Autor Wątek: Jaka karma by jadła ceko ??  (Przeczytany 20978 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sen

  • Gość
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 17, 2008, 14:57:28 pm »
Naucz sie czytać ze zrozumieniem. Było pisane, że lepszy niż megan, ale nikt nie napisał, że to odpowiednia karma. Wypadałoby zajrzeć do tematu "najlepsze granulatu na rynku". Karusia nawet podała link! Ciężko kliknąć? Po za tym ten temat był wałkowany tyle razy, że samodzielne wyciągnięcie wniosków takie trudne nie powinno być.

[ Dodano: Nie Sie 17, 2008 3:00 pm ]
A z innej beczki:
Po co zamawiać karmę, która starczy na dwa lata? Wiesz co to jest termin ważności? A co zrobisz, jeśli królikowi nie zasmakuje? Zdajesz sobie sprawę, że moga z karmy uciec wartosci odżywcze?  A po za tym ty zaproponowałaś Vitapol a nie my. A po za tym dostałaś link od Karusi.

Offline Karusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 701
  • Płeć: Kobieta
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 17, 2008, 15:13:45 pm »
Agatkak0, jaki produkt Vitapolu zamówiłaś ??  Granulat, czy mieszankę, czyli "Pełnowartosciowy pokarm dla królika" ??  Wszyscy powinniśmy sobie zapamiętać jedno: karmić królika pokarmem jak najbardziej naturalnym, nie wciskajmy w te biedne uszatki tych swinstw typu dropsy, po co im to :oh: . Agatkak0, wyrzuć je i nie pytaj więcej dlaczego są one niezdrowe. Kroliki nie jedzą w naturze tych rzeczy, a wszystko co jest dla nich nienaturalne może doprowadzić do zaburzeń w organizmie, to chyba zrozumiałe. Tak jakbyśmy my zaczęli nagle jesć coś czego nasz organizm nie zna (mówie ogólnie o człowieku) i nie jest w stanie strawić. Ja wcale nie jestem zwolenniczką karmienia granulatem, bo to też nie jest naturalne. Jak patrzę jak Szarus wcina te pałeczki, serduszka, gwiazdeczki to aż mi się serce kraje, jak on to może jesc. Zawsze powtarzam sobie, że jesli będe miała psa nigdy nie dam mu tych wstrętnych suchych karm, bede mu gotować, a tu królka takim czyms katuję :buu . ale naprawdę nie mam skąd wziąc dla mojego uszatego swiezej, zdrowej zieleniny itp tak zeby miał ten pokarm urozmaicony i zebym wiedizała ze nie jest sztucznie nawożony itd. Mieszkając w miescie jesteśmy poszkodowani :/ .

Mam pytanie do Nuny, : zdziwiłam się troszkę tym ze w Niemczech nie podaje się usztym granulatu :hmmm . Te u nas postzregane za najlepsze typu własnie Cuni Duo, Cuni Complete, Beaphar to granulaty firm zachodniej Europy... Pozostaje wierzyć, że i do nas dojdzie to oświecenie i z biegiem czasu nawet granulat stanie się be. Tam pewnie kilka lat temu też zywienie granulatem było propagowane. Czy tak własnie jest, czy dobrze rozumuję :P  ??
Trunia ['] na zawsze w moim :heart

Sen

  • Gość
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 17, 2008, 15:38:13 pm »
Ja też mam pytanie do Nuny: jak dokładnie powinna wyglądać naturalna dieta i ile kosztuje utrzymanie królika na takiej diecie?

Offline Karusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 701
  • Płeć: Kobieta
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 17, 2008, 15:57:59 pm »
Na stronie Aseti są podane granulaty dla królików dostępne w Niemczech i nie tylko, myślałam, że są one tam priorytetem i są najlepszą karmą dla królików,  a tu dowiedziałam się ze wcale nie polecają tego typu rzeczy, ja juz jestem zakręcona :oh:
http://www.swiatkrolikow.com/pokarm.php
Trunia ['] na zawsze w moim :heart

Linka

  • Gość
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 17, 2008, 17:29:13 pm »
Ale naturalna dieta to nie tylko dieta bez granulatu czy dropsów.
Jak pewnie się domyślacie taka dieta oparta jest wyłącznie na tym co królik może zjeść na wolności, nie przetworzone przez człowieka. Tylko, że takie sianko łąkowe w zoologicznym nie koniecznie jest naturalne -  nawożone (wyjatek gnojowica), zbierane przy jakiś fabrykach(drogi są wszędzie i tego nie da się usunąc).
Tylko taka dieta, gdy sami zbieramy dla królika trawę. Bo głównie trawa to napęd na którym dziki  królik jedzie przez 3/4 roku.
No ale można to podciągnąć...
Zbieranie przez siebie wszystkich suszków, suszenie własnych owoców itd. by zbilansować i dostarczym króliczemu organizmowi niezbędnych składników. I tu nie patrzymy już czy ta trawa, ta ziemia na której rośnie/rosła ta soczysta marchewka czym była nawożona.

