Autor Wątek: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.  (Przeczytany 290854 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Offline xxxastarothxxx

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2223
Odp: Granulat Grainless Complete
« Odpowiedź #480 dnia: Luty 02, 2012, 21:17:43 pm »
 :co_jest aha...
Lepiej ją zmień, bo się roztyje jak moje, a odchudzić królika, to jak nauczyć krowę latać :diabelek Warzywa korzeniowe jak marchewka czy pietruszka są tuczące i daje się po 2 plasterki na tydzień. Poza tym strasznie dużo tego jak na raz. Ja bym uważała... Mówię z doświadczenia :D .


Nowa

  • Gość
Odp: Granulat Grainless Complete
« Odpowiedź #481 dnia: Luty 02, 2012, 21:24:46 pm »
A to jaką proponujesz ? co dawać im ? bo właśnie zauważyłam że trochę tyć zaczeły

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Granulat Grainless Complete
« Odpowiedź #482 dnia: Luty 02, 2012, 21:29:33 pm »
Można sprobówac naszej diety :

1.
9:00 do 11:00
 - 3-4 pałeczki granulatu
 - koperek 25 gram - co 3 dni zmiana na koper włoski - 300 gram
 - siemie lniane (co drugi dzień - garść) - zamieniamy na - po 2 szczypty 2 razy w tygodniu - garść to zdecydowanie za dużo !!
 - siano (cały kopiec) i  woda cały czas

2.
17:00 - 18:00
 - 2 x pasternak lub marchewka
 - co drugi dzień suszki 40 gram (do wyboru na przemian - pokrzywa,babka lancetowata,babka szerokolistna,krwawnik,liście truskawek) mniszek lekarski codziennie.
 - co dwa dni po 2x rodzynki lub 2x żurawina
 - siano i woda

3.
22:00 - 23:00
 - cykoria 200 - 250 gram
 - siano (cały kopiec)  i woda

I nie bedą tyć ani chudnąć :)

EDIT: ZMIENIŁAM DAWKĘ SIEMIENIA LNIANEGO I ZAZNACZYŁAM KOLOREM CZERWONYM ŻEBY NIE WPROWADZAĆ INNYCH OSÓB W BŁĄD.
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2012, 00:19:34 am wysłana przez monika2415 »

Nowa

  • Gość
Odp: Granulat Grainless Complete
« Odpowiedź #483 dnia: Luty 02, 2012, 21:31:13 pm »
dzięki ;P
Spróbuję na pewno tej diety ;D
A jeszcze ktoś odpowie

Offline xxxastarothxxx

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2223
Odp: Granulat Grainless Complete
« Odpowiedź #484 dnia: Luty 02, 2012, 21:38:45 pm »
Ja tam rano daję jakieś lekkie warzywa np. kapusta pekińska, koperek, pietruszka (listki), cykoria itp. Nie ważę tego. Po południu daję im trochę suszków. Zależy na co mają ochotę. Na wieczór dokładam nowe siano. Jak są głodne to dopychają sianem w ciągu dnia i zauważyłam, że zielenina jaka kolwiek na wieczór im nie służy. Codziennie daję łyżeczkę siemienia. Raz na tydzień dostaną jakiś owoc czy suszoną żurawinę. Ciężko schodzą z wagi, ale nie idzie nam aż tak źle :)
Z resztą od diety jest inny dział. To temat o granulacie.


Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Granulat Grainless Complete
« Odpowiedź #485 dnia: Luty 02, 2012, 21:50:11 pm »
Lepiej ją zmień, bo się roztyje jak moje,
Królik jest mały, dopiero co kupiony w zoologu. Miał nie ostawać na razie żadnych !! świeżych warzyw. Do skończenia pół roku nie powinno się mu ograniczać za bardzo warzyw, bo rośnie. Marchew (można podać małemu) i pietruszka są dobre dla młodych królików, zawierają dobre włókno (marchew) i wit. C i wapń (pietrucha) niezbędne do wzrostu.

Koleżance wydrukuj strony Miniaturki Bez Tajemnic, to będzie wiedziała co i jak podawać :) http://www.miniaturkabeztajemnic.com/zywienie.html
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Granulat Grainless Complete
« Odpowiedź #486 dnia: Luty 02, 2012, 22:29:53 pm »
Nigdzie nie pisało ile króliczek ma miesięcy czy dni a w zoologu można kupić już kilku miesięcznego.Stąd ta moja rada do diety.

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Granulat Grainless Complete
« Odpowiedź #487 dnia: Luty 02, 2012, 22:56:00 pm »
Garść siemienia to chyba trochę za dużo :)
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Granulat Grainless Complete
« Odpowiedź #488 dnia: Luty 02, 2012, 23:11:18 pm »
Garść siemienia to chyba trochę za dużo :)

To już zgłupiałam  :glupek: To ile można ??

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Granulat Grainless Complete
« Odpowiedź #489 dnia: Luty 02, 2012, 23:18:03 pm »
Jak się nie myle i dobrze pamietam to siemienie jakies tam siarczany czy cos zawiera (niech ktos mnie ewentualnie poprawi). Wiec lepiej chyba za duzo nie dawac. Tak lyzka plaska starczy...

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Granulat Grainless Complete
« Odpowiedź #490 dnia: Luty 02, 2012, 23:30:36 pm »
Kurde to ja aż tak wielkiej swojej garści to nie mam :mhihi Troszeczkę wiecej niż ta płaska łyżeczka.

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Granulat Grainless Complete
« Odpowiedź #491 dnia: Luty 02, 2012, 23:42:58 pm »
Tak lyzka plaska starczy...
Siemię poza glikozydami cyjanogennymi (które są zawarte w nasionach i uaktywniając się powodują podtrucie, jak cyjanek) jest też tłuste jak masło.
Siemienia podaje się po 2-3 szczypty 2x dziennie (szczypta to tyle, co chwycisz między dwa palce :P) W sumie około łyżeczki od herbaty na dobę. A dla ludzi poleca się jeść nie więcej niż 1-2 łyżki stołowe na dobę (przy czym po obróbce cieplnej - gorąca woda, pieczenie czy smażenie enzymy się nie uaktywniają, można jeść). Więcej o zawartości chemicznej nasion lnu np. tu http://rozanski.li/?p=1005
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Granulat Grainless Complete
« Odpowiedź #492 dnia: Luty 02, 2012, 23:50:04 pm »
Rany boskie to ktoś mi ostatnio napisał żeby podczas linienia dawać sporą garść  !! !! !! To juz teraz nie dostaną aż w przyszłym tygodniu.
Eni dzięki za info  :bukiet

EDIT: Mam nadzieje ze nic im nie będzie.

Offline Branwen

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1681
  • Płeć: Kobieta
Odp: Granulat Grainless Complete
« Odpowiedź #493 dnia: Luty 03, 2012, 00:03:41 am »
"Spożyte nasiona w całości również nie wyzwolą związków cyjanogennych w jelitach i są wydalane z kałem, o czym można się osobiście przekonać. Także namoczone całe nasiona w kleikach nie wyzwalają nitrylozydów w jelitach, bowiem łupina nasienna nie jest trawiona"

To cytat ze strony podanej przez Eni.

A tu jeszcze jeden
"Nasiona lnu (podobnie jak i łodyga oraz liście) zawierają dwa związki cyjanogenne należące do grupy glikozydów nitrylowych (inaczej: nitrylozydów): linustatynę oraz neolinustatynę. Dopóki ziarno jest nienaruszone, związki te są stabilne i nie ulegają przemianom chemicznym. Dzieje się tak, ponieważ glikozydy i aktywujące je enzymy umieszczone są w różnych częściach ziarna i nie stykają się ze sobą. Dopiero w momencie pęknięcia łupiny i naruszenia struktury ziarna, następuje aktywacja enzymów, które rozpoczynają przemianę glikozydów w cyjanowodór."
http://www.primanatura.pl/czy-siemie-lniane-jest-toksyczne/
Potworki zapraszają do swojej galerii: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13287.0.html

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Granulat Grainless Complete
« Odpowiedź #494 dnia: Luty 03, 2012, 00:04:54 am »
podczas linienia dawać sporą garść
Tylko, jak zalejesz najpierw wrzątkiem, inaczej mogą się w najlepszym razie podtruć.

Kisiel z siemienia też już nie niesie za sobą ryzyka.

Ale królik, nie wiem czy wiecie - pogryzie nasiona i już nie będą nienaruszone.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Granulat Grainless Complete
« Odpowiedź #495 dnia: Luty 03, 2012, 00:09:17 am »
podczas linienia dawać sporą garść
Tylko, jak zalejesz najpierw wrzątkiem, inaczej mogą się w najlepszym razie podtruć.

Kisiel z siemienia też już nie niesie za sobą ryzyka.

Ale królik, nie wiem czy wiecie - pogryzie nasiona i już nie będą nienaruszone.

Nie,napisano mi że ziarna bez żadnego zalewania wodą itd.
Dobrze że one to sobie dzieliły na dwa razy te garstkę.Od przyszłego tygodnia bedą dostawać po jednej szczypcie na łepek.
Ale sie wystraszyłam ...

EDIT:
Poprawiłam post w którym wypisałam dietę żeby nie wprowadzać innych w błąd.
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2012, 00:20:54 am wysłana przez monika2415 »

Offline Branwen

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1681
  • Płeć: Kobieta
Odp: Granulat Grainless Complete
« Odpowiedź #496 dnia: Luty 03, 2012, 00:20:18 am »
Ale królik, nie wiem czy wiecie - pogryzie nasiona i już nie będą nienaruszone.

Trochę pogryzie, trochę przełknie w całości. Chciałam Monikę uspokoić ;)

Niektóre zwierzęta roślinożerne radzą sobie z glikozydami cyjanogennymi, bo te substancje zawarte są w wielu roślinach, m.in. w trawach. Niestety nie wiem jak to wygląda u królików.
Potworki zapraszają do swojej galerii: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13287.0.html

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Granulat Grainless Complete
« Odpowiedź #497 dnia: Luty 03, 2012, 00:22:44 am »
Tak naprawdę to na forum nigdzie nie znalazłam o dawkowaniu siemienia - jest ale tylko o rozrobieniu kisielu.
Nic im nie było nigdy więc nie jest za późno zmniejszyć dawkę.

Offline xxxastarothxxx

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2223
Odp: Granulat Grainless Complete
« Odpowiedź #498 dnia: Luty 03, 2012, 08:34:59 am »
Lepiej ją zmień, bo się roztyje jak moje,
Królik jest mały, dopiero co kupiony w zoologu. Miał nie ostawać na razie żadnych !! świeżych warzyw. Do skończenia pół roku nie powinno się mu ograniczać za bardzo warzyw, bo rośnie. Marchew (można podać małemu) i pietruszka są dobre dla młodych królików, zawierają dobre włókno (marchew) i wit. C i wapń (pietrucha) niezbędne do wzrostu.

Koleżance wydrukuj strony Miniaturki Bez Tajemnic, to będzie wiedziała co i jak podawać :) http://www.miniaturkabeztajemnic.com/zywienie.html

Ja przeczytałam, że to jakaś tam koleżanka kupiła w zoologu młodego królika, a ile ma królik Nowej to nie doczytałam...


Nowa

  • Gość
Odp: Granulat Grainless Complete
« Odpowiedź #499 dnia: Luty 03, 2012, 15:41:08 pm »
Dzięki wszystkim za odp
Nie wiem co bym bez was zrobiła