Autor Wątek: Mlode króliczki  (Przeczytany 4452 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline asia4_27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 304
Mlode króliczki
« dnia: Sierpień 22, 2009, 01:39:21 am »
Hej
Od tygodnia mam 2 kroliki w domu. samca i samice.  :jupi
Predzej one byly u znajomego siostry i mialy  6 malych , oni je brali na rece itp. i szybko zdechly.  :chory

Wczoraj nasza królica urodzila znowu 6 malych choc nikt sie nie spodziewal. Jeden juz niestety zdechl  ;(
Reszta 5 jakos sie trzyma :jupi  robimy wszystko zeby zyly. Zero hasalu , przeciagu , stresu zeby bylo im jak najlepiej.
Slyszalam tez ze samca trzeba rozdzielic z samica bo jak on za nia lata zeby znowu dosiadywac to ona ucieka i wtedy moze sie zdarzyc ze deptaja po tych malych.  :DD

Wiec zamuwilismy przez internet klatke i chyba bezdie ona dopiero w przyszlym tygodniu a dzis samcowi zrobilismy inne legowisko.
Czy naprawde lepiej ze sa rozdzielone?
I jeszcze jedna sprawa:
Czy samica moze wychodzic z klatki jak tam sa te male czy lepiej zeby tam siedziala?
i co ma jesc? Czy mozna dawac marchewki? bo gdzies czytalam ze nic mokrego dawac sie nie powinno.
prosze o w miare sprawdzone i pewne rady  :heej  :icon_8P

dzieki



Offline jpuasz

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2034
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Pusiek i Kulka
  • Za TM: Liska
Mlode króliczki
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 22, 2009, 02:45:52 am »
Samca należy oddzielić od samicy, bo może dojść do kolejnej ciąży i za miesiąc będziesz miała kolejne maluchy.
Przede wszystkim nie powinno się brać małych bez powodu na ręce. Samica może wyczuć zapach człowieka i odrzucić młode. Póki co będą one tylko karmione przez matkę, po ok. 4 tygodniach zaczną podajadać jedzenie od matki. Czym karmisz króliki? Mam nadzieję, że dobrym granulatem a nie badziewną mieszanką. Co do marchewki nie pomogę bo nie wiem.
Samica z klatki może wychodzić a chyba nawet powinna. Dodatkowe infomacje znajdziesz na stronach porad SPK: osierocone noworodki i etapy rozwoju

Także przede wszystkim oddziel czym prędzej samca od samicy. A tak z ciekawości planujesz jeszcze rozmnażać króliki? Co masz zamiar zrobić z młodymi, zatrzymać wszystkie? Czy może znaleźć im domki? Jeśli chcesz im znaleźć domki, to proponuję za jakieś 2 czy 3 tygodnie zgosić je do aopcji.



Liska była z nami 4 lata, 6 miesięcy, 3 tygodnie i 5 dni (od 01.09.2009 do 27.03.2014)

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Mlode króliczki
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 22, 2009, 18:03:31 pm »
Moim zdaniem samica powinna miec dostep do jedzenia (granulat, warzywa, zielenina) i do swiezej wody. Mokrego nie mozna podawac zadnemu krolikowi. W sensie, ze wszystko powinno byc po umyciu starannie osuszone.

Pomysl o kastracji samca, bo troche trudno jest upilnowac krolicza parke.

Offline asia4_27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 304
Mlode króliczki
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 22, 2009, 21:00:26 pm »
dzieki za odpowiedzi
ja karmie je sianem i sucha karma dla krolika taka jak jest z boku na tym obrazku

http://www.kopyra.pl/media/catalog/product/cache/1/image/5e06319eda06f020e43594a9c230972d/2/0/20.20.jpg

kupuje taka tylko ze na wage i od czasu do czasu marchewke dla samca zeby go zachecic do wchodzenia do klatki  :lol
Juz je rozdzielilam i niezamierzam ich dalej rozmazac a jak male przezyja to po czasie chyba je po oddajemy jakies ogloszenie do gazety czy cos.

