Autor Wątek: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.  (Przeczytany 290842 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Tula

  • Gość
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #220 dnia: Grudzień 02, 2010, 14:00:51 pm »
Je sianko :)
Więc ma jeść tylko sianko póki nie zacznie jeść zieleniny i warzyw, tak?
Co więc mam mu wprowadzać po koperku?
Co będzie najzdrowsze itd?

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #221 dnia: Grudzień 02, 2010, 15:15:19 pm »
Po koperku to ja bym wprowadzila pietruszke, moze jakies ziola jak masz np. bazylie. Albo na przyklad kawalek liscia pekinskiej, ale naprawde kawaleczek.
I jeszcze suszone warzywa wydaja mi sie bezpieczne.

Tula

  • Gość
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #222 dnia: Grudzień 02, 2010, 15:42:58 pm »
Zobaczę co akurat będę miała w lodówce, a w przyszłym tygodniu zrobię mu ogródek z tym co króliczki lubią najbardziej ;)

Mały chyba czuję się lepiej bo wariuje :)
I już brzuszka nie ma takiego napompowanego :)

nuka

  • Gość
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #223 dnia: Grudzień 02, 2010, 22:58:11 pm »
Podałam mu espumisan. obsmarowałam cukierkiem toffi żeby tabletka nabrała tylko aromatu i się nabrał ^^
dobrze, że sie nabrał i że są juz efekty, ale cóż to za cukierek toffi ?? Dużo takich cukierków mały zjada ??

Offline serducho

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 668
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #224 dnia: Grudzień 03, 2010, 02:41:01 am »
a  tu  to trzeba byc naprawde twardym - ZADNYCH cukierkow, ciasteczek, kanapek, chlebka... itd. to jest ludzkie jedzenie (i tez nie zawsze zdrowe) a nie krolicze! :)

Tula

  • Gość
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #225 dnia: Grudzień 03, 2010, 12:14:48 pm »
Hehe nie nie :)
Cukierków maluch nie jadł i nie będzie jadł  :mhihi
Ale raz widziałam jak zareagował na papierek po cukierku :) leżał na parapecie, a maluch próbował z łóżka do niego sięgnąć :)
Więc pierwsze co to pomyślałam, by nadać tabletce aromat cukierka :)

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #226 dnia: Grudzień 03, 2010, 12:30:08 pm »
najlepiej tabletki pakować w typowo królicze smakołyki np. zawinąć w listek lubianych ziół (np. bazylii) lub wsadzić w mikroskopijny kawałeczek banana. Przy problemach z brzuszkiem co prawda owoce nie służą, ale to taka rada na przyszłość, jakby były problemy z podawaniem leków (choć mam nadzieję, że takowe nie będą potrzebne).


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Tula

  • Gość
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #227 dnia: Grudzień 03, 2010, 14:50:25 pm »
Tak, wiem, że to nie był najlepszy sposób, dlatego na pigułce nie było żadnego kawałka cukrasa.
Specjalnie wzięłam coś twardego, co się nie pokruszy i nie zostanie na tablecie.
Przewertowałam to forum już na tyle, żeby co nieco wiedzieć na temat króliczej diety..
Ale papierkiem był tak zainteresowany, że wydał mi sie to najlepszy sposób, tym bardziej, że aromat chyba mu nie zaszkodzi..
Następnym razem jesli coś takiego będzie miało miejsce, to użyję pietruszki lub mięty, bo też ma dość mocny zapach :)
Chodź mam nadzieję, że już bidulek nie będzie miał problemów. Bo jest to i dla mnie i z pewnością dla niego dość stresujące :(

Offline serducho

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 668
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #228 dnia: Grudzień 03, 2010, 18:13:23 pm »
a jak tak to nic sie nie stalo :) ale wlasnie - posmarowac bananem by bylo korzystniej ;)

Tula

  • Gość
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #229 dnia: Grudzień 03, 2010, 18:38:51 pm »
A do wysuszonego banana też trzeba zwierzaczka przyzwyczajać tak jak z zieleniną?
Czy od czasu do czasu można mu podać jako przysmaczek?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2010, 20:33:23 pm wysłana przez Tula »

alcia123

  • Gość
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #230 dnia: Grudzień 03, 2010, 19:02:20 pm »
Tak się zastanawiałam ostatnio nad wprowadzaniem Niunieńce świeżych rzeczy. Tylko mam problem,bo boję się kupić jej coś teraz w sklepie,bo te wszystkie warzywka są takie "nasączone" nawozami.
I tutaj pytanie do Was: dajecie króliczkom takie normalne, kupowane w sklepie warzywka? Powiedzcie mi też proszę jakie rodzynki dajecie uszatym(o ile dajecie),bo chciałabym wprowadzić jej też trochę owoców? Oczywiście jako przysmak :)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2010, 19:39:27 pm wysłana przez alcia123 »

Offline kasieek99

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 184
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #231 dnia: Grudzień 03, 2010, 20:17:06 pm »
ja daje normalne kupowane w sklepie warzywa, malo tego bazyla przyzwyczailam i sa nie myte i nie obierane. w koncu jak na polu znajdzie warzywo to nikt mu nie obiera :) rodzynek nie dawalam jeszcze.

notująca

  • Gość
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #232 dnia: Grudzień 13, 2010, 22:50:06 pm »
Witajcie wszyscy zakróliczeni

Na początek krótko się przedstawię, a raczej przypomnę - kilka lat temu byłam aktywnym użytkownikiem starego forum, może starzy bywalcy (Ziabak, Uszata, Aseti) pamiętają mnie pod loginem mrofka. Zaznaczam to, żeby mi się od razu jako nowej nie oberwało ;-) Od prawie ośmiu lat królikiem mojego życia jest Adaś zwany Daśkiem, kundelek miniaturka.

Ale do rzeczy. Po pierwsze, zawsze w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zaglądam na to forum, bo wiem, że jest tu masa ludzi, którzy nie tylko kochają króliki, ale też kochają je mądrze. Ostatnio szperając po forum trafiłam na wątek o granulatach i ku swojemu zdumieniu wyczytałam, że bardzo polecany niegdyś alex nagle zaczął mieć fatalną reputację. Kiedy byłam świeżo upieczoną opiekunką królika przeczytałam wszystko, co znalazłam na temat fizjologii uszatych i wskazanej diety, dlatego właśnie zdecydowałam się na ten granulat (oczywiście, tylko jako dodatek do diety, opartej na sianie, suszonych ziołach i zieleninie). Przez te prawie osiem lat Dasiek chowa się świetnie, jedyną poważniejszą przypadłością trawienną był kamień nerkowy, którego dorobił się minionego lata (rozbity dzięki fachowej interwencji dr Joanny Persony). Nigdy więc nie myślałam o zmianie granulatu - aż dotąd. I tu moje pytanie - czy alex "popsuł" się przez te kilka lat? Czy po prostu te nowe granulaty, chodzi mi o chwalone przez wszystkich Cuni, są o tyle lepsze, że jest sens przestawiania na nie królika w świetnej formie i wieku cokolwiek dojrzałym? Czy ten kamień nerkowy mógł być spowodowany wadami alexa?

I druga kwestia. Kupiłam Daśkowi na próbę Cuni Pro i Cuni Complete, ale nawet jeśli zdecyduję się na przejście na te granulaty, muszę to zrobić stopniowo. I tu mój dramat: internetowy sklep świat królika, w którym normalnie go zamawiałam, nawala z terminami, a zapasów alexa została mi resztka. Sklepy w Warszawie, w których go kupowałam, albo nie istnieją (Nowy Świat), albo przestały go mieć w ofercie (zoologiczny w Galerii Moktów). W pozostałych na pytanie o alexa sprzedawca robi wielkie oczy. Stąd drugie pytanie - czy ktokolwiek wie, gdzie w Warszawie można kupić alexa?? Najlepiej na Ursynowie albo w centrum, ale jak trzeba, pojadę i na Białołękę...

Będę super wdzięczna za pomoc. Dasiek jeszcze bardziej :-)

Pozdrawiam ciepło

notująca

 
« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2010, 23:09:03 pm wysłana przez notująca »

Offline milka37

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Mercedes, Andrzej Złysyn, Maja Mi
  • Za TM: Pati, Puszek Okruszek, Merida Tumorka, Jogobella
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #233 dnia: Grudzień 15, 2010, 19:10:29 pm »
Z tego co mi wiadomo w Alexie są jakieś ilości produktów mlecznych, na miniaturce jest w granulatach bardzo szkodliwych (http://miniaturkabeztajemnic.com/dostepneg.html). I przy okazji jest tez skład :P
Ale nie jestem pewna czy on dopiero teraz się "popsuł", czy po prostu przez te kilka lat inne granulaty po prostu go wyprzedziły :P

Czy warto królka przestawiać, to już chyba sama musisz ocenić, chociaż ja osobiście bym spróbowała :) Jakby nie patrzeć są zdrowsze :P 

A co do sklepu w Wawie, sprawdzałaś może w hurtowniach zoologicznych?
"To, ze zwierze jest duze, nie oznacza, ze nie potrzebuje czulosci.
Jakkolwiek duzy Tygrys sie wydaje, potrzebuje tyle czulosci, ile Malenstwo"

qqnia

  • Gość
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #234 dnia: Grudzień 22, 2010, 12:30:13 pm »
Witam!
Mam pytanko: dostałam od znajomej 2 pudełka pokarmu Vitakraft Best age dla seniora. Moje króliczki mają ok 2 lat, więc zastanawiam się czy mogę go im podawać i czy ewentualnie zmienić wtedy proporcje. Składu niestety nie podam bo jest po niemiecku, coś z tego rozumiem ale nie chcę Wam mieszać, a w internecie nie mogłam znaleźć...
Możecie mi coś poradzić? ;-)

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #235 dnia: Grudzień 22, 2010, 13:59:57 pm »
Wydaję mi się że nie jest to dobry pomysł.Nie dlatego że jest przeznaczone dla seniorów ale dlatego że jest to Vitakraft który jest zaliczany do najbardziej szkodliwych granulatów.Proszę poczytaj sobie niżej podany link,tam jest wszystko o granulatach.

http://www.miniaturkabeztajemnic.com/dostepneg.html

Na stronie jest również podana lista warzyw,owoców,ziół itd.To jest zdrowsze od granulatów.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #236 dnia: Grudzień 22, 2010, 14:56:30 pm »
qqnia, a jaki granulat jedza na co dzien twoje kroliki?

Jesli nie chcesz pozbywac sie karmy, to w ostatecznosci mozesz potraktowac ja jako przysmak. Ale Vitakraft ma to do siebie, ze jest bardzo 'slodki'. Kroliki, ktore go jedza bardzo ciezko przestawic na inne granulaty. Dlatego jesli chcesz juz podawac ten granulat, to nie rezygnuj z tego, ktory macie, bo pozniej zajace moga zaczac strajk.

'Seniory' sa zazwyczaj bardziej kaloryczne. Ale jesli krolik ma zdrowa, zbilansowana diete, to karmy typu junior czy senior nie sa potrzebne. To tak naprawde chwyt marketingowy.

Monika podala ci link do bardzo ciekawej stronki. Moze zaczerpniesz jakies dodatkowe pomysly na temat karmienia :)


PS. Mozesz tez sprawdzic czy po tym vitakrafcie nie beda zostawialy cekotrofow. Jesli tak, to go lepiej odstaw.

Offline misia01

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2367
  • Płeć: Kobieta
    • Namaluję obrazy
  • Lokalizacja: Minsk Maz.
  • Pozostałe zwierzaki: koty,psy,konie
  • Za TM: Misia (13.03.2020 r) :(
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #237 dnia: Grudzień 23, 2010, 01:25:16 am »
Według tamtej listy Cuni Complete też jest szkodliwe  :nie_wiem

qqnia

  • Gość
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #238 dnia: Grudzień 27, 2010, 12:55:19 pm »
No właśnie sama bym go sobie nie kupiła, moje królasy jedzą Cuni Complete i wprost za nim przepadają, dostają niecałą płaską łyżkę (na królika) rano, reszta to warzywa, suszki itp.
Nie chcę się pozbywać tego granulatu bo ostatnio ciężko nam związać koniec z końcem i myślałam że trochę to odciąży budżet. Kiedy adoptowałam Turlisia jadł wtedy Vitakrafta jakiegoś i bardzo ładnie potem przestawił się na Cuni...
Może spróbuję im podawać w bardzo niedużych ilościach i będę obserwować cekotrofy. Zobaczymy co z tego wyniknie i najwyżej odstawimy, trudno.

Offline LeryMosa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 622
Odp: Tutaj zadajemy pytania odnośnie granulatów.
« Odpowiedź #239 dnia: Styczeń 04, 2011, 16:45:04 pm »
Nie dziw się. Vitapol jest bardzo nie zdrowy.