Autor Wątek: Co wiecie o królikach hodowlanych ???  (Przeczytany 9368 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

equus

  • Gość
Co wiecie o królikach hodowlanych ???
« dnia: Lipiec 13, 2009, 23:39:04 pm »
Od pewnego czasu zastanawiałam sie nad adopcją jakiś dwuch króliczków miniaturek lecz nie bardzo mogę je trzymać w domu więc pomyślałam że może w takim razie wziąść by króliki hodowlane bo przecież ludzie trzymają je na dworze w klatkach czy domkach.
Co o tym myślicie ?
Czy wiecie cos o tych króliczkach ?
Czy można je trzymać cały rok w klatkach z domkami ocieplanymi oczywiscie na dworze ?
Czy nie beda chorowac ?

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Co wiecie o królikach hodowlanych ???
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 13, 2009, 23:49:24 pm »
podstawowe pytanie - królik ma służyć jako przyjaciel, dekoracja czy w jakimś innym celu?
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Shaiya

  • Gość
Co wiecie o królikach hodowlanych ???
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 14, 2009, 00:00:00 am »
Zastanawia mnie znaczenie słowa "hodowlane". Hodowlane, w sensie, że do rozrodu,czy hodowlane w celach spożywczych. Trzeba pamiętać, że króliki to zwierzaki potrzebujące dużej przestrzeni i regularnego wypuszczania. Jeżeli nie masz warunków na tak wymagające zwierze, pomyśl nad innym.

Nuna

  • Gość
Co wiecie o królikach hodowlanych ???
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 14, 2009, 00:08:19 am »
Kazdego krolika mozna trzymac na dworzu, musza byc spelnione odpowiednie warunki. Czyli ocieplona buda/ domek, wybieg zeby kroliki mogly sie rozgrzac zima, partner do ktorego mozna sie przytulic, no i wszystko musi byc zabezpieczone przed drapieznikami.
Pomysl tez, ze w mroz i deszcz bedziesz musiala isc nakarmic stworki i im posprzatac, znam ten bol.
 Nie mozesz tez sie nad nimi ulitowac w srodku zimy i brac do cieplego mieszkania. W grubym zimowym futrze bedzie im za goraco, a rozgrzane po przeniesieniu na dwor moga sie przeziebic.

equus

  • Gość
Co wiecie o królikach hodowlanych ???
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 14, 2009, 17:36:59 pm »
Mówię króliczki hodowlane ponieważ nie wiem jaka to rasa, chodzi mi poprostu o duże króliczki ktore ludzie zwykle hoduja na mięso.
Ja chce przygarnąc dwa takie króliczki bo kocham te zwierzęta, mialam kiedys krolika przez 6 lat ale byla to miniaturka i mialam go  domu a teraz nie mam warunkow dla krolika w domu wiec pomyslalam ze jesli te duze kroliki dobrze znosza waunki zimowe w naszym kraju to przygarnelabym dwa.
Oczywiście zbudowała bym drewniany ocieplany domek i duza klatke na codzien oraz wybieg.
Ale chciałam poprostu wiedziec czy te króliczki mogą przebywa w zime na dworze i jak to znoszą.
Czy nie beda marzły ?
Czym anjlepiej je karmic w zimie ? Czy wystarczy pasza granulat i sianko ?
Czy można miec dwie samiczki lub dwa amce razem w jednej klatce ?
Chodzi o to zeby ze soba nie walczyły.
Chciałabym je wziasc od sasiadów ktorzy oduje je na mieso i uratowac im zycie wiec znaja sie z przyzwyczajaniem nie bedzie problemu.ale czy dwa samce gdy zaczna dorastac nie beda walczyc ?

Shaiya

  • Gość
Co wiecie o królikach hodowlanych ???
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 14, 2009, 18:35:51 pm »
W takim przypadku najlepiej oba zwierzaki wykastrować. Możesz wziąć samca i samicę, ale tak jak powiedziałam musisz oba zwierzaki wykastrować/wysterylizować :]

equus

  • Gość
Co wiecie o królikach hodowlanych ???
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 14, 2009, 23:19:22 pm »
a jesli chciałąbym miec dwa samce to tez musza byc wykastrowane ?>
nie zgodza sie jesli znaja sie od urodzenia ?

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Co wiecie o królikach hodowlanych ???
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 14, 2009, 23:32:20 pm »
equus, tak, w szczegolnosci dwa samce trzeba wykastrowac. Nawet jak w dziecinstwie beda zgodne, to potem hormony dadza o sobie znac i obydwa beda chcialy dominowac. Samce potrafia ze soba walczyc nawet na smierc i zycie.
Samice zreszta tez potrafia byc waleczne...

Poza tym niekastrowane samce najprawdopodobniej non stop by sie gwalcily i przez to dochodziloby do klotni.

munky.

  • Gość
Co wiecie o królikach hodowlanych ???
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 05, 2009, 22:04:22 pm »
Ja dzis dostałam od takiego pana 2 króliki ( Takie ma mięso...) Dziadek zbił im klatkę z szawki ( W drzwiczakch jest karta)...Tylko zupełnie nie wiem jak się nimi zajmować tz. wiem, ze nie wolno dawać mokrego, posłałam im świeżym dobrze wysuszonym siankiem i wsypałam im suchego owsa zjadły wszystko ( Mam kaczki wiec takie pasze akurta mam)...Słyszałam, ze takim królom daję się gotowane ziemniaki ze śrutą, zbozem ( Cos takiego jak dla kaczek) Czy to prawda??? Daję sie te ziemniaki ze srutą jako podstawowa dietę? A do tego zielenina, warzywa, owoce ? Jutro skocze do zoologicznego po poidełko ( Wodę sie daję, prwada?) czy lepsza bedzie miseczka z wodą? Jakaś pasza jeszcze potrzebna czy coś?
Przepraszam za barki końcówek i błędy, ale się sieszę...

Byłabym wdzięczna za odp. Z góry Dziekuję

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Co wiecie o królikach hodowlanych ???
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 05, 2009, 23:24:34 pm »
Ziemniaków to się nie daje,chyba że myślisz o późniejszej konsumpcji (tucz).Wymagania żywieniowe mają takie same jak miniaturki,tylko jedzą więcej.Granulat+sianko,do tego zielonka nie zagrzana,kawałek jabłka,lub innego owocu.Na podłogę sianko lepiej nie kłaść tylko w paśniku,żeby nie zjadały go zanieczyszczonego swoimi odchodami.U mnie lepiej sprawdza się miska z wodą.

munky.

  • Gość
Co wiecie o królikach hodowlanych ???
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 06, 2009, 13:01:43 pm »
Króliki na świeta prawdobodobnie dostaną w łeb...
Ale tz. granulat jedzą taki dla królików z zoologicznego?

A i małe sprostowanie, szawka stoi w komórce z kaczkami, nie wiem czy to dobrze czy źle...
I czy takie króliki można wypuszczac na trawę? Ale tylko jak jest ciepło czy jak jest chłodniej też można?

Tak ogólem nie znam sie na królikach nigdy nie miałam nawet królika mam tylko, psa, świnkę morską, szynszyle, papugi, 4 kaczki i 2 gąski...Moja babcia i dziadek kiedyś hodowali wiec co nieco sie tylko dowiedziałam...

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Co wiecie o królikach hodowlanych ???
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 06, 2009, 13:18:07 pm »
Granulat taki jak w sklepach dla miniaturek.Jeśli szafka stoi w ciemnej komórce,to królikom też należy się dostęp do światła.Zamknij się w komórce i sprawdź,czy przyjemnie się siedzi w ciemności i chociaż króliki będą skonsumowane są istotami żyjącymi i czującymi i jako takim należy się im troska i szacunek.Wypuszczanie na trawę jak najbardziej tylko trzeba zrobić miejsce zadaszone (budę),aby mogły się schronić przed zimnem i deszczem.Zresztą jest to forum miłośników królików,którzy nie myślą o swoich pupilach jako pasztecie na talerzu (są fora dla hodowców,którzy tuczą je na mięso) i mnie,która posiadam barana francuskiego hodowlanego jako przyjaciela niemiło się czyta takie posty,bo w końcu Tobie też niemiło by było przeczytać o kotletach z psa.

munky.

  • Gość
Co wiecie o królikach hodowlanych ???
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 06, 2009, 15:08:32 pm »
Szafka stoi przy samych drzwich które są cały czas otawarte wiec maja dużo światła.

Króliki prawdopodobnie będą na święta...Ale szczeże mówiąc w to wątpie...Bo kaczki też miały być do jedzenia, ale się do nich przywiazalismy i mamy je już 4 lata...Z królikami pewnie też tak będzie...

A i czy jedzenia mam im dawać ile chcą? Czy w jakiś granicach? Bo jak na razie dostały kawałek jablka, marchew, mlecz i owies...Wieczorem dam mi ziemniaki...
A jeszcze jedno ważne pytanie...Czy królikom na pewno można dawać wodę? Bo wszyscy mi mówią, żebym nie dawała królom wody, bo dostaną wodnicy czy coś...I że wystarczy im moa w marchwi itp....

Znalazłam jeszcze taką stronę o żywieniu
http://www.krolikiap.republika.pl/Index5.html

Wiec mogę raz dziennie karmić je trochę tymi ziemniakami, zieleniną, owoce, warzywa a reszte to suchy owies i takie ziarna?

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Co wiecie o królikach hodowlanych ???
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 06, 2009, 15:52:05 pm »
Wodę muszą mieć.Ziemniaków bym nie dawała,za to siano do woli i zielonki,marchew ( w końcu z trawą,mleczem,gałązkami np.jabłoni,wierzby(nie pestkowych),liśćmi nie ma teraz problemu o ile nie są kropione).