Autor Wątek: regularne jedzenie - plusy i minusy  (Przeczytany 3198 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

malutek

  • Gość
regularne jedzenie - plusy i minusy
« dnia: Styczeń 11, 2009, 15:24:06 pm »
mam pytanie - jak myślicie, co jest dla królika lepszym rozwiązaniem: podawanie pokarmu w stałych proporcjach i o stałych godzinach czy też pozwolenie by jadł wtedy, kiedy ma na to ochotę?
muszę przyznać że mój królik, nigdy nie jest zamykany w klatce, chodzi sobie swobodnie po mieszkaniu i robi to na co ma ochote.
Również pokarm w zasadzie jada wtedy chce. Z reguły dosypuję mu pokarmu z rana, tylko że on nigdy wtedy nie zje wszystkiego i potem przez cały dzień dochodz i dojada. Wieczorem dokładam mu kolejną porcję (zresztą wieczorem ma największy apetyt), często słyszę że je również nocą.

gdyby mieszkał sobie gdzieś w naturze na łące, jadłby przeciez kiedy by chciał. nie mam też obaw że ciągłe dojadanie spowoduje u niego nadwagę, ponieważ ciągle jest w ruchu i trzyma świetną formę.

czytając jednak forum zauważyłem że duzo osób karmi króliki o stałych porach - jakie są plusy takiego karmienia?

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
regularne jedzenie - plusy i minusy
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 11, 2009, 16:39:11 pm »
Plusem karmienia o stałych porach jest to, że pomiędzy posiłkami królik będzie podjadał więcej siana, które jest najważniejsze w jego diecie. Mając cały czas dostęp do karmy, królik może się rozleniwić i zaprzestać podjadania siana.
A w jakim wieku jest królik?

zwariowanamysia

  • Gość
regularne jedzenie - plusy i minusy
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 23, 2009, 21:43:16 pm »
Ja mojemu daje i sianko i karme i je tylko sianko ... mimo ze dostep do granulatu itd ma ciagly

Nuna

  • Gość
Re: regularne jedzenie - plusy i minusy
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 24, 2009, 08:57:39 am »
Cytat: "malutek"

gdyby mieszkał sobie gdzieś w naturze na łące, jadłby przeciez kiedy by chciał. nie mam też obaw że ciągłe dojadanie spowoduje u niego nadwagę, ponieważ ciągle jest w ruchu i trzyma świetną formę.

Gdyby mieszkal w naturze faktycznie jadlby caly czas, okolo 80 posilkow dziennie, ale pokarm niskokaloryczny, wysokowloknisty i urozmaicony. Czeste jedzenie i pocieranie zabkami w trakcie jedzenia sciera rosnace zeby, uklad pokarmowy pracuje bez przerwy, gora wchodzi, dolem wychodzi.
 Twoj uszak wprawdzie je caly dzien, ale nie tak czesto bo granulat jest dosyc kaloryczny, na dodatek pecznieje w brzuchu i szybko nasyca krolika.
Raz, ze nie sciera sobie zebow bo miazdzy granulat i go polyka, dwa przerwy pomiedzy jedzeniem wydluzaja sie, a trzy rezygnuje w duzej czesci z siana( czyli znowu zeby i ukl. pokarmowy).
Za jakis czas wyjda problemy :(

Dorota1000PNS

  • Gość
regularne jedzenie - plusy i minusy
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 24, 2009, 11:48:02 am »
Nuna, ma racje.
Podawaj swojemu uszatkowi granulat dwa razy dziennie po dwie łyżki stołowe, a za to zwiększ ilość siana, suszków i warzyw. Wyjdzie mu to na zdrowie Twojemu Malutkowi, lepiej by podjadał sobie sianko niż granulat.

karola

  • Gość
regularne jedzenie - plusy i minusy
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 24, 2009, 15:11:45 pm »
Ja radze regularnie karmić i ja też tak robie.


Pozdrawiam :icon_biggrin

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
regularne jedzenie - plusy i minusy
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 24, 2009, 20:17:39 pm »
Dorota1000PNS,  jak to 2 łyżki sstołowe 2x dziennie ?? a wiesz w jakim królik jest wieku , że to doradzasz ?? Króliki w różnym wieku potrzebują różnych ilości granulatu. Np dla rocznego królika po 2 łyżki to za duzo,przecież to pełna miseczka,raczej daje się po jednej,ale to zalezy od wieku ,,,
SylwiaG

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
regularne jedzenie - plusy i minusy
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 24, 2009, 20:20:47 pm »
2 lyzki to pelna miseczka :/ chyba taka malutka,plaska miseczka
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Aneczka

  • Gość
regularne jedzenie - plusy i minusy
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 24, 2009, 20:29:09 pm »
2 łyzki, to u mnie w miseczce ledwo dno przykrywają. I aj też daje 4 łyżki dziennie, mimo, że króliki już są starsze niż pół roku. Są bardzo, bardzo szczupłe, mają dużo ruchu, poza tym generalnie są duże, bo każdy am ponad 2kg i jeszcze rosną. Oczywiście nie można przesadzać, ale każdy walściciel musi dobrac porcję do potrzeb swojego uszaka

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
regularne jedzenie - plusy i minusy
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 24, 2009, 21:44:07 pm »
no tak , każdy musi dobrać ,jasne, bo ja daje po 1 łyżce i jeszcze nikt nie dojada do końca. Jednak  chyba nie powinno się doradzać 2 łyżek , jeśli się nie wie czy się ma do czynienia z miesięcznym czy 5 letnim królikiem. Chyba,że sie mylę
SylwiaG

Aneczka

  • Gość
regularne jedzenie - plusy i minusy
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 25, 2009, 10:06:10 am »
sylwiaG, masz rację, ale myślę, że z postów Zwariowanejmysi, było można wywnioskowac, że jej królik to maluch