Autor Wątek: Domowy ogródek - nasze warzywa, zioła i owoce.  (Przeczytany 273264 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Paulix

  • Gość
Domowy ogródek - nasze warzywa, zioła i owoce.
« dnia: Luty 19, 2009, 20:49:42 pm »
Sadził ktoś z was warzywa czy inne roślinki w domu, w doniczkach/pojemnikach? Ja zastanawiam się nad założeniem takiego ogródka :) Co można posadzić? Jak duże muszą być doniczki?

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Odp: Domowy ogródek - nasze warzywa, zioła i owoce.
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 19, 2009, 21:41:52 pm »
Ja sadze owies i trawkę. Kupiłam tez krwawnik, ale zasadzę go dopiero na wiosnę. Można odciąć koniec pietruszki, marchewki czy nawet selera, włozyc w ziemie i czekac az wyrosnie nać. Koperek i pietrusze mozna tez zasadzic w nasionkach. Oprócz tego mysle, ze mozna zasiac rzeżuchę, bazylię i inne zioła(nie wiem czy łatwo je "wyhodować" - nie próbowałam).
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Paulix

  • Gość
Odp: Domowy ogródek - nasze warzywa, zioła i owoce.
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 19, 2009, 22:21:30 pm »
Ciapusiu, a warzywa (marchew, pietruszkę itp.) próbowałaś sadzić?

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Odp: Domowy ogródek - nasze warzywa, zioła i owoce.
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 19, 2009, 22:27:15 pm »
Nie, nawet nie wiem jak. Wiem tylko o metodzie z nacią, ale sam korzeń to nie wiem.
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Odp: Domowy ogródek - nasze warzywa, zioła i owoce.
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 19, 2009, 22:40:47 pm »
z tego co słyszalam to marchew itp nie wyrosnie bez nawozu, a rzerzuchę , to sieję w samej odzie no ale wyrasta razem z pestkami więc daremnie bo trzeba je obierać, i po paru dniach więdnie
SylwiaG

nuka

  • Gość
Odp: Domowy ogródek - nasze warzywa, zioła i owoce.
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 20, 2009, 00:26:56 am »
moje uchatki lubią młodziutki owies. Nasiona do skiełkowania ma w swojej ofercie Herbal Pets. Kosztują grosze. Wysiawa się w skrzynkach albo płaskich doniczkach do ziemi uniwersalnej, podlewa żeby nie zasuszyć ale i nie przelać i czeka się aż wyrośnie. Daję po kilka piórek dziennie tak, ze zdąrzy odrosnąć. Mam zielony owies całą zimę bo zawsze wysiewam do kilku doniczek w odstępach ok. 14-dniowych

Offline ppx

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1950
  • Płeć: Kobieta
    • KiG
Odp: Domowy ogródek - nasze warzywa, zioła i owoce.
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 20, 2009, 19:36:11 pm »
Ja kupiłam bazylię teraz w doniczce, ale już pada. :<
Planuję posadzić teraz trwakę.
A na wisonę mam duże plany. : D
W tamtym roku była : sałata rzymska, seler, buraki, rzodkiewki, bazylia (ale nie dorosła :<) i takie coś chyba na c zapomniałam jak się nazywa.
W tym roku planuje to samo+ cykoria, więcej warzyw i coś tam domyślę jeszcze.
Rzeżuchę i fasolę obowiązkowo u mnie sadziło się w podstawówce. :)
Napiszę o rzeżusze (?). Z tego co pamiętam podstawka po doniczce, lub taki talerzyk co w marketach na nim np. wędlina jest i folią zawinięte, na to waciki okrągłe lub wata. Zalać wodą. Wsypać nasiona równomiernie. I chyba tyla. :P


Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Odp: Domowy ogródek - nasze warzywa, zioła i owoce.
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 20, 2009, 20:09:26 pm »
ppx - a te wszystkie warzywka z czego sadziłaś?? W sensie, że jakieś nasionka czy jak?
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Offline ppx

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1950
  • Płeć: Kobieta
    • KiG
Odp: Domowy ogródek - nasze warzywa, zioła i owoce.
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 21, 2009, 00:06:35 am »
Z nasion. ;)
Tzn. najpierw nasiona do doniczki, wyrosły sadzonki- na działke przesadziłam.


Paulix

  • Gość
Odp: Domowy ogródek - nasze warzywa, zioła i owoce.
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 21, 2009, 17:52:18 pm »
ppx a próbowałaś w domu je hodować?

U mnie cała trawa w nawozach :buu
No i jeszcze tatuś... Jego trawa - rzecz święta :zdenerwowany
A na kostce sadzić nie mam jak :)

Jest jeszcze balkon... Cały tylko mój :jupi

Offline ppx

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1950
  • Płeć: Kobieta
    • KiG
Odp: Domowy ogródek - nasze warzywa, zioła i owoce.
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 22, 2009, 19:50:07 pm »
Kup dużą doniczkę i pewnie urośnie. :)


Offline mika2680

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4433
  • Płeć: Kobieta
Odp: Domowy ogródek - nasze warzywa, zioła i owoce.
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 22, 2009, 20:30:01 pm »
Ja jakieś dwa tygodnie temu posadziłam koper i seler naciowy. Koper pięknie rośnie a selera nie widać jeszcze ale pewnie wyrosnie ;)

Paulix

  • Gość
Odp: Domowy ogródek - nasze warzywa, zioła i owoce.
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 22, 2009, 21:54:30 pm »
ppx - a na balkon mogę ją wystawić?

Niestety nie posiadam parapetu :DD

Offline ppx

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1950
  • Płeć: Kobieta
    • KiG
Odp: Domowy ogródek - nasze warzywa, zioła i owoce.
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 22, 2009, 22:50:40 pm »
Tzn, teraz nie za bardzo, ale na wiosnę tak. xD


Offline vocativus

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 101
Odp: Domowy ogródek - nasze warzywa, zioła i owoce.
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 08, 2009, 20:25:31 pm »
ja sadziłem szczypior, pietuszkę naciową, bazylię, oregano - 'do kuchni'. Królikowi marchew, trawę, pszenicę. Warzywa do kuchni były w plastikowych skrzynkach - idealne na parapet i wyrósł istny małpi gaj (który potem mój Sraluch zrównał z ziemią). Dla królika to trawę w płytkiej i szerokiej donicy, pszenicę w ciut głębszej i bardziej masywnej, a marchew w głębokiej. Trwawy (w tym zboża) wyrosną na każdej ziemi - uniwersalna starczy. Musi być lekko wilgotna, prawie sucha. Donicę można postawić w niezbyt nasłonecznionym miejscu żeby wyrosło wysokie i bujne, a potem przestawić w nasłonecznione. Co wieczór zraszać odrobiną wody, podlewać do podstawki wodą oczywiście odstaną. Nie można przesadzać z wilgocią bo ziemia zapleśnieje.

Marchew nie ma specjalnych wymagań ale w doniczce ciężko o to żeby wyrosła - często dzieje się tak że wypuszcza łodyżkę, dwa listki i koniec - usycha. Marchew, pietruszkę, seler itp. warzywa trzeba sadzić metodą "małych kroków" - ziarenka + malutka doniczka (np. kubek po danonku) i jak podrośnie, umocni się to dopiero do dużej donicy/ziemi. Gleba musi średnia - piaszczysto-gliniasta i koniecznie lekko kwaśna (ok Ph 6), w warunkach domowych dobrze sprawdzi się też ziemia lekka - mamy możliwość częstego podlewania, a lepsza wentylacja podłoża nie zaszkodzi. Z nawozami nie przesadzać. Marchew to roślina dwuletnia.

Jak pietruszka to lepiej naciowa - wymagania standardowe - nie za zimno, nie za ciepło, nie za sucho, nie za mokro :D Ziemia uniwersalna. Można ją posadzić razem z bazylią (najpierw bazylia - jak podrośnie to dopiero pietruszka). P. naciowa ma malutkie bardzo aromatyczne korzonki - jak królik je odkryje to trzeba pilnować bo przekopie i powygryza. Liście są również bardziej aromatyczne niż u korzennej. Są dwie odmiany - z gładkimi listkami i z "niegładkimi" :D

Szczypioru króliki nie jedzą, ale w celach "ludzkich" polecam odmianę drobną. Można kupić w sklepach ale po zjedzeniu naci należy cebulki przesadzić do zwykłej ziemi i większej donicy.

Często na opakowaniach z nasionami pisze w jaki sposób sadzić. Jeśli jakieś warzywo wymaga gleby kwaśnej to w takiej o odczynie zasadowym nie wyrośnie. Przy hodowli w pomieszczeniach przydatny jest nawilżacz powietrza. Jeśli jest wybór to donice stawiać na oknie wschodnim, południowym lub południowo-wschodnim.

Paulix

  • Gość
Odp: Domowy ogródek - nasze warzywa, zioła i owoce.
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 08, 2009, 20:35:53 pm »
Dziękuję, bardzo mi pomogłeś.

Latem, albo w przyszłym roku zasadzę coś zielonogo.
Na marchewkę się nie porywam, bo moje ostatnie drzewka bonsai przeszły do krainy wieczenej zieleni
  • :DD

Nuna

  • Gość
Odp: Domowy ogródek - nasze warzywa, zioła i owoce.
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 08, 2009, 20:44:52 pm »
Mi wlasnie wykielkowal koperek, na razie jest bardzo cieniutki, pietruszka tez puszcza listki  :)
Jak daje marchewke lub pietruszke futrzakom to scinam wierzcholek daje na podstawke, podlewam i rosnie zieleninka. Starcza wprawdzie na raz, ale zawsze cos. To samo robie z burakami fajne mlode listki wyrastaja.
W tym roku zamierzam tez posiac kukurydze w duzych pojemnikach, jako dodatkowa zielenine bo raczej kolby mi nie wyrosna.

Offline vocativus

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 101
Odp: Domowy ogródek - nasze warzywa, zioła i owoce.
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 08, 2009, 21:03:32 pm »
Paulix - jak już sadzić to wiosną. O 'trzech ogrodników' przecież martwić sie nie musisz :D
Ja się jeszcze za sadzenie nie zabrałem. Poczekam aż te monsuny sie skończą...

Offline ppx

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1950
  • Płeć: Kobieta
    • KiG
Odp: Domowy ogródek - nasze warzywa, zioła i owoce.
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 08, 2009, 22:50:27 pm »
Kupiłam trawę dla kota. :3


Offline vocativus

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 101
Odp: Domowy ogródek - nasze warzywa, zioła i owoce.
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 09, 2009, 08:33:45 am »
czym sie różni trawa dla kota od trawy trawy?  :DD  W dobrym ogrodniczym albo nasiennym można kupić za grosze (ok 1,50zł/kg) trawę i ciut drożej inne zboża do wysiewu. Można kupić kilka gatunków żeby sprawdzić który królikowi pasuje. Nie dajcie się nabrać na takie rzeczy bo bardzo często jakieś udziwnienia to chwyt marketingowy.