Autor Wątek: Życie i opieka po kastracji / sterylizacji  (Przeczytany 311636 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Życie i opieka po kastracji / sterylizacji
« Odpowiedź #180 dnia: Luty 17, 2011, 16:06:42 pm »
1.Czym i przez jaki okres karmić po sterylce?
2. Czy coś powinno się znaleźć w zagrodzie? Jakiś kocyk?
3. Jak powienien wyglądać królik po dobrej sterylce? Jak się zachowywać?
4. Na ile wypuszczać królika z zagrody po sterylce?

1.Najlepiej jakby zjadła na początek troszkę warzyw.Np.cos co najbardziej lubi wtedy się skusi.
2.Oprócz kocyka połóż jej termofor bo będzie jej zimno po narkozie.
3.Napewno jeszcze kilka godzin po narkozie będzie śnięta.Zacznie brykac dopiero wieczorem.
4.Zależy jak się bedzie czuła.Najlepiej w ten dzień zapewnic jej spokój i ciszę.

Inga trzymam kciuki za małą rozrabiarę :)
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2011, 16:11:25 pm wysłana przez monika2415 »

Inga

  • Gość
Odp: Życie i opieka po kastracji / sterylizacji
« Odpowiedź #181 dnia: Luty 17, 2011, 16:19:59 pm »
Moniczko dziękuję, kciuki na pewno się przydadzą :)
A ja mam jeszcze jedno ważne pytanie. Czy w czasie "burzy hormonalnej" (tzn. gryzienie, znaczenie intensywne) można sterylizować?

Właśnie zadzwoniłam do lecznicy i sterylka ok. 100 zł. Niestety jest to jedyna lecznica w okolicy nadająca się do tego więc nie mam wyboru

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Życie i opieka po kastracji / sterylizacji
« Odpowiedź #182 dnia: Luty 17, 2011, 16:26:01 pm »
Weterynarz musi ją zbadac.Jeśli ma rujkę niestety nie może wykonac zabiegu sterylizacji.

Bardzo ciekawy artykuł:

http://www.uszata.com/eksplorer/zdrowie/sterylizacja.html

Inga

  • Gość
Odp: Życie i opieka po kastracji / sterylizacji
« Odpowiedź #183 dnia: Luty 17, 2011, 16:33:33 pm »
Kurczę, czyli trzeba przeczekać... ile może trwać taka rujka?

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Życie i opieka po kastracji / sterylizacji
« Odpowiedź #184 dnia: Luty 17, 2011, 16:40:41 pm »
Wiesz Inga ja nie wiem dokładnie bo moja Niusia to się do tej pory zachowuje jakby miała rujkę a jest ponad rok po sterylizacji  :diabelek

EDIT:

Znalazłam w internecie takie coś:

"Ruja samic może być przyspieszona obecnością samca.Okres ten trwa od 12 do 36 godzin. Ruję u samicy rozpoznaje się po lekkim obrzmieniu i zaczerwienieniu narządów płciowych oraz nerwowym, niespokojnym zachowaniu. Obserwuje się też u samic charakterystyczne pokładanie się i wyginanie grzbietu podczas głaskania oraz utratę apetytu"

Niusia właśnie się tak kładła przy głaskaniu i wypinała tyłeczek.Po sterylizacji już jej to przeszło ale niestety warczenie i agresja została - nie jest to tak że atakuje cały czas ale jak jej sie coś nie podoba to potrafi pokazac ząbki.

Inga

  • Gość
Odp: Życie i opieka po kastracji / sterylizacji
« Odpowiedź #185 dnia: Luty 17, 2011, 17:42:51 pm »
W takim razie to nie ruja, bo trwa już kilka dni ...? Co robić? Sterylizować czy poczekać?

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Życie i opieka po kastracji / sterylizacji
« Odpowiedź #186 dnia: Luty 17, 2011, 17:49:07 pm »
W takim razie to nie ruja, bo trwa już kilka dni ...? Co robić? Sterylizować czy poczekać?

Przypomnij mi jeszcze wiek Karmen.Warto sterylizowac żeby potem nie było kłopotów i żeby króliczek sie nie męczył (przeczytaj wątek http://forum.kroliki.net/index.php?topic=8459.msg215103#msg215103) .Jak juz wyzej pisalam u nas sterylizacja nie pokonala humorkow Niusi.

