Autor Wątek: Wszystko o kuwecie i nauce czystości  (Przeczytany 216531 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Aga803

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: kuweta w pokoju a sikanie
« Odpowiedź #180 dnia: Maj 15, 2011, 14:05:52 pm »
hej, nie była sterylizowana. miała te uje ale jej jakoś minęło, w każdym razie nei są one aż tak uciążliwe, wet powiedział zeby poki sie  nei pogarsza nie trzeba sterylizowac, zawsze w razie w moze jej zapiac zastrzyki z hormonów i jak bede zmuszona to wole te zastrzyki niz zabieg, który jak wiadomo niesie ryzyko.
co do tej kuwety to wydaje sie rozmairowo ok bo czasem w niej lezy. chodzi o to ze sika obok..:(
z tym zapachem psa..w takim razie odpuszcze. .  musze za nia biegac i pilnowac bo jak jest cieplej to wiecej pije a co za tym idzie wiecej sika:(
początki...:)

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: kuweta w pokoju a sikanie
« Odpowiedź #181 dnia: Maj 15, 2011, 14:42:05 pm »
zawsze w razie w moze jej zapiac zastrzyki z hormonów
Odradzam te zastrzyki. Moze dobrze dzialaja u innych zwierzat, ale u krolikow jesli pomagaja to na krotko. Bo krolik nie ma regularnych rujek. Moze je wywolac cokolwiek, np. nowy zapach. Po co truc krolika hormonami. Na forum te zatrzyki nie mialy dobrych opinii.

Na sikanie obok kuwety raczej nie ma rady. Mozna tam podlozyc jakas gumowa wycieraczke, zeby podloga sie nie niszczyla. Ewentualnie zaganiac ja do kuwety, jak widzimy, ze jest gdzies w poblizu ;)

Offline Fallen

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1158
Odp: kuweta w pokoju a sikanie
« Odpowiedź #182 dnia: Maj 15, 2011, 16:13:19 pm »
Po pierwsze uzbrój się w cierpliwość :) jeżeli chcesz, żeby królik załatwiał się w klatce w kuwecie włoż do klatki kuwetę. I wszystkie bobki wkładaj do kuwetki która będzie już w klatce, siuśki wycieraj w chusteczkę . w końcu powinien zrozumieć :) albo może kup drugą kuwetkę ? jedna będzie w klatce a druga w tym kącie . :)

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: kuweta w pokoju a sikanie
« Odpowiedź #183 dnia: Maj 15, 2011, 16:40:31 pm »
Fallen, ale druga kuweta jest w tym kacie, z tego co zrozumialam. Problem w tym, ze krolinka podsikuje dodatkowo obok tej kuwety. Ja nie umialam zaradzic. Wycieralam i juz... i ciagle pralam dywaniki ;)

Offline Fallen

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1158
Odp: kuweta w pokoju a sikanie
« Odpowiedź #184 dnia: Maj 15, 2011, 17:35:15 pm »
to przesuń troszkę bardziej w bok :)

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: kuweta w pokoju a sikanie
« Odpowiedź #185 dnia: Maj 15, 2011, 22:39:06 pm »
hej, nie była sterylizowana. miała te uje ale jej jakoś minęło, w każdym razie nei są one aż tak uciążliwe, wet powiedział zeby poki sie  nei pogarsza nie trzeba sterylizowac, zawsze w razie w moze jej zapiac zastrzyki z hormonów i jak bede zmuszona to wole te zastrzyki niz zabieg, który jak wiadomo niesie ryzyko.
co do tej kuwety to wydaje sie rozmairowo ok bo czasem w niej lezy. chodzi o to ze sika obok..:(
z tym zapachem psa..w takim razie odpuszcze. .  musze za nia biegac i pilnowac bo jak jest cieplej to wiecej pije a co za tym idzie wiecej sika:(

Ja również odradzam zastrzyki.
A sterylka nie jest tylko na zachowanie królicze (oznaczanie terenu, ruje itd) ale właściciele decydują się na taki zabieg ze względów zdrowotnych króliczków. Samiczki bardzo często zapadają na choroby dróg rodnych: narośle, rak itd.
Same zastrzyki też niosą za sobą ryzyko, m.in uczulenia.

Może faktycznie położyć pod kuwetkę jakąś gumową wycieraczkę, linoleum czy coś? Wtedy podłoga nie będzie niszczała.
A co do kuwetki... Rozmiarowo jest ok- a wysokość? Może faktycznie za niska i króliczek wystawia dupcię za nią.
Ja swojemu królikowi jak dawałam kuwetę niską to również siusiał obok bo nie czuł dupcią brzegu kuwetki.

Offline Zara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 541
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Astrid
  • Pozostałe zwierzaki: Pies Grapa, koty Grzmot i Batman
  • Za TM: Królik Luis, królik Duszek, pies Arpa, koń Avanti
Odp: kuweta w pokoju a sikanie
« Odpowiedź #186 dnia: Maj 16, 2011, 20:44:27 pm »
Mój królas też ma w pokoju kuwetę, bo upatrzył sobie sikanie koło szafy. Na początku bardzo często zdarzało mu się sikanie totalnie obok (nawet nie wchodził do kuwety tylko sikał obok). Po jakimś czasie się nauczył, zastosowałam metodę rodzynkową w zachęcaniu do siusiania w kuwetce, wycierałam papierem miejsca gdzie nasikał i wsadzałam to do kuwety. Chociaż nie powiem, czasami mu się jeszcze zdarzy nasiusiać obok, ale są to sporadyczne wypadki.

Marilyna1979

  • Gość
Nauka czystosci 2
« Odpowiedź #187 dnia: Maj 18, 2011, 14:46:38 pm »
Witam! Mam baranka 12 tygodniowego od czterech dni. Staram sie nauczyc go czystoci (narazie bezskutecznie). Czytalam, zeby nie wypuszczac go z klatki dopóki nie nauczy sie czystoci... Ale Jak mam wyczyscic klatke kiedy on w niej siedzi? Czy to nie narusza jego prywatnosci w domku kiedy co chwile musze wkladac tam rece zeby przekladac kupki i siuski do kuwety i myc dno klatki? Nadmienie ze dno klatki mojego królika jest "gole" plastkowe bo idac za porada jednej ze stron wlozylam wysciólke tylko do kuwety, zeby dac mu wyrazny sygnal gdzie ma sie zalatwiac. Nie wiem czy robie dobrze. On zalatwia sie gdzie popadnie, powiedzialabym, ze wszedzie tylko nie w kuwecie... ;) Jak dlugo moze trwac nauka czystosci? Jak nauczyc go najszybciej? Czy dobrze zrobilam dajac wysciólke jedynie do kuwety w rogu a sam królik spi, biega i zalatwia sie na po plastiku?

Offline Fallen

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1158
Odp: Nauka czystosci 2
« Odpowiedź #188 dnia: Maj 18, 2011, 15:08:16 pm »
Królik wcale nie musi ciągle siedzieć w klatce. Wręcz przeciwnie! Powinien się ruszać :) Nie myj ciągle dna klatki. czyć u niego co dwa dni . w ten sposób nigdy się nie przyzwyczai , że to jego dom i może się tam czuć bezpiecznie. jest jeszcze mały i musi zaznaczyć swój teren. siuski na chusteczkę i do kuwety. bobki wkładaj tam np. wieczorem chyba, że lubisz siedzieć przy klatce i wkładać każdego bobka do kuwetki :) Powinien się nauczyć. Na dno klatki włóż jakiś kocyk lub coś podobnego :) A no i tą ściółką powinnien być żwirek nie zbrylający np. pinio :) To, ze załatwia się gdzie popadnie jest normalne. w końcu się nauczy, a teraz jest bardzo malutki :)

Marilyna1979

  • Gość
Odp: Nauka czystosci 2
« Odpowiedź #189 dnia: Maj 18, 2011, 15:41:46 pm »
:))) Dziekuje za odpowiedz. Rozumiem, ze moge go wypuszczac juz teraz pomimo, ze nie nauczyl sie jeszcze korzystac z kuwety? Ale  odnosnie tego mycia klatki co 2 dni to jakos mam watpliwosci... ;) Wczoraj wieczorem umylam klatke porzadnie, a dzis rano byla juz cala zabrudzona (ale STRASZNIE zabrudzona ;)) Bobki, siuski i takie inne kupki miekkie i podluzne...A on w nich siedzial caly ubrudzony... Ciezko mi wyobrazic sobie, ze moglabym myc klatke co 2 dni... A co z tymi kupkami i siuskami na calym kocyku, przeciez bedzie caly mokry i brudny...?

Offline Kamulka84

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4093
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Koszalin
  • Moje króliki: Natka
  • Za TM: Niuguś, Chrumek, Zgodzia, Niuchenek vel Heniek
Odp: Nauka czystosci 2
« Odpowiedź #190 dnia: Maj 18, 2011, 18:58:16 pm »
Marilyna, siuśki możesz wytrzeć - nie musisz od razu myć całego dna. Ale zaniepokoiły mnie te miękkie kupki o których piszesz. Królik nie powinien takich robic, a jeśli to ceko, to powinien całe zjadać. Jak go karmisz?
Zgodzia była z nami 5 lat 8 miesięcy 2 tygodnie i 6 dni
Heniu był z nami 7 lat 3 miesiące 2 tygodnie i 2 dni
[/url]

Zapraszamy http://forum.kroliki.net/index.php?topic=11135.new#new

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nauka czystosci 2
« Odpowiedź #191 dnia: Maj 18, 2011, 22:44:01 pm »
To może ja się wypowiem również :)

Co do podłoża w klatce- kocyk, mały dywanik czy ręcznik możesz dać, ale samo dno możesz zostać również gołe. Uszakowi to nie zaszkodzi.
Jeśli chodzi o naukę kuwetkowania: uszak nasiusia gdzieś, bierzesz husteczkę, wycierasz i wrzucasz ją do kuwety (tej gdzie królik ma się załatwiać). Bobki wrzucasz do kuwetki również. Dodam tylko, że nie każdy królik chce się załatwiać od razu do żwirku. Może spróbuj kuwetkę wyłożyć ręcznikami papierowymi, podkładami higienicznymi czy czymś.
klatkę jak i kuwetę myj kiedy chcesz i jak często chcesz.
Ja sobie również nie wyobrażam nie sprzątania codziennie w zagrodzie (i nie wyobrażałam sobie niecodziennego sprzątania w klatce).
Z tym że jeśli uszak dopiero uczy się załatwiać to kuwetkę do potrzeb sprzątałabym rzadziej, aby czuł zapach swojego moczu i bobków i załapał szybciej o co chodzi (wiem że zapach może być wyczuwalny dla ludzi, ale dobry żwirek załagodzi sprawę).

Co do kupek miękkich- odpowiedz na Kamulki pytanie (czym karmisz, jak często, jak dużo) :)
« Ostatnia zmiana: Maj 18, 2011, 22:47:37 pm wysłana przez Madzia7 »

Offline emme

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 355
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA
Odp: kuweta w pokoju a sikanie
« Odpowiedź #192 dnia: Maj 22, 2011, 01:13:04 am »
mój będąc w klatce mokre potrzeby załatwia w kuwecie, ale bobki są już wszędzie.
na zewnątrz z kolei wszędzie są i bobki i siuśki.  :icon_mrgreen robiłam wszystko jak trzeba. przesuwałam kuwety, wkładałam do nich wytarte chusteczką siuśki, przerzucałam bobki.
może niektórych nie da się nauczyć.  :oh:

Offline Polkens

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 69
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nauka czystosci 2
« Odpowiedź #193 dnia: Maj 22, 2011, 12:44:46 pm »
Hej, co myślicie o tej kuwecie - nie będzie za duża dla królika (miniaturka) http://www.krakvet.pl/ferplast-kuweta-kitty-p-6356.html ???

Jestem początkująca, dopiero zdobywam cały osprzęt, potrzebuję rad kogoś bardziej ode mnie doświadczonego :)

Offline SremoGirl

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1298
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Królisia
  • Pozostałe zwierzaki: Oscar
  • Za TM: Marjanek, Puszek
Odp: Nauka czystosci 2
« Odpowiedź #194 dnia: Maj 22, 2011, 15:03:23 pm »
A gdzie chcesz ją dać?
Kuweta jest dobra, tylko jak dasz ją do klatki to może dużo miejsca zająć.


Zapraszamy do naszej galerii :)

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nauka czystosci 2
« Odpowiedź #195 dnia: Maj 22, 2011, 15:18:05 pm »
Tak jak SremoGirl napisała. Jak do klatki dasz to będzie za dużo miejsca zajmować. Chyba że królik będzie miał stale otwartą klatkę bądź spory kojec- wtedy jak najbardziej może być :)

Offline Polkens

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 69
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nauka czystosci 2
« Odpowiedź #196 dnia: Maj 22, 2011, 17:19:22 pm »
No właśnie raczej do klatki (100x50x40)... nie mam kojca, a królik nie będzie też 24h/d poza klatką, a coś w środku musi mieć do załatwiania potrzeb ;)
Chciałam złożyć duże zamówienie na krakvet (żeby nie płacić dodatkowo za przesyłkę), stąd pytanie o tę, konkretnie, kuwetę. Widziałam w dziale "gryzonie" ;p inne kuwety - narożne, ale nie wiem, czy nie będą zbyt małe i niewygodne (gdzieś ktoś o tym na forum pisał, nie pamiętam w którym wątku)

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Odp: Nauka czystosci 2
« Odpowiedź #197 dnia: Maj 22, 2011, 18:22:04 pm »
Lepiej kupić taką prostokątną,bo przy trójkątnej zdarza się(tak jak u mnie),że uszak wchodzi do kuwety a pupę wystawia poza.Mam taką w setce i jeszcze sporo miejsca zostaje(2/3 klatki),no i można się wygodnie w niej rozłożyć,co niektóre uszaki bardzo lubią :lol

kraju19

  • Gość
Sikanie
« Odpowiedź #198 dnia: Maj 30, 2011, 21:03:25 pm »
Witam.
A więc mam królika miniaturkę, nazywa się Miśka i ma 2 lata.
Od małego sama nauczyła się chodzić do kuchni i tam się załatwiać zamiast w swojej klatce. Kupiłem jej kuwetę ale żadko do niej wchodzi. (Z reguły wchodzi, sika, wychodzi, robi bobki za kuwetą albo cały proces na odwrót)
Chciałbym jej kupić kuwetę taką z drzwiczkami http://i2.pinger.pl/pgr428/629af53800076a474a48f9eb/iMac+Kuweta.jpg
Chcę jej taką sprawić bo prawdopodobnie szykuje się do wzięcia psa ze schroniska a szczeniaki ponoć jedzą fekalia innych zwierząt. (Dowiedziałem się o tym na forum o psach)
Tylko jak jej tego nauczyć żeby ona chciała tam wchodzić?

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta