Autor Wątek: Życie i opieka po kastracji / sterylizacji  (Przeczytany 311666 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kateryna

  • Gość
Odp: Życie i opieka po kastracji / sterylizacji
« Odpowiedź #340 dnia: Styczeń 12, 2012, 19:38:36 pm »
Czyli jeszcze miesiąc muszę wytrzymać sprzątając siuśki z dywanów  :oh:

Dziękuje za odpowiedzi :)

Offline Kitty27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice
  • Pozostałe zwierzaki: Kocurek Filemon Filosławski, Gerbile Pola & Tola
  • Za TM: Zorruś-5.X.2009, Brandon-2.XII.2009, Igiełka-24.III.2012, Marlonek-30.VI.2019, Kinia-3.X.2020
Odp: Życie i opieka po kastracji / sterylizacji
« Odpowiedź #341 dnia: Styczeń 12, 2012, 19:40:51 pm »
Czyli jeszcze miesiąc muszę wytrzymać sprzątając siuśki z dywanów

tak naprawdę to wet oceni, czy królica może mieć już zabieg, bo u nas była taka jedna samica, która miała sterylkę w 4-5 m. ż, ale to była wyjątkowa sytuacja, bo u niej było podejrzenie ciąży.

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Życie i opieka po kastracji / sterylizacji
« Odpowiedź #342 dnia: Styczeń 12, 2012, 19:52:52 pm »
to u samców można wcześniej kastrować, najwcześniej w 3 m.ż. a u samiczek bezpieczniej w 6 m. ż. dlatego ja się zastanawiam co ma do tego rujka.

Kastrować można, jak jądra zejdą do moszny - czyli zwykle między 3-5 miesiącem życia, ale to jądra uwidocznione są wyznacznikiem, nie wiek.
A samiczka musi dojrzeć, czyli przejść rujkę. Co też ma miejsce zwykle w 4 -6 miesiącu.

Ja to wiem od króliczego weterynarza, ale info jest m.in.  na http://www.myhouserabbit.com/tip_spayneuter.php
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Życie i opieka po kastracji / sterylizacji
« Odpowiedź #343 dnia: Styczeń 12, 2012, 21:04:32 pm »
Co?
Samiczka wcale nie musi mieć pierwszej rujki. Ani kotka, ani króliczyca ani suczka.
Dobrfze przeprowadzona Wczesna sterylizacja nic w króliku nie uszkadza, ani nie zaburza jego prawidłowego rozwoju.
Zarówno króliczyce jak i króliki można już kastrować i sterylizować od 16 tygodnia życia.
Sterylizacja przed rują np. u suk, dodatkowo zmniejsza bodajże dwa razy ryzyko wystąpienia nowotworu sutka. Nie wiem jak jest u królików z tym ryzykiem, ale z pewnością wczesna sterylizacja nie robi im krzywdy.
Młodsze zwierzęta zwykle szybciej się wybudzają i lepiej znoszą okres po operacji. Moja weterynarz wręcz powiedziała, że jej się lepiej robiło młodszego królika- Sam- niż starszego.
Sam miała w momencie sterylizacji 13 tygodni.
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

kateryna

  • Gość
Odp: Życie i opieka po kastracji / sterylizacji
« Odpowiedź #344 dnia: Styczeń 13, 2012, 16:43:12 pm »
Widzę, że zdania są podzielone. I tak najpierw czeka Henie wizyta kontrolna(u króliczego weta :) ) pod koniec miesiąca a potem dopiero zobaczymy co dalej :)

Offline Vesta945

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Płeć: Kobieta
Króliczek po kastracji nie je ani nie pije już od 2 dni.
« Odpowiedź #345 dnia: Lipiec 06, 2012, 22:37:07 pm »
witam. 4 lipca mój uszak ok 1,3 roku miał zabieg kastracji. Byl zdrowy wet raczej też doświadczony i z powołania. 5 lipca leżał jak to po zabiegu. Ale nic nie jadl ani nie pij wet kazał dawać na siłę wczoraj zjadł tylko listek malutki selera nać ani nie jadł sianka ani nie pił wody dałam mu do buźki wczoraj korzeń pietruszki poruszał pyszczkiem pietruszkę wypluł dzisiaj byłam u weta i powiedziałam że nie chce jeść ani pić. Dał mu kroplówkę antybiotyki leki przeciw bólowe glukozę i jakiś zastrzyk na apetyt i dał mi karmę "HERBI CARE PLUS" taką która się miesza z wodą i kazał dawać strzykawką. jednak teraz leży bardzo taki ospały jakby był słaby dalej nie je. daje mu wodę strzykawką na zmianę z tą karmą :(. jeśli się nie poprawi wet dziś przyjedzie o 23. Jednak bardzo proszę jeśli ktoś kastrował samca czy się z takim czymś spotkał bardzo się martwię o mojego uszaka :(?

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Króliczek po kastracji nie je ani nie pije już od 2 dni.
« Odpowiedź #346 dnia: Lipiec 06, 2012, 22:39:15 pm »
Dokarmiac i dopajac na sile- tylko tyle mozesz zrobic. Jeśli jest w chlodnym miejscu to dogrzewaj go delikatnie.

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Króliczek po kastracji nie je ani nie pije już od 2 dni.
« Odpowiedź #347 dnia: Lipiec 06, 2012, 22:40:42 pm »
Jest odwodniony- nie pije- co przy takim upale jest zabójcze.
Jest słaby- nie je- wzdęło go lub ma zator- boli go brzuch.
Nie dziwię mu się, że jest słaby, ospały.
Nie rozumiem, dlaczego weterynarz przy obecnej pogodzie po 24h nie włączył kroplówek, gdy królik nie je. Ale skoro ma przyjechać dzisiaj- to wszystko jeszcze pewnie się dobrze skończy :) Grunt to zacząć leczenie.
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline Vesta945

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Płeć: Kobieta
Odp: Króliczek po kastracji nie je ani nie pije już od 2 dni.
« Odpowiedź #348 dnia: Lipiec 06, 2012, 22:54:45 pm »
raczej jest w ciepło tutaj :( aż za ciepło czy po zabiegu może być tak czy coś jest nie tak :<?

Offline Vesta945

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Płeć: Kobieta
Odp: Króliczek po kastracji nie je ani nie pije już od 2 dni.
« Odpowiedź #349 dnia: Lipiec 06, 2012, 22:56:52 pm »
kroplówkę dostał tak jak pisałam dzisiaj a wczoraj glukozę :(. dawałam mu trochę wody i ta karmę króliczej się już lepiej czuję :). nawet umył sobie 2 razy pyszczek ;) wet na razie nie potrzeby dzwonił do nas powiedział że jakby się pogorszyło nawet w nocy dzwonić i on przyjedzie :). a jak będzie tak jak teraz zadzwonić mam o 7 rano. pozdrawiam was

Offline sayaha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 425
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Moje króliki: Choco, Lilo
  • Pozostałe zwierzaki: Bazyl
  • Za TM: Kula
Odp: Króliczek po kastracji nie je ani nie pije już od 2 dni.
« Odpowiedź #350 dnia: Lipiec 07, 2012, 00:20:55 am »
Dziwne że lekarz nie zalecił jakichś zastrzyków z lekiem na pobudzenie apetytu i jelitek. Ja kastrowałam już dwa króle i w każdym przypadku potwory dostały takie zastrzyki

Offline siemka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1028
  • Płeć: Kobieta
    • skoki z Wichrowego Wzgorza
Odp: Króliczek po kastracji nie je ani nie pije już od 2 dni.
« Odpowiedź #351 dnia: Lipiec 07, 2012, 11:38:51 am »
Dał mu kroplówkę antybiotyki leki przeciw bólowe glukozę i jakiś zastrzyk na apetyt

jeślli uważnie przeczytać to co jest powyżej to wygląda na to że dał i kroplówe i zastrzyk na pobudzenie pracy jelit ;P
Jak dziś się miewa król?

Offline Vesta945

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Płeć: Kobieta
Odp: Króliczek po kastracji nie je ani nie pije już od 2 dni.
« Odpowiedź #352 dnia: Lipiec 07, 2012, 12:25:23 pm »
Dał dał. Dzisiaj wróciłam do weta. dał kroplówkę znowu zastrzyk na pobudzenie pracy jelit antybiotyk zastrzyk przeciw bólowy i jakiś zastrzyk na pobudzenie pracy wątroby.  pani dzisiaj zbadała mu ząbki palcem i ma zaostrzone końce siekaczy powiedziała że jak do pon nie będzie jadł zrobią mu badanie krwi w pon czy wszystkie organy pracują jeżeli tak będą go usypiać i naprawiać ząbki cuz wet nie chce znowy narkozy bo niedawno była ale jak nie będzie jadł to będzie słaby :(. mam nadzieje że wszystko będzie ok. królik jest słaby bo nie je cały czas leży :<

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Króliczek po kastracji nie je ani nie pije już od 2 dni.
« Odpowiedź #353 dnia: Lipiec 07, 2012, 12:45:21 pm »
Tak jak pisała Madzia wyżej - musisz go dokarmiać na siłę strzykawką. Kwestię nawodnienia załatwia pewnie kroplówka, więc może nie czuć pragnienia. A załatwia się?
Co do tych ząbków, to jeśli król jadł przed kastracją, a teraz nie je, to przecież problemem nie są zęby. Nie robiłabym nic teraz z zębami, powód leży gdzie indziej (pewnie faktycznie ma wzdęcie).
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Króliczek po kastracji nie je ani nie pije już od 2 dni.
« Odpowiedź #354 dnia: Lipiec 07, 2012, 14:04:09 pm »
Korekte zebow mozna wykonac bez narkozy. Tylko wet musi być dobry.

Offline sayaha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 425
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Moje króliki: Choco, Lilo
  • Pozostałe zwierzaki: Bazyl
  • Za TM: Kula
Odp: Króliczek po kastracji nie je ani nie pije już od 2 dni.
« Odpowiedź #355 dnia: Lipiec 07, 2012, 14:09:26 pm »
Dał mu kroplówkę antybiotyki leki przeciw bólowe glukozę i jakiś zastrzyk na apetyt

jeślli uważnie przeczytać to co jest powyżej to wygląda na to że dał i kroplówe i zastrzyk na pobudzenie pracy jelit ;P
Jak dziś się miewa król?
Tak ale jeden zastrzyk? Bo Kula dostał takie na cały tydzień, jeden dziennie

Offline Vesta945

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Płeć: Kobieta
Odp: Króliczek po kastracji nie je ani nie pije już od 2 dni.
« Odpowiedź #356 dnia: Lipiec 07, 2012, 15:27:57 pm »
dzis dostał 4 zastrzyki jutro powtórka właśnie pani powiedziała z dnia na dzień ząbki coś nie halo. ale kastracja przybiegła pomyślnie.nie ma opuchlizny ani stanu zapalnego tam kompletnie nic. wet doświadczony na 100 przypadków marła tylko jedna samica po sterylizacji jednak to był inny przypadek sterylizacja z przymusu rak macicy. więc nie mam pojęcia co jest:<. Jeszcze jedno chciałam się zapytać zaczyna robić dziwne kupki takie malutkie czarne ale niekiedy malutkie czarne poklejone w jedną wielka kupę? czy coś jest nie tak? czy to po prostu dlatego że je same gerbery i karmE "HERBI CARE PLUS"? jeszcze jedno czym bym mogła mu umyć pyszczek bo ma brudny od karmy próbowałam wodą i mydłem szarym ale nie pomogło?

Offline Justyna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 283
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Śniegula, Muminek
  • Pozostałe zwierzaki: Toffi, Czester, Fokus, Śniegula,Muminek, Groszek, Bonifacy, Muszek
  • Za TM: Kubuś, Elma, Bubu, Emil,Mysia, Chomiczek Bez Imienia,Too-tiki, Szarotka, Niuniek
Odp: Króliczek po kastracji nie je ani nie pije już od 2 dni.
« Odpowiedź #357 dnia: Lipiec 08, 2012, 22:48:03 pm »
To dobrze że zaczął robić bobki, nadal go nawadniaj i obserwuj.Pyszczek myj tylko wodą, najlepiej przegotowaną i schłodzoną lub filtrowaną.Daj znać jak się miewa król. Możesz dawać siemię lniane  w proszku (zawiesina z wodą) w strzykawce.

Offline szyszka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2639
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Skalar
  • Pozostałe zwierzaki: piesek Miki
  • Za TM: Tola, Lola
Odp: Życie i opieka po kastracji / sterylizacji
« Odpowiedź #358 dnia: Lipiec 16, 2012, 12:50:00 pm »
Hej. Dojrzała we mnie ta decyzja i postanowiłam zabrać Tolę na zabieg. Mam jednak kilka pytan:
czy 12 godzin przed zabiegiem mam podawać samo siano?
Czy po zabiegu trzeba podawać jakieś leki, jak tak to jakie i w jakich okolicznościach?
Czy trzeba czymś przemywać ranę?
Konieczny jest kaftanik? (jest to samiczka)
Jakie badania trzeba wykonać przed zabiegiem?
Prawdopodobnie idę do lecznicy Poliwet (Lublin). Jest polecana przez SPK (a dokładniej rice_cookie, która sterylizuje i kastruje tam wszystkie króliki- to chyba dobrze świadczy o tej lecznicy :D )
Szyszka Szyje - akcesoria dla zwierząt, ludzi, spódnice tiulowe, posłania, plecaki, wkłady do transporterów.


http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14139.0.html
 Tolcia - 14.10.11-06.03.14 (*)

Offline gumijagodowysok

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3137
  • Płeć: Kobieta
Odp: Życie i opieka po kastracji / sterylizacji
« Odpowiedź #359 dnia: Lipiec 17, 2012, 21:26:17 pm »
czy 12 godzin przed zabiegiem mam podawać samo siano?
niekoniecznie 12 godzin, po prostu dzień przed zabiegiem niech to będzie lekka kolacja, a w dniu samego zabiegu siano, ale mogą być też suszone zioła, generalnie nic ciężkostrawnego.

Czy po zabiegu trzeba podawać jakieś leki, jak tak to jakie i w jakich okolicznościach?
o lekach na pewno powie Ci wet, niektórzy dają jakieś zastrzyki (moja miała 3 dni przeciwbólowych i 5 dni jakiegoś antybiotyku). warto podawać probiotyk (np. Lakcid) - jedna ampułka dziennie. jeśli 24 godziny po operacji nadal nie ma bobków, to trzeba się kontaktować z wetem i wtedy on ustala ewentualne leki.

Czy trzeba czymś przemywać ranę?
jeśli się ładnie goi, to nie. jeśli coś z raną jest nie tak, to do weta, sama się tym nie zajmuj.

Konieczny jest kaftanik? (jest to samiczka)
najczęściej się zakłada, ale koniec końców większość osób i tak zdejmuje, bo są strasznie niewygodne. mój królik miał na przykład problemy z wypróżnianiem się, bo ciągle przesuwał kaftanik i próbował z niego 'wyjść'. jeśli ma być bez kaftanika, to musisz bez przerwy pilnować, czy nie grzebie przy szwach, bo będzie trzeba ponownie zszywać. ja to rozwiązałam tak, ze zakładałam kaftanik na jakieś 2-3 godziny w nocy, żeby się przespać, a tak to jakieś 3 dni przy niej siedziałam.

Jakie badania trzeba wykonać przed zabiegiem?
jeśli wet jakieś zleci, to te trzeba wykonać, ale jeśli królik jest młody i zdrowy, to nie trzeba (ale to ocenia wet). :)
Na moje i królicze potrzeby: http://gumijagodowysok.blogspot.com/

Nasz wątek