Autor Wątek: Wszystko o kuwecie i nauce czystości  (Przeczytany 215730 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Króliczek nie chce korzystać z kuwety.
« Odpowiedź #400 dnia: Listopad 24, 2013, 14:28:10 pm »
Z tego co czytałam opinie o środkach usuwających zapach, nie są od octu dużo bardziej skuteczne  (a wiele osób zdaje się twierdzi, że nawet mniej).

To nie są środki usuwające zapach, a mocz - to, czym myjemy zwykle, biologiczne czy nie, nie usuwa całości moczu, dezynfekuje, maskuje zapach, ale nie usuwa (najbardziej usuwają mocz i inne biologiczne plamy środki z aktywnym tlenem działając jak woda utleniona i unosząc zanieczyszczenie powyżej plamy, co pozwala na wchłonięcie moczu/krwi ręcznikiem papierowym czy szmatką). Ale te wymienione przeze mnie środki usuwają mocz inaczej - to są bakterie rozkładające biologiczne wydzieliny, dzięki temu usuwają zarówno zapach, plamę i są zupełnie bezpieczne dla zwierzaka. Ja miałam na tymczasie niesterylizowaną kotkę, która znaczyła teren (smród straszny), po niej poprawiały króliki, "no bo jak to, ktoś nalał, a my mamy zostawić?", nie pomagało nic, wszyscy szczali na wykładzinę namiętnie, aż kupiłam Biodor i wymyłam. Nie powiem, musiałam myć kilka razy, ale się odkróliczkowali od tego miejsca, a wcześniej, po myciu, to czym prędzej lecieli, "kto pierwszy zaznaczy".

Ocet trochę dezynfekuje i usuwa osad z kamienia, ale cudownych właściwości to bym mu nie przypisywała - już prędzej wodą utlenioną sobie pomożesz.

I to normalne, że zaminowują brzegi zagrody i rejony graniczne, nawet jak już się lubią, to muszą jeszcze pozostawiać swój zapaszek, trochę im powinno przejść za jakiś czas.

Jak nie chcesz tam kuwety, a nie jesteś na tyle zdeterminowana, by kupić coś neutralizującego składniki moczu (Urine Off stosowałam w schronisku i chyba łatwiej go dostać w sklepach stacjonarnych - pomagał na plamy moczu po szczeniakach i skutecznie stopował zaznaczanie oszcznego miejsca przez pozostałych kilkunastu mieszkańców biura), to może spróbuj z wodą utlenioną i na jakiś czas postaw na tym miejscu coś blokującego skutecznie! dostęp.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline kasia005

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1553
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Emi i Geralt
  • Pozostałe zwierzaki: Pies - Nancy
Odp: Króliczek nie chce korzystać z kuwety.
« Odpowiedź #401 dnia: Grudzień 09, 2013, 23:52:19 pm »
Emi jest u mnie już około miesiąca, siku przeważnie trafia do kuwety, jednak z bobkami jest większy problem, są wszędzie. Za każdym razem jak zrobi bobka wkładam do kuwety, oczywiście czasem jej się zdarzy też dam narobić, jednak i tak większość ląduję na kocyku i poza klatką. Można coś w takiej sytuacji poradzić?

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Króliczek nie chce korzystać z kuwety.
« Odpowiedź #402 dnia: Grudzień 10, 2013, 00:21:46 am »
Można coś w takiej sytuacji poradzić?

Tak umieścić paśnik, żeby króliczek jadł siedząc w kuwecie. Nad bobkami trudniej zapanować - jak z jednej strony przewodu pokarmowego coś się "wpycha", to z drugiej automatycznie wychodzi - nie ma mocnych :)

Wsadzaj bobki do kuwety, zmywaj miejsce ich zrobienia jakimś środkiem (woda z octem lub sodą), paśnik przy kuwecie, jedzonko tylko w klatce i spacerki nie zaraz po posiłku, wtedy zdąży się załatwić i powoli zrozumie, gdzie kupki zostawiać.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline Serika

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 117
  • Płeć: Kobieta
Odp: Króliczek nie chce korzystać z kuwety.
« Odpowiedź #403 dnia: Grudzień 10, 2013, 00:26:38 am »
U mnie takie rozwiązanie sprawdzało się połowicznie - bobki rzeczywiście trafiały do kuwety, o ile kuweta była pod paśnikiem. A kuweta bywała w różnych miejscach, czasem nawet do góry dnem, bo w paśniku było siedzieć niewygodnie, więc przedsiębiorcze uszaki urządzały przemeblowania :D. Próbowałam przywiązywać, ale nie bardzo pomagało.

Dobra wiadomość jest taka, że jak paśnik zmienił po jakimś czasie miejsce, to siuśki i bobki nadal w większości lądują w kuwecie!

Offline kasia005

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1553
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Emi i Geralt
  • Pozostałe zwierzaki: Pies - Nancy
Odp: Króliczek nie chce korzystać z kuwety.
« Odpowiedź #404 dnia: Grudzień 10, 2013, 00:35:24 am »
Tak umieścić paśnik, żeby króliczek jadł siedząc w kuwecie.
Ok, to jutro, a właściwie to już dziś zrobię przemeblowanie w klatce, przeniosę paśnik. I zobaczymy co z tego wyjdzie, męczące jest już codzienne sprzątanie całej klatki, ale jak trzeba, to trzeba :)
 
Dobra wiadomość jest taka, że jak paśnik zmienił po jakimś czasie miejsce, to siuśki i bobki nadal w większości lądują w kuwecie!
Uff, to mnie pocieszyłaś trochę, może i moja Emi się też nauczy, w każdym razie wierzę, że się uda :)

Offline magda=)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2813
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Lukier
  • Za TM: Kruszynka, Maro i Mała Niusia
Odp: Króliczek nie chce korzystać z kuwety.
« Odpowiedź #405 dnia: Grudzień 21, 2013, 12:32:24 pm »
a mojemu Lukierkowi przeszkadza chyba kuweta pod paśnikiem, więc ją przesówa i leje pod paśnik :oh:
Suwaczek z babyboom.pl" border="0 

Is­to­ty ludzkie to je­dyny ga­tunek zwierząt, których szczerze się obawiam.

Offline Serika

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 117
  • Płeć: Kobieta
Odp: Króliczek nie chce korzystać z kuwety.
« Odpowiedź #406 dnia: Grudzień 21, 2013, 21:37:57 pm »
Uff, to mnie pocieszyłaś trochę, może i moja Emi się też nauczy, w każdym razie wierzę, że się uda
Działało.. przez pierwsze kilka dni, a potem znowu zaczęły celować pod paśnik... :/ Chyba znowu przestawię, ale wtedy...

a mojemu Lukierkowi przeszkadza chyba kuweta pod paśnikiem, więc ją przesówa i leje pod paśnik
No właśnie. Ja mam dwie kocie kuwety z takimi białymi ramkami. Te ramki wiązałam razem i jeszcze przywiązywałam do krat zagrody. czasem pomagało. Czasem ramki zostawały, a kuweta gdzieś wędrowała...

I tak źle, i tak niedobrze. Poza tym u mnie siano jest rozwlekane na pół pokoju... Zastanawiam się, czy może są jakieś lepsze modele paśników, z których nie da się tak łatwo wszystkiego wywalić? mam taki metalowy zawieszany na kratach (i oczywiście przywiązany, bo bez tego natychmiast ląduje na ziemi).

Offline kasia005

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1553
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Emi i Geralt
  • Pozostałe zwierzaki: Pies - Nancy
Odp: Króliczek nie chce korzystać z kuwety.
« Odpowiedź #407 dnia: Grudzień 21, 2013, 21:50:13 pm »
U nas siku już zawsze trafia do kuwety, biega po całym domu i jak ma potrzebę to szybciutko do kuwety, dumna jestem z mojej małej :D
A jeśli chodzi o bobki to przeniosłam paśnik nad kuwetę i poskutkowało, tzn w większości bobki trafiają do kuwety, także jestem zadowolona :)

Offline magda=)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2813
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Lukier
  • Za TM: Kruszynka, Maro i Mała Niusia
Odp: Króliczek nie chce korzystać z kuwety.
« Odpowiedź #408 dnia: Grudzień 23, 2013, 11:00:29 am »
Hehehe poczekaj aż mała Ci zacznie dojrzewać  :rotfl2
Pamiętam jak Lukierkowi hormonki buzowały... skubaniec uwielbiał budzić mnie w nocy tylko po to by oddać mocz na środek mojego czoła... ot.. taka zabawa w sikaniu do celu. Szkoda, że teraz się w to nie pobawi z kuwetą  :zonka:
Suwaczek z babyboom.pl" border="0 

Is­to­ty ludzkie to je­dyny ga­tunek zwierząt, których szczerze się obawiam.

Offline kasia005

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1553
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Emi i Geralt
  • Pozostałe zwierzaki: Pies - Nancy
Odp: Króliczek nie chce korzystać z kuwety.
« Odpowiedź #409 dnia: Grudzień 23, 2013, 11:13:50 am »
O nie, nawet nie strasz :D

Offline PippiLotta

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2917
  • Płeć: Kobieta
Odp: Króliczek nie chce korzystać z kuwety.
« Odpowiedź #410 dnia: Grudzień 23, 2013, 15:18:18 pm »
U nas siku już zawsze trafia do kuwety, biega po całym domu i jak ma potrzebę to szybciutko do kuwety, dumna jestem z mojej małej
U mojej czwórki to marzenie zciętej głowy...

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: Króliczek nie chce korzystać z kuwety.
« Odpowiedź #411 dnia: Grudzień 23, 2013, 16:29:57 pm »
Hehehe poczekaj aż mała Ci zacznie dojrzewać  rotfl

prawda ;)
może być różnie na wszystko trzeba być gotowym w okresie króliczego dojrzewania  :mhihi
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline Aga 1982

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Króliczek nie chce korzystać z kuwety.
« Odpowiedź #412 dnia: Marzec 02, 2014, 11:25:48 am »
Witam serdecznie.
I ja mam problem z kuwetkowaniem:(
Od tygodnia jesteśmy właścicielami adoptowanej, rocznej Baranki.Jest wysterylizowana i w SPK nie miała problemu z załatwianiem się do kuwety.Ponieważ wyszło zamieszanie z przesyłką z allegro, przez 5 dni Królinka była bez kuwety,ale w rogu, tym samym co podczas pobytu w SPK miała usypany trojkąt z żwirku drewnianego i tam sie załatwiała. Pojedyńcze bobki trafiły się gdzieś po klatce, ale każde siuśki i większość kupek była w usypanej "kuwetce". Wczoraj szczęśliwie zakupiliśmy kuwetę i nasza Gwiazda sika obok..a kuwetę ciągnie po klatce. Oczywiście zbieram bobki,ręczniki ,którymi scieram siuśki wkąłdam do kuwet..ale ona ją obwącha a leje obok...
Jak nauczyć ją tego samego, co już umiała???

 

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Króliczek nie chce korzystać z kuwety.
« Odpowiedź #413 dnia: Marzec 02, 2014, 16:26:56 pm »
daj większą kuwetę, prostokątną, kocią. Narozne sa często małe dla laranków. I zadzwoń do pośrednika, doradzi coś na bazie wiedzy o króliku.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline Aga 1982

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Króliczek nie chce korzystać z kuwety.
« Odpowiedź #414 dnia: Marzec 02, 2014, 19:13:31 pm »
no własnie w SPK była kuweta narożna...wiec tu ma taką samą. Jutro zadzwonię

Offline Anuszka957

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 61
  • Płeć: Kobieta
Odp: Króliczek nie chce korzystać z kuwety.
« Odpowiedź #415 dnia: Kwiecień 17, 2014, 16:01:22 pm »
moja Tosia jest z nami ponad rok, wysterylizowana, nauczona czystości ale...
no włąśnie chodzi o to ale, ma dużą kuwetę ale niedawno zaczęła sikać wszędzie tylko nie tam. po nocy cała klatka jest zasikana.
biega sporą część dnia niestety nie mogę sobie pozwolic na chów bezklatkowy. proszenie, grożenie nic nie daje dwa dni spokoju, czysto i później znowu mokry kocyk, pojemniczek z jedzeniem albo siano (niepotrzebne skreślić). podejrzewam że robi na złosć, jak ją tego oduczyć???

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Króliczek nie chce korzystać z kuwety.
« Odpowiedź #416 dnia: Kwiecień 17, 2014, 16:05:25 pm »
A nie ma np. zapalenia pęcherza/kamieni/innego schorzenia układu moczowego?
Część zwierząt przestaje wtedy załatwiać się do kuwety, bo źle im ona się kojarzy- załatwiają się tam-> boli je-> kuweta powoduje, ze boli-> sikają wszędzie, tylko nie w kuwecie.
Pokazała bym ją weterynarzowi.
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: Króliczek nie chce korzystać z kuwety.
« Odpowiedź #417 dnia: Kwiecień 17, 2014, 17:05:53 pm »
Zgadzam sie z Iskrą - sama miałam taki przypadek z moją Malusią.
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: Króliczek nie chce korzystać z kuwety.
« Odpowiedź #418 dnia: Kwiecień 17, 2014, 17:35:39 pm »
dokładnie jak piszą dziewczyny ,mała może mieć problemy z pęcherzem,kamicą moczową.
Jak najszybciej powinna być zbadana przez króliczego weta (USG )
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline Anuszka957

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 61
  • Płeć: Kobieta
Odp: Króliczek nie chce korzystać z kuwety.
« Odpowiedź #419 dnia: Kwiecień 18, 2014, 15:27:35 pm »
powiem tak teraz przez dwa dni znowu sikała grzecznie do kuwety a przed chwilą nasikała do miski z jedzeniem...