Co do maluchow to jak ta urodzila to one byly jeszcze 2 dni w tej klatce razem ten ja troche chyba dosiadywal a ta zawsze odrazu zwiewala czy jest mozliwe ze juz jest w ciazy  ??



Yuuki

  • Gość
Mlode króliczki
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 22, 2009, 21:04:32 pm »
To jest mieszanka ! Najlepiej stopniowo zmieniaj na granulat , choć nie wiem czy to bezpieczne dla małch króli xD Może inni się wypowią ;P

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Mlode króliczki
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 22, 2009, 21:31:00 pm »
Jest to mozliwe, ze samica jest ponownie w ciazy, ale jesli mu uciekala to moze do niczego nie doszlo.
Jesli dasz ogloszenie do gazety to po kroliki moga zglosisc sie nieodpowiednie osoby i wziac je np. na karme dla weza lub do hodowli.
Skontaktuj sie z kims od adopcji http://www.adopcje.kroliki.net/grupa.html
Mlode musza byc przy mamie conajmniej 8 tyg., pamietaj o tym.

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Mlode króliczki
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 22, 2009, 21:34:35 pm »
Asiu, oczywiście że może być w ciąży!

Jestem skrajnie przeciwna bezmyślnemu rozmnażaniu zwierząt, żeby potem dawać ogłoszenia do gazety, że chcę się ich pozbyć. Po co je rozmnażacie? :(

Szczególnie poczytaj działy forum o diecie, opiece, kastracji/sterylizacji - miła to i pożyteczna lektura :)

Pozdrawiam,
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Nuna

  • Gość
Mlode króliczki
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 22, 2009, 21:35:35 pm »
Jesli samiczka byla przez dwa dni z samcem to moze juz byc w ciazy. Samiczka musi miec mozliwosc wychodzenia z klatki, to wazne.
 Samczyka wykastruj tak szybko jak sie da, po kastracji jest jeszcze przez kilka tygodni plodny wiec tez nie moze sie od razu spotkac z samiczka.
Koperek, fenkul i suszona pokrzywa sa mlekopedne mozesz jej dawac, sianko, suszone ziola, granulat tez powinna jesc, w miseczce woda. Pomysl o zmianie diety na zdrowsza, powoli wprowadz zielenine i warzywa, no i kup lepszy granulat np. cuni pro.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Mlode króliczki
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 22, 2009, 21:38:59 pm »
Jest to mozliwe, ze samica jest ponownie w ciazy, ale jesli mu uciekala to moze do niczego nie doszlo.
Jesli dasz ogloszenie do gazety to po kroliki moga zglosisc sie nieodpowiednie osoby i wziac je np. na karme dla weza lub do hodowli.
Skontaktuj sie z kims od adopcji http://www.adopcje.kroliki.net/grupa.html
Mlode musza byc przy mamie conajmniej 8 tyg., pamietaj o tym.

Offline asia4_27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 304
Mlode króliczki
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 22, 2009, 21:56:58 pm »
czyli co ? mam królice wypuscic z klatki jak tam siedza te maluchy? nic sie nie stanie ? (typu , opusci je czy niewiem co )
z samcem niema kontaktu bo sa w innych pokojach i tak jest chyba najlepiej dla wszystkich



Nuna

  • Gość
Mlode króliczki
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 22, 2009, 23:20:32 pm »
Samiczka sie zle czuje przebywajac z malymi w jednej klatce. Ona mysli , ze bedac z nimi w klatce zdradza ich miejsce przebywania, to jest duzy stres dla niej.
Otworz klatke, krolica karmi mlode 1-2 razy dziennie, rzadko kiedy czesciej, zrobi to pewnie wtedy kiedy nie bedziesz widziala.
Rano mozesz zajrzec do maluchow. Jesli beda mialy grubiutkie brzuszki to wszystko ok , nakarmione. Mleko krolicze jest bardzo tluste, starczy im na dlugie godziny.