Autor Wątek: Ropnie  (Przeczytany 5416 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

gość

  • Gość
Ropnie
« dnia: Maj 12, 2005, 11:31:48 am »
poszukuję w necie wszystkiego na temat ropni u królików, mam niestety duży problem ze
swoim króliczkiem-przed miesiącem miał wycinany ropień,niestety leczenie nic nie dało,powstał ropień w tym samym miejscu tzn. przy oku-diagnoza lekarza brzmi-amputacja oka, jestem załamana,nie wiem co robić,moze ktoś był w podobnej sytuacji?

fmartunia

  • Gość
ropien
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 12, 2005, 21:58:10 pm »
Witaj
moj kroliczek mila ropien zagalkowy.
mial tez ropien pomiedzy noskiem a oczkiem.Wedrowal on po calej glowce.
Czy robiliscie wymaz z ropy?
Pozdrawiam
Marta

Momi

  • Gość
Ropnie
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 13, 2005, 07:52:37 am »
tego typu objawy jak nawracajace ropnie w okolicach glowy (oczy, szczeki) moga wskazywac na promienice   :( , chorobe wywolana przez beztlenowce. Czesto dochodzi tez do wtornych zakazen gronkowcem lub paciorkowcem.
Warto wiec zrobic badania (jak radzi fmartunia) aby ewentualnie wykluczyc te chorobe, gdyz leczenie promienicy jest nieskuteczne i nie warto meczyc zwierzaka operacjami oka, bo choroba i tak zakonczy sie zgonem. Trzeba tez wziac pod uwage mozliwosc zarazenia sie czlowieka promienica (objawy sa podobne: ropnie).


BTW Swoja droga dziwi mnie to, ze przed zabiegiem nie zostaly zrobione takie badania  :oh:

DOT

  • Gość
Ropnie
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 13, 2005, 17:09:16 pm »
Po pierwsze wymaz z ropy nic nie da, wymaz robi się po opróżnieniu ropnia, najlepiej jak najbliżej ściany, ale te szczegóły techniczne powinien znać lekarz.
Po drugie przy ropniu okołogałkowym ja bym się zastanawiała czy przyczyną nie są przerastające korzenie zębów. Jeśli to faktycznie wina zęba to niezbędne będzie jego usunięcie, bo bez tego ropnie mimo czyszczenia będą się odnawiać. Warto byłoby zrobić zdjęcie RTG czaszki. Jeśli ropień uszkodził gałkę oczną to naprawdę usunięcie oka jest potrzebne, królik straci trochę na urodzie, ale na pewno nie będzie mu to bardzo przeszkadzać.
Jeśli chcesz poczytać trochę o ropniach po angielsku wejdź na stronę:
http://homepage.mac.com/mattocks/morfz/rabrefs.html#abs
i znajdź "Abscesses and severe wounds" chodzi o artykuły z "abscesses".

macrela10

  • Gość
Ropnie
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 29, 2005, 23:05:11 pm »