Autor Wątek: Serdeczna prośba o pomoc- wątpliwości dotyczące pielęgnacji  (Przeczytany 7789 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Preah

  • Gość
Serdeczna prośba o pomoc- wątpliwości dotyczące pielęgnacji
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 22, 2008, 08:26:50 am »
Cytat: "Sen"
Preah, i jak króliś?


Dziękuje, ze Pytasz :)

Właśnie miałam napisać nowy post. Bardzo chciałabym ponownie zaczerpnąć Waszej wiedzy i rad, by zweryfikować, czy dobrze postępuję przez te pierwsze dni.

Ale w odpowiedzi na Twoje pytanie- maleństwo ma się świetnie  :lol , ma apetyt, "bobkuje wzorowo", wygląda na zdrowego szkraba. Troszkę więcej napiszę, w nowym wątku, mam nadzieję, ze nie naruszę zasad forum tym samym.


Pozdrawiamy ciepło Ciebie i Śnieżkę,
ja i Juki  :lol

Sen

  • Gość
Serdeczna prośba o pomoc- wątpliwości dotyczące pielęgnacji
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 22, 2008, 08:29:19 am »
Dziękujemy za pozdrowienia i również Was pozdrawiamy  :bukiet
Super, że maluszek czuje się dobrze  :jupi
Czekam na nowy wątek na forum :)

Preah

  • Gość
Juki-miesiąc jest z nami :)
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 13, 2008, 11:14:39 am »
Drogie Koleżanki :)
Dzis mija miesiąc odkad Juki jest z nami. Chciałabym sie Wam pochwalić postepami, jakie poczynił nasz maleński skarb, oraz wyjaśnić (jesli znajdziecie czas i ochotę) pewne watpliwosci.
Zanim jednak przejdę do szczegółów muszę stwierdzić, ze to maleńkie stworzenie jest najmilszym, co spotkało mnie od dawna (co nie znaczy, że nic dobrego u mnie się nie dzieje, wręcz przeciwnie ;) ). Juki jest przekochaną istotą i ogromnie się cieszę, że mam go tutaj  :heart  ...  z kazdym dniem rozumiem Was lepiej, inaczej postrzegam ogromną sympatię i miłość do tych uszatych zwierzątek.

Ale chwalimy się  :niegrzeczny
Po pierwsze, i najwazniejsze dla mnie, Juki stał się smiały :) to juz nie jest ta maleńka, skulona w rogu klatki kuleczka :) To mały, ciekawski króliczek, który chętnie wychodzi na przeciw człowiekowi, który wzbudza wyraźnie, jego coraz wieksze zainteresowanie. To maluszek, który włącza się w rytm zycia domu, uczy się go i staje się jego częścią. Wybiega na przeciw, gdy wracamy do domu, reaguje na głosy. Pozwala sie głaskać i z kazdym dniem wyraźnie sprawia mu to większą przyjemność :)
To malec, który kocha swój azyl, którym jest klatka, który ma już swoje pierwsze upodobania  :> , jak np. suszone kwiatuszki nagietka ( :heart ), granulat Vitapolu ( :zdenerwowany , który traktujemy tylko jako smakołyk/łapówkę) i ... kacik obok komputera, pełen kabli  :oh:
Uwielbia też biegać, skakać, brykać, wywijac "koziołki".

To także wielki czyścioszek! Dam upust swojej dumie: załatwia się TYLKO do kuwetki w klatce  :pokoj:  (zarówno siusiu jak i bobki).
Naprawdę, przekochany skarb.

A teraz kilka detali związanych z opieką. I tym samym moich pytań:

Dieta Jukiego to: (wiek: ok. 3 mies.)

granulat Coni Duo (duża porcja rano, popołudniu i wieczorem), sianko (nieograniczone), źródlana woda niegazowana.
Jako smakołyk (ukochany) granulat Vitapol, kwiatuszki nagietka (z sianka Zuzali), suszone liscie mlecza (od tygodnia, ok 1 szt. dziennie),
"świderki" z suszonej marchewki (wykonane przeze mnie)- ok 1 szt/ 2 dni;
suszona gałązka pietruszki (1/2 dni). Do pogryzania: gałązki jabłoni i kora wierzby (ta ostatnia od wczoraj, ale nie budzi zainteresowania).
Suszoną gałazką mięty-pogardza  :oh:

Dzis próbowałam podać mu 1, pierwszy listeczek świeżej pietruszki, ale nie miał na nią ochoty  :oh:
czy myslicie, ze jest za wczesnie? a może spróbować z innym swieżym zielskiem? lub warzywem? czy też moze na razie zostawić dietę bez zmian?


Ponadto, co Waszym zdaniem mogę wiecej zrobić na chwilę obecna dla Jukiego?


Będę wdzieczna za każdą z Waszych uwag i wskazówek  :bukiet

Najserdeczniej Was pozdrawiam




PS. Czy widać zdjęcia?

Offline Danae

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 614
Serdeczna prośba o pomoc- wątpliwości dotyczące pielęgnacji
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 13, 2008, 13:17:08 pm »
Hej, zdjęć ja nie widzę :)
Co do Twoich pytań to dieta wydaje się ok. Nie wiem w jakim wieku jest królik.
Od trzeciego miesiąca życia można wprowadzać suszki, stopniowo, a później zieleninę (ja wprowadzałam późno - w 5-6 miesiącu, tak jak się zaczynały własne warzywa). Ja suszków daję bez ograniczeń jeśli zjada siano, a jeśli nie zjada (ja mam egzemplarz niesiankowy) to mu troszkę ograniczam, żeby przerabiał siano. Generalnie ja się kieruję zasadą obserwacji bobków  :lol  jeśli można to tak nazwać. Jeśli bobki są ok, duże i ładne i nie ma ceko tzn. że je dobrze - tzn. małokalorycznie, bo królik może cały dzień jeść, byle żeby nie było to tuczące. Jak pojawiają się ceko tzn. że go przekarmiłam i ograniczamy przysmaki. Suszki są małokaloryczne także może ich zjadać dużo, raczej należy uważać z przysmakami oraz suszonymi korzeniami - mój np. uwielbia buraki suszone, pietruszkę korzeń oraz marchew, dostaje je codziennie w niewielkich ilościach, ale dieta zależy na pewno od danego królika.

Preah

  • Gość
Serdeczna prośba o pomoc- wątpliwości dotyczące pielęgnacji
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 13, 2008, 14:03:50 pm »
Danae, dziękuje za odpowiedź.
Miesiąc temu, zoolog szacował wiek Jukiego na 2.5 miesiąca, nie sadze jednak by taki był w rzeczywistości. Okreslam jego wiek na ok 3 miesiące.
Stosuję podobna zasadę-obserwuję dokładnie bobki, to chyba istotnie, najlepsza metoda weryfikacji diety


Sen

  • Gość
Serdeczna prośba o pomoc- wątpliwości dotyczące pielęgnacji
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 13, 2008, 14:36:24 pm »
Zielonkę możesz wprowadzać.
Mam pytanko co do wody: jaka to woda? Najlepiej kupować wodę z niską zawartością wapnia, np. Żywiec Zdrój. Ma ok. 40% wapnia.

Preah

  • Gość
Serdeczna prośba o pomoc- wątpliwości dotyczące pielęgnacji
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 13, 2008, 15:10:25 pm »
Cytat: "Sen"
Zielonkę możesz wprowadzać.
Mam pytanko co do wody: jaka to woda? Najlepiej kupować wodę z niską zawartością wapnia, np. Żywiec Zdrój. Ma ok. 40% wapnia.


Sen, dzięki.
Do picia podawałam początkowo Kroplę Beskidu, teraz Nestle Aquarel, źródlaną. Obie 40mg wapnia / l.