Autor Wątek: Co i jak suszyć? (warzywa, owoce, zioła)  (Przeczytany 164100 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Asica

  • Gość
Co i jak suszyć? (warzywa, owoce, zioła)
« dnia: Marzec 15, 2009, 10:23:30 am »
SUSZONKI

Suszonki podobnie jak sałatki mogą stanowić uzupełnienie codziennej diety. Są niskokaloryczne (za wyjątkiem bananów), więc można je podawać między posiłkami.
Procedura przygotowania warzyw i owoców opiera się na ich dokładnym umyciu i osuszeniu. Usuń ogonki, pestki, wydrąż gniazda. Następnie pokrój produkt na kawałki lub plasterki. Włóż je do specjalnej suszarki lub ułóż na ręcznikach papierowych i pozostaw w ciepłym i dobrze wentylowanym miejscu do wysuszenia. Jeśli nie masz gdzie rozłożyć kawałków jabłka, możesz na krótki czas włożyć je do piekarnika


Aby urozmaicić dietę królika, możemy dołączyć do niej zioła wolno rosnące.
Latem i wczesną jesienią nie ma problemu ze zbieraniem świeżych liści i pędów warto więc wybrać się na łąkę i zrobić zapasy na zimę.
O tym jakiego rodzaju zioła zbierać, gdzie i w jaki sposób dowiecie się z informacji zawartych poniżej.


CO MOŻNA ZBIERAĆ

babka pospolita (łac. plantago major)
dziurawiec zwyczajny (łac. hypericum perforatum )
koniczyna (różne gatunki, po okwitnięciu(!)) (łac. triforium)
macierzanka (tymianek) (łac. thymus vulgaris)
malina (łac. rubus)
maruna bezwonna (łac. matricaria perforata)
melisa lekarska (łac. melissa offlicinalis)
mięta pieprzowa (łac. mentha piperata)
mięta polna (łac. mentha arvensis)
mniszek lekarski (mlecz) (łac. taraxacum officinale)
nasturcja większa (łac. tropaeolum majus)
pokrzywa zwyczajna (młoda) (łac. urtica dioica )
poziomka (łac. fragaria vesca)
rumianek (łac. chamonilla recutita)
tymotka łąkowa (łac. phleum pratense)
winorośla (kilka gatunków) (łac. vitis)


GDZIE ZBIERAĆ?

Wymienione rośliny najczęściej można spotkać na polach, łąkach i w lasach (obrzeża i polany). Po za tym przysmaki dla królika możemy znaleźć we własnym ogrodzie lub na działce.
Należy pamiętać, że zbieramy tylko te rośliny, które rosną z daleka od szos, fabryk i innych zanieczyszczonych miejsc. Absolutnie nie mogą to być miejskie parki czy trawniki, gdzie psy i koty zostawiają swoje odchody. Unikać należy także terenów podmokłych i wilgotnych.
W przeciwnym razie królik może się ciężko rozchorować

JAK ZBIERAĆ?

Zanim zaczniemy zbierać, musimy uzbroić się w potrzebny asortyment. Do zbierania należy przygotować sobie rękawice. Najlepiej grube, które będą nas chronić przed ewentualnymi poparzeniami, zadrapaniami lub ukąszeniami owadów. W tym samym celu dobrze jest założyć długie spodnie i koszulkę z długim rękawem. Ponadto potrzebny nam będzie niewielki sekator oraz pojemnik na zebrane rośliny. Może to być torba papierowa, pudełko kartonowe lub wiklinowy koszyk. Z powodzeniem możemy też użyć worka lub torby z tkanin naturalnych. Ja osobiście preferuję torby z materiału lub papierowe. Odradza się wkładania roślin do plastikowych pojemników ( w tym tzw. "reklamówek") ponieważ mogą się "zaparzyć" i zepsuć.

