Autor Wątek: Gałązki..  (Przeczytany 20845 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Nuna

  • Gość
Gałązki..
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 23, 2009, 09:09:34 am »
Ja niczego nie pomylilam, drzewo potocznie nazwane u nas akacja czyli robinia akacjowa (falszywa akacja) jest trujaca cytat z wikipedii
" Kwiaty robinii akacjowej są jadalne, ale owoce, kora i liście trujące"
Drzewo jest trujace dla ludzi, gryzoni, krolikow, koni, psow, kotow i ptakow
http://www.atlas-roslin.com/trujace.html

Teraz o drzewach pestkowych typu wisnia, czeresnia, morele itd. podejrzewa sie, ze galazki i liscie zawieraja cyjanki dlatego kroliki nie powinny ich jesc.
Czytalam tez artykul, w ktorym pani Dr. Jacqueline Kupper z Uniwersytetu w Zurichu, odzial teksykologii pisze, ze cyjanki znajduja sie tylko w pestkach tych owocow.
Ja jestem ostrozna i nie podaje galazek tych drzew, jest wiele innych , ktore mozna z powodzeniem podawac.

MadFighter

  • Gość
Gałązki..
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 23, 2009, 23:25:20 pm »
Czyli jeśli dobrze zrozumiałem "krajowa akcja" odpada, ale gałązki brzozy czy też dębu mogę podać ze spokojnym sumieniem?

Nuna

  • Gość
Gałązki..
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 24, 2009, 08:36:41 am »
Krajowa akacja odpada, dab mozesz podawac od czasu do czasu zawiera garbniki, ktore w wiekszej ilosci moga zaszkodzic uszakowi.
Bezpieczna jest jablon, leszczyna, porzeczka, grab, olcha, brzoza, wierzba, grusza.

Nakhmailean

  • Gość
Gałązki..
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 24, 2009, 23:30:52 pm »
Na szczęście wierzbę taką o  ;(  :) to ja mam na terenie :) i mogę ciachać codziennie. Mam też wiśnię, której nie podaję. No i babka rośnie sobie dziko i przysmak w postaci liści malin :) Tylko rwać i jeść...oczywiście nie jem  :lol

Shell

  • Gość
Gałązki..
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 26, 2009, 00:16:38 am »
Akacja w Polsce nie rośnie, to drzewo, którym żywi się np. żyrafa. W Polsce występuje Grochodrzew (Robinia pseudoacacia). Kora tej rośliny posiada trujące białko- Toxalbumine. Nie wolno podawać gałązek Robinii ale liście można choć są źródła, które podają, że liście też są trujące. Ja nie polecam bo pewności nie ma, a i tak ze względu na dużą ilość białka ta roślina nie jest wskazana dla królika.

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Gałązki..
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 26, 2009, 21:14:53 pm »
Właśnie mama ucięła mi gałązki naszej ogrodowej wiśni,mam je na biurku , dobrze, że się upewnilam , że nie mogę ich podawać, mama oczywiście twierdziła,że mam dać bez obaw, że gdybym przyjechała 5min później to było by już zjedzone  :oh:
SylwiaG

Yuuki

  • Gość
Gałązki..
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 28, 2009, 19:30:13 pm »
Dziś byłam na zakupach i zobaczyłam "Naturalne gryzaki" dla gryzoni , wiem że króliki nie są gryzoniami , ale był na rysunki , więc postanowiłam kupić . Oczywiście nie podałam bo nie byłam pewna czy są ok . To może opisze co tam jest "Karma uzupełniająca dla gryzoni - Naturalne gryzaki. Skład : gałązki jabłoni , gałązki gruszy. Sposób stosowania : Karmę podawać w małych ilościach dwa-trzy razy dziennie"
A wygląda tak : http://www.planeta-zoo.pl/dakoart-naturalne-gryzaki-125g-pi-457.html
Podać czy nie ? Jeśli nie to może znajdę jakiegoś gryzonia i mu dam ;)

Offline jpuasz

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2034
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Pusiek i Kulka
  • Za TM: Liska
Gałązki..
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 28, 2009, 20:12:39 pm »
A otworzyłaś to? Co jest w środku? Jeśli po prostu gałązki, to raczej można podać :)



Liska była z nami 4 lata, 6 miesięcy, 3 tygodnie i 5 dni (od 01.09.2009 do 27.03.2014)

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Gałązki..
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 28, 2009, 20:14:13 pm »
bez obaw, to po prostu gałązki, jabłoń i grusza są ok dla uszatych  :PP
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Yuuki

