Autor Wątek: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.  (Przeczytany 289883 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Kyrtap

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 485
  • Płeć: Mężczyzna
  • Szczęście ma długie, klapnięte uszy :)
  • Lokalizacja: woj. podlaskie
  • Moje króliki: Tysia (od 26.02.2014 r), Pszemek (od 04.04.2015 r)
Odp: Czy JR Farm Grainless Complete to odpowiedni granulat dla młodego króliczka?
« Odpowiedź #560 dnia: Luty 18, 2014, 23:07:10 pm »
Bezpiecznym granulatem będzie zwykły Cuni Complete Versele Laga. Dobry jest też Selective i Trovet oraz Vitakraft Emotion (dość drogie, dostępne głównie w necie).

Takiemu malcowi proponuję oprzeć dietę na sianie i suszonych ziołach, a granulatu dawać kilka pałeczek. Nie wiem, czy Grainless nie będzie miał za wielkich granulek na małą paszczę, ale wszystko zależy od paszczy oczko

Bardzo dziękuje za rady, Cuni Complete i suszone ziółka zamówione, na tym oprę dietę króliczka.

ja do przedmówczyń dodam jedynie prosbe o stworzenie maluszkowi watku w dziale nasze króliki...

jestem wierna fanką baranków [mam 3 icon_zeby swoje] no i forumowych piękności oczko

Jasne, jak malec tylko się nieco oswoi to założę mu galerię i będę się nim chwalił całemu światu  :DD

Mam jeszcze pytanie dotyczące częstotliwości podawania posiłków. Czy dobrym rozwiązaniem będzie ustanowienie 3 posiłków: rano, po południu i wieczorem? Przy czym  przez jeden posiłek rozumiałbym 2 łyżki granulatu lub garstka ziółek? Plus oczywiście sianko + woda przez całą dobę :)

PS: jestem podekscytowany i wpadłem w atmosferę radosnego oczekiwania. Ostatni raz takie coś odczuwałem 17 lat temu, gdy miała się urodzić moja siostra  :D
Moja kochana baraninka - Tysia <3
nasz wątek forumowy => http://forum.kroliki.net/index.php/topic,16864.0.html Zapraszam aby śledzić nasze przygody!

Jeśli chcesz być na bieżąco z Tysią i Pszemkiem to zalajkuj => https://www.facebook.com/tysia.kroliczek

Chcesz mnie poznać, porozmawiać? Zapraszam! :) => https://www.facebook.com/patryk.nacewicz

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Czy JR Farm Grainless Complete to odpowiedni granulat dla młodego króliczka?
« Odpowiedź #561 dnia: Luty 19, 2014, 10:29:09 am »
Kyrtap, super, ze się tak cieszysz - ale też jest z czego :) Uszaki potrafią wnieść tyle radości, energii i pozytywnych emocji w dom, że aż chce się żyć :)
Co do diety, to z tego co wiem, maluch powinien mieć dostęp do ziółek w podobnym zakresie jak do siana (ze względu na rozwijający się kościec i większe zapotrzebowanie na wapń, którego w suszkach sporo).
Więc - wg mojej oceny - Twój pomysł na 3 posiłki jest dobry, z tym, że może granulatu tak po jednej łyżce, a więcej suszków. Taki malec potrafi wcinać bez opamiętania :)
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline Kyrtap

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 485
  • Płeć: Mężczyzna
  • Szczęście ma długie, klapnięte uszy :)
  • Lokalizacja: woj. podlaskie
  • Moje króliki: Tysia (od 26.02.2014 r), Pszemek (od 04.04.2015 r)
Odp: Czy JR Farm Grainless Complete to odpowiedni granulat dla młodego króliczka?
« Odpowiedź #562 dnia: Luty 26, 2014, 22:56:33 pm »
Witam ponownie Uszate Towarzystwo! :)

Dzisiaj koło południa zawitał do mnie omawiany wcześniej stworek! Piękna, czarnusia baraninka :) Okazało się, że przez ten czas opiekunka karmiła go śmieciowym żarciem, które dostała w sklepie przy zakupie króliczka. Rozumiem, że przez kilka dni powinienem mu je podawać stopniowo zmniejszając ilość? Jak mniej więcej to zmniejszanie powinno wyglądać?

