Autor Wątek: pielęgnacja włosów u długowłosego królika  (Przeczytany 2368 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Natalia i Pia

  • Gość
pielęgnacja włosów u długowłosego królika
« dnia: Maj 08, 2009, 23:51:53 pm »
Witam, jestem tu już od jakiegoś czasu i dość regularnie przeglądam Wasze posty, ale dzisiaj debiutuje jako pytająca , więc proszę o wyrozumiałość...
Mam królika rasy, no właśnie jakiej rasy? Po niemiecku rasa ta nazywa się Teddyzwerge - może ktoś wie jak brzmi jej nazwa po polsku.
Mój ucholek ma długie i gęste włosy. I tu pojawia się pytanie - jak go pielęgnować? Miał już dwa razy wycinane kołtunki u weta (za każdym razem pod narkozą), więc nie chciałabym go narażać na kolejne takie zabiegi... Wet poradził żeby go czesać grzebieniem dla króliczków, zaopatrzyłam się w takowy, ale ciężko mi jest go wyczesywać w okolicach oczu, na brzuszku i pod bródką - a właśnie stamtąd były wycinane kołtunki. Ostatnio miał też problem z oczkiem i musiał je mieć zakraplane (część kropli wyciekała i zlepiała dodatkowo sierść). W czasie ostatniej wizyty wetka zaleciła codzienne mycie wodą z solą. Praktykowaliście coś takiego? Jak to zrobić przy takim szałapucie jakim jest Mufcio (nie ma jeszcze roku, więc rozpiera go energia)?
Wiem, że macie spore doświadczenie w opiece nad królikiem i mam nadzieję, że mi pomożecie.
Pozdrawiam.
Natalia

Offline Wataha

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2099
  • Płeć: Kobieta
pielęgnacja włosów u długowłosego królika
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 09, 2009, 00:03:49 am »
Mi wetka kiedyś poleciła specjalny grzebień dla kotów perskich. Wyczesywała nim mojego uchatka i wszystkie kołtuny wychodziły, a króliś nawet na to nie reagował.

Wyglądało to tak: http://p.animalia.pl/img/produkty/tresc/zolux/ne_filcak_kot.jpg

Offline kasiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2981
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Pompon
  • Za TM: Ukryj i Bisia
pielęgnacja włosów u długowłosego królika
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 09, 2009, 10:35:59 am »
Woda z solą to mi jakoś nie do końca pasuje (wg mnie raczej podrażnia), ale sól fizjologiczna jak najbardziej... ja mojemu systematycznie myje oko solą fizjologiczną, bo ma zarośnięty kanalik łzowy. I właśnie wet polecił sól fizjologiczną...  Taka duża butla (0.5 l) kosztuje u mnie 2,70 a starcza na wieki chyba bo ubywa powolutku :D

karola

  • Gość
pielęgnacja włosów u długowłosego królika
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 10, 2009, 18:48:30 pm »
Ja mój  a którat ma krótkie futerko,ale codziennie go wyczesuje grzebieniem,bo przesto też się sprawdza czy łobuzik nie kleszczy,a no też przez to martwa sierść jest wyczesana a,futerko jest piękne,lśćniące i błyszczące :*

Polecam ci też tak robienie

Tusiak

  • Gość
pielęgnacja włosów u długowłosego królika
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 22, 2009, 16:14:39 pm »
Ktoś tu coś pisał o szamponie Trixie dla królików, takim na sucho, ale nie jestem pewna czy pomaga przy rozplątywaniu kołtunów. W każdym razie, ja swoją króliczycę dzisiaj ogoliłam maszynką do strzyżenia włosów, bo żadne szczotki i grzebienie nie dały rady. A wie ktoś z was gdzie można zakupić taki specjalny grzebień do rozplątywania kołtunów? Bo kojarzę że w którymś sklepie internetowym widziałam, ale nie pamiętam gdzie (na pewno nie na animalii z której regularnie kupuję karmę itp.).

Karcia

  • Gość
pielęgnacja włosów u długowłosego królika
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 20, 2009, 20:11:58 pm »
Natalia i Pia,  powinnaś go wyczesywać codziennie żeby nie dopuścić do tworzenia się kołtunów oraz filcowania sierści.