Autor Wątek: Kilka rad dla początkującego...?  (Przeczytany 4195 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

wilk24

  • Gość
Kilka rad dla początkującego...?
« dnia: Kwiecień 05, 2009, 13:49:04 pm »
Cóż, przydałoby mi się kilka rad na początek  :/

Królika miniaturkę otrzymałem kilka dni temu (z października) i wciąż wszystko co wiem o zajmowaniu się nim wiem z internetu... Jak nietrudno się domyślić, mnóstwo w tym luk.

Może więc na początek mała pomoc z dietą... Otóż ku mojemu zaniepokojeniu króliczyca Kate na potęgę (!!) wsuwa siano podczas gdy nakarmienie go jakimkolwiek warzywem to istny wyczyn. Cały czas ma również dostęp do sypkiej, warzywnej karmy i oczywiście wody (nauczony przez poprzednią właścicielkę picia z poidełka, obecnie nie rezygnując z niego usiłuję nauczyć ją pić również z miseczki). A zatem - jak przekonać do jedzenia warzyw i od których zacząć? Próby z marchwią, jabłkiem, sałatą i ogórkiem raczej bez większego powodzenia...

Z góry dziękuję za pomoc...

Mareczek

  • Gość
Kilka rad dla początkującego...?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 05, 2009, 13:51:04 pm »
W jakim wieku jest Kate?

wilk24

  • Gość
Kilka rad dla początkującego...?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 05, 2009, 13:55:32 pm »
"Królika miniaturkę otrzymałem kilka dni temu (z października)"

Październik 2008, to daje jakieś 6 miesięcy.

Offline Truffle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1045
  • Płeć: Kobieta
  • 진기씨,사랑해~
    • dA
Kilka rad dla początkującego...?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 05, 2009, 13:56:38 pm »
niech je siana tyle ile da radę :) to  bardzo dobrze :)
nie wiem jaką podajesz jej karmę (jakaś nazwa? skład?), ale wiekszość poleca tutaj granulat: Cuni Complete, Duo Cuni lub Wildlife Rodent Food, w kolejności od najlepszego składem.
królikom nie podajemy sałaty innej niż rzymska (chyba? nie wiem, ja jeszcze podaję taką czerwoną odmianę, w każdym bądź razie nie podaje się sałaty głowiastej i lodowej, masłowej chyba też?). ogórek nie stanowi większych wartości odżywczych - jedni podają, inni nie.
warzywa i owoce wprowadzamy powoli, po jednym na tydzien jeśli nie zaszkodziły i zaczynamy od małych kawałków - np plasterek marchewki, itd. są króliki, które nie przepadają lub po prostu trzeba je bardziej zachęcać, bo nie znają jeszcze :)
Haikus are stupid
I cannot write them at all
Deal with it, retard.

wilk24

  • Gość
Kilka rad dla początkującego...?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 05, 2009, 14:01:30 pm »
Hmm... karma Vitapolu, warzywna, "mieszanka paszowa pełnoproporcjowa".

Ok, sałatę już wiem jaką, ogórek schodzi na dalszy plan... Więc co?  :>  Nadal próbować z marchewką?

Przy czym zdaję sobie sprawę, że większość nawyków żywieniowych Kate wzięła się z TOTALNEJ nieodpowiedzialności poprzedniej właścicielki... Po prostu chciałbym to nadrobić.

[ Dodano: Nie Kwi 05, 2009 2:02 pm ]
"Hmm... karma Vitapolu, warzywna, "mieszanka paszowa pełnoproporcjowa"."

Pełnoporcjowa*, sorry :/

Offline Truffle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1045
  • Płeć: Kobieta
  • 진기씨,사랑해~
    • dA
Kilka rad dla początkującego...?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 05, 2009, 14:07:40 pm »
vitapol niestety nie jest polecany, ale napisz skład jeśli masz możliwość.
najlepiej przestaw królika na któryś z wymienionych przeze mnie granulatów - naprawdę polecam, mój zjadał każdy z nich i cieszy się dobrym zdrowiem (poprzednia właścicielka karmiła mieszanką vitapolu). poczytaj tutaj: http://www.porady.kroliki.net/?p=dieta
spróbuj z plasterkiem marchewki, z plasterkiem jabłka lub plasterkiem banana :) tzn jedno na tydzień :)
dajesz swojemu króliczkowi suszki?
Haikus are stupid
I cannot write them at all
Deal with it, retard.

wilk24

  • Gość
Kilka rad dla początkującego...?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 05, 2009, 14:18:21 pm »
A skąd ja mogłem wiedzieć, który dobry? Wchodzę do porządnego zoologicznego i proszę o pomoc sprzedawczyni  :/
Do diabła ze składem, jak zły to po prostu zmieniam karmę (swoją drogą osobliwe, że Kate smakuje...).

I co to, u diabła, są suszki?  :P  Litości, jestem zielony  :>

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Kilka rad dla początkującego...?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 05, 2009, 14:21:33 pm »
To nie musi być marchewka akurat. Może daj zieleninke z marchewki - mój uwielbia a samą marchewkę zostawia na koniec(chyba , że teraz wiosenna młoda i soczysta :)) więc może  kup młodziutką i małą one są najlepsze, może maluch się skusi, bo 'starej' mój też nie lubi.brokuł oraz jego liście, liście kalarepy - można zacząć od zieleninki.  
Tak jak wspomina Truffle,  Sałata tylko rzymska. Może cykorie polubi. Spróbuj różnorodnych warzyw , może też ziół na poczatek lub zwykłej trawki z dworu oczywiście z czystych terenów.  A to , że je sianko to pozostaje skakać z radości :) Pozdrawiam
SylwiaG

Preah

  • Gość
Kilka rad dla początkującego...?
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 05, 2009, 14:24:14 pm »
Postaraj się, jak sygeruje Truffle wprowdzić do diety królinki suszki, są uwielbiane przez króliki a przy tym niskokaloryczne i zdrowe.
Z warzyw zaś spróbuj podawać "zielonki", czyli np. liście cykorii, gałązki koperku, pietruszki (wszystko wprowadzając stopniowo i obserwując Kate). Warto też posiać np. trawę pszeniczną lub tzw. "kocią trawkę", rzeżuchę.

wilk24

  • Gość
Kilka rad dla początkującego...?
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 05, 2009, 14:26:40 pm »
Zrozumiano - jeszcze dziś ruszam po zieleninkę  :DD

Co do trawki... Hmm... Wyzwanie jak na Gdynię Trójmieście  :nie_powiem  Tu prędzej gandzię dorwę niż czysty liść trawy, ale poszukam gdzieś dalej  :>

Dzięki ogromnie za pomoc  :DD

Preah

  • Gość
Kilka rad dla początkującego...?
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 05, 2009, 14:27:21 pm »
Cytat: "wilk24"
A skąd ja mogłem wiedzieć, który dobry? Wchodzę do porządnego zoologicznego i proszę o pomoc sprzedawczyni  :/
Do diabła ze składem, jak zły to po prostu zmieniam karmę (swoją drogą osobliwe, że Kate smakuje...).

I co to, u diabła, są suszki?  :P  Litości, jestem zielony  :>


Suszki to suszone zioła (najbardziej lubiane przez króliki to zazwyczaj babka lancetowata, szerokolistna, mniszek, ale oferta jest bardzo bogata). Firma Zuzala to najbardziej znany producent suszków, ich produkty znajdziesz w sklepach zoologicznych (zwłaszcza internetowych).

Trzeba troszkę pobuszować na forum :)
Szybko zrozumiesz słownictwo tutaj stosowane ;)

[ Dodano: Nie Kwi 05, 2009 2:30 pm ]
Cytat: "wilk24"

Co do trawki... Hmm... Wyzwanie jak na Gdynię Trójmieście  :nie_powiem  Tu prędzej gandzię dorwę niż czysty liść trawy, ale poszukam gdzieś dalej  :>



Dlatego warto założyć własną uprawę ;) w doniczce. Trawa rośnie szybko i masz pewność, że jest wolna od chemii (prawie, pozostaje jeszcze kwestia wody, którą ją podlewamy  :oh:  :lol ).

wilk24

  • Gość
Kilka rad dla początkującego...?
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 05, 2009, 14:30:50 pm »
Cytat: "Preah"

Trzeba troszkę pobuszować na forum :)
Szybko zrozumiesz słownictwo tutaj stosowane ;)


To mój pierwszy dzień tutaj i 8 dzień z króliczkiem, wybaczcie  :nie_powiem

[ Dodano: Nie Kwi 05, 2009 2:32 pm ]
Zapisane, założyć hodowlę zielska ;)

Jeszcze raz dzięki :)

Tusiak

  • Gość
Kilka rad dla początkującego...?
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 05, 2009, 14:45:43 pm »
Eh, ja też się przejechałam na vitapolu, tylko że u mnie w okolicy nic więcej nie widziałam, a o ile karma na wagę (mieszanka) pasuje moim myszoskoczkom to Masakrze jej nie dam, bo myszole mają żołądki jak kozy - przeżyją na tekturze i gałęziach, ale królika mi szkoda na takie "szity".

Offline Truffle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1045
  • Płeć: Kobieta
  • 진기씨,사랑해~
    • dA
Kilka rad dla początkującego...?
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 05, 2009, 16:32:18 pm »
Cytuj
Do diabła ze składem, jak zły to po prostu zmieniam karmę (swoją drogą osobliwe, że Kate smakuje...).


no większości smakuje, ale to nie znaczy, że to jest zdrowe :) tak samo nie podawaj wapienka, kolb roznorodnych, dropsow i innych cudow - sa niezdrowe, mimo że królikom smakują.

a z suszków również bardzo smakuje mniszek lekarski (mlecz) ;) i tak wspominała Preah, z zieleninki szczególnie polecam natkę pietruszki, koperek i natkę marchewki. i cykorię (mój precel właśnie wszamał jedna :D)
i spróbuj może rodzynkę jako przysmak - ale tylko jedną. dajemy ich bardzo mało i bardzo rzadko bo to sam cukier :)
Haikus are stupid
I cannot write them at all
Deal with it, retard.

nuka

  • Gość
Kilka rad dla początkującego...?
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 05, 2009, 20:41:35 pm »
Moje uszate zajadają obecnie suszone liście kalarepki

koralenia

  • Gość
Kilka rad dla początkującego...?
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 05, 2009, 22:40:24 pm »
Jak pije z poidelka,to nie nie musisz jej uczyc z miseczki,powolutku podsuwaj warzywka ,cierpliwosci,krol bedzie probowal wszystkiego po trochu.Kazdy ma wlasne
preferencje,zobaczysz niedlugo,co mu najbardziej smakuje,nie zje jednego dnia,a nastepnego cos tam skubnie ,no i pokaz jak wyglada ta pannica.

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Kilka rad dla początkującego...?
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 05, 2009, 22:54:31 pm »
Ale możesz nauczyć z miseczki :) Jest to wiele wygodniejsze i 'szybsze' w uzyciu:)
SylwiaG