Autor Wątek: wolontariat a matura międzynarodowa  (Przeczytany 4692 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Robalek

  • Gość
wolontariat a matura międzynarodowa
« dnia: Sierpień 01, 2005, 11:02:14 am »
Pomysł narodził się podczas zlotu. W prostych słowach: uczniowie przystępujący do matury międzynarodowej muszą wykonać 150 godzin pracy społecznej. Nazywa się to "creativity, action service". Krótki opis, ze strony www.ibo.org:
    
Creativity, action, service (CAS) around the world
An important component of the IB Diploma Programme is creativity, action and service (CAS). To fulfill this requirement, students must take part in artistic activities (creativity); sports, expeditions or local or international projects (action); or community or social-service projects (service). Participation in CAS raises students’ awareness of community needs and gives them an opportunity to apply what they have learned in the classroom to address those needs. It also gives them confidence in their ability to bring about change. The projects must have tangible results and offer real benefit to others.

Nie widzę powodu, dla którego nie moglibyśmy zaproponować młodym ludziom robiącym taką maturę wolontariatu w SPK. Z naszej strony musielibyśmy wystawiać im zaświadczenia o wyrobieniu określonej ilości godzin w SPK. Ja mogę wzór takiego zaświadczenia stworzyć. Wydaje mi się to dość rozsądnym pomysłem, bo ci ludzie będą mieli motywację, żeby z nami współpracować, a my na tym skorzystamy. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że działania wykonywane w ramach tego programy bardzo często przeradzają się w wolontariat wykonywany jeszcze długo po zdaniu matury (tak było u mnie). Musielibyśmy się zastanowić, jakiego typu działania tacy ludzie mogliby dla nas wykonywać, ale na pewno wchodzi w grę roznoszenie ulotek, może jakieś artykuły w gazetkach szkolnych, no nie wiem. Przy okazji zyskalibyśmy reklamę w szkołach. Zastanówcie się, czy to jest w ogóle dobry pomysł, a jeśli tak, to mogłabym zostać koordynatorem tej akcji i wziąć za nią odpowiedzialność. Pora na przemyślenie jest dobra, bo mamy miesiąc do rozpoczęcia roku szkolnego. Jeśli udałoby sie rozkręcić taką akcję w Wawie, to wolonariusze mogliby też pomagać przy królikach adopcyjnych.

Proszę o jakieś opinie

pozdrawiam

Robalek

Offline kapi

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 1432
    • http://www.kapiszonek.prv.pl
wolontariat a matura międzynarodowa
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 03, 2005, 12:33:31 pm »
:brawo: to jest bardzo dobry pomysł i jak mówiłam jestem jak najbardziej za  :brawo:
Robalku koordynatorze akcji - przygotuj projekt.
Każdy ma takiego królika na jakiego sobie zasłużył ;-)  
spk@kroliki.net

Robalek

  • Gość
wolontariat a matura międzynarodowa
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 03, 2005, 12:55:07 pm »
A to ma mieć zasięg ogólnopolski, czy mam najpierw u siebie spróbować i zobaczymy, czy ktoś w ogóle będzie zainteresowany?

Potrzebny mi będzie koniecznie identyfikator i jakieś materiały propagandowe, które bym mogła rozdać uczniom. Myslę o tym, żeby poprosić dyrektorów o godzine lekcyjną na spotkanie z młodzieżą i opowiedzenie im o spk.

Robalek

Offline kapi

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 1432
    • http://www.kapiszonek.prv.pl
wolontariat a matura międzynarodowa
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 03, 2005, 12:58:05 pm »
może najpierw miejscowo rozejrzyj się u siebie, zresztą sama najlepiej sie w tym orientujesz.
Jakie dokładnie materiały poza broszurami i plakatami?
Identyfikatory by były po 20 sierpnia.
Każdy ma takiego królika na jakiego sobie zasłużył ;-)  
spk@kroliki.net

Robalek

  • Gość
wolontariat a matura międzynarodowa
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 03, 2005, 13:01:06 pm »
Tak sobie pomyślałam, że przecież ta młodzież świetnie zna angielski. Można by im dawać artykuły do tłumaczenia.

Ja się cały czas zastanawiam, co oprócz roznoszenia ulotek mieliby ci ludzie robić.

Robalek

PS. Przydałby się ten platak dla wolontariuszy, zresztą w tym kontekście mi myśl o plakacie przyszła do głowy.

PS2. Faktycznie przydałby się kierownik terenowy na Polskę północną. Ktoś chętny do pełnienia tej zaszczytnej funkcji?

Jan_Kreisler

  • Gość
wolontariat a matura międzynarodowa
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 06, 2005, 15:49:28 pm »
zajmij sie najpierw przygotowaniem szczegolowego planu, potem skonsultuj go z kapi