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Życie i opieka po kastracji / sterylizacji
« Odpowiedź #187 dnia: Luty 17, 2011, 17:52:03 pm »
W takim razie to nie ruja, bo trwa już kilka dni ...? Co robić? Sterylizować czy poczekać?

Czekać. Generalnie nie powinno się sterylizować samic w rujce. Poczekaj aż małej minie burza hormonów i wtedy tnij. Chyba, że trwa to już dłuższy okres czasu.
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Inga

  • Gość
Odp: Życie i opieka po kastracji / sterylizacji
« Odpowiedź #188 dnia: Luty 17, 2011, 18:15:54 pm »
Moniu, Karmen ma ok.  8-9 m-cy, nie wiem ile dokładnie bo jest z zoologa.

Iskra, to trwa już ok 6 dni...

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Życie i opieka po kastracji / sterylizacji
« Odpowiedź #189 dnia: Luty 17, 2011, 18:19:01 pm »
Moniu, Karmen ma ok.  8-9 m-cy, nie wiem ile dokładnie bo jest z zoologa.

Mozesz z nia podjechac do weterynarza ?? Moze niech já zbada ??


Inga

  • Gość
Odp: Życie i opieka po kastracji / sterylizacji
« Odpowiedź #190 dnia: Luty 19, 2011, 09:29:04 am »
Za tydzień (sobota) jedziemy na badania i umówienie na sterylizację.
Teraz już będę pisać na wątku Karmen żeby tu nie off topować.

Inga

  • Gość
Odp: Życie i opieka po kastracji / sterylizacji
« Odpowiedź #191 dnia: Luty 26, 2011, 08:58:55 am »
Ja ciągle czytam i czytam, ale nadal nie jestem pewna, czy po powrocie do domu kicakowi wystarczy cisza, termofor, sianko i woda? Czy następnego dnia po zabiegu nadal tylko sianko i woda czy można zacząć podawać suszki?

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Życie i opieka po kastracji / sterylizacji
« Odpowiedź #192 dnia: Luty 26, 2011, 12:11:29 pm »
Inga- w trakcie powrotu do domu termoforek: tak.
Jednak już w samym domu termofora używasz tylko jak mała będzie wyziębiona- bo inaczej ją przegrzejesz, a to też będzie miało bardzo złe skutki.
I tak, po zabiegu sianko, woda, i święty spokój.
Następnego dnia jak będzie chciała jeść- to dajesz suszki, cykorię itp. ;) Moja nie chciała jeść od razu granulatu, ale za to zasmakowała jej warzywna papka  :mhihi
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Sassenka

  • Gość
Odp: Życie i opieka po kastracji / sterylizacji
« Odpowiedź #193 dnia: Luty 26, 2011, 12:14:53 pm »
za około 2 miesiące czekają mnie dwie kastrację...
czy warto wcześniej kupić en preparat RodiCare? czy może jest inny jakiś lepszy? nie chce potem latać i szukać czegoś na gwałt

nuka

  • Gość
Odp: Życie i opieka po kastracji / sterylizacji
« Odpowiedź #194 dnia: Luty 26, 2011, 19:21:56 pm »
Sassenka, w jakim celu chcesz kupowac RodiCare ?? Kastracje to proste zabiegi jeśli są wykonane przez odpowiedniego weta

Offline Kitty27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice
  • Pozostałe zwierzaki: Kocurek Filemon Filosławski, Gerbile Pola & Tola
  • Za TM: Zorruś-5.X.2009, Brandon-2.XII.2009, Igiełka-24.III.2012, Marlonek-30.VI.2019, Kinia-3.X.2020
Odp: Życie i opieka po kastracji / sterylizacji
« Odpowiedź #195 dnia: Luty 26, 2011, 19:31:02 pm »
Sasenka, RodiCare i Critical Care podajemy w celu utuczenia królika bądź w poważnej chorobie objawiąjącej się brakiem apetytu.

Po kastracji króliki generalnie szybko wracają do formy, w przypadku sterylki rekonwalescencja jest troszkę dłużej.