Granulat, zależy jakiej jakości, mniej lub więcej otłuszcza organizm. Nawet młody królik(do 8 mies) ma tłuszcz wokół wątroby, przewodów moczowych (nie wiem jak się to fachowo nazywa) oraz może się pojawić w niektórych miejscach układu pokarmowego, jest koloru pałeczki od zapałki, czasem troche bielszy. Starsze króliki (powyżej 1,5 roku) w zależności od wieku, płci i rasy (baranki mają skłonnośc do większego tycia[otłuszczania], u samiczek powstają większe wole niż być powinny, u samcow ogolne szybkie męczenie, obojętnośc, brak wyczuwalnych kosci itd)
Samicom powstają wole które powinny wyglądać tak (większość ma tak ale to nie reguła)
http://byteshuffler.com/rospo/blog/uploaded_images/RabbitInSnow1-737695.jpg
Ale nie tak
http://www.die-tierfreunde.de/images/allgemeines/patenschaften/kaninchen_jo_und_rosi.jpg
Samice magazynują tam tłuszcz w razie kotności. Samice z wolem takim  jak te dwie samice nie powinny być używane do rozpłodu.
Starsze króliki mają już więcej tego tłuszczu(normalne lecz nie powinno go przybywac) który jest raczej żółty. Ważne jest żeby nie zatłuścić samic w hodowli. U właściciela miniatury też nie powinno otłuszczenie organizmu wywołać pozytywnej reakcji - to oznacza kłopoty.

Podsumowując - myślenie właściciela przede wszystkim na pierwszym miejscu, bo każdy król jest inny

ps. są granulatory, można samemu robić tylko bez sensu mieszać siano i zioła, a przyjemnośc do tanich nie należy ;)

Sen

  • Gość
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 17, 2008, 17:55:54 pm »
Cytat: "Linka"
Ale naturalna dieta to nie tylko dieta bez granulatu czy dropsów.
Jak pewnie się domyślacie taka dieta oparta jest wyłącznie na tym co królik może zjeść na wolności, nie przetworzone przez człowieka. Tylko, że takie sianko łąkowe w zoologicznym nie koniecznie jest naturalne -  nawożone (wyjatek gnojowica), zbierane przy jakiś fabrykach(drogi są wszędzie i tego nie da się usunąc).
Tylko taka dieta, gdy sami zbieramy dla królika trawę. Bo głównie trawa to napęd na którym dziki  królik jedzie przez 3/4 roku.
No ale można to podciągnąć...
Zbieranie przez siebie wszystkich suszków, suszenie własnych owoców itd. by zbilansować i dostarczym króliczemu organizmowi niezbędnych składników. I tu nie patrzymy już czy ta trawa, ta ziemia na której rośnie/rosła ta soczysta marchewka czym była nawożona.


To znaczy, że samemu trzeba wszystko suszyć?  :co_jest

Linka

  • Gość
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 17, 2008, 18:00:28 pm »
Naturalnie to naturalnie.

Uważasz, że żywnienie naturalne to tylko dieta beż granulatu, dropsów, mieszanek?
A przecież siano też jest przetworzone przez człowieka (głownie nawozone).

Sen

  • Gość
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 17, 2008, 18:08:04 pm »
Myślałam, że można wtedy podawać kupowane zioła :oh: .

Linka

  • Gość
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 17, 2008, 18:21:26 pm »
No można.
Tylko tak jak mówie jesli już mówimy o całkowitej naturalności to trzeba zbierac i suszyć samemu.

Sen

  • Gość
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 17, 2008, 18:24:21 pm »
A taka nie całkowita? Siano, suszki, zielenina i warzywa kupowane.
W każdym razie czy to jest lepsze niż taka zwykła dieta z granulatem?

Linka

  • Gość
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 17, 2008, 18:33:14 pm »
Granulat dostarcza królikowi składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Królik bez granulatu przeżyje nawet gdy będzie miał ubogą dietę (siano/trawa, czasem jakieś warzywo/owoc), choć nie będzie miał tylu witamin.
Gdy nie ma granulatu w diecie to od razu podajemy więcej różnorodnego pokarmu (może nie tyle o ilośc tylko wagę - zwiększamy 1/4 jabłka do całego/ połowy w przypadku dużego owocu, i wcale nie będzie biegunki ;))
Gdy królik  jest po chorobie dobrze jest podawać granulat przez jakiś czas.

To wszystko oczywiście powinien przeanalizować właściciel królika, bo to on powinien wiedzieć co jemu królikowi potrzebne.

Nie wiem czy mnie rozumiecie, co chce przekazać  dobro_zlo

Sen

  • Gość
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 17, 2008, 18:34:55 pm »
Oczywiście chodziło mi o większa różnorodność suszków i zieleniny, warzyw itp. niż zwykle.

Nuna

  • Gość
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpień 17, 2008, 18:55:01 pm »
Dowoli siano, 2-3 razy w tyg. galazki
Przykladowy jadlospis : rano- pol marchewki, lodyga selera, popoludniu duza ilosc zieleniny czyli trawa, krwawnik, babka, mlecz, liscie malin- to co znajdziemy, na kolacje 1\ 8 jablka, cykoria.
lub sniadanie: 2 cm ogorka, pol marchwi, obiad zebrana zielenina, kolacja- koperek, kawaleczek jakiegos owocu sezonowego.
W zimie dochodza jeszcze takie warzywa jak buraki, pasternak, brukselka itd.

Sen

  • Gość
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 17, 2008, 18:57:02 pm »
Hmmm... A jeśli ktoś nie ma możliwości podania świeżych ziół to może podać suszone?

Nuna

  • Gość
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 17, 2008, 19:10:04 pm »
Jasne, do tego warzywa od czasu do czasu jakis owoc, no i galazki. Pietruszka, koperek, bazylia, cykoria, nac z marchewki, salata rzymska to tez zielenina.
http://www.bilder-hosting.de/show/3N7JH.html

Sen

  • Gość
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 17, 2008, 19:20:44 pm »
Bo tak się zastanawiam, czy nie zastosować tego u Śnieżki.

Ze świeżych warzyw/zieleniny/ziół/owoców   jada:

- nać pietruszki
- rukolę
- bazylię
- tymianek
- nać marchewki
- nać selera
- brokuły
- korzeń marchewki, pietruszki, selera
- koperek
- jabłko
- maliny
- winogrona
- truskawki
- banany (niezbyt lubi)

Owoce oczywiście czasami. No i wprowadziłabym jeszcze jakieś zielonki. Z suszonych też je całkiem sporo (zuzali i to co mi się uda nazbierać nad Wisłą) co najmniej 10 różnych gatunków łącznie.

Offline Karusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 701
  • Płeć: Kobieta
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 17, 2008, 19:21:21 pm »
A co jedzą króliki na wolnosci w zimie :>  Przeciez nie ma swiezej, zielonej trawy, lisci itp., a jakos muszą sobie radzić. Ich dieta nie jest zbytnio urozmaicona, jest niskokaloryczna, więc naszym małym przyjaciołom tez nie jest potrzebna Bog wie jaka ilosc kalorycznych rzeczy, własnie dlatego mieszanki są nieodpowiednie.
Trunia ['] na zawsze w moim :heart

Sen

  • Gość
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 17, 2008, 19:23:09 pm »
A może osobny temat? Bo tutaj jest o cekotrofach i suchej karmie...
Karusia, myślę, że zimą głównie suszki i siano. I zielenina w miarę możliwości.

[ Dodano: Nie Sie 17, 2008 7:23 pm ]
Chodzi mi o to co w domu teraz bo na wolności pewnie o wiele mniej :lol:

Linka

  • Gość
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 17, 2008, 19:30:12 pm »
Na wolności przedewszystkim kora drzew, liscie które nie spadły, wykopują tez (gdy jest maly snieg) trawe. Zające i króliki przychodzą tez na gotowe - tam gdzie lesniczy daje siano do pasnika. Korzystają tez z usług saren ktore tez kopia w głębokim śniegu.

Offline Karusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 701
  • Płeć: Kobieta
Jaka karma by jadła ceko ??
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 17, 2008, 19:45:07 pm »
Sen, taki sposób zywienia jest rzeczywiscie najbardziej zgodny z naturalnym i byłoby naprawdę swietnie gdyby udało się tak karmić każdego królika, ja też jestem za ;). Ale jest też trochę "ale", przynajmniej ja mam. Pierwsze to to, że ja np. nawet teraz nie mam zaufania do rzeczy kupowanych, mam wrażenie, że warzywami napakowanymi nawozami mogę zrobić krolikowi jeszcze większą krzywdę, dlatego daję mu tylko, jesli wiem skąd pochodzi np. od dziadków z ogródka, a to zdarza się rzadko, jak przywiozę to ma na jeden dzień, resztę suszę. Nawet mlecze zasiałam w doniczce, bo pod blokami nie mam zamiaru zbierać :/ . Drugi problem to taki, że nie jestem pewna czy tak karmiąc mój krolik dostanie wszystkie składniki odżywcze, bo np. u psów przy zywieniu naturalnym, przygotowywanym w domu czesto podaje sie preparaty witaminowe... Nie wiem jak jest u królików ??
Trunia ['] na zawsze w moim :heart