Przy zbieraniu, podstawowa zasada brzmi : nie należy wyrywać roślin z korzeniami. Powinno się przyciąć łodyżkę możliwie blisko ziemni, ale odpowiednio wysoko, żeby nie zbierać części zabrudzonych i wilgotnych. Jeśli obcinamy tylko liście, pozostawmy w stanie nienaruszonym młode pędy, dzięki którym roślina się "odbuduje".
Nie powinno się także zbierać roślin po deszczu. Jeśli nie wysuszymy ich odpowiednio mogą gnić i zaparzyć się. Jeśli królik zjadłby taką roślinę mógłby się zatruć.
Zwracajmy też uwagą na to czy roślina jest zdrowa (czy nie ma na niej specyficznych plam, pleśni) i czy nie zaatakowały ja szkodniki (np. mszyce).


JAK SUSZYĆ?

Zanim wyruszymy w teren, przygotujmy sobie wcześniej szary papier, gazety i dodatkowe pudełka kartonowe (np. takie jak po butach).
Kiedy uzbieramy już wystarczającą ilość roślin, należy je posegregować.
W tym celu rozkładamy na podłodze papier lub gazety i układamy każdy gatunek oddzielnie. Jeśli jest ładna pogoda możemy to zrobić na zewnątrz.
Przy okazji należy usunąć drobne owady i robaczki, które mogą siedzieć na roślinach oraz odrzucić chwasty.
Po segregacji można umyć rośliny zimną wodą i otrzepać (jeśli pochodzą one z naprawdę czystych terenów, nie jest to konieczne).

Jeżeli mamy ku temu warunki, do czasu całkowitego wyschnięcia ziół, możemy pozostawić je rozłożone na papierze. Niekoniecznie musi to być środek pokoju, świetnie spisuje się też np. kuchenny parapet. Najważniejsze, żeby nie było to miejsce wilgotne ani silnie nasłonecznione, bo wówczas całe nasze starania pójdą na marne.
Inna forma suszenia, to "bukiety" ziół (czyli rośliny powiązane w niewielkie pęczki). Można je wówczas przewiesić na sznureczkach.
Po całkowitym wysuszeniu, przekładamy nasze zbiory do kartonowych pudełek. Dla ułatwienia możemy sobie opisać boki każdego z nich, żebyśmy nie musieli zaglądać do środka za każdym razem w poszukiwaniu konkretnego przysmaku.
Kiedy nie mamy wystarczająco dużo miejsca możemy od razu powkładać każdy rodzaj rośliny do pudełek. Wtedy dobrze jest zrobić w pokrywkach kilka otworów, żeby była lepsza cyrkulacja powietrza. Po za tym, od czasu do czasu musimy przekładać zioła ze spodu na wierzch, żeby równomiernie obsychały. Koniecznie trzeba sprawdzać, czy rośliny nie pleśnieją.


JAK PODAWAĆ?

Ziołami lub gałązkami najlepiej wzbogacić sianko. Wystarczy je wymieszać lub posypać wysuszonymi zbiorami.
Zioła można podawać także oddzielnie. Wszystko jednak należy robić z umiarem. Nie zapominając, że niektóre mogą uczulać.
Po niektórych ziołach (np. mniszek lekarski czyli mlecz) kolor moczu królika może nabrać innej barwy.

Źródło: http://www.aseti.strefa.pl/kroliki.php
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2011, 22:56:31 pm wysłana przez mysza »

madziallena

  • Gość
Odp: Co i jak suszyć? (warzywa, owoce, zioła)
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 15, 2009, 10:56:48 am »
Fajne. :DD

nuka

  • Gość
Odp: Co i jak suszyć? (warzywa, owoce, zioła)
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 22, 2009, 08:22:28 am »
ja już zaczynam suszyć, narazie młodziutki mlecz, krwawnik i trawkę.

Asica

  • Gość
Odp: Co i jak suszyć? (warzywa, owoce, zioła)
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 22, 2009, 11:42:47 am »
Ja też zaczynam suszyć :P

Offline n-monika

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1175
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.miniaturkabeztajemnic.com
Odp: Co i jak suszyć? (warzywa, owoce, zioła)
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 22, 2009, 14:01:37 pm »
u mnie już pierwsza porcja zapasów na zimę ususzona i zapakowana. dziś albo jutro planuję wyprawę po następne skarby :diabelek najgorsze, że przy segregacji w domu moje potwory 1/3 zdążą już zjeść :oh:
Zmieniła świat na lepszy, i odeszła...

Offline Black_

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 910
  • Płeć: Kobieta
  • Królestwo za konia!
    • Blog
Odp: Co i jak suszyć? (warzywa, owoce, zioła)
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 22, 2009, 14:13:13 pm »
Ja chyba ususzę mleczyki i trawy trochę :)
Instrukcja fajna, zobaczę co jeszcze mogę zerwać :)

Człowieczeństwo nie jest stanem, w którym przychodzimy na świat. To godność, którą trzeba zdobyć
Jean Bruller

Offline kasiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2981
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Pompon
  • Za TM: Ukryj i Bisia
Odp: Co i jak suszyć? (warzywa, owoce, zioła)
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 22, 2009, 19:44:29 pm »
Hi Hi :) ja zaczęłam już suszyć mleczyk :D a moja siostra się puka w głowę !! "Przecież dopiero wiosna więc do zimy daleko"...

nuka

  • Gość
Odp: Co i jak suszyć? (warzywa, owoce, zioła)
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 23, 2009, 07:29:52 am »
hi,hi, to dopiero siostrze wyjdą  :wow jak zimą podasz swoje suszki Ukryjowi.  :P Swoje a nie kupione, wtedy może doceni Twoje starania.

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co i jak suszyć? (warzywa, owoce, zioła)
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 23, 2009, 07:46:24 am »
Mhm ja 2 godziny zbierałam mleczyki, mlodziutkie byly i zanim zaczęlam suszyc, królasy zdążyły zjesc połowe, a w trakcie suszenia (wisiało to nad biurkiem) Ciapula sobie wskoczyła na biurko i wcinała :diabelek Reszte dalam Jasperowi, zeby bylo po równo i tyle z moich zapasów :diabelek
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

nuka

  • Gość
Odp: Co i jak suszyć? (warzywa, owoce, zioła)
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 23, 2009, 07:51:40 am »
Ciapusia,
mleczu jeszcze sporo rośnie, zdążysz nazbierac i ususzyć. A jak królasom smakował i wcinały aż się uszy trzęsły to tylko powiedzieć im "na zdrowie". A jaka radość z takiego świeżego przysmaku - dla kicajów, że dostały, dla opiekuna- że dał smakołyk do wcinania.
Najgorzej jak się człowiek wysili, naschyla, nazbiera, da królasom a te obwąchają i oleją

Offline Black_

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 910
  • Płeć: Kobieta
  • Królestwo za konia!
    • Blog
Odp: Co i jak suszyć? (warzywa, owoce, zioła)
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 23, 2009, 09:38:47 am »
Dlatego ja szukam miejsca, gdzie będę mogła położyć do wysuszenia mleczyki, tak żeby Zuzka nie zjadła wszystkiego od razu ;)

Człowieczeństwo nie jest stanem, w którym przychodzimy na świat. To godność, którą trzeba zdobyć
Jean Bruller

nuka

  • Gość
Odp: Co i jak suszyć? (warzywa, owoce, zioła)
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 23, 2009, 10:01:20 am »
ja suszę w pęczkach. Związuję sznurkiem albo gumką, wpinam zwykły spinacz biurowy i całośc zawieszam w kuchni do karmisza. W oknach roletka więc bezpośredniago słońca nie ma a i kicaje nie mają dostępu. Mam świetny teren do zbierania, zalew, zero samochodów, łączka do niedawna jeszcze nawożona przez krowy, wszystko rośnie jak na drożdżach. Uchole najedzone do syta i jeszcze jest co suszyć. Jak zerwę wszystko co rośnie w tych okolicach to mm w zanadżu miejski partk, a potem wyprawa na wieś po liście kukurydzy. Mniam.
Teraz pewnie uszczknę trochę z tych suszonek ale nie mam siły pobiec po świeżynkę. Ale nic to, nadrobię.

Offline Black_

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 910
  • Płeć: Kobieta
  • Królestwo za konia!
    • Blog
Odp: Co i jak suszyć? (warzywa, owoce, zioła)
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 23, 2009, 14:17:41 pm »
Ja właśnie zrywam zielonkę dla Zuzi z odludzia, które jest można by powiedzieć za miejskim parkiem. W każdym razie jest tam łączka, mleczyki kwitną, z jednej strony teren jest ogrodzony siatką, a z drugiej pasmem sosen bodajże, ale ja się na drzewach iglastych nie znam ;) W każdym razie ludzi tam jest mało, psy także dość rzadko się tam zapodziewają, za to parę razy dzikie króliki widziałam ;)
Doby pomysł z tymi pączkami, może dzisiaj zerwę trochę mleczy, część dam Ziutce na kolację, a resztę przeznaczę do wysuszenia :lol

Człowieczeństwo nie jest stanem, w którym przychodzimy na świat. To godność, którą trzeba zdobyć
Jean Bruller

Gina

  • Gość
Odp: Co i jak suszyć? (warzywa, owoce, zioła)
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 23, 2009, 15:36:15 pm »
U mnie przy suszeniu wspaniale sprawdzają się szafy. Z dołu nie widać, że coś tam leży i się suszy, królik w żaden sposób się do tego nie dobierze i co najważniejsze suszy się bardzo szybko. Od wiosny do października nic nie robię tylko wspinam się po krzesłach i przewracam listki na drugą stronę lub rozkładam kolejną partię :P

Offline Black_

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 910
  • Płeć: Kobieta
  • Królestwo za konia!
    • Blog
Odp: Co i jak suszyć? (warzywa, owoce, zioła)
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 23, 2009, 19:48:33 pm »
A na moim żyrandolu niedawno zawisły pęczki mleczy ;)

Człowieczeństwo nie jest stanem, w którym przychodzimy na świat. To godność, którą trzeba zdobyć
Jean Bruller

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Odp: Co i jak suszyć? (warzywa, owoce, zioła)
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 23, 2009, 20:02:11 pm »
oby się szybko ususzyły  :brawo:
SylwiaG

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Odp: Co i jak suszyć? (warzywa, owoce, zioła)
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 23, 2009, 20:06:44 pm »
ja tez suszę na szafie ale suszenie mleczy sie nie sprawdza bo jakos żółknanatomist wszelkie liscie,ktore suszę pozniej susza sie swietnie,teraz susze,tzn nie ja tylko moja mama :/ mlecze,suszy na dzialce,rozlozone na wlokninie,duze ilosci,nie ma mowy o suszeniu  w domu za duzo tego
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Linka

  • Gość
Odp: Co i jak suszyć? (warzywa, owoce, zioła)
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 23, 2009, 20:08:52 pm »
Reniu - mlecze najlepiej suszyć na pełnym słońcu. Nie susz tych pierwszych mleczyków ;), dopiero te które są w lecie jest suszyć najlepiej.

Gina

  • Gość
Odp: Co i jak suszyć? (warzywa, owoce, zioła)
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 24, 2009, 09:51:22 am »
Cytat: "reniaw"
ja tez suszę na szafie ale suszenie mleczy sie nie sprawdza bo jakos żółkna

Ja wszystko suszę na szafie (oprócz trawy, którą suszę na balkonie ;) ) i jeszcze żadne liście mi nie żółkły. Ale skoro Linka piszę, że mlecze najlepiej suszyć w pełnym słońcu może zacznę wiązać je w pęczki i wieszać na balkonie. Ciekawe czy wtedy osiedlowe plotkarki uznają mnie za czarownicę :P

Nuna

  • Gość
Odp: Co i jak suszyć? (warzywa, owoce, zioła)
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 24, 2009, 09:59:16 am »
Raczej wszystko powinno sie suszyc w cieniu, slonce pozbawia zielenine cennych skladnikow.