Autor Wątek: problemy z bobkami  (Przeczytany 22559 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kitty27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice
  • Pozostałe zwierzaki: Kocurek Filemon Filosławski, Gerbile Pola & Tola
  • Za TM: Zorruś-5.X.2009, Brandon-2.XII.2009, Igiełka-24.III.2012, Marlonek-30.VI.2019, Kinia-3.X.2020
problemy z bobkami
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 22, 2010, 13:04:18 pm »
Blacky, jeśli robi koralowe bobki to oznacza, że linieje, zwłaszcza bardzo często występuje u królików długowłosych. Mój Marlon też linieje od miesiąca i zdarzają mu się nawet 8 bobków połączonych ze sobą.  
W tym przypadku podawać siemię lniane, cykorię, kawałek kiwi, sok z ananasa, ewentualne pasta odkłaczająca Bezo-pet. No i codziennie czesać.

Offline Blacky

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3342
  • Płeć: Kobieta
    • Pomyślna Blog
problemy z bobkami
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 22, 2010, 13:08:52 pm »
Innymi słowy: bez paniki? :)
Co prawda cykorię dostał i wczoraj i dziś, ale tylko po kilka listków. Od dziś dostanie więcej. I postaram się kupić kiwi. :) na razie spróbujemy bez pasty.
Dzięki.
Save The Earth - it's The Only Planet With Chocolate! ;>
Pomyślna blog

Offline Kitty27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice
  • Pozostałe zwierzaki: Kocurek Filemon Filosławski, Gerbile Pola & Tola
  • Za TM: Zorruś-5.X.2009, Brandon-2.XII.2009, Igiełka-24.III.2012, Marlonek-30.VI.2019, Kinia-3.X.2020
problemy z bobkami
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 22, 2010, 13:13:54 pm »
Wiesz, lepiej zapobiec niż leczyć potem.

Offline Blacky

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3342
  • Płeć: Kobieta
    • Pomyślna Blog
problemy z bobkami
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 22, 2010, 13:20:46 pm »
Cytat: "Kitty27"
Wiesz, lepiej zapobiec niż leczyć potem.


A tak konkretniej, o co chodzi? Bo chyba nie nadążam.
Save The Earth - it's The Only Planet With Chocolate! ;>
Pomyślna blog

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
problemy z bobkami
« Odpowiedź #64 dnia: Luty 22, 2010, 18:47:06 pm »
Podaj pastę,ona nie zaszkodzi. Kiwi świeże lub suszone,jesli by mu nie zasmakowało. \ja podaję siemię-juz małe zjadły spora paczkę,ale nie widzę szczerze mówiąc,zeby to pomagało ..
SylwiaG

Chucky123

  • Gość
problemy z bobkami
« Odpowiedź #65 dnia: Luty 22, 2010, 19:38:50 pm »
sylwiaG, a jak podajesz kisiel czy ziarenka?

Offline Blacky

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3342
  • Płeć: Kobieta
    • Pomyślna Blog
problemy z bobkami
« Odpowiedź #66 dnia: Luty 22, 2010, 20:03:01 pm »
W środę jesteśmy u weta, tam jest też sklep z artykułami dla zwierząt. Zaopatrzymy się w pastę, skoro ją polecacie. Ale czy nie jest tak, że ona szkodzi niektórym króliczkom? Nie pojawia się po niej rozwolnienie? Ogólnie jestem przeciwniczką podawania nadmiaru leków - i u ludzi i u zwierzaków. :)


::Edycja::

Sama nie wiem co robić. Dziś rano było tylko kilka bobków. Co prawda pojedyncze. No i suche, więc może część zjadł zanim wstałam. Wczoraj odstawiłam mu granulat, zostawiłam siano, suszki i cykorię, do tego kawałek brokuła. Kupię siemię po drodze z pracy i może znajdę kiwi. Iść dziś do weterynarza? Czy poczekać do jutra? Dziś w klinice nie ma specjalisty od małych zwierząt, więc to się chyba mija z celem...

::Edycja 2::
Kiwi - nie tknął. Ananasa - nie tknął. Na szczęście zjadł (aczkolwiek niechętnie) listek cykorii wybabrany ziarnami siemienia. I rozsmakował się w koperku. Ale odkąd wyszłam może ze 2-3 bobki. Siemię dostałam normalnie w markecie.
Przypomniałam sobie, że robiłam sobie kiedyś koktajle z owoców i siemienia lnianego. Może jemu tez zmiksować to siemię i kiwi albo ananasa z czymś co lubi?
Czy skoro odstawiłam mu granulat to mogę podawać więcej niż 100g/kg zieleniny? Rzuca się na warzywka i zioła jak dziki odkąd nie dostaje granulatu.
Save The Earth - it's The Only Planet With Chocolate! ;>
Pomyślna blog

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
problemy z bobkami
« Odpowiedź #67 dnia: Luty 23, 2010, 17:17:07 pm »
Blacky,  pokrój kiwi w plasterki, ułóż na woreczku na parapecie, do jutra  jesczze obróć,zanim pójdziesz spać, zje na pewno ususzone.
Chucky123,

 ziarenka, kiślu sie nie tkną,ale widzisz, już zeżarły całą paczkę siemienia , a bobki i tak czasem mają z włosami.  Już wolę dawać sianko,cykorię i kiwi.
SylwiaG

Offline Blacky

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3342
  • Płeć: Kobieta
    • Pomyślna Blog
problemy z bobkami
« Odpowiedź #68 dnia: Luty 23, 2010, 17:22:11 pm »
Nie pomyślałam o tym. Zwykle suszę owocki w piekarniku, tak też chyba może być? Bardzo dziękuję za radę. :)

::Edycja::

Cała blaszka już w piekarniku. :) Nie sprzedawali pojedynczo - musiałam kupić cały koszyk i już myślałam, że się zmarnują, a tu proszę. Jeszcze jedna blacha jutro i będzie po koszyczku. Jeszcze raz wielkie dzięki za radę.  :bukiet
Save The Earth - it's The Only Planet With Chocolate! ;>
Pomyślna blog

Offline Kitty27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice
  • Pozostałe zwierzaki: Kocurek Filemon Filosławski, Gerbile Pola & Tola
  • Za TM: Zorruś-5.X.2009, Brandon-2.XII.2009, Igiełka-24.III.2012, Marlonek-30.VI.2019, Kinia-3.X.2020
problemy z bobkami
« Odpowiedź #69 dnia: Luty 23, 2010, 20:51:00 pm »
A ja mam pytanie.

Moja Igiełka czasami robi bardzo duże bobki, nie zawsze są okrągłe, ale i podłużne. Wiem, że to nie jest normalne, ale co to oznacza? Jak mam temu zapobiec?

Offline Blacky

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3342
  • Płeć: Kobieta
    • Pomyślna Blog
problemy z bobkami
« Odpowiedź #70 dnia: Luty 23, 2010, 23:10:10 pm »
Są bobki. :) Że tak powiem: śliczne i pojedyncze, bez szału z ilością, ale poprawa jest. Dzisiejsze czesanie z bólem, ale załatwione. Bardzo dziękuję za rady. Jutro skonsultujemy się jeszcze z weterynarzem.
Save The Earth - it's The Only Planet With Chocolate! ;>
Pomyślna blog

Offline jpuasz

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2034
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Pusiek i Kulka
  • Za TM: Liska
problemy z bobkami
« Odpowiedź #71 dnia: Luty 24, 2010, 15:20:14 pm »
Kitty u nas to samo się zdarza. Też chciałabym wiedzieć czemu tak się dzieje.



Liska była z nami 4 lata, 6 miesięcy, 3 tygodnie i 5 dni (od 01.09.2009 do 27.03.2014)

kasiagio

  • Gość
problemy z bobkami
« Odpowiedź #72 dnia: Luty 24, 2010, 17:03:57 pm »
U mnie jest to samo , znalazłam bobki owalne ale w konsystencji takie same jak okrągłe , nie wiem dlaczego się tak dzieje , zawsze jak je widzę to boję się ,ze coś się zaczyna i masuje Makiemu brzuszek  :/

Offline Blacky

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3342
  • Płeć: Kobieta
    • Pomyślna Blog
problemy z bobkami
« Odpowiedź #73 dnia: Luty 24, 2010, 20:56:40 pm »
Jesteśmy po wizycie u weta. :)
Nie poleca pasty, bo jest robiona pod kątem mięsożerców i raczej nie pomaga królikom. Nie poleca tabletek, chyba, że królik lubi je jeść (jeśli sam nie weźmie, to wciskanie ich do pyska jest problematyczne, a działanie niepotwierdzone).
Mamy dawać sok z ananasa (10 ml dziennie). Do tego dieta - królik musi jeść dużo. Granulatu nie odstawiamy, CC jest podobno zalecany królikom długowłosym. Dużo warzyw, ale bez przesady, żeby nie było biegunki (100g/kg królika jest ok), dużo siana i suszki.
Więc mniej więcej to co pisałyście - z drobnymi modyfikacjami.

Niestety Boniek odmówił konsumpcji również suszonego kiwi, więc jeśli ktoś chciałby dla swojego króliczka, to chętnie wyślę paczuszkę. :)
Save The Earth - it's The Only Planet With Chocolate! ;>
Pomyślna blog

Offline jpuasz

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2034
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Pusiek i Kulka
  • Za TM: Liska
problemy z bobkami
« Odpowiedź #74 dnia: Luty 24, 2010, 21:03:53 pm »
Blacky a u jakiego weta byłaś?



Liska była z nami 4 lata, 6 miesięcy, 3 tygodnie i 5 dni (od 01.09.2009 do 27.03.2014)

Offline Blacky

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3342
  • Płeć: Kobieta
    • Pomyślna Blog
problemy z bobkami
« Odpowiedź #75 dnia: Luty 24, 2010, 21:22:05 pm »
U sprawdzonego. :)
W klinice MultiWet na Gagarina w Warszawie jest specjalista od małych zwierząt - dr Mikłusz (http://www.multiwet.com.pl/6201/index.html).
Save The Earth - it's The Only Planet With Chocolate! ;>
Pomyślna blog

Offline jpuasz

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2034
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Pusiek i Kulka
  • Za TM: Liska
problemy z bobkami
« Odpowiedź #76 dnia: Luty 24, 2010, 21:27:37 pm »
Hmm na liście sprawdzonych wetów go nie widzę... http://www.kroliki.net/pl/weterynarze/weterynarze/lekarze-weterynarii-wg-miejscowosci Stąd moje zdziwienie, bo pierwsze słyszę, żeby wet tak mówił. Nie jestem przekonana czy to króliczy weterynarz...



Liska była z nami 4 lata, 6 miesięcy, 3 tygodnie i 5 dni (od 01.09.2009 do 27.03.2014)

Offline Blacky

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3342
  • Płeć: Kobieta
    • Pomyślna Blog
problemy z bobkami
« Odpowiedź #77 dnia: Luty 24, 2010, 21:33:22 pm »
Żeby weterynarz jak mówił?

Szczerze mówiąc jakaś lista w internecie nie bardzo mnie interesuje póki mam sprawdzonego lekarza. Jeśli będę szukała nowego na pewno tam zajrzę, ale kryteria doboru lekarzy zamieszczanych na wirtualnych listach nie są dla mnie jasne, a doświadczenia ludzi subiektywne. Wolę sprawdzić sama. :) Ten weterynarz opiekował się moim poprzednim króliczkiem. Jest solidny, udziela jasnych i wyczerpujących informacji, przypomina o terminach szczepień. No i próbował ratować Timiego mimo zaawansowanego wieku, nawet jak miał już bezwład czterokończynowy.
Save The Earth - it's The Only Planet With Chocolate! ;>
Pomyślna blog

Offline jpuasz

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2034
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Pusiek i Kulka
  • Za TM: Liska
problemy z bobkami
« Odpowiedź #78 dnia: Luty 24, 2010, 21:37:58 pm »
Żeby wet odradzał pastę. A to nie jest lista weterynarzy, którą ktoś tam sobie wymyślił. To jest lista sprawdzonych weterynarzy polecanych przez Stowarzyszenie Pomocy Królikom. Weterynarzy, którzy mają doświadczenie i wiedzą jak postępować z królikami.



Liska była z nami 4 lata, 6 miesięcy, 3 tygodnie i 5 dni (od 01.09.2009 do 27.03.2014)

Offline Blacky

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3342
  • Płeć: Kobieta
    • Pomyślna Blog
problemy z bobkami
« Odpowiedź #79 dnia: Luty 24, 2010, 21:48:33 pm »
Akurat co do pasty podał dość racjonalne argumenty - że jest stworzona z myślą o mięsożercach, którzy mają inaczej zbudowany przewód pokarmowy. Podaję taką pastę moim kotom. :) Nie sądzę, żeby taka wypowiedź podważała jego kompetencje. Bada króliki dokładnie, przy każdej wizycie sprawdza zęby, oczy i brzuszek. Nie będę agitować i namawiać innych, ale też nie będę się na siłę nawracać. :)
A co do listy na stronie SPK, to dalej nie wiem kto konkretnie ją tworzy, na jakiej podstawie i jak często jest aktualizowana. Z całym szacunkiem dla SPK i jego działalności, ale to wciąż tylko ludzie, a Internet to Internet - wszystko przyjmie. :) Ale, jak powiedziałam: jak będę szukać nowego weterynarza, to wezmę ją pod uwagę. Na razie nie szukam.
Save The Earth - it's The Only Planet With Chocolate! ;>
Pomyślna blog