Króliczek jest zdrowy, radosny, zwiedził przygotowany dla niego kojec i był bardzo dzielny nie okazując strachu (no może chwilkę przez parę pierwszych minut  :DD) po przybyciu podałem mu ową mieszankę, i robił normalne, zdrowe bobki. Na wieczór jednak chcąc ograniczyć mu niezdrowe jedzonko podałem mu półtorej, może dwie garstki suszonych ziół zuzali (babka lancetowata). Maluch opędzlował je w trybie natychmiastowym ale zaczął bobkować w dziwny sposób  smutny_krolik, tzn wilgotne bobki, niektóre ze sobą posklejane jak swoista "szyszka", inne wręcz w postaci papki ???. Nie jestem pewien czy to cekotrofy, których nie zjadł czy już może biegunka, ale chyba powinienem póki co odstawić te suszki, przegłodzić kilkanaście godzin malucha na samym sianku i wodzie a potem dopiero podać jego stałe jedzonko? Do suszków zaś chyba wrócę za parę dni i zacznę od mniejszej ilości, gdy bobki się ustabilizują. Czy proponowane przeze mnie kroki są słuszne, czy też może radzicie zachować się inaczej?  ??? Uszak teraz wyleguje się na dachu swojego narożnego domku. Ma on około 7-8 tygodni, może ciut starszy.

Pozdrawiam zakróliczonych, uściski! :)
Moja kochana baraninka - Tysia <3
nasz wątek forumowy => http://forum.kroliki.net/index.php/topic,16864.0.html Zapraszam aby śledzić nasze przygody!

Jeśli chcesz być na bieżąco z Tysią i Pszemkiem to zalajkuj => https://www.facebook.com/tysia.kroliczek

Chcesz mnie poznać, porozmawiać? Zapraszam! :) => https://www.facebook.com/patryk.nacewicz

Offline szyszka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2639
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Skalar
  • Pozostałe zwierzaki: piesek Miki
  • Za TM: Tola, Lola
Odp: Czy JR Farm Grainless Complete to odpowiedni granulat dla młodego króliczka?
« Odpowiedź #563 dnia: Luty 26, 2014, 23:04:39 pm »
jak swoista "szyszka"
:diabelek

Pierwsze kilka dni karm go tak, jak był karmiony wcześniej. Później powoli zmniejszaj dawki "śmieciowego" żarcia, zastępując je tym czym będziesz go karmił :) Czyli np pół łyżki mniej mieszanki - pół łyżki granulatu. Patrz jak reaguje, nowosci wprowadzaj mu w małych ilościach (wszystkie suszki po odrobinie i obserwuj jak po nich się zachowuje). Z warzywami i owocami na razie się wstrzymaj, bo to maluszek jeszcze. Będzie ok :) Trzymam kciuki i głaski dla nowego członka rodziny ;)
Szyszka Szyje - akcesoria dla zwierząt, ludzi, spódnice tiulowe, posłania, plecaki, wkłady do transporterów.


http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14139.0.html
 Tolcia - 14.10.11-06.03.14 (*)

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Czy JR Farm Grainless Complete to odpowiedni granulat dla młodego króliczka?
« Odpowiedź #564 dnia: Luty 27, 2014, 07:34:21 am »
Te bobki-szyszki czy wyglądające jak owoc jeżyny mogą oznaczać zbyt kaloryczną dietę (pewnie to śmieciowe jedzenie). Ja bym zrobiła tak jak mówi Szyszka wyżej, a suszek bym nie odstawiała - nie powinien mieć od niej biegunki.
Gratuluję maluszka w domu, to szczęście ogromne - i dla Ciebie, i dla króliczka :bukiet
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline Sensej

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubań
  • Moje króliki: Mania
  • Pozostałe zwierzaki: ... mole
Odp: Czy JR Farm Grainless Complete to odpowiedni granulat dla młodego króliczka?
« Odpowiedź #565 dnia: Luty 27, 2014, 11:08:06 am »
Musisz się dużo nauczyć - jak go nazwałeś "szyszka" (nie ta nasza forumowa  :glaszcze:) to jest cekotrof i królik powinien go zjeść, nie zjada jak ma zbyt kaloryczną dietę albo coś go przestraszy w trakcie jedzenia - zależnie od charakteru :).
Nie traktuj wszystkich rad na forum jako wyrocznię , ja już jednego się nauczyłem ile ludzi tyle pomysłów a to dlatego bo ile królików tyle charakterów , królik to nie pies, utarte schematy nie zawsze się sprawdzają (nawet w książkach ludzie się gubią i głupoty zaczynają wypisywać - a może nie głupoty tylko własne interpretacje danego "przypadku"  :hmmm) OBSERWUJ przede wszystkim i po drugie NIE SZKODZIĆ.
Jeśli nie wiesz co to cekotrof to znaczy że bardzo długa droga przed tobą.

Żadnych wapienek, kolb, cukierków, lizaków, kostek soli czy innych wynalazków do mydlenia oczu i nabijania kasy <- to jest chyba jedyna rada a reszta ... reszta to zależy od Twojego królika , bo się okaże że nie będzie chciał jeść tego co 75% ludzi poleca i młotkiem mu tego do głowy nie wbijesz , tak jak już pisałem z królikiem nie ma lekko i od Ciebie wszystko zależy (a właściwie to od niego) do ciebie należy interpretacja.

Cekotrofy po babce to nic szczególnego, babka jest kaloryczna a skubaniec jeszcze malutki.
p.s. źle zrozumiałem , Ty wiesz co to cekotrofy  :glupek: ale i tak przed Tobą daleka droga, teoria ma się do królika... jak przepis na tort do tortu.  :lol :lol :lol
(można wszystko zrobić ze stoperem i wagą jubilerską a i tak będzie zakalec  :hahaha :hahaha :hahaha ).

 
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2014, 11:48:21 am wysłana przez Sensej »

Offline Pautek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #566 dnia: Marzec 15, 2014, 08:38:47 am »
Kochani, dziś najprawdopodobniej trafi do mnie uszate serduszko. Szczerze mówiąc nie wiem ile on ma, dopiero dziś będę jechała go obejrzeć. Moje pytanie do was - w jaki granulat się zaopatrzyć waszym zdaniem ? Wiem,że uszak jest teraz karmiony granulatem "alex".

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #567 dnia: Marzec 15, 2014, 08:49:05 am »
Zależy ile maluch ma miesięcy/lat ?? :)

Offline Sensej

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubań
  • Moje króliki: Mania
  • Pozostałe zwierzaki: ... mole
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #568 dnia: Marzec 15, 2014, 08:55:38 am »
Kochani, dziś najprawdopodobniej trafi do mnie uszate serduszko. Szczerze mówiąc nie wiem ile on ma, dopiero dziś będę jechała go obejrzeć. Moje pytanie do was - w jaki granulat się zaopatrzyć waszym zdaniem ? Wiem,że uszak jest teraz karmiony granulatem "alex".

Pierwszy problem - nie ważne co polecimy ważne co on będzie chciał jeść :D taki urok królika :P
Proponuję zaopatrzyć się 3 NAJMNIEJSZE paczki popularnych granulatów (Grainless, JR Farm, Vitakraft).

Offline Pautek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #569 dnia: Marzec 15, 2014, 09:15:46 am »
No ja sama nie wiem ile on ma miesięcy.... góra 6 mieś.

Offline Sensej

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubań
  • Moje króliki: Mania
  • Pozostałe zwierzaki: ... mole
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #570 dnia: Marzec 15, 2014, 09:19:15 am »
No ja sama nie wiem ile on ma miesięcy.... góra 6 mieś.

No to już po trochę można dawać, ale wszelkie nowości w minimalnej ilości .

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #571 dnia: Marzec 15, 2014, 09:44:04 am »
No ja sama nie wiem ile on ma miesięcy.... góra 6 mieś.

No to polecam granulat dla juniorka z Supreme pet foods.Potem już dla nastolatka jest specjalny i ten może być dawany nawet seniorkom :)
P.S. To jedyny granulat który nie zaszkodził moim ucholkom a jedzą go z 5 lat :)

Offline Pautek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #572 dnia: Marzec 15, 2014, 13:00:51 pm »
No to polecam granulat dla juniorka z Supreme pet foods.Potem już dla nastolatka jest specjalny i ten może być dawany nawet seniorkom
P.S. To jedyny granulat który nie zaszkodził moim ucholkom a jedzą go z 5 lat


Okej,dziękuję za pomoc, tylko ciekawe czy dostanę taki u siebie w sklepie.

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #573 dnia: Marzec 15, 2014, 15:18:06 pm »
Okej,dziękuję za pomoc, tylko ciekawe czy dostanę taki u siebie w sklepie.

sklepy internetowe:
świat 4 łap ,uszatkowo, zooplus tam są polecane granulaty w tym Cuni Complette :) i suszone zioła które uszak pwienien otrzymywać.

poczytaj o opiece nad królikiem ,odpowiedniej klatce itp. na stronie  :
miniaturka bez tajemnic :)
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline joannajinks

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #574 dnia: Marzec 18, 2014, 18:33:47 pm »
Witam wszystkich:):)
Od 2 tygodni jestem szczęśliwą posiadaczką młodego 2 miesięcznego króliczka :bunny: :bunny: :icon_biggrin
Czytając o żywieniu króliczków i sugerując się forum zakupiłam granulat CUNI COMPLETE. Niestety zwierzak nie chce go jeść. U hodowczyni zajadał karmę CHRUMIŚ, ale ja zrezygnowałam z zakupu ze względu na niekorzystny skład. W ostatnich dniach byłam zmuszona kupić inny granulat a mianowicie granulat firmy ALEX. Króliczek dostaje oba granulaty zmieszane po równo, niestety zaobserwowałam, że bardziej smakuje mu ALEX niż polecany Cuni. Może ktoś mi napisać czy ten Alex jest dobry dla mojego zwierza?? zamieszczam zdjęcia składu obu granulatów :bunny: :bunny: :icon_biggrin







Offline ellessa

  • Administrator
  • **
  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 1831
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Francisz & Niusia
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #575 dnia: Marzec 18, 2014, 18:47:11 pm »
Jeśli chodzi o granulat ALEX - nie potrafię znaleźć nigdzie konkretnego składu tego granulatu, na stronie miniaturkabeztajemnic podają co w nim jest (coś popsułaś z wklejaniem linków ;) ).
Granulat ALEX zawiera:
- produkty zbożowe (kaloryczne, niepotrzebne)
-susze paszowe (szkoda tylko, że nie wiadomo jakie...)
-produkty mleczne (zupełnie niepotrzebne)
-mączka chleba świętojańskiego (nic mi nie wiadomo o zapotrzebowaniu królika na takie cuda)
-premiks mineralny (czyli co konkretnie?)
-premiks witaminowy (patrz wyżej)

Moim zdaniem - SAME ŚMIECI i lepiej nie podawać granulatu w ogóle (zbilansować dietę dobrym sianem, suszkami, warzywkami), niż podawać coś takiego.
zapoznaj się proszę z http://www.miniaturkabeztajemnic.com/zywienie.html

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #576 dnia: Marzec 18, 2014, 18:54:31 pm »
Alex jest uzywany przez hodowców - jeśli chcesz królika utuczyć to się pewnie nada ;) A na poważnie to faktycznie najlepiej bedzie jak zajrzysz na miniaturke bez tajemnic :) Ellessa podała link :)
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline Sensej

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubań
  • Moje króliki: Mania
  • Pozostałe zwierzaki: ... mole
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #577 dnia: Marzec 18, 2014, 19:11:05 pm »
Granulat alex jest tłoczony na gorąco i przez to traci wiele witamin dlatego w procesie produkcji są dodawane sztuczne, jeden plus takiego granulatu to że na pewno nie wylezie z niego nic żywego bo choćby coś tam żyło to zostało upieczone, zarodniki wszelkich grzybów też giną jeśli były więc nie powstaną mykotoksyny , ale poza tymi marnymi plusami jest kaloryczny jak mc donald .

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #578 dnia: Marzec 19, 2014, 13:53:27 pm »
lepiej nie podawać granulatu w ogóle (zbilansować dietę dobrym sianem, suszkami, warzywkami), niż podawać coś takiego.

to młodziutki królik i raczej powinien granulat jeszcze otrzymywać,
w wieku 1-2 lata można z niego zrezygnować


joannajinks Cuni Complette jest jak najbardziej OK :)
króliś przyzwyczai się do Granulatu Cuni Complette,nie zna go w sklepie pewnie dostawał ziarno  :/ dlatego teraz nie chce jeśc granulatu :) potrzeba mu troszke czasu  :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2014, 13:57:07 pm wysłana przez emilia »
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #579 dnia: Marzec 19, 2014, 14:02:03 pm »
to młodziutki królik i raczej powinien granulat jeszcze otrzymywać, w wieku 1-2 lata można z niego zrezygnować

Nie zgadzam się z tym. Żaden granulat nie jest niezbędny, niezależnie od wieku królika.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan