Autor Wątek: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.  (Przeczytany 289887 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #600 dnia: Marzec 19, 2014, 17:59:22 pm »
Nie piję kawy :P Monika napisała, że jest to najbardziej ceniona karma w UK, stąd ta moja uwaga.
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #601 dnia: Marzec 19, 2014, 18:40:07 pm »
Nie piję kawy :P Monika napisała, że jest to najbardziej ceniona karma w UK, stąd ta moja uwaga.

Już odpowiadam :)
To tak samo jak się zapytać na forum który aparat lepszy czy Nikon czy Canon  - każdy odpowiadający poleci swój model który ma dlatego że jest sprawdzony.
Tak samo ja odpowiedziałam z granulatem - poleciłam ten co mam - od 5-ciu lat krzywdy Niusi i Krispiemu nie zrobił ale to jedyny granulat który ich nie zatyka i tylko po nim nie mają ceko czyli im nie szkodzi.Owszem dostają go jako smakołyk 3-4 pałeczki dziennie i tak powinniśmy podawać granulat no albo wcale ale u mnie akurat ten granulat zawsze zachęca Niusię i Krispiego do jedzenia jak jest kryzys i nie chcą nic jeść.
Oczywiście każdy ma swój wybór i nie trzeba robić tego co radzą na forum ale jak ktoś pyta to się odpowiada :)
Supreme Selective Rabbit ma węglan wapnia,mamy go oznaczonego E170 w pieczywie, herbatnikach, wyrobach cukierniczych, lodach, cukierkach oraz konserwowych owocach i warzywach a nie każdy czyta etykiety w sklepach.Za to Cuni complete zawiera  miedź - siarczan miedzi (II) stosowany do farbowania i drukowania,konserwacji drewna,farbowania żelaza.
Więc co jest gorsze ?? Węglan wapnia E170 utwardzacz / barwnik spożywczy spotykany w jedzeniu czy miedź - siarczan miedzi (II) sól kwasu siarkowego,przeciwgrzybiczny ( silnie trujacy, rakotworczy).
 
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2014, 18:50:59 pm wysłana przez monika2415 »

Offline Sensej

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubań
  • Moje króliki: Mania
  • Pozostałe zwierzaki: ... mole
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #602 dnia: Marzec 19, 2014, 19:15:00 pm »
Siarczan miedzi stosowany regularnie w małych dawkach w teorii zapobiega kokocydiozie i innym pasożytom, węglan wapnia nie zapobiega niczemu - nawet w teorii ;).
Z tego co się orientuję siarczan miedzi jest stosowany na potęgę przy hodowli trzody chlewnej a później i tak to jemy - może lepsze to zamiast jakiegoś fenbendazolu czy sulfonamidów :hmmm

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #603 dnia: Marzec 19, 2014, 19:28:17 pm »
Monika, to nie jest wybór Nikon czy Canon, a jedyne co polecam, to czytanie ze zrozumieniem składów i najlepiej jeszcze wyciąganie wniosków. Tutaj jest czarno na białym napisane, co jest w karmie, nic nie wymyśliłam tylko wypunktowałam po kolei. Jakie co ma działanie i jak się wytwarza można wyczytać samemu, jeśli się mi nie wierzy.

Twoim królikom nie zaszkodziło, ok, ale to nie zmienia beznadziejnego składu tej karmy.
Warto też się zastanowić, dlaczego karma o tak marnym składzie nie zatyka? Czyżby ten prebiotyk? :)

Supreme Selective Rabbit ma węglan wapnia,mamy go oznaczonego E170 w pieczywie, herbatnikach, wyrobach cukierniczych, lodach, cukierkach oraz konserwowych owocach i warzywach a nie każdy czyta etykiety w sklepach.
Nie widzę związku.
Węglan wapnia to nie jedyny składnik, nie wiem czemu tylko o nim wspomniałaś. Wiesz, z czym wiąże się zbyt duża ilość wapnia w organizmie? Szczególnie u króli, które przez swoją dietę mają tendencję do odkładania się wapnia?

Cytuj
Za to Cuni complete zawiera  miedź - siarczan miedzi (II) stosowany do farbowania i drukowania,konserwacji drewna,farbowania żelaza.
Więc co jest gorsze pytajnik Węglan wapnia E170 utwardzacz / barwnik spożywczy spotykany w jedzeniu czy miedź - siarczan miedzi (II) sól kwasu siarkowego,przeciwgrzybiczny ( silnie trujacy, rakotworczy).
Ponownie - nie widzę związku. Gdzie ja poleciłam Cuni Complete?
No i raczej podaję to, co jest najzdrowsze, a nie to, co mniej szkodzi.
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2014, 19:33:23 pm wysłana przez Ciapusia »
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #604 dnia: Marzec 19, 2014, 19:36:39 pm »
Napiszę tak:
ŻADEN GRANULAT NIE JEST ZDROWY I KONIEC.
P.S.Grainless Complete nie każdy królik chce jesć i kasa idzie do kosza,wiele osób tak miało na forum.Próbują dalej i wychodzi na to że zostaje albo Selective Science albo Cuni Complette i te 2 są najczęściej polecane na forum jako zjadliwe i lubiane.
Z mojej strony to już koniec rozmów w tym temacie.