Offline Zajec

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 99
  • Płeć: Kobieta
Odp: blakus nie chce jesc po kastracji
« Odpowiedź #196 dnia: Marzec 02, 2011, 23:04:35 pm »
Hejka Czesc wszystkim!

Sluchajcie potrzebuje pomocy. Moja Saszka przeszla wczoraj zabieg i wyglada wszystko super poza jednym: nie potrafie podac jej antybiotyku i calej reszty tych lekarstw ktore przepisala pani chirurg, martwie sie ze cos jej sie stanie :( Probowalam juz rozpuszczone w soczku ze strzykawki, na miseczce tez rozrobione z soczkiem. Sasza nie nalezy do spokojnych kroliczkow i nie bardzo lubi branie na rece, czy jaka kolwiek interwencje ze strony czlowieka, wiec po prostu nie wiem jak jej to podac. Teraz nalalam jej to do poidelka moze w ten sposob to wciungnie, ale watpie...Tak poza tym to tez przez ta dobe za wiele nie zjadla, natke pietruszki, troche sianka i wody, granulatu nie tknela :( Pomozcie prosze!!?? Najgrsze jest to, ze pracuje od rana wiec w domu jestem poznym popoludniem, boje sie ze przez ten czas nie da rady bez tego antybiotyku i przeciwbolowego?

Pozdrawiam
Jeszcze trochę pokicać, poczuć wysoką trawę pod sobą i bezkresne niebo nad uszami- to Wielka sprawa jest :) Eh, pokicać jeszcze...

www.DomoweZapleczeInspiracji.blogspot.com

Offline AgaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 329
  • Płeć: Kobieta
Odp: blakus nie chce jesc po kastracji
« Odpowiedź #197 dnia: Marzec 03, 2011, 12:02:55 pm »
jaką ma konsystencję? Dziewczyny radziły w innych wątkach, by pobrudzić tym troszkę łapki, wtedy króliczek czyszcząć się zliże ten atybiotyk :)

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: blakus nie chce jesc po kastracji
« Odpowiedź #198 dnia: Marzec 03, 2011, 15:45:57 pm »
Zajec, skoro Saszka sama choć trochę je i pije, nie ma powodów do obaw. Moja króliczka na przykład sama zaczęła jeść dopiero ok. 30 godzin po zabiegu, dokarmiałam wcześniej na siłę.
Jeśli chodzi o leki, to nie powinnaś się z nią cackać, w takich sytuacjach nie ma miejsca na "nie lubię podnoszenia". Bierzesz twardo dziewczynę na kolana, albo kładziesz na stół, przyciskasz ciałem swoim króliczka do stołu, i ładujesz zaleconą dawkę leku strzykawką do pysia. Nie ma co liczyć, że króliczka wypije odpowiednią dawkę z poidełka. Zresztą lek może się utlenić, może też być w zbyt małym stężeniu w poidełku. Jeśli lekarstwa są w tabletkach, można je zapakować rozkruszone w jakiś smakołyk np. w kawałek banana lub rodzynkę.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline Zajec

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 99
  • Płeć: Kobieta
Odp: blakus nie chce jesc po kastracji
« Odpowiedź #199 dnia: Marzec 04, 2011, 09:16:37 am »
Hej hej :)

No mozna powiedziec,ze sie udalo :) nie wiedzialam,ze jak strzykawka to trzeba z boku do pysia bo tam zabkow nie ma :P zazwyczaj udaje mi sie polowe wcisnac, a polowe laduje na futerku, ale Saszka wszystko zlizuje :) No i je ladnie, warzywko mam na mysli i sianko, bo granulat to raczej nie wiele, czy to zle? wody tez nie za duzo wypila z poidelka, dlatego nalalam jej dzisiaj do miseczki, ale polowe wylala bo wskoczyla na nia :) ah wraca juz do zdrowia, bo rozrabiac zaczyna, cala Sasza :D

edit: No i dziekuje wam za rady usmiech2

scalilam posty
« Ostatnia zmiana: Marzec 04, 2011, 15:27:15 pm wysłana przez nuka »
Jeszcze trochę pokicać, poczuć wysoką trawę pod sobą i bezkresne niebo nad uszami- to Wielka sprawa jest :) Eh, pokicać jeszcze...

www.DomoweZapleczeInspiracji.blogspot.com