  • Gość
Gałązki..
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 28, 2009, 20:21:27 pm »
Tylko gałązki ;) Dałam jej troszkę pogryzła ;P Dziękuje bardzo x33

TUSIA555555

  • Gość
Gałązki..
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 29, 2009, 10:55:26 am »
moja Tusia uwielbia podgryzać i zjadać sobie gałązki wierzby...
Zresztą ona ogólnie uwielbia zieleninę i swoją karmę dla juniorów....bo za warzywkami jak narazie nie przepada..a przynajmniej nie rusza marchwii i jabłuszka...
Więc zawsze daję jej sporo świeżej trawki i kilka granulek (dosłownie zeby dno miseczki przykryło...a i to nie całej miski)...myślicie ze to ok?

Nuna

  • Gość
Gałązki..
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 29, 2009, 10:59:50 am »
Jesli trawa jest zmieszana z kilkoma innymi roslinami ( mlecz, babka, koniczyna, komosa itd),to ok .
 Warzywa to nie tylko marchewka to takze natka pietruszki, cykoria, liscie rzodkiewek, kalarepy i koperek :)

Sebo2000

  • Gość
Gałązki..
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 03, 2009, 11:10:50 am »
a ja mam pytanko, na bez nikt nic nie odpowiedział, więc czy można podawać bez? no i czy można podawać gałęzie śliwki (białej albo zwykłej węgierki) no i brzoskwini? ew tuja (żywotnik jakiśtam). a wierzbę mam taką pokręconą (pogiętą), można to dawać? ma takie drobne podłóżne listki, żółtawą korę i gałązki się "skręcają"

http://bonsai_sprzedaz.republika.pl/wierzba_pogieta.jpg
http://www.bank-zdjec.com/foto4/12507_b.jpg
http://images34.fotosik.pl/400/50cc09ec57445216.jpg (tu ktoś coś zaznaczył, ale to nie istotne)
http://www.krzewy.pl/Matsudana/Matsudana.htm (to nie jest reklama sklepu, ma tylko pozakzać o co mi chodzi)
te 4 fotki myślę że zobrazuja o co mi chodzi :P

[ Dodano: Czw Wrz 03, 2009 11:16 am ]
przepraszam za post pod postem, ale właśnie to znalazłem, i mooże się przydać :)

http://www.canis.org.pl/porady/zabezpieczenie.htm#trujace

Nuna

  • Gość
Gałązki..
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 03, 2009, 12:46:10 pm »
Bez jest umiarkowanie trujacy, galezi sliwy i moreli nie podajemy. Zywotnik jest trujacy, wierzba pokrecona jest ok. :)

Sebo2000

  • Gość
Gałązki..
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 03, 2009, 15:13:44 pm »
pokręcona jest ok? :D mogę to podawać codziennie i bez ograniczeń? a brzoskwinia też pewnie trująca?

Offline jpuasz

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2034
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Pusiek i Kulka
  • Za TM: Liska
Gałązki..
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 03, 2009, 21:54:44 pm »
Wszystkie jednopestkowce nie powinny być podawane.



Liska była z nami 4 lata, 6 miesięcy, 3 tygodnie i 5 dni (od 01.09.2009 do 27.03.2014)

Offline rokiowca

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 734
  • Płeć: Kobieta
    • Mój blog
Gałązki..
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 04, 2009, 15:30:36 pm »
ja mam wierzbe chinska :| ona ma jatkei lsicie pokrecone to moge ja dawac czy nie?
Afrusia
  • 26.07.2013r. Przeżyła 6 lat. Ze mną tylko 4.Tęsknie kochanie.
kliknij


Yuuki

  • Gość
Gałązki..
« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 04, 2009, 16:55:21 pm »
Hmm...a mam pytanie ;) Czy mogą być gałęzie orzecha w sensie drzewa ? Bo u Mnie babcia ma w podwórku i mam pewność że są ok ;)

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Gałązki..
« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 04, 2009, 20:45:23 pm »
Ja też mam orzech , jest tak nisko,że kroliczki go wąchają, ale nie skubią.  Nie wiem lepiej nie podawaj jeśli nie ma pewności.
SylwiaG

Nuna

  • Gość
Gałązki..
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 05, 2009, 11:39:58 am »
Galezie orzecha wloskiego rzadko, maja jakis garbnik nie pamietam juz co dokladnie,  liscie sa mocno trujace dla koni wiec dla krolika tez nie bardzo sie nadaja, niektorzy podaja mlode listki.