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #605 dnia: Marzec 19, 2014, 19:50:32 pm »
Ech, ciężko mi się pogodzić z taką bezrefleksyjnością oraz dyskusją bez żadnych merytorycznych argumentów. No nic, kto będzie chciał wyciągnąć wnioski ten wyciągnie.

A w koszu jeszcze nic u mnie nie wylądowało, widać mam jakąś tajemną siłę perswazji ;)
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #606 dnia: Marzec 19, 2014, 20:29:16 pm »
Moim zdaniem wszystko zostało jasno wyjaśnione w moim ostatnim poście i cepa proszę ze mnie nie robić.
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2014, 20:34:16 pm wysłana przez monika2415 »

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #607 dnia: Marzec 19, 2014, 20:39:22 pm »
Bardzo proszę o spokój, każdy wyraził swoje zdanie, przedstawił argumenty i to wystarczy.
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #608 dnia: Marzec 19, 2014, 20:54:07 pm »
Rajciu, ja jestem spokojna, wojownicze czasy już mi dawno minęły ;) Ależ tutaj porządki :)

Problem w tym Monika, że w swoich wypowiedziach w ogóle nie nawiązujesz do tego, co ja napisałam (tylko jest "a bo to króliki lubią, a bo nic się nie dzieje złego, a bo tamto jest gorsze"). Stąd bezrefleksyjność i brak merytorycznych argumentów. Cepem zdaje się nikogo nie nazwałam.


No ale już kończę, bo jeszcze ostrzeżenie załapię przy minimalnym udziale na forum, hihi :)
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Offline Sensej

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubań
  • Moje króliki: Mania
  • Pozostałe zwierzaki: ... mole
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #609 dnia: Marzec 19, 2014, 21:19:07 pm »
Wracając do tematu, pierwsze słyszę żeby na tym forum ktoś polecał Selective Science albo może nie zwróciłem uwagi  :hmmm chociaż wątpię żeby ktoś polecał granulat z pszenicą bo na tym forum ziarna a zwłaszcza zboża są wyklęte ;) , monika2415 chyba że czegoś nie zrozumiałem i chodzi o preferencje twojego futra - no to sorry, jeśli lubi i jest uparty jak wół to niech sobie je, ale w minimalnych ilościach - nie otruje się, najwyżej przytyje (albo i nie) metabolizmy też są różne i tyle.




« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2014, 21:22:29 pm wysłana przez Sensej »

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #610 dnia: Marzec 19, 2014, 21:21:38 pm »
Problem w tym Monika, że w swoich wypowiedziach w ogóle nie nawiązujesz do tego, co ja napisałam (tylko jest "a bo to króliki lubią, a bo nic się nie dzieje złego, a bo tamto jest gorsze"). Stąd bezrefleksyjność i brak merytorycznych argumentów.

Dziwne, bo tylko Ty Ciapusia masz z tym problem co do moich wypowiedzi innych osób z takimi problemami nie widzę :) a już Twoich wypowiedzi w tematach pomocy tym bardziej nie widzę więc po co jeszcze mnie zniechęcasz do pomocy ??
Dobra nie ma się co narażać.Moderatorów z góry przepraszam i kończę te bezsensowną zaczepną rozmowę.

P.S. Nie wiem czy tylko ja mam takiego pecha że ktoś się mnie ciągle musi czepić ?? Powinno być coś w regulaminie na zaczepialskich ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2014, 21:26:21 pm wysłana przez monika2415 »

Offline ellessa

  • Administrator
  • **
  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 1831
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Francisz & Niusia
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #611 dnia: Marzec 19, 2014, 21:27:33 pm »
Dziubki kochane. W tym wątku chodzi o to, żeby polecić coś co jest dobre i sprawdzone a wykluczyć totalnie śmieciowe jedzenie. To czym i jak każde z nas karmi swoje Uszy to inna sprawa, bo my swoje króliki znamy i wiemy już co i jak i kiedy ;). To przecież jest wątek dla ludzi, którzy nie wiedzą, mają wątpliwości, chcą doczytać, zapytać. Nie zniechęcajcie do Nas (bo każdy użytkownik reprezentuje forum) takimi bezsensownymi działaniami zaczepno-obronnymi :)

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #612 dnia: Marzec 20, 2014, 08:48:22 am »
To może jeszcze ja dodam co nieco o stosowanych w moim stadzie praktykach granulatowych. Wiem, że można bez granulatu, ale granulat moim królikom podaję - to mój wybór.
Nie daję chrumisiów, vitapoli, aleksów etc z zasady (za dużo zbóż i kolorowych badziewi). Moje króle jedzą mianowicie: Cuni Complete (baza), Selective (ten, co jedzą króle Moniki) - na zasadzie przysmaku, VitaKraft Emotion (wg mnie skład najlepszy, ale też króle najmniej go lubią)- na zasadzie dodatku.
Mam taką zasadę, że moje króle dostają dwa razy dziennie porcyjkę CC, a jako dodatek albo Selective, albo Vitakraft Emotion. Jakoś funkcjonują.
I potwierdzam, że są króliki, które po prostu nie ruszą niektórych granulatów - moje nie tkną Cuni Pro ani Grainlessa. Nie chcę się nad nimi znęcać, więc daję im to, co w miarę lubią i co ma w miarę przyzwoity skład.
Słowem - z umiarem można wszystko podać (tak, zboża też, tylko rzadko). Ważne,żeby nie robić religii z podawania/niepodawania granulatu.
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline Alma

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #613 dnia: Marzec 20, 2014, 21:13:33 pm »
Proszę się uspokoić

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #614 dnia: Marzec 21, 2014, 08:07:26 am »
I potwierdzam, że są króliki, które po prostu nie ruszą niektórych granulatów - moje nie tkną Cuni Pro ani Grainlessa. Nie chcę się nad nimi znęcać, więc daję im to, co w miarę lubią i co ma w miarę przyzwoity skład.
Aha :DD
Nie uważam, że ten Selective ma przyzwoity skład, wcześniej myślę wyczerpująco to wyjaśniłam.
I jeszcze jedno - jeśli królik ma do wyboru granulkę składającą się z samych ziół, bez żadnych ulepszaczy smaku oraz słodką, smaczną granulkę, to dosyć oczywiste, że tej pierwszej nie tknie. Czyli zwyczajnie wybrzydza, bo... może ;)
U mnie prędzej czy później każdy jeden jadł GC (z moich i tymczasowych), ale ja się lubię nad królikami znęcać :P

Cytuj
Słowem - z umiarem można wszystko podać (tak, zboża też, tylko rzadko). Ważne,żeby nie robić religii z podawania/niepodawania granulatu.
Nie robię religii z niepodawania granulatu. Pisałam, że sama podaję, chociaż rzadko i mało. Religię raczej robię z czytania ze zrozumieniem składów i wyciąganiu wniosków.
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #615 dnia: Marzec 21, 2014, 08:59:35 am »
Ciapusiu, mam wrażenie, że się wyzłośliwiasz, a ja wcale nie pisałam osobiście do Ciebie, tylko dodałam swoje trzy grosze do dyskusji o granulatach. Oczywiście wiem, że jak królikowi nie dasz wyboru, to zje to, co mu podasz. Ja tego po prostu nie robię - i tyle. Nie piszę, że robię lepiej czy gorzej niż Ty (czy ktokolwiek inny czytający z uwagą skład). Podaję tylko swój przykład.
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #616 dnia: Marzec 21, 2014, 11:06:29 am »
Wyzlosliwiam? Nie, dodalam kilka groszy więcej. A fragment o znęcaniu się zwyczajnie mnie rozbawil.
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Offline Sensej

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubań
  • Moje króliki: Mania
  • Pozostałe zwierzaki: ... mole
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #617 dnia: Marzec 21, 2014, 15:47:04 pm »
Wyzlosliwiam? Nie, dodalam kilka groszy więcej. A fragment o znęcaniu się zwyczajnie mnie rozbawil.
Mańka jakby trafiła w obce ręce to by wylądowała u weta od razu :DD, naje się z rana, pobiega i przy dobrych wiatrach potrafi się nie pokazać na oczy do ~16 , po południu zaczyna się kręcić a wieczorem jest szajbiszonus pospolitusus.

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #618 dnia: Marzec 24, 2014, 14:47:38 pm »
regularne podawanie granulatu raczej prędzej czy puzniej kończy się nadwagą czy otyłością królika...co widać po wielu forumowych uszolach  :P a przecież nadwaga/otyłośc szkodzi  :D
więc lepiej zrezygnowac z granulatu całkowicie kiedy królik jest zdrowy i osiągnie już dorosły wiek  :bunny:

edit :warzywka,siano zioła wystarczą ! tym bardziej że uszaki nie jedząc granulatu jedzą więcej sianka a przeciez to podstawa diety i zdrowych ząbków :bunny: i po co komu sztucznie modyfikowane granulki ?
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2014, 14:53:36 pm wysłana przez emilia »
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline barbieri

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 272
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #619 dnia: Maj 30, 2014, 00:32:21 am »
mój królik od dwóch lat je regularnie granulat i jest szczupły. dopiero od tego sezonu jak zaczęła się trawa, to skończył nam się granulat i na razie nowego nie kupowałam, więc karmiłam królika głównie sianem i zielonką w nieograniczonych ilościach. pogoda niestety się popsuła, ciągle leje, a co za tym idzie nie ma zieleniny, więc znów zamówię granulat by uzupełnić króliczą dietę. ja przy zakupie granulatu zwracam uwagę na makroskładniki (włókno, białko i popiół). ostatnio znalazłam granulat z dodatkiem zbóż, który ma dobry skład jeśli chodzi o procentową zawartość włókna i białka, więc też go przez jakiś czas podawałam dla odpoczynku od cuni pro.
każdy sam decyduje czym karmi swoje zwierzęta i dopóki nie jest to bezwzględnie złe to nie ma co tego nie wiadomo jak potępiać.