką, to ona zaleciła Wam schudnięcie do takiej konkretnej wagi? U moich nigdy nie robiła takich konkretnych zaleceń.


Powiedziała nam, że królica ma nadwagę, bo wazy 1900g, a ten gatunek osiąga zazwyczaj do 1500g i przed sterylizacją powinniśmy ją odchudzić, bo lepiej zniesie zabieg, a poza tym po sterylce jeszcze może przytyć. Powiedziała, że będzie dobrze jak królica schudnie cokolwiek, nie powiedziała ile dokładnie, ani że mamy schudnąć do 1500g, ale z jej wypowiedzi wywnioskowałam, że tak byłoby najlepiej, skoro taka jest prawidłowa waga tego gatunku. Byliśmy nieźle zszokowani jej wagą, bo kupiliśmy ją w sklepie jako królika karzełka, który miał ważyć max 1200g, a wyszedł nam 2kg królik:D

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Odchudzanie i waga królika.
« Odpowiedź #209 dnia: Marzec 30, 2014, 17:13:00 pm »
Ech, z "karzełkami" to różnie bywa - w sklepach nie ma co liczyć na to,że podadzą Wam prawidłowe informacje. Królica jest zapewne mała, więc wetka po jej gabarytach stwierdziła, że powinna schudnąć - skoro ważyła 1900 to faktycznie mogło być za dużo.
Ja bym już ją sterylizowała - to prawda, że grubsze króliki gorzej znoszą sterylkę, ale Twojej nie zaliczyłabym do grubych :)
A po sterylce może przytyć, bo przestanie ją nosić i zrobi się bardziej stacjonarna :)
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: Odchudzanie i waga królika.
« Odpowiedź #210 dnia: Marzec 30, 2014, 17:17:38 pm »
Byliśmy nieźle zszokowani jej wagą, bo kupiliśmy ją w sklepie jako królika karzełka, który miał ważyć max 1200g, a wyszedł nam 2kg królik:D

bardzo często tak bywa.
Jesli chodzi o wage to mała wygląda według mnie bardzo dobrze.

Przewieś  ręcznik lub kocyk przez drzwiczki klatki kiedy są otwarte bo królik wyskakując z klatki lub wskakując może łatwo zachaczyc o pręty drzwiczek i złamać łapke...

Polecam klatke długości  co najmniej 1 metr i kuwetke ze żwirkiem w rogu a na dno klatki kocyk lub dywanik :) tak dla królika przyjemniej a dla opiekuna łatwiej z czyszczeniem klatki(kuwety)
\zobacz strone: miniaturka bez tajemnic :)

I po sterylce lepiej żeby nie przytyła ale utrzymała stałą prawidłową wage ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2014, 17:20:41 pm wysłana przez emilia »
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline marta1984

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7390
  • Płeć: Kobieta
Odp: Odchudzanie i waga królika.
« Odpowiedź #211 dnia: Marzec 30, 2014, 20:27:32 pm »
twoja królica mi wcale nie wyglada na za gruba
i na pewno na lwa nie wyglada:)- jak to napisalas mialam wizje ekstremalnie upasionego lwa- bo lew przy 1,9 kg to juz jest duza rzecz
to raczej miniaturka dlugowlosa
dieta jest ok, co najwyzej wyautuj warzywa korzeniowe całkowicie
i duuuuuuuuzo ruchu
[/URL]http://imageshack.us/photo/my-images/191/picola.png/
AS!!!!!

Offline JaAnna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Moje króliki: Bycio
  • Za TM: Mucia :(
Odp: Odchudzanie i waga królika.
« Odpowiedź #212 dnia: Czerwiec 06, 2014, 16:42:10 pm »
Witojcie!
Od niedzieli mam na tymczas (albo i nie, się okaże ;) ) parkę królisi zwaną Byciem i Mucią czyli inaczej krówkami. Niestety, oboje są otyli, waża 2,5 (on) i 3,2 kg- ona  :niespodzianka. Mam misję odchudzenia ich. Zalecono mi karmienie głównie natkami i suszkami. Problem w tym, że one tych suszek nie chcą tknąć! Poprzedni właściciele karmili je chyba samą mieszanką, sporadycznie coś zielonego.. Problem jeden to właśnie zachęcenie do suszek. Świeżych nie próbowałam, jutro wybieram się na poszukiwania w naturze, ale nie umiem rozpoznać nic poza babką i mniszkiem!! :/ Gałązek też nie chcą, ale mam kupne suche, może jak zdobede świeże to coś ruszy.

Problem 2, to Krówki, mimo że otyłe jakoś niechętnie jedzą?! Wypuszczone nie zaglądają do klatki żeby coś skubnąć, a nawet jak w niej są to nie zjadają wszystkiego, nie daję wcale dużo! Nie jedzą wszystkiego na raz, tylko od czasu do czasu kęs lub parę, czy to normalne? I zdrowe? A może nie trafiam w ich pory na jedzienie? Królika miałam jako dziecko, wszystko jest dla mnie znów nowe  :nie_wiem Z góry dzięki za objaśnienia  :blaga:

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Odchudzanie i waga królika.
« Odpowiedź #213 dnia: Czerwiec 07, 2014, 14:53:02 pm »
JaAnno, króliki karmione fastfoodami (a Krówki do takich należą) nie będą na początku chciały nic zdrowego jeść   - czekają na mieszankę! Spokojnie, przekonają się i do suszek, i do sianka, i do odrobiny dobrego granulatu (masz CC?).
Gałązek jeść nie będą, nie sądzę, chyba że świeże. Daj im natkę z marchewki, liście z kalarepki, brokuła, natkę pietruszki, koper, można bazylię dla smaku. Jeśli możesz pozbierać, zbierz mniszek i babkę - to i tak główne świeżynki dla uszaków. Powoli się przestawią, zobaczysz :)
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline JaAnna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Moje króliki: Bycio
  • Za TM: Mucia :(
Odp: Odchudzanie i waga królika.
« Odpowiedź #214 dnia: Czerwiec 08, 2014, 07:48:16 am »
Na poczatek kupilam beaphar care +,bo tylko ten z mojej listy z miniaturki byl w sklepie. Teraz chcialam zamowic grainless complete, zly? Co to jest CC?

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Odchudzanie i waga królika.
« Odpowiedź #215 dnia: Czerwiec 08, 2014, 09:32:47 am »
Grainless complete jest jak najbardziej dobry, tyle że nie wróżę mu kariery z uszakami, które dotąd jadły mieszankę itd. Moje króliki go nie tkną, choć są takie, które chętnie jedzą. Najlepiej, gdyby ktoś dał Ci na wypróbowanie garstkę grainlessa na spróbowanie - może ktoś w Szczecinie ma?
CC to Cuni Complete firmy Versele Laga, jeden z popularniejszych granulatów dla  królików, o dobrym składzie. Warto spróbować.
Beaphar care to też dobra karma, moje ją uwielbiają :)
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: Odchudzanie i waga królika.
« Odpowiedź #216 dnia: Czerwiec 08, 2014, 14:00:17 pm »
polecamy Cuni Complette (wbrew temu co na miniaturce pisze...)uszaki chetnie ten granulat zjadają.

Ale najlepiej jak i tak granulat ograniczysz i wyeliminujesz z ich diety całkowicie tym bardziej że mają nadwage,granulat nie jest potrzebny do życia/prawidłowego rozwoju dorosłemu królikowi.
Granulat tylko  tuczy ,nie przynoszac nic dobrego dorosłemu uszakowi ....
Granulat pęcznieje w żołądku dzięki czemu królik czuje sie syty i nie je tego co powinien i co pomaga mu w prawidłowym trawieniu czyli sianko!
Podstawa to sianko  potem zioła,suszone i świeże i warzywa.
Jak nie dostaną granulatu to zaczną wcinać sianko i to co zdrowe  ;)
Nazrywaj świeżych gałązek (brzoze i maline -bez igieł rozpoznasz ;)(inne są wymienione na miniaturce  ) uszaki bardzo lubią wierzbe płaczącą :)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 08, 2014, 14:10:10 pm wysłana przez emilia »
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Odchudzanie i waga królika.
« Odpowiedź #217 dnia: Czerwiec 08, 2014, 14:22:09 pm »
emilia- ale Krówki do tej pory prawdopodobnie wcinały głównie mieszankę i to w hurtowych ilościach ;)
joac dobrze prawi moim zdaniem :)

JaAnna- nie mam niestety grainlessa, mogę ci podrzucić Cuni Pro i Cuni Nature tylko  :/
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: Odchudzanie i waga królika.
« Odpowiedź #218 dnia: Czerwiec 08, 2014, 14:31:48 pm »
Rozumiem Iskra ale stopniowo się przestawią ,przecież maja schudnąć :) a na granulacie nie schudną
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Odchudzanie i waga królika.
« Odpowiedź #219 dnia: Czerwiec 08, 2014, 14:33:31 pm »
Tak, ale JaAnna mówiła, że Krówki bardzo mało jedzą- a Byczek już i tak robi mniejsze bobki.
Zagłodzić to się raczej nie zagłodzą, ale lepiej żeby wolniej chudły niż dostały zatoru czy wzdęcia  :icon_biggrin
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."