Autor Wątek: Jaka karma by jadła ceko ??  (Przeczytany 20668 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sen

  • Gość
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 17, 2008, 20:03:34 pm »
Myślę, że królik karmiony naturalną dietą nie potrzebuje dodatkowych witamin. Przecież zioła, zielonkę je w naturze i wystarcza mu to. Także i tak ma dobrze dostając codziennie różne odmiany zieleniny i warzyw, suszonek i siana.
To fakt, że wszystko  na chemii - ale z czego tak naprawdę robią granulat? Zmielone warzywa tam są (Cuni Complete) ale czy ktokolwiek wie, czy w tych warzywach nie było chemii? No i dodatkowe konserwanty. Warzywa szybko sie psują, a granulat może być dosyć długo przechowywany. To też daje do zastanowienia.
Wszystko ma swoje plusy i minusy...
Może zróbmy jakąś tabelkę z wadami i zaletami diety z granulatem i diety naturalnej? (nie chodzi o taka całka naturalną, gdzie wszystko mamy z działki, albo własnoręcznie suszone, bo do takiego sposoby mniej ludzi ma dostęp)

Nuna

  • Gość
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 17, 2008, 20:05:21 pm »
Uklad pokarmowy krolika jest przystosowany do pobierania pokarmu nisko kalorycznego, nadrabiaja to jedzac praktycznie caly dzien, niektore witaminy sa tworzone w organizmie np. wit c, a pozostale krolik zjada pod postacia cekotrofow.
To co jest w granulacie to bomba kaloryczna i witaminowa. Nadmiar jest gdzies magazynowany,  albo w watrobie, albo w nerkach, w roznych dziwnych zgrubieniach na kosciach...  w niezjadanych cekotrofach.
Dodam, ze nawet male kroliki przyzwyczajane sa do zieleniny i warzyw, nie czeka sie do 3 msc. zycia.

Sen

  • Gość
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 17, 2008, 20:06:58 pm »
Z drugiej strony - lepszy granulat niż kaloryczna mieszanka.

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 17, 2008, 20:09:09 pm »
Uważam, ze nie mona ciagle porownywac naszych kicajkow do tych, ktore zyją na wolnosci. Przeciez dziki krolik nie chodzi do weta, nie szczepi sie na mykso i pomór, nie jest sterylizwany itp itd. Na wolnosci kroliki sa bardzoej przystosowane do zycia... na wolnosci :oh:  :P
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Sen

  • Gość
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 17, 2008, 20:11:38 pm »
No ale jednak królikowi na pewno dobra dieta wyjdzie na zdrowie. I uważam, że warto porównywać. Nie do kompletnej przesady, ale jednak.

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpień 17, 2008, 20:28:25 pm »
No wiesz użytkowniczka(nie pamiętam nicku), która miała Karampuka(tego imienia się nie da zapomniec :P ) karmiła go mieszanką 'Chrumiś'. I Karampuk żył 11 lat. Ot taki nprzykłąd, że nie nalezy przesadzac :>
Mam nadzieję, że użytkowniczka o której mówie nie ma mi za zle, ze podalam Jej przyklad...
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Sen

  • Gość
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #46 dnia: Sierpień 17, 2008, 20:35:49 pm »
To zależy też od królika.  Nie zmniejsza to faktu, że mieszanki są złe. Tak samo trociny - jednego królika uczuli, będzie miał choroby układu oddechowego a drugiemu nic nie będzie.

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #47 dnia: Sierpień 17, 2008, 20:42:23 pm »
No właśnie - więc nie można powiedziec jednoznacznie: 'trociny są złe' itp., bo to wszystko zalezy od królika.
Kurde - i znowu OT :PP
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Sen

  • Gość
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 17, 2008, 20:45:10 pm »
Ale lepiej nie ryzykować. Taka jest prawda. Tak samo lepiej nie ryzykować z mieszanką, dropsami i kolami. Po co, jak można dać lepsze rzeczy.

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #49 dnia: Sierpień 17, 2008, 20:50:02 pm »
Pewnie, ale nie ozna uogulniac, ze to jest be i koniec.
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Sen

  • Gość
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #50 dnia: Sierpień 17, 2008, 20:52:20 pm »
Można uogólniać dla zdrowia królików. Żeby ktos specjalnie nie testował trocin, a królik zachoruje. Tak samo lepiej, żeby ktoś dawał granulat niż mieszankę. Często mamy przykład - co sie dzieje królik nie je ceko daje mu mieszanke...

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #51 dnia: Sierpień 17, 2008, 20:57:44 pm »
Pewnie gdyby moja Ciapula jadla ceko to bym sie w ogole nie przejmowala tą gadaniną o granulacie :PP
A trociny jej zostawiam, bo nic jej sie po nich nie dzieje :P
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Sen

  • Gość
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #52 dnia: Sierpień 17, 2008, 20:58:50 pm »
Ja bym nie używałą trocin (nawet jeśli by nie szkodziły) bo by wszędzie wiórki latały xD

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #53 dnia: Sierpień 17, 2008, 21:00:49 pm »
Ale mi nie latają, bo mam trociny z żwirkiem. I jakoś nic sie nie dzieje :lol
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Sen

  • Gość
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #54 dnia: Sierpień 17, 2008, 21:06:34 pm »
W takim wypadku to rozumiem że nie latają :p

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #55 dnia: Sierpień 17, 2008, 21:08:59 pm »
hihi :rotfl2
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Sen

  • Gość
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #56 dnia: Sierpień 17, 2008, 21:13:03 pm »
Dobra, ale teraz to już spamujemy  :diabelek
Wracając do tematu...
Ile kosztuje utrzymanie królika na diecie naturalnej?

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #57 dnia: Sierpień 17, 2008, 21:27:41 pm »
:spam:  :spam:  :spam:  :diabelek
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

esculap

  • Gość
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #58 dnia: Sierpień 17, 2008, 22:59:50 pm »
Myslę, że majątek. A przede wsyzstkim czas. Trzeba pojechać na działkę (jak ktoś mieszka w bloku), a nastepnie zasiac, wypielic, pozbierać, rozdrobnić, pozamrażać, ususzyć. A gdzie czas na zajmowanie się królikiem???
bo wydaje mi się, że to co opisują na tych niemieckich stronach jest dobre dla tamtejszych emerytów, którzy mają dobry socjal, dużo czasu i mogą bawić się w naturalne diety. A większość z nas tutaj ma jeszcze zwykłe, życiowe obowiązki: szkoła, praca, znajomi, zajęcia dodatkowe.

I zgadzam się z Ciapusią: nie mozna bezkrytycznie porównywac diety dzikich królików do naszych pieszczochów. Z prostej przyczyny. Tamte króliki mają za zadanie przedłuzyć gatunek i...umrzeć. nasze mają cieszyć 10-12 lat. Więc ich dieta musi być bogatsza w witaminy. i mikrooelementy. I po to są granulaty. Nie po to żeby paść nimi królika kilogramami, ale żeby dawac tą łyżkę dziennie dla wyrównania ew. niedoborów. Zresztą na stronie kanadyjskiej HRS wyraźnie zaleca sie granulat.

Nuna

  • Gość
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #59 dnia: Sierpień 18, 2008, 09:51:43 am »
Mnie prawie nic nie kosztuje, no moze zima, bo musze dokupywac rozne warzywa, cykorie, salaty itd. ale latem wyglada to tak, ze wieczorem jak wracam z pracy zbieram trawe i inne zielsko, ucinam kilka galazek leszczynowych, od czasu do czasu brzozowych i wierzbowych, jablko, ogorek i marchewke mam zawsze w lodowce, kilka ziolek w doniczce i wysiana trawa dla kotow i krolikow. W sklepie zbieram odlozona natke z marchwi i liscie kalarepy.
Rano dostaja to co nazbieralam, popoludniu tez troche zieleniny, kawalek jablka i marchewki, wieczorem galazki i tyle cala filozofia.
Ziola mam ususzone, odkladam z tego co uzbieram